RAİLAY KUMSALI – TAYLAND’IN GÖZBEBEĞİ

Tayland’da öyle yerler var ki bazen gezginler tarafından es geçiliyor. Tayland’ın göz bebeği yerlerden biri Railay Kumsalı. Ya da gidilmiş olsa bile Railay kumsalı hakkında yeterli bilgi bulmakta zorlanırız.

Bazen insanlar neden sürekli Tayland’a gidiyorsunuz diye soruyor. Bu şöyle bir şeydir aslında; Türkiye’ye gelen birinin sadece büyük şehirleri ziyaret etmesiyle (örneğin İstanbul, İzmir, Ankara) nasıl ki Türkiye gezilmiş sayılmıyorsa bizim mantığımız da ziyaret ettiğimiz ülkeler için bu şekilde işliyor. Nasıl ki Egesi, Karadenizi, Doğusu, Güneyi ayrı ayrı kimliğe ve kültüre sahipse bu dünyanın her ülkesi için de geçerlidir.

İşte bizim yaptığımız da bu aslında. 2018’den bu yana her fırsatta gittiğimiz Tayland’a gitmediğimiz o kadar fazla yer var ki onlardan biri de Railay Kumsalı.

Photo by: https://thebrownetown.com

Tayland’da bugüne kadar Chiang Mai, Chiang Rai, Ayutthata, Bangkok, Erawan, Trat, Koh Chang, Koh Kood, Koh Samet, Pattaya, Koh Lipe, Krabi, Koh Lanta, Surat Thani, Koh Samui, Koh Phangan, Koh Tao, Phuket, Phi Phi, Kao Sok Ulusak Parkı, Khao Lak, Phang Nga gibi yerlere gittik. Hala gitmediğimiz ve gitmek istediğimiz yerler var.

Mesela Pai’ye, Hua Hin’e gitmedik, Mae Hong Son Loop motor rotasını yapmadık, Pa Pong Pieng pirinç tarlalarının olduğu Doi Inthanon Ulusal Parkına gitmedik, Doi Tung dağına tırmanmadık, Nong Han kumphawapi’deki kırmızı lotus gölüne gitmedik, Kaeng Sam Phan Bok’taki Grand kanyon denilen yeri görmedik, Tham Phraya Nakhon mağarasını ziyaret etmedik gibi gibi.

Railay Beach gitmediğimiz yerlerden biriydi. Bugünkü aklımız olsa Ao Nang’da kalmak yerine tercihte bulunmamız gerekecek olsa bu Railay Beach olurdu. Ne de olsa Railay – Ao Nang arası sürekli hizmet yapan longtail botlar var. 10-15 dakikalık yolculukla Ao Nang’a geçip buradan motor kiralayıp Krabi’de gezilecek yerleri gezebilirsiniz.

Railay’deki Kumsallar

Railey 4 kısıma ayrılıyor. Railay East teknelerin yanaştığı iskele bölgesidir. Düşük ve orta bütçeleri oteller, cafeler ve restaurantların sıra sıra dizili olduğu bir sahil şerididir. Kumsalın bir kısmı mangrove ormanıyla kaplıdır. Ama denize girmek için uygun bir sahil değildir.

Railay east
Railay East

Diğeri ise Railay West kısmıdır. Ki adada konaklama yapılacak en popüler ve talep gören bölgedir. Upuzun bir sahil şeridi var. Ve kumsalın tam ortasında Railay yürüyüş yolunun olduğu cafe, restaurant ve minik pub’ların olduğu şirin ve çok uzun olmayan bir bölümü var. Bu yol Railay East ve Railay West’i birbirine bağlar.

Railay west
Railay west

Railay West’in sonunda küçük bir kayanın tepesinden geçerek ulaşabileceğiniz diğer bölge ise Tonsai kumsalıdır. Daha çok sessiz ve huzurlu ortam arayanların tercih ettiği kumsaldır. Çünkü Phra Nang ya da Railay West gibi kalabalık değildir. Buraya yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi Railay West’ten kiralayacağınız kano ile de çok rahat gidebilirsiniz.

Tonsai kumsalı
Tonsai Beach – Photo by: simbaseatrips.com

Son olarak Phra Nang Cave Beach kısmı vardır. Krabi 4 adalar turunda buraya uğranmaktadır. Krabi’nin en meşhur sahil kısmıdır. Bu sahil şeridine ulaşmak için Railay West’ten gelecekseniz tabelaları takip ederek yaklaşık 20-30 dakikada yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Phra Nang Cave Beach
Phra Nang Cave Beach

Daha açıklayıcı olsun diye tarif verecek olursak. Railay East kumsalının sağ tarafına doğru yolun sonuna kadar yürümeniz gerekiyor. Yolun sonunda karşısınıza kocaman kireçtaşı bir dağ çıkacak. Yolun sağından yine devam ederek, mağaraların içinden kireçtaşı oluşumun kenarından dümdüz ilerleyince Phra Nang Cave karşınıza çıkacak. Buraya gelmenin bir diğer yolu ise adanın en pahalı oteli olan Rayavadee otelinde konaklamaktır. Bu otelin hem Railay West’e hem de Railay East’e cephesi vardır.

Railay Phra Nang Cave
Railay Phra Nang Cave

Railay Beach’te Yapılacak Aktiviteler

Etrafı kireçtaşlarıyla çevrili bir yarımadadır. Öyle aklınıza kocaman bir bölge gelmesin. Avuç içi kadar desek yeridir. Yarım adanın her yerini yürüyerek kısa bir sürede gezecek kadar küçüktür. Zaten yukarı kumsallar kısmında da listelediğimiz gibi topu topu 4 tane ana bölgesi vardır. Railay’da yapılacak aktiviteler sınırlıdır. Ama yapılabilecek olanlar da eminiz sizi tatmin edecektir.

Railay Manzara Noktasına Tırmanın

railay manzara noktasi
Railay Manzara Noktası – photo by: journeyera.com

Phra Nang Beach’e gider gibi gitmeniz gerekiyor. Railay East’ın sonuna kadar gittikten sonra yolun sağından devam edin demiştik. Yine yolun sağından devam ediyorsunuz. İleride solunuzda Caution yazılı bir tabela çıkacak. Yolu yol olmayan toprak bir zeminden oluşan dik yamaç burası. İlla ki birilerini yukarı çıkarken ya da inerken göreceksinizdir. Bu yola girip 10 dakika yukarı tırmandıktan sonra manzara noktasına ulaşabilirsiniz.

Emerald Lagoon’a Tırmanın

Photo by: filippo_cesarini

Railay East’ten Phra Nang Cave beach’e gider gibi gitmelisiniz. Hatta manzara noktasıyla aynı rota üzerindedir. Bozuk tırmanış yoluna girdikten sonra view point’e gelmeden sağdaki Princess Lagoon tabelasına dönüp devam ederseniz lagün’e varırsınız.

Bu noktadan sonra artık aşağı iniş başlıyor. Ki zaten rotanın en zorlu kısmı da burasıdır. Ve yollar ciddi çamurludur. Buraya gitmeye karar verirseniz mutlaka ama mutlaka ayağınızda sağlam bir ayakkabı olsun. Yoksa denize giderken hadi şurada da lagün varmış bir çıkalım demekle olmaz.

Kanoyla Çevre Kumsalları

Gezin Railay West’in bir çok noktasında kano kiralayan yerliler bulunuyor. Saatlik bir ücret karşılığında kano kiralayarak Tonsai Kumsalına ya da maceraya düşkünseniz Phra Nang Cave’e kadar yolunuz açık. Eğer yanınızda snorkel varsa mutlaka belirli noktalarda durup resifleri görmek için snorkel yapmalısınız. 

Hong Adası Turu Yapın

hong adasi turu

Than Bok Khorani Ulusal Parkı sınırları içinde yer alan Hong Adası bizim Krabi’de katıldığımız en güzel tur oldu. Normal bir seyahat acentasından günlük tur almak yerine kendimize özel tekne ayarladık. Maksimum 6 kişi kapasiteye izin verilen yarım günlük turun bedeli 3000 THB idi. Tekne turu haricinde ayrıca milli parka girmek için kişi başı 200 THB ekstra ödenmesi gerekiyor.

Gün Doğumu ve Gün Batımına Tanıklık Edin

Gün doğumu Railay East’ten daha iyi gözüküyor. Sabah gün doğumu saatine yakın kumsalda olursanız doğanın tam ortasında alabildiğine uzanan bir denize karşı dingin bir gün doğumu gerçekleştirebilirsiniz.

Gün batımı ise Railay West’te batıyor. Railay West’te denize sıfır olan otellerin hepsinden ya da kumsaldan rahatlıkla gün batımını izleyebilirsiniz.

Kaya Tırmanışı Yapın

Tayland’ın en meşhur tırmanış rotalarının olduğu bölge Krabi’dir. Railay Beach ise tam biçilmiş bir kaftandır bu spor için. Biz hiç kaya tırmanışı yapmadık burada. Ülkemizde de yaptığımız yerler sayılıdır. İlkini Olympos’ta ikincisini de Fethiye Yediburunlar’da deneyimlemiştik.

Railay’i dolaşırken her kayanın dibinde 3-5 tırmanışçı görmek mümkün. Ekipman kiralayabileceğiniz güvenilir acentalar var. Ya da tırmanmayı bilmiyor ama deneyimlemek istiyorsanız seviyenize uygun profesyonel tırmanışçılarla tırmanış turu satın alabilirsiniz.

Buradaki tırmanış rotalarına buradan ulaşıp detayları inceleyebilirsiniz. Bu sayede gelmeden önce de az çok bilgi sahibi olmuş olursunuz.

Railay Beach’te Nerede Kalınır?

Railay West konaklamak için en güzel yerdir. Bizce hiç arayışa girmeden burada bulduğunuz oteli ayarlayın. Railay’ın doyasıya keyfine varmak istiyorsanız mutlaka denize sıfır otel tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Biz Railay Bay Resort’te konakladık. Odaları oldukça geniş. Eğer havuzlu villalarında konaklamayacaksanız normal odalarının tuvaletlerinin biraz sıkıntılı olduğunu da söyleyelim.

Biz normal oda tutmuştuk. Odada sıcak su akmayınca tamirat için ekip geldi. Yine düzelmeyince odamızı upgrade edip havuzlu villa verdiler. Bir de normal odalarının tuvaletle ilgili sıkıntısı lavabo musluğundaki suyun ince ve sert akıyor olması. Yani musluğu açar açmaz her yere fışkırıyor. Ama çok da problem edilecek bir husus olduğunu düşünmüyoruz. Tavsiye ederiz gider de tuvalette sıkıntı yaşarsanız vay efendim ne biçim otel tavsiye etmişler demeyin:)

Bir diğer tavsiyemiz eğer bütçeniz sağlamsa kesinlikle hiç düşünmeden Rayavadee’de konaklayın. Krabi’nin en güzel restaurantı olan mağara restaurant’ı olan The Grotto Rayavadee bünyesindedir. Bir akşam yemeği için buraya gitmeyi ne çok istesek de sadece otel müşterilerinin kullanımına açık olduğu için gitme şansımız olmadı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Krabi Gezi Rehberi

Koh Phi Phi Adası Gezi Rehberi

More from the blog

KHAO SOK MİLLİ PARKI GEZİLECEK YERLER

Khao Sok, evet biliyoruz adını hiç duymadınız. Khao Sok nerededir, nasıl gidilir, Khao Sok Milli Parkında gezilecek yerler hakkındaki tüm bildiklerimizi sizinle paylaşma zamanı....

KOH PHANGAN ADASI – 2024 Full Gezilecek Yerler

Koh Phangan adası gezilecek yerler, Koh Phangan Full Moon Party ve Koh Phangan'ın müthiş huzurlu kumsalları hakkında daha önce yazı yazmadığımız için şimdiden affınıza...

Chiang Mai’de Fil Dışkısı Parkı

Tayland gezilecek yerler listemize Chiang Mai'yi çok geç aldığımızı itiraf etmeliyiz.  Özellikle Chiang Mai fil dışkısı parkı diye bir yer olduğundan haberimiz dahi yoktu....

Long Neck Karen Kabilesi

Long Neck Karen yani dünyanın en uzun boyunlu kadınları olarak bildiğimiz Padonglar’ın ironik fotoğraflarını hep görür dururduk. Ta ki Chiang Mai’ye gidene kadar. Padong’lar Karen...