Tayland’ın en ünlü adaları artık yerini daha bakir, el değmemiş yerlere kaptırıyor. Phuket, Krabi’ye gidip Koh Phi Phi adası turuna katılmayanınız yoktur. Yoktur değil mi?? 2015 yılında gerçekleştirdiğimiz Phi Phi adası gezimizden geriye kalan bilgi, deneyimlerimiz sonucu Phi Phi adası turlarıPhi Phi adasına nasıl gidilir, Phuketten Phi Phi adasına nasıl gidilir, Phi Phi adasında nerede kalınır, Phi Phi adası hava durumu ve daha nice soruların cevabını vereceğiz.

1945 yılına kadar boş ve keşfedilmemiş olan Phi Phi adasına ilk yerleşim 1950 yılında adanın kuzeyindeki Phang Nga Bay’dan gelenler ile olmuştur. Krabi ve diğer bölgelerden adaya gelen insanlar burada sömürge kurmuşlardır. Şu an adanın nüfusunun çoğunluğu müslüman balıkçılardan oluşmaktadır. Turistlerin adaya ziyaretinden önce adadaki araziler coconut çiftlikleri olarak kullanılıyorken adanın keşfedilmesi ve yavaş yavaş ziyaretçilerin artmasıyla coconut tarlaları yerini restaurantlara, otellere bırakmıştır.

Her ne kadar Phi Phi adası denilince yalnız bir tek ada olduğunu düşünsekte aslında Phi Phi adaları Tayland’ın güneyinde Krabi’ye bağlı 6 adadan oluşan bir takımada grubudur. Koh Phi Phi Don ve Koh Phi Phi Leh takımada grubunun en bilinenleridir. Koh Phi Phi Don büyük olan (28 km² – 8 km uzunluk, 3,5 km genişlik) ve yerleşimin olduğu adayken Koh Phi Phi Leh ufak olanı sadece günlük turların yapılmakta olduğu adadıdır. Takımadalar içinde Koh Phi Phi Don’dan sonra ikinci büyük ada ise 2000 yılında Leonarda DiCaprio’nun başrolünü oynadığı The Beach filminin çekilmiş olduğu Koh Phi Phi Leh adasıdır.

26 Aralık 2004 yılında gerçekleşen Hint Okyanusu Tsunamisi sonucu Koh Phi Phi Don adasını yerle bir olmuştur. Adanın her iki koyu suyun gücüne yenik düşmüş binlerce insan hayatını kaybetmiş ve adada bulunan yapıların % 70’i yıkılmıştır. Tsunami sonrası dünyanın dört bir yanından gelen yardımlar sonucu Phi Phi adası tekrar inşa edilmiş ve bugün Tayland’ın en nefes kesici adalarından biri olmuştur.

Güneydoğu Asya’nın en çarpıcı adalarından olan Phi Phi adaları son yıllarda günlük ada turlarına katılanlardan ziyade gün geçtikçe kendine ziyaretçi çeker hale gelmiştir. Bundan yaklaşık 6 yıl önce günlük Phi Phi adaları turuna katıldığımız için bu yıl Phi Phi adasına günlük tur yapmak yerine orada kalıp adayı keşfetmek istedik.

Ada ziyaretçileri daha çok genç ve sırtçantalı gezginlerdir. Lüks düşkünleri için tavsiye edebileceğimiz bir ada değildir. İlla lüks derseniz tabi ki adada sizlere uygun otellerde bulunmaktadır. Önereceklerimiz : Phi Phi Island Village Beach Resort, Zeavola, Holiday Inn Resort, Phi Phi The Beach Resort

Ama sizler Phi Phi adasında kalmak yerine günlük tur yapmayı tercih ederseniz tur bilgileri ve fiyatları şu şekildedir;

Maya Bay – Khai Island Turu : Bu turu satın anlamız halinde ziyaret edeceğiniz yerler: The Beach filminin çekildiği Maya Bay (Koh Phi Phi Ley), Loh Samah Bay, Pileh Lagoon, Viking Cave, Monkey Beach, Khai Island. Lunch dahil Yetişkinler için 3,200 THB, çocuklar için 1,600 THB. (Liste fiyatıdır, pazarlık yaparak fiyatları düşürmeniz mümkün.)

Yarım Gün Phi Phi Adası : Bu tur kapsamında ziyaret edilecek yerler: Monkey Beach, Phi Phi Don adasının Loh Dalum koyunda 1 saat yüzme molası, duraklama yapmaksızın Viking Cave, Pileh Cove ve Loh Samah Bay (duraklama yapılmadığı için ancak fotoğraf çekebilirsiniz) ve son olarak Maya Bay’de yüzme. Mini Lunch dahil Yetişkinler için 2,800 THB, çocuklar (3-11 yaş) için 1,960 THB. (Liste fiyatıdır, pazarlık yaparak fiyatları düşürmeniz mümkün.)

Deluxe Phi Phi Adası Turu : Phi Phi adasının en güzel turu diyebiliriz. Ziyaret edilecek yerler diğer turlardan daha kapsamlı olup şu şekildedir. Khai Adası, Yao Yai Adası, Koh Yung (Mosquito Island), Bamboo Adası (Koh Phai), Phi Phi Lae, Monkey Beach, Viking Cave, Pileh Cove, Loh Samah Bay ve son olarak Maya Bay. Lunch ve BBQ dahil Yetişkinler için 3,950 THB, çocuklar (3-11 yaş) için 2,765 THB. (Liste fiyatıdır, pazarlık yaparak fiyatları düşürmeniz mümkün.)

Phi Phi Don Turu : Tur boyunca vakit geçirilecek yer Phi Phi Don adasıdır. Phuket’e dönüşte Phi Phi Ley, Viking Cave, Pileg Cove, Loh Samah ve Maya Bay önünden geçiliyor. Bu yazdığımız yerlerde durulmamaktadır. Lunch dahil Yetişkinler için 1,500 THB, çocuklar için 1,200 THB. (Liste fiyatıdır, pazarlık yaparak fiyatları düşürmeniz mümkün.)

  PHI PHI ADASI KUMSALLARI

Phi Phi Don adasında iki ana kumsal vardır. Bunlardan biri teknelerin, feribotların yanaştığı Tonsai kumsalı diğeri ise Loh Dalam kumsalıdır. Loh Dalam’de su çok derin olmadığı için tekneler buraya yanaşamamakta dolayısıyla da adanın en güzel bölgesi olmayı başarabilmiş bir bölgedir. Ne fazla insan gürültüsü ne teknenin motor sesi. Ada sakinleri ve ziyaretçilerden başka kimse yok.

Loh Dalam bölgesinde sabah 11:00 ila 15:00 arası denize girmek için en uygun saatler. 15:00’den sonra ise Adanın diğer kumsalı ise Monkey kumsalıdır. Loh Dalam’in kuzeybatısında yer alan kumsala yürüyerek ulaşım imkanı olmadığı için bot kiralayıp gitmek mümkündür.

Laem Thong Beach : Adanın kuzeyinde ulaşımın sadece tekneler ile sağlandığı masmavi suya sahip en güzel kumsaldır. Kumsal Bamboo adasının tam karşısında, iki kulaç atsam ordayım dedirtecek kadar yakınındadır. Ama sakın denemeyin

Loh Bagao Koyu : 800 metre uzunluğuyla Phi Phi adasının en uzun kumsallarından bir tanesidir. Tonsai’den buraya 3 km’lik meşakatli bir yolculuk çekmek istiyorsanız ulaşıma ücret ödemeden gelebilirsiniz. Ama ciddi anlamda zorlu bir yolculuk olacağını unutmamalısınız!

Ve sonuncu kumsal Tonsai’nin sağ tarafındaki Long Beach’tir.

Phi Phi adasında yapılması gereken en önemli aktivite ise manzara noktasına tırmanıp eşsiz Phi Phi manzarasını izlemektir. İster merdivenleri çıkarak ulaşın ister bizim gibi dağ bayıra atın kendinizi

  PHI PHI ADASI GECE HAYATI

Phi Phi adasının atmosferi herkesi eğlendirecek türden. Gündüz yapacağınız aktivitelerden gece eğlencesine kadar beklentilerinize karşılık verecek tropik bir ada burası. Kumsal partileri ile bilinen Phi Phi adasında gece eğlence mekanlarının tümü Loh Dalam kumsalındadır. Tonsai merkezinde cafe ve pub’larda vardır ancak asıl gece eğlencesi kumsal üzerine kurulu barlarda gerçekleşiyor. Tonsai bölgesinin batı tarafında konaklıyorsanız sakın Loh Dalam kumsalındaki barlara deniz kenarından gitmeyin. Biz o hatayı yaptık ve onca yolu geri dönmek zorunda kaldık. Ada’da gel git çok ciddi anlamda olduğundan gündüz geniş mi geniş olan kumsal gece sular altında kalıyor. Belden aşağınızın ıslanmasını istemiyorsanız rotanız Tonsai merkezini kullanmak olmalı

Ada’da bir diğer gece eğlencesi de ateş gösterisidir. Bunun için Tonsai’nin doğu tarafına gitmek gereklidir.

  PHI PHI ADASINA ULAŞIM

Phi Phi Adasına ulaşabilmenin tek yolu tekneler ile sağlanmaktadır. Ancak buraya sadece Phuket’ten değil, Krabi ve Koh Lanta’dan tekneler ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Phuket’ten gelecek olanlar Rassada iskelesine gidip buradan teknelere binmeli, Krabi’den gelecek olanlar ise Krabi kasabasından 4 km uzaklıktaki Klong Jilad iskelesine gitmeli.

Tekneden inip iskeleye ayak bastığımız gibi görevliler tarafından para isteniyor. Kişi başı 20 THB “ayak bastı parası”

Biz Phi Phi’ye Khao Lak’tan geçtik. Biletlerimizi de haliyle buradan aldık. Otobüs + feribot onca pazarlık sonucu kişi başı 700 THB ödedik. Eğer tur acentası ile değilde kendi imkanlarımız ile gitmeye kalksak 500 THB maliyeti olacaktı bize. Ama otobüse yetiş, Krabi Town’dan bir daha iskeleye gitmek için otobüse bin, iskeleden feribot bileti al bir de yetişip yetişememe telaşı başlayacak, yorgunluğu da cabası. O yüzden biz acentayı tercih ettik.

Phi Phi adasına ulaşım biletlerinizi kombine şekilde alıp daha rahat ulaşım sağlamak için 12Go.Asia sayfasından güvenli bir şekilde biletlerinizi alabilirsiniz.

Ulaşım Süresi:

Phuket – Phi Phi arası 1 ila 3 saat olarak bineceğiniz tekneye göre değişmektedir. Her gün 08:30, 11:00, 13:30, 14:30, 15:00

Krabi Town – Phi Phi arası 1,5 saat sürmektedir. Feribot saatleri ise her gün 09:00, 10:30, 13:30, 15:00

  PHI PHI HAVA DURUMU

Tropikal muson ikliminin hakim olduğu Phi Phi adasında sıcaklık yıl boyu sıcaklık 24°-32° arasıdır. Adayı ziyaret etmek için en iyi dönem Kasım-Mart ayları arasıdır. En sıcak ay Nisan’dır. En Yağışlı dönem Nisan-Ekim arasıdır.

  PHI PHI ZAMAN DILIMI

GMT +7 – Phi Phi adası Türkiye’den 5 saat ileridir.

  PARA BIRIMI

 Tayland’ın para birimi Thai Bahtıdır. Kısa olarak yazılışı THB şeklindedir. 1 USD = 35.890 THB. Bu kur bilgisi makalenin yayına alındığı tarih itibariyle geçerli olandır. Sizler gitmeden önce buradan güncel kur bilgisine ulaşabilirsiniz.

  ÖNEMLI TELEFONLAR

Polis : 191

Turist Polisi : 1155

Phi Phi Hastanesi : 075 622 151

Krabi Hastanesi : 075 611 226

Summary
Article Name
Phi Phi Adası
Description
Tayland'ın en ünlü adaları artık yerini daha bakir, el değmemiş yerlere kaptırıyor. Phuket, Krabi'ye gidip Koh Phi Phi adası turuna katılmayanınız yoktur. Yoktur değil mi?? 2015 yılında gerçekleştirdiğimiz Phi Phi adası gezimizden geriye kalan bilgi, deneyimlerimiz sonucu Phi Phi adası turları, Phi Phi adasına nasıl gidilir, Phuketten Phi Phi adasına nasıl gidilir, Phi Phi adasında nerede kalınır, Phi Phi adası hava durumu ve daha nice soruların cevabını vereceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here