KHAO SOK MİLLİ PARKI GEZİLECEK YERLER

Khao Sok, evet biliyoruz adını hiç duymadınız. Khao Sok nerededir, nasıl gidilir, Khao Sok Milli Parkında gezilecek yerler hakkındaki tüm bildiklerimizi sizinle paylaşma zamanı. Belki bu yazıyı okuyanlardan bazılarınız Khao Sok’u biliyordur. Ama çoğunuzun Khao Sok Milli Parkını duyduğunu düşünmüyoruz. 

Burası, Tayland’ın Surat Thani bölgesinde bulunan büyüleyici bir milli parktır. 1980 yılında Tayland’ın 22. milli parkı ilan edilmiştir. Surat Thani şehrinden 120 km uzaklıkta konumlanmıştır ve Phuket ile Khao Lok arasındaki yol üzerinde bulunur. 

Khao Sok, dünyanın en eski yağmur ormanlarından birine ev sahipliği yapar. Surat Thani şehrinden yola çıkıp yarım saatlik bir yolculuk sonrasında, kendinizi yeşilin büyülü dünyasına adım atmış gibi hissedersiniz. Bu yolculuk sırasında dışarıdaki manzara o kadar büyüleyici olur ki, gözlerinizi camdan ayırmak neredeyse imkansızdır.

Her yer, yoğun yeşillikler ve kireçtaşı oluşumuyla çevrili dağlarla kaplıdır. Khao Sok, Vietnam’daki Ha Long Körfezi, Filipinler’deki El Nido veya Tayland’daki Krabi gibi güzelliklere benzer, ancak kendi eşsiz cazibesine sahiptir.

Yazımızın detayına girmeden önce buranın nasıl bir yer olduğunu anlamanız için kısa bir bilgi geçmenin doğru olacağını düşünüyoruz.

YAĞMUR ORMANI NEDİR

Yıllık en az 2000 mm yağış alan ormanlara yağmur ormanı denir. Fazla yağış alması çok sık bitki örtüsüne sahip olmasına sebep olur. Yıl boyunca ormandaki ağaçların bir kısmı yaprak dökerken bir kısmı da yeşillerini çıkarır. Bu sayede yağmur ormanları sürekli yeşilliğini korur. Aslında dünyanın en büyük yağmur ormanlarından biri olarak bilinir. Çok sık orman olduğu için güneşin toprakla teması sadece %1’lik dilimdir. Bu yüzden yağmur ormanları oldukça karanlık olur. Ayrıca tropik yağmur ormanlarındaki sıcaklık farkı yol boyu sadece 2-3 derece oynar.

739 km2 alan üzerine yayılı Khao Sok, Amazon yağmur ormanından daha eski ve daha çok çeşitliliğe sahip olmasıyla üstün bir özellik taşımaktadır. 739 km2’nin 165 km2’si insan yapımı olan Cheow Lan Lake’den meydana geliyor. Göl, 1982 yılında Tayland hükümeti tarafından hidroelektrik güç kaynağı için inşa edilmiştir. Bunun için gölün yapılacağı alan içerisindeki 5 köy boşaltılmıştır. Bugün bu köyler gölün altındadır.

Yılda aldığı yağış miktarı 3500 mm’dir.

Ayrıca Milli Park dünyadaki hayvan türlerininin toplamının yaklaşık %5’ini de içinde barındırmaktadır.

Milli parkın;

%40’ı bayırlık orman

%27’si ova

%15 kireçtaşı kaya bitki örtüsü

%15’i alçak maki

%3’ü 600-1000 m yağmur ormanı

Flora ve Faunası

Yağmur ormanı olması sayesinde özel tür hayvan ve bitkiler bulunur. Bunlardan bazıları Buttress Roots ağacı, dünyanın en büyük çiçeği olan Rafflesia, etobur bitki olan Pitcher Plant, Liana ağacı, Dipterocarp  ağacı (Dipterocarp iki kanadı olan meyve demek, bu ağacın meyveleri diğer ağaçları ziyaret edebiliyor)

Memeli olarak; dumanlı pars, kaplan, leopar, malaya ayısı

Kuş türleri olarak 311 çeşit kuş olduğunu baştan söylemek isteriz. Bunlardan bazıları; Buffy Fish oğl türünde baykuş, alacalı guguk kuşu, sarı göbekli kuş, Çin göl balıkçılı, drongo kuşu, terzi kuşu

Böcek türleri; kırkayak, akrep, tarantula, peygamber böceği, orak böceği, atlas güvesi ve fazlası

Sürüngenler ve amfibiler; Tayland’da 170 tür yılan çeşidi olup bunlardan 48 tür zehirlidir. Bu yılan türlerinden kobra dahil olmak üzere bir çoğu Khao Sok’ta görülmektedir.

Milli Parkın 160 milyon yıllık olduğu tahmin edilmektedir. Oluşumuna ise tektonik hareketler, iklim değişiklikleri, erozyonlar sebep olmuştur.

Milyonlarca yıl önce bu alan Çin’den Borneo’ya kadar uzanıyorken, Hindistan ve Avrasya plakalarının çarpışması sonucu Himalayaların meydana gelmesiyle bugünkü halini almıştır. Milli park ve çevresinde görülen kireçtaşları da yine bu çarpışma sonucu yukarı zorlanmış ve meydana gelmiştir. Eriyen buzlar sayesinde oluşan nehirler ve onlarca şelale ise şimdi bu bölgeye hayat vermektedir.

Siz de bizim gibi doğa seviyorsanız, Khao Sok Milli Parkına yaklaştıkça ilk diyeceğiniz şey “işte aradığım yer burası” olacak.

Tayland’ın en sevdiğimiz yanı doğaya sahip çıkmaları. Khao Sok yolu boyunca ana yol ara genişlemeleri saymazsak gidiş-dönüş olmak üzere iki şeritten ibaret. Yol boyu yüksek bina görmek mümkün değil. Ya bir ya da iki katlı oteller ise tamamen doğanın içinde gizli kalmış şekilde inşa edilmiş.

Khao Sok’un niye Tayland’ın diğer ada ve şehirleri gibi turistik olmadığını anlayamadık. Gerçi fazla turist olmaması iyidir. Fazla turist demek ihtiyacı karşılayabilmek için fazla otel, fazla restaurant, fazla acenta demektir. Bize göre duyulmadığı ya da çok bilinmediği için bakirliğini koruyabilmiş bir yerdir. Ziyaret eden kesime baktığımızda 7’den 70’e her yaşta özellikle Avrupalı turistlerin tercih ettiği bir bölge.

KHAO SOK GEZİLECEK YERLER 

khao sok gezi rehberi

Bir kere yağmur ormanını ziyaret ettiğinizi unutmayın. Bu yüzden ormanda yapılacak en güzel aktivitelerden biri Sok nehrinde kano turu yapmak, ormanda sabah ya da gece trekkinglerine katılmak, fil yetimhanesine ziyaret edip fillerle çamur banyosu yapmak, Cheow Lan Lake-Cheow Lang Göl’ünde bot turu yapmaktır.

Sıraladığımız aktivitelerin her biri inanın yaşayacağınız en güzel anlardan biri olarak kalacaktır. Bölge, doğayı sevenler için adeta cennettir. Buraya gelip de pişman olacak bir insan yoktur diye düşünüyoruz. Hiçbir şey yapmasanız bile park içinde yürüyüş yapmak o günü güzelleştirmeye yetecektir.

Khao Sok Milli Parkı

khao sok milli parki tayland

Milli park içinde yağmur ormanında yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin. Eğer yanınıza rehber almayacaksanız rehbersiz toplamda (gidiş-dönüş) 7 km’lik parkuru değerlendirebilirsiniz.

Rehberli trekking yapılacak rotalara gidecekseniz park girişindeki milli park yönetimi size rehber konusunda yardımcı oluyor. Trekking yaparken gözünüzü dört açmayı unutmayın. Çünkü dünyanın en büyük çiçeği olan Rafflesia’ı görme olasılığınız çok yüksek. Ama açık olduğu ana denk gelmek tam bir şans işi 😉 Turu satın almak için bir diğer seçeceğiniz konakladığınız otelden satın almaktır.

Photo by: https://www.khaosok.com/national-park/rafflesia/

Parkın popüler yürüyüş rotaları üzerindeki Ton Kloi, Than Sawan ve Sip Et Chan şelalerinde serinleyebilirsiniz.

Milli Park’ta yürüyüş yapacak olan yanlarına mutlaka içme suyu alsınlar. Ayrıca yanınıza fazla yüklü çanta almayın. Trekking boyunca taşıması zor oluyor.

Rehbersiz yürüyüş yapacaksanız maps.me offline harita uygulamasını indirmiş olduğunuzdan ve telefon şarjının full olduğundan emin olun.

Milli Park giriş ücreti: 300 THB (2023 fiyatıdır). Eğer tur paketi satın alacaksanı giriş ücreti fiyata dahil olabilir. Bunun önceden teyidini alabilirsiniz. Milli park hakkında bilgilere ayrıca turlar hakkında detaylara Khao Sok resmi sayfasından ulaşabilirsiniz.

Cheow Lan Lake Bot Turu

Cheow Lan Gölü’nde mutlaka tekne turu yapın. Hatta vaktiniz olacaksa Cheow Lan gölü üzerindeki bungalowlar’da bir gece konaklayıp doğanın tam göbeğinde ve sesi içinde bir günlük dünyadan uzaklaşıp, tarifsiz bir gün doğumu izleyin.

Cheow Lan Gölü’ne gitmenin 3 yolu var:

1.Tur şirketlerinden paket tur satın alabilirsiniz. Tura tüm ulaşımlar, milli park girişleri ve tekne turu dahil olup kişi başı ödemeniz gereken ücret 1500 Baht’tan başlamaktadır.

2.Gecelemeli turu tercih edebilirsiniz. Yine tur şirketleri bunu sizin için gerçekleştiriyor. Fiyatlar 2500 Baht’tan başlıyor. Tur ücretine 300 Baht olan milli park giriş ücreti dahil değildir. Dahil olanlar tüm transferler, konaklama, 2 kahvaltı, 2 öğle yemeği, 1 akşam yemeği, sabah ve gece bot safarisi, 3 saatlik trekking ve mağara ziyaretidir. 

3.Münferit gidebilirsiniz. Biz de bu yolu tercih ettik. Konakladığımız Khlong Sok kasabasından motorumuzu kiralayarak 60 km yol aldık. Milli Park’a vardıktan sonra kişi başı 300 Baht giriş ücretlerimizi ödeyerek bot pazarlığına başladık. Bizden başka kimsenin olmadığı tamamen bize ait bot için pazarlıkla 3 saatlik geziye 1700 Baht ödeme yaptık. Ama siz bu ücreti ödemek istemezseniz başkalarıyla ortak da binebilirsiniz. Botlar 6 kişilik olduğu için eğer dolu bir tekneye gelirseniz kişi başına ödemeniz gereken ücret çok daha cüzzi olur.

Baktığınızda münferit gideceğinize tur firmasından satın alıp yorulmadan her şeyi onlar sizin için halledebilir. Ama biz bu yolu özellikle seçmedik. Çünkü Tayland’da motosikletle gezmek ve istediğimiz yerde durup farklı yerler keşfetmek en sevdiğimiz şey. Eğer maceraya gerek yok diyorsanız Khlong Sok’taki acentalardan Cheow Lan Lake turunu satın alabilirsiniz.

Cheow Lan Lake’de bungalow tavsiyelerimiz:

Smileys Bungalow

The Floating Bungalows

Panvaree Resort $ $ $

Keereetara $

500 Rai Floating Resort $ $ $

Khao Sok’ta Fillerle Banyo Yapın

khao sok fil banyosu

Khao Sok Elephant Sanctuary isimli fil yetimhanesine ziyaret ederek yaban hayatta tehlikede olan ya da annesi olmayan fillerin koruma altına alındığı resmi bir parktır. Belki de hayatımızın en eğlenceli bir kaç saatini burada geçirdik. Katılımcı olarak toplam 6-7 kişiydik. Grubun içinde bizden daha meraklı 2 çocuk olsa da bizim onlardan daha çok eğlendiğimizi itiraf etmeliyiz 🙂

Fil yetimhanesi için internet sayfasından aldığımız telefon ile irtibata geçip katılımcı olmak istediğimizi söyledik. Bizi verdiğimiz adresten aldılar ve tur sonunda geri bıraktılar. Siz de gitmeyi planlıyorsanız bizim gibi yapabilirsiniz. Eğer arayacak telefonunuz yoksa mail yoluyla da haberleşebilirsiniz. Çok ilgililer ve mutlaka cevap veriyorlar.

Ben fillerle yıkanırken elimdeki gopro’yu toprağın üzerine bir yere koymuştum. Haliyle de unutmuşum tabi. Hemen mesaj atarak telefonu nerede unuttuğumu söyledim ve yarım saatte makineyi otele getirdiler. Çok ilgili ve güler yüzlü çalışanları var. Aslında planımız fil yetimhanesine Chiang Mai’de gitmekti. Ama orası çok turistik ve kabalık olduğu için bu hakkımızı Khao Sok’tan yana kullanmak istedik. İyiki de öyle yapmışız!

Biz Khao Sok’ta iki dolu gün geçirdik. Keşke vaktimiz olsaydı da dört gün kalsaydık dediğimiz yer oldu. Ama kendimize söz verdik. Bir sonraki Tayland seyahatimizde yolumuzu yine buraya düşüreceğiz. 

khao sok fil yetimhanesi

Bugüne kadar hangi tavsiyede bulunduysak ve bizim tavsiyelerimiz üzerine o deneyimi yaşanlar memnun kaldıysa inanın Khao Sok için de aynı tavsiyede bulunabiliriz. 

Tayland’a gidecekseniz lütfen kendinize bir kaç gün ayırın ve Khao Sok Milli Parkına gidin.

Khao Sok Nerede, Nasıl Gidilir?

Bangkok’tan 730 km güneyde,

Khao Lak’tan 58 km kuzeydoğuda,

Phuket’ten 153 km kuzeyde,

Surat Thani’den 128 km batıda,

Khao Sok Milli Parkına Phuket, Krabi ya da Khao Lak’tan çok rahat ulaşabilirsiniz. Bunlar haricindeki yerlerden gelecekseniz (örneğin Bangkok, Chiang Mai, Trat) en mantıklı yol Surat Thani’ye gitmektir.

Surat Thani’ye vardıktan sonra Phuket’e giden halk otobüsleri ya da  Khao Sok’a giden minivanlar ile yaklaşık iki buçuk saatte Khao Sok Milli Parkının girişine varabilirsiniz.

Surat Thani’den Khao Sok’a ulaşım ücreti: 120 THB (2019 Ocak ayı fiyatıdır). 2023 güncel ulaşım fiyatı 7-10 usd arasında değişmektedir.

Otobüs biletlerinizi online 12go.Asia sayfasından güvenle satın alabilirsiniz. Uzakdoğu gezilerimizde en güvendiğimiz ve sıklıkla kullandığımız ulaşım sayfasıdır.

Phuket ve Phi Phi’den Khao Sok’a Ulaşım

-Eğer direk Phi Phi adasından gelecekseniz. O zaman öncelikle feribot ile Phuket’e gitmelisiniz.

-Phuket’ten Khao Sok Milli Parkına gitmek için otobüs, minibüs ve taksi seçenekleriniz vardır. Yolculuk süresi 2 saattir.

Koh Samui, Koh Phangan ve Koh Tao’dan Khao Sok’a Ulaşım

Hangi adadan gelirseniz gelin feribot sizi Surat Thani’nin 64 km uzaklıktaki Don Sak iskelesine bırakacak. İskeleye vardıktan Surat Thani şehir merkezindeki otobüs terminaline gidip buradan otobüs bileti alarak yaklaşık 2 saat yolculuk ile Khao Sok Milli Parkına varabilirsiniz.

Eğer vakit kaybetmek istemiyorsanız öncesinde transferinizi ayarlamanız halinde Don Sak iskelesine iner inmez vakit kaybetmeden sizi bekleyen araç ya da minivan ile Khao Sok’a gidebilirsiniz. Don Sak iskelesinden Khao Sok yolculuğu 3 saat sürmektedir. Transferinizi önceden ayarlayacaksanız 12Go.Asia sayfasından biletinizi Don Sak Pier – Khao Sok olarak aratıp satın alabilirsiniz.

Krabi’den Khao Sok’a Ulaşım

Direk Krabi’den transferinizi sağlayacak minivanlar ile yaklaşık kişi başı 11 usd ödeyerek 3 saat 40 dakikalık yolculuğun sonunda Khao Sok’a rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Biz Khao Sok’a Kanchanaburi’den gittik. Aslında planımız Kanchanaburi’den Bangkok’a otobüsler geçip, Bangkok’tan Surat Thani’ye trenle gidip oradan da otobüsler 120 km uzaklıktaki Khao Sok’a varmaktı.

Kanchanaburi’den Surat Thani’ye tren bulunca hiç yolu uzatmadan direk trenle gitmeye karar verdik. Surat Thani tren istasyonunda indikten sonra hemen yolun karşısından kalkan Phuket otobüsüne binerek Khao Sok Milli Parkı girişinde indik. Ulaşım süremiz ise Kanchanaburi’den Surat Thani trenle 8 saat, Surat Thani’den Khao Sok ise yaklaşık 2-2.5 saat sürdü.

Nereden gelirseniz gelin otobüsler sizi Khao Sok kavşağında bırakmaktadır. Bu kavşaktan içeri ana caddeye girer girmez sağlı sollu restaurant ve oteller vardır. Eğer konaklayacağınız otel kavşağa uzaksa buradan tek tek kiralayarak otelinize gidebilirsiniz.

Eğer konaklama yapacağınız otel transfer hizmeti veriyorsa öncesinde irtibata geçerek Khao Sok kavşağına varış saatini bildirirseniz sizi gelip buradan alırlar.

Khao Sok’ta Nerede Kalınır

Konaklama seçenekleri, doğal güzelliklerin tadını çıkarmak isteyen her türlü gezgin için çeşitlilik sunar. İki ana konaklama bölgesi arasında tercih yapabilirsiniz: Cheow Lan Gölü’ndeki su üstü bungalovlar ve Khlong Sok kasabası. İşte bu bölgelerde konaklamak için bazı öneriler:

Khlong Sok Kasabasında Konaklama

Khlong Sok kasabası, Khao Sok Milli Parkı’nın girişine yakın bir konumda bulunur ve birçok konaklama seçeneği sunar. Biz, Khlong Sok Morning Mist Resort’te konaklamayı tercih etmiştik. Bu, rezervasyon yapmadan gitmemize rağmen temiz odaları, havuzu ve restoranıyla mükemmel bir tercihti bizim için. Ayrıca, Khao Sok Nehri ve milli parka yürüme mesafesinde olması, doğayla iç içe bir deneyim sunar.

khao sok nerede kalinir

Eğer daha otantik bir konaklama deneyimi arıyorsanız, Our Jungle Camp – Eco Resort’i tavsiye edebiliriz. Bu otel, restoranında taze çiftlik malzemeleriyle hazırlanan yemekler sunar. Ayrıca nehir kenarında bulunduğu için tüm odalardan muhteşem manzaraların keyfini çıkarabilirsiniz.

Cheow Lan Gölü’nde Su Üstü Bungalovlar’da Konaklama

Cheow Lan Gölü’nde su üstü bungalovlar, gölün ortasında muhteşem bir deneyim sunuyor. Doğanın içinde huzurlu bir konaklama arayanlar için idealdir. Eğer ağaç evde konaklama düşünüyorsanız, Our Jungle House harika bir seçenektir. Normal odalarının yanı sıra ağaç evleri de vardır. Ağaç evler, zarif bir dekorasyona sahip ve son derece temizdir.

Konaklama seçenekleri çeşitlidir. Ve kişisel tercihlerinize ve bütçenize uygun bir yer bulmanız mümkün. Her iki bölge de benzersiz deneyimler sunar. Ve Khao Sok’un doğal güzelliklerini keşfederken konforlu bir konaklama imkanı sunarlar.

Cheow Lan Golu Otelleri
Cheow Lan Golu Otelleri

Khao Sok’a Ne Zaman Gidilir?

Khao Sok’un iklimi yıl boyunca değişiklikler gösterir. Khao Sok’un mevsimleri ve hava durumu hakkında daha fazla bilgi:

Yağışlı Dönem (Mayıs – Kasım)

En yağışlı dönemi Mayıs ile Kasım ayları arasına denk gelir. Bu aylarda bölgede bol miktarda yağış görülür, ve yağışlar sıkça ve yoğun olabilir. Bu dönemde doğal yaşamın canlandığı ve bitki örtüsünün parlak yeşilliklere büründüğü bir zaman dilimidir. Bu aylarda ormanlar canlanırken, Chiew Larn Gölü gibi su kaynakları da dolup taşar. Ancak yağışlar nedeniyle trekking ve açık hava aktiviteleri bazen zorlaşabilir.

Kuru Dönem (Aralık – Nisan) 

Kuru dönemi Aralık ayında başlar ve Nisan’a kadar devam eder. Bu dönemde yağışlar azalır ve bölge daha kurur. Ancak bu, tam anlamıyla kurak bir dönem olmayabilir. Ara ara hafif yağışlar görülebilir, bu nedenle dikkatli olmakta fayda var. Kuru dönem, açık hava aktiviteleri için daha uygundur ve trekking veya gölde su aktiviteleri için ideal bir zamandır.

Sıcaklık: En sıcak ayları Mayıs ve Nisan’dır. Bu aylarda sıcaklık 30 derece veya daha yüksek olabilir. Yıl boyunca ortalama sıcaklık ise yaklaşık 30 derecedir. İklim, nispeten sabit olsa da, Mayıs ve Nisan aylarında sıcaklığın daha yüksek olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Burayı ziyaret etmeyi planlarken mevsimleri ve hava durumunu göz önünde bulundurarak, aktivitelerinizi ve giyim tercihlerinizi ayarlayabilirsiniz. Yağışlı dönem doğal güzellikleri daha canlı kılar, ancak kuru dönem açık hava aktiviteleri için daha elverişli olabilir.

DİĞER TAYLAND YAZILARIMIZ

Koh Phangan Gezilecek Yerler

Krabi Gezilecek Yerler

Phi Phi Adası Gezilecek Yerler

More from the blog

RAİLAY KUMSALI – TAYLAND’IN GÖZBEBEĞİ

Tayland'da öyle yerler var ki bazen gezginler tarafından es geçiliyor. Tayland'ın göz bebeği yerlerden biri Railay Kumsalı. Ya da gidilmiş olsa bile Railay kumsalı...

KOH PHANGAN ADASI – 2024 Full Gezilecek Yerler

Koh Phangan adası gezilecek yerler, Koh Phangan Full Moon Party ve Koh Phangan'ın müthiş huzurlu kumsalları hakkında daha önce yazı yazmadığımız için şimdiden affınıza...

Chiang Mai’de Fil Dışkısı Parkı

Tayland gezilecek yerler listemize Chiang Mai'yi çok geç aldığımızı itiraf etmeliyiz.  Özellikle Chiang Mai fil dışkısı parkı diye bir yer olduğundan haberimiz dahi yoktu....

Long Neck Karen Kabilesi

Long Neck Karen yani dünyanın en uzun boyunlu kadınları olarak bildiğimiz Padonglar’ın ironik fotoğraflarını hep görür dururduk. Ta ki Chiang Mai’ye gidene kadar. Padong’lar Karen...