Tayland Gezilecek Yerler

Tayland turu pek çoğunuzun gezip gördüğü bir o kadarınızın ise henüz görmediği ülkelerden biridir. Tayland turu planı yapmadan önce nelere dikkat etmelisiniz, Tayland transferlerinizi nasıl ayarlamalısınız, Tayland gezilecek yerler listesi, Tayland’da ne yenir ne içilir, Tayland vizesi ve aklınıza gelebilecek tüm soruların cevabını uzun yıllar kendimizi Tayland’ı gezmeye adayan bizler tarafından en profesyonel şekilde almak istiyorsanız makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. 

TAYLAND NEREDEDİR

Tayland Asya kıtasında Güneydoğu Asya’da yer alıyor. Komşuları Kamboçya,Myanmar, Laos, Malezya’dır. Sınır ülkelerin de cezbedici olmasıyla Tayland rotası yalnız yapılmaktan çıkarılıp diğer ülkelerde güzel bir kombin yapılabilir.

TAYLAND’A NASIL GİDİLİR

Tayland’ın başkenti Bangkok’tur. İstanbul’dan direk ve aktarmalı uçuşlarla Bangkok ve Phuket’e ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

THY ile Bangkok ve Phuket’e direk ulaşım bulunmaktayken diğer bir seçeneğinizin ise Singapur havayolları ile Singapur aktarması yaparak gitmektir. Ki bu her iki tercihte oldukça kullanışlıdır. Her iki havayolu uçuşlarından ister direk ister aktarmalı olsun mil kazanma imkanınız vardır. Dolayısıyla bir Uzakdoğu uçuşu (gidiş-dönüş) mil kazandırmaktadır.

Bahsini ettiğimiz havayolları dışında kullanabilecekleriniz ise şu şekildedir; Emirates, Qatar

TAYLAND İÇİNDE ULAŞIM

Tayland turu boyunca Tayland içi ulaşım anlamında kullanmadığımız vasıta kalmadı diyebiliriz. Ülke turizm alanında fazlasıyla geliştiği için gelen ziyaretçilerin ulaşım kolaylığına da oldukça önem veriyor.

Uçak : Tayland turu yapan kesim nasıl olursa olsun eğer birden fazla yer görecekse ve bu görülecek yerlere kara ulaşımı yoksa mecbur uçak kullanmak zorunda kalıyor. 2008 yılından bu yana Tayland ulaşımında en çok tercih ettiğimi ulaşım şekli uçaktı. Ancak yıllar geçtikçe türk parasının değer kaybetmesiyle artık iki üç kuruş dediğimiz uçak biletleri bile bizlere pahalı gelir oldu. Ama merak etmeyin size güzel alternatiflerimiz var.

Otobüs : En son 2015 yılında müthiş bir Tayland Turu yapmıştık. 60 gün Tayland’ın en güzel adalarını en güzel şehirlerini gezme şansımız oldu. Bu sayede de daha çok otobüsle seyahat ettik.

Tayland’ın başkenti Bangkok’ta 2 tane otobüs terminali bulunmaktadır. Kuzey ve güney terminali. Niye bu ayırımı yapmışlar? Kuzey kesime giden otobüsler kuzey terminalinden güneye gidenler ise güney terminalinden kalkıyor.

Aynı başkentte olduğu gibi adalar ve ufak şehirlerinde muhakkak otobüs terminali vardır.

Tayland içindeki otobüs biletlerinizi 12Go.Asia sayfasından güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

Otobüs ile Nerelere Gidilebilir

Bangkok – Phuket / Krabi / Suratthani /Pattaya / Trat / Satun

Koh Samui adasına ucuz yollu ulaşım için Bangkok’tan otobüsle Suratthani’ye gitmek. Buradan tekneler ile Koh Samui adasına geçmektir.

Koh Chang, Koh Mak ve Koh Kood adalarına ise Bangkok’tan Trat otobüsü ile gitmeniz gerekiyor. Trat merkezde inip taksiyle iskeleye varıp buradan adalara feribotla geçilmelidir. Daha fazla bilgi için Koh Chang Ulaşım yazımızı okuyun.

Koh Samet adası için Bangkok’tan Pattaya otobüsüne binip Pattaya’dan Rayong otobüsüne aktarma yapmalısınız. Rayong otobüs terminalinden kalkan mavi minibüsler ile Ban Phe iskelesine ulaşıp buradan feribota binmeniz gerekiyor. Daha fazla bilgi için Koh Samet Ulaşım yazımızı okuyun.

Phuket, Krabi, Khao Lak bunların hepsi birbirine çok yakın bölgelerdir. Bangkok’tan otobüsle Phuket’e varıp. Buradan Khao Lak (2 saat) veya Krabi (1 saat) yapmanız en doğru yol olacaktır. Daha fazla bilgi için Phuket Ulaşım yazımızı okuyun.

Ülke içinde gitmek istediğiniz her noktaya veya oraya yakın konuma kadar ulaşım ihtiyacınızı gideren otobüsler ile uluslararası seyahat edebileceğinizi de unutmamalısınız.

Tayland – Kamboçya : Tayland Kamboçya arası geçişinizi otobüsle yapabilirsiniz. Kamboçya vizenizi ister kapıda ister gitmeden önce Türkiye’den alabilirsiniz. Sınır geçişi oldukça kolaydır. Bizler hiçbir sıkıntı yaşamadık. Tabi illa otobüsle gidin demiyoruz. Bazen öyle kampanyalar gerçekleşiyor ki uçak ve otobüs ücreti kafa kafaya geliyor. Yine gitmeden önce kontrol etmekte fayda var.

Otobüs Ücreti : 33 USD

BANGKOK’TA GEZİLECEK YERLER

Bangkok ülkenin manevi, kültürel, ticari ve eğitim merkezidir. Asya kıtasındaki en renkli şehirlerden biri Bangkok 10 milyon kişilik nüfusu ve 1.500 km2’den fazla alana sahip çok eğlenceli bir şehirdir. Şehir son 10 yılda modern ve sofistike bir yer haline geldi. Güneydoğu Asya’nın kalbinde yer alan Tayland asla sömürgeleştirilmediği için kültürünü koruyarak mirasını hiç bozmamıştır. Bangkok nehir gezilerinden, alışveriş merkezlerine, dünyanın sayılı pazarlarına gece kulüplerinden görkemli saraylarına ve tapınaklarına kadar ziyaretçilere sürekli yapacak şeyler sunmaktadır.

Şehirde 400’den fazla tapınak vardır. Tabi ki şimdi bunların hepsini listelemeyeceğiz ancak en önemlilerini yazalım en azından diyoruz; Wat Arun, Wat Benchamabophit, Wat Bowornivet, Wat Khrua Wan, Wat Pho aka Chetuphon, Wat Phra Kaeo, Wat Suthat, Wat Suwannaram

Bangkok’un Bölgeleri

Sukhumvit : Bangkok’un en uzun yoludur Sukhumvit Aynı zamanda en lüks alışveriş merkezileri, resturantlar ve gece kulüplerinin olduğu bir muhittir.

Silom : Burası Bangkok’un finas merkezidir. Meşhur Patpong sokağı ve Lebua Sky Bar bu bölgededir.

Siam : Tartışmasız Bangkok’un alışveriş cennetidir. Aradığınız her şeyi bulabileceğiniz muhitteki alışveriş merkezleri listesi şöyledir; MBK Center, Siam Discovery Center, Siam Center ve Siam Paragon.

Riverside : Gece ve gündüzü sürekli değişen manzaralara ev sahipliği yapan bölgede Bangkok’un tarihi dokusunu çok rahat görebilirsiniz. Özellikle bu bölgeyi gezmek istiyorsanız muhakkak Chao Praya nehrinde hizmet veren feribotlara binin.

Khao San/Old City : Khao San Bangkok’un en turistik, en kalabalık ve en canlı noktasıdır. Daha çok sırt çantalıların merkezi olarak bilinir. Görülmesi gereken ana tapınaklara ve saraya yakınlığı ile kesinlikle bu konaklamanızı bu bölgede yapmanızı öneririz.

Bangkok’ta Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar

Wat Arun (Riverside) : Chao Phraya nehrinin karşı kıyısında yer alan Wat Arun tapınağı Şafak Tanrısından esinlenilerek bu adı alan bir budist tapınağıdır. Tapınağın asıl adı Wat Arun Ratchawararam Ratchawaramahawihan’dır. Zümrüt Buda’nın ilk korunmakta olduğu tapınaktır. Wat Phra Kaew tapınağının yapılmasıyla Zümrüt Buda buraya taşınmıştır. Tapınağın 82 metre uzunluğundaki kulesi Khmer stiline sahiptir. 

Grand Palace & Wat Phra Kaew (Old City/Khao San) : 218.400 metrekare alan üzerine kurulu tapınak 1925 yılına kadar Tayland Krallığının resmi konutuydu. Şimdiyse Kraliyet burada yaşamamaktadır. 1782 yılında Kral I.Rama tarafından inşa ettirilmiş saray günümüzde ziyaretçilere kapılarını aralamaktadır.  Saray kompleksi içerisinde görülmeye değer en önemli nokta 1784 yılından bu yana tapınak içerisinde yer alan Zümrüt Buda’dır. Ayrıca tapınak çevresindeki Ramaiken figürlerini, tapınak koruyucusu sayılan aslan figürlerini, koruyucu melek figürlerini ve diğer mistik figürleri görmezden gelmeyin.

Wat Pho (Old City) : Grand Palace’ın bitişiğinde yer almaktadır. Asıl adı Wat Phra Chetuphon Vimolmangklararm Rajwaramahaviharn olan tapınak Yatan Buda tapınağı olarak anılmaktadır. Wat Phra Kaew kadar meşhur olmasa da Bangkok’un en eski tapınaklarından biridir. Tapınak içinde yatan buda heykelinin uzunluğu 46, yüksekliği 15 metredir. Thai masajı ile ünlü olan tapınakta dilerseniz kendini şımartabilirsiniz.

Chatuchak Gece Pazarı : Dünyanın en bilinen ve en büyük açık hava pazarlarından biri olan Chatuchak Bangkok’ta sadece cumartesi ve pazar günleri açıktır. Aradığınız her şeyi bulabileceğiniz kendinizi kaybedeceğiniz çok renkli ve etkileyici bir pazardır. Bangkok şehir merkezine yalnızca bir kaç kilometre uzaklıkta olduğundan ulaşımı da çok kolaydır.

Yüzen Çarşı – Floating Market (Damnoen Sudauk) : Daha çok günlük turlar ile ziyaret edilen yüzen çarşı Bangkok’un 72 km uzağındadır. Damnoen Yüzen çarşı kanal üzerinde onlarca kayık içinde satış yapan yerliler ile dolup taşan rengarenk görülmeye değer bir yerdir. Karayolu ile ulaşımı olmayan yüzen çarşı’ya otobüs yolculuğundan sonra kayıklar eşliğinde devam edilmektedir.

TAYLAND YEMEKLERİ

Konu uzakdoğu olunca biz Türklerin ilk dert ettikleri şey ne yiyeceğiz olur. Tayland kokuyormuş, yemekleri bizim damak tadımıza uymuyormuş falan da filan. Tamam sizi de anlıyoruz belki ilk defa gidecek olduğunuz için oradan buradan duyduklarınızla ön yargılarınız var. Tek dert etmeniz gereken şey bol baharat onun dışında emin olun yemekleri fazlasıyla lezzetli. Tom Yum Goong balık çorbası, Pad Thai noodle yemeği, Tom Kha Kai tavuklu coconut çorbası, Gaeng Keow Wan Kai curry soslu tavuk ve daha fazlası….

TAYLAND’IN GÜNEYİ VE DOĞUSUNDAKİ ADALAR

Tayland’ı bu kadar popüler yapan elbette adaları ve kıyı şerididir. Çok kalabalık adalarının yanısıra el değmemiş ve henüz keşfedilmemiş onlarca adasıyla da hala keşfedilmeyi bekleyen yerlerden. Koh veya Ko Tayland dilinde ada demektir. Ülkenin batısı Andaman denizine doğusu ise Tayland körfezine açılmaktadır.

Phuket Adası (Andaman Denizi) : Eğer Tayland’a ilk defa gidiyorsanız bu adası lütfen es geçmeyin. Tayland’ın olmazsa olmazıdır. Hem artık Türkiye’den direk uçak seferleri olduğundan Bangkok’tan aktarma yapmanıza da gerek kalmıyor. Phuket gezi rehberi makalemizi okuyarak nerelerinin gezileceğini, hangi kumsallarda denize girileceğini, hangi günlük turlara katılmanız gerektiğine kadar öğrenebilirsiniz.

Phi Phi Adası (Andaman Denizi) : Phi Phi Don ve Phi Phi Lee ada gruplarının tümüne Phi Phi adası denmektedir. Tayland’ın Phuket’ten sonra en popüler ve parti anlamında adından sıkça bahsettiren ada daha çok genç nüfusun yoğun ilgi gösterdiği bölgedir. Leonardo Di Caprio’nun başrolünde oynadığı The Beach filminin çekildiği meşhur Phi Phi adasına ister konaklamalı ister günü birlik turlar eşliğinde ziyaret edebilirsiniz. Phi Phi Adası Gezilecek Yerler makalemiz ile daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Krabi (Andaman Denizi) : Krabi Phuket’ten otobüsle 2 saat uzaklıkta bulunan bir sahil kasabasıdır. Buraya gelen ziyaretçiler in gayesi daha çok kaya tırmanışıdır. Tropik kumsalları olan bir bölge olmadığını söylemek isteriz. Ama ada turları bakımından Tayland’ın en zengin tekne turlarının burada gerçekleştirildiğini de bilmelisiniz. Konaklama için 2 seçeneğiniz var. Biri Ao Nang diğeri Railay kumsalı. 

Koh Lanta Adası (Andaman Denizi) : Neon ışıklar ve büyük otellerden uzak hippilerin adası Koh Lanta diğer Tayland adalarına kıyasla oldukça izole bir ada. Ulaşımın sadece Krabi’den yapıldığı Koh Lanta adasına ne yazık ki günü birlik gitme şansınız yok. Buraya gidecekseniz en az 1 gece kalmanız gerekiyor. Phi Phi adasındaki gece hayatı, Ao Nang kumsalındaki kalabalığı bu koskoca adada görmeniz imkansız. Açıkçası kafa dinlemek ve doğayla bütünleşmek istiyorsanız bu ada tam size göre.

Koh Chang Adası (Andaman Denizi) : Koh Chang adasından bundan 2 yıl önce 90 gün süren Tayland seyahatimizde keşfettik. Biz keşfedene kadar zaten baktık avrupalılar tarafından çoktan keşfedilmiş bile. Sayısız plajı, sualtı güzelliği ve yağmur ormanları ile doyasıya gezme fırsatı tanıyan adaların başında geliyor. Koh Chang adasına nasıl gidilir diye makalenin en başında linkimizi vermiştir. Oradan tüm ulaşım detaylarını okuyabilirsiniz. 

Koh Samet Adası (Andaman Denizi) : Koh Samet adası da Koh Chang ile beraber keşfettiğimiz bir adaydı. Koh Samet adası Bangkok’un 190 km güneydoğusunda otobüs ile 2 saat uzaklıkta Rayong iline bağlı Tayland körfezinde T şeklinde ufak bir tropik adadır. Tayland’ın yılda en fazla güneş gören adası aynı zamanda en kuru bölgelerinden biridir. Ulusal Park statüsü olarak kabul edilmiş adanın her yeri yemyeşil ve tertemiz havası vardır. Ulusal park statüsünde olduğundan adaya ayak basar basmaz 20 THB ücret alınmaktadır. T şekline sahip ada kuzeyden güneye 7 km, batıdan doğuya 4 km genişliğindedir. Dolayısıyla bu rakamlar adanın ne kadar ufak olduğunu gösteriyor.

Koh Lipe (Güney Andaman Denizi) : Tayland Andaman denizinin güneyinde yer alan ufacık ada Koh Lipe, bembeyaz el değmemiş kumsalları, tertemiz suları ve çeşitli deniz hayatı ile Tayland’ın Maldivleri olarak biliniyor.

 

Tayland anakarasından 60 km uzaklıktaki ada Malezya’nın en tanınmış adası Langkawi’den sadace 30 km uzaklıktadır. Adang takımadaları 10 adadan meydana geliyor. Bu 10 adanın sadece bir tanesinde oturum vardır. Bu da Koh Lipe’dir. Bu sayede deniz yaşamını gözlemlemek için bu adalara günlük şnorkel turu yapmak adanın en büyük aktivitesini oluşturur. Bu ada toplulukları Tayland’ın 2. Büyük Ulusal Parkı Tarutao Milli Parkının bir parçasıdır.

Koh Samui Adası (Tayland Körfezi) : Yumuşak beyaz kumlu plajları ve turkuaz mavisi denizi ile tropik adanın tüm hazzına varacağınız Koh Samui adasında birbirinden güzel koylar, plajlar ziyaretçilerine çeşit çeşit aktivite imkanı sunmaktadır.

Koh Tao Adası (Tayland Körfezi) : 21 km²’den biraz daha büyük olan ada Suratthani ve Chumphon arasında bulunan kıyı şeridinin 70 km doğusunda yer almaktadır.

Koh Kood Adası : Koh Kood adası Koh Chang takımadaları içinde 2.büyük olanı aynı zamanda Tayland’ın da 4.büyük adasıdır. Trat şehrinden 80 km uzaklıkta yer alan ada anakaraya en uzak noktada olan adadır. Ada dağlık ve bir %70’i yağmur ormanları ile örtülü olduğundan coğrafi yapı olarak aynı Koh Chang adası gibidir. Adanın en yüksek tepesi 315 metre yüksekliği ile adasının güneybatısındaki Khao Phaentee tepesidir. 

Ada büyüleyici güzelliği, kristal berraklıktaki denizi, el değmemiş kumsalları, müthiş şelalaleri ile kusursuz güzellikleri bir arada barındırmaktadır. Tam bir balayı adası olarak nitelendirdiğimiz ada kesinlikle çoluk çocuksuz gelinip çiftlerin keyif süreceği bir adadır.

Similan Adası : Similan adaları grubu (9 ada grubu) Andaman denizinin en meşhur, en bilinir olanıdır. Aynı zamanda dünyanın en iyi 10 dalış noktalarından da biridir.

Similan, Malay dilinde kelime anlamıyla 9 demektir. Her bir Similan adasının ismi vardır. 140 km² alan üzerine yayılmış adaların isimleri güneyden kuzeye sırasıyla şöyledir ; Hu Yong (1 numara), Payang (2 numara), Payan (3 numara), Miang (4 numara), Ko Miang Song (5 numara), Ko Miang Sam (6 numara), Payu (7 numara), Similan (8 numara) Koh Ba Ngu (9 numara). Bir çok Thai’li Similan’a Ko Kao (9 ada) demektedir. 7. ve 8 ada arasında göreceğiniz kaya parçaları Hin Pousar yani Fil Başı Kayası olarak bilinir. Similan adalarında konaklama yasak olduğundan Phuket veya Khao Lak’tan günlük satın alacağınız tekne turu bu ada grubunu ziyaret edebilir ve hayran kalabilirsiniz.

Detaylı bilgi için Similan Adası makalemizi okuyabilirsiniz.

TAYLAND’IN KUZEYİ VE DOĞAL GÜZELLİKLERİ

Erawan Şelalesi Ulusal Park : 550 kilometrekare alana kurulu Erawan Ulusal parkı Tayland’ın batısında Kanchanaburi bölgesindedir. Doğa harikası şelale 7 kattan oluşmaktadır ve her katında yüzmek serbesttir.

Pai : Tayland kuzeyindeki kasaba Tayland’ın dağlık arazileri arasında yemyeşil doğa harikası bir bölgedir. Bölgede gezilecek yerler arasında Pai Kanyonuna, Mo Paeng Şelalesine, Pai Walking Street’e ve Tam Lod Mağarasına ziyaret etmeyi sakın unutmayın.

Ayutthaya : Ayutthaya şehri 1350 yılında kurulmuş ve 18 yy’da Burmalılar tarafından yıkılmış Bangkok’un eski başkentidir. Ayutthaya’dan sonra yeni başkent Bangkok olmuştur. Unesco Miras Listesine alınmış Ayutthaya Parkı için Bangkok’a çok yakın mesafede bulunan bu minik şehir için en az 1 gün ayırmalısınız.

Chiang Mai : Chinag Mai kuzey Tayland’ın en büyük şehri olup Bangkok’tan 700 km uzaklıktadır. Bangkok’tan direk uçuşlar bulunduğu gibi tren veya otobüsle de rahatlıkla ulaşım sağlanabilir. Zengin bir geçmişi olan şehir Antik Lanna Krallığı’nın en ski başkenti olmuş şimdilerde ise 300’den fazla tapınağı ile gelen ziyaretçilere adeta tapınak şöleni sunuyor. Bu şehrin en önemli özelliği ise Loy Krathong (dilek feneri) festivalinin en görkemli şekilde kutlandığı yer olmasıdır. O yüzden Chiang Mai’ya Kasım ayında gelmenizi öneririz.

Chiang Rai : Beyaz tapınağı ile nehir kenarına kurulu şehir günümüzde sanayi şehri olarak revaç görmektedir. Chiang Mai’den karayolu ile 3 saatte ulaşılabilen şehir için 1 gün ayırmanız yeterlidir. Laos ve Myanmar sınırları ile bitişik olduğundan hazır buraya kadar gelmişken ülke değiştirebilirsiniz.

TAYLAND’DA YAPILACAK AKTİVİTELER

-Koh Chang adasında Tree Top macera parkında adrenalin seviyesini yükseltebilir,

-Koh Tao adasının kristal berraklıktaki sularında dalış yapabilir,

-The Beach filminin çekildiği Phi Phi adasına gidip iç çekerek izlediğiniz filmdeki Maya koyunda denize girebilir,

-Koh Samui’de balayı yapabilir,

-Tsunami’nin vurduğu ada Phuket’e gidin tsunami namına hiç bir izin kalmadığını görebilir, birbirinden güzel ada turlarına katılabilir,Kanchanaburi vilayetine yakın 1994 yılında kurulmuş olan Theravada budist tapınağını ziyaret edip dünyada oldukça az sayıda olan Çin hindi kaplanlarını burada görebilir,

-1957 yılında The Bridge Over The River kitabının filme çekildiği II. Dünya Savaşı köprüsünü gezebilir ve yine bu bölgede bulunan Erawan Ulusal Parkındaki Erawan Şelalesinde doğa’ya doyabilir,

-Bangkok’a 105 km uzaklıktaki Damnoen Saduak Yüzen Çarşı’ya gidip kayıklar üzerinde yerel halkın sattığı sebze, meyve ve diğer otantik eşyaları satın alabilir,

-Chiang Rai’nin 13 km güneyinde yer alan beyaz tapınak adıyla bilinen Wat Rong Khun’a gidebilir,

-Krabi’den tekne turuna katılıp Koh Hong adasına gidip inanılmaz güzel resimler çekebilir,

-Krabi’nin 8 km kuzeydoğusundaki Wat Tham Suea olarak bilinen Kaplan Mağara Tapınağı’na gidebilir,

-1200 basamak tırmanarak 600 metre yükseğe çıkıp Buda heykeline ulaşabilir tam bu noktadan manzara izleyebilirsiniz,

-Ko Phangan adasında belirli tarihlerde düzenlenmekte olan ve binlerce turistin katıldığı Full Moon Party’e gidebilir ve daha daha fazlasını yapabilirsiniz.

TAYLAND İÇİN EN İYİ MEVSİM

Gelelim en akıl karıştıran doğru bildiğimiz yanlışlara. Tayland tropik iklime sahip bir Uzakdoğu ülkesidir. BU şu demek oluyor yıl boyu ülkedeki sıcaklık ortalama 28 derecedir. Ama Tayland iklimi aslında kuru ve yağışlı sezon olarak ikiye ayrılır. Gidilmesi gereken en iyi dönem Kasım ayında başlar ve Nisan ayına kadar devam eder. Bu süre zarfında Tayland genel olarak yağışsız ve güneşli bir iklime sahiptir. Mayıs ile Ekim başı yağmurlu sezona giren ülkeye gitmemenizi tavsiye ederiz. Çünkü bu dönemde inanın denize girilecek gibi değildir. Tatiliniz zehir olmasın diye planlarınızı lütfen Kasım ila Nisan arasında gerçekleştirmeye özen gösterin.

Festivaller ve Dini Törenler

Maha Puja Festivali (Şubat ayının dolunay zamanı)

Songkran Su Festivali – Thai Yeni Yılı (12-16 Nisan)

Bun Bang Fai Roket Festivali (Mayıs)

Loy Krathong Festivali (Kasım)

TAYLAND VİZESİ

Tayland Türk vatandaşlarından vize istemeyen en güzel ülkelerden bir tanesidir. Vize istemediği için seyahat severlere gezmeleri için bir avantaj sağlamaktadır. 6 ay geçerliliği olan pasaportunuz ile ülkeye giriş yapabilirsiniz. Fakat vize istemiyor olması Tayland’da istediğiniz kadar kalacağınız anlamına gelmiyor. Ülkeye giriş yaptığınız andan itibaren toplam 30 gün kalış süreniz bulunuyor. 30 günlük süreyi bizim gibi aşmanız halinde Tayland Vizesi nasıl alınır diye kaleme aldığımız makaleyi okuyabilirsiniz.

More from the blog

KHAO SOK MİLLİ PARKI GEZİLECEK YERLER

Khao Sok, evet biliyoruz adını hiç duymadınız. Khao Sok nerededir, nasıl gidilir, Khao Sok Milli Parkında gezilecek yerler hakkındaki tüm bildiklerimizi sizinle paylaşma zamanı....

RAİLAY KUMSALI – TAYLAND’IN GÖZBEBEĞİ

Tayland'da öyle yerler var ki bazen gezginler tarafından es geçiliyor. Tayland'ın göz bebeği yerlerden biri Railay Kumsalı. Ya da gidilmiş olsa bile Railay kumsalı...

KOH PHANGAN ADASI – 2024 Full Gezilecek Yerler

Koh Phangan adası gezilecek yerler, Koh Phangan Full Moon Party ve Koh Phangan'ın müthiş huzurlu kumsalları hakkında daha önce yazı yazmadığımız için şimdiden affınıza...

Chiang Mai’de Fil Dışkısı Parkı

Tayland gezilecek yerler listemize Chiang Mai'yi çok geç aldığımızı itiraf etmeliyiz.  Özellikle Chiang Mai fil dışkısı parkı diye bir yer olduğundan haberimiz dahi yoktu....