SEARCH

filipinler gezi rehberi

Asya kıtasının son yıllarda git gide popüleritesi artan ülke neresi diye sorsanız şüphesiz Filipinler deriz. Peki Filipinler’e gitmek için 5 neden nedir biliyor musunuz! Aşık olduğumuz bu ülkeyi biz yıllar önce 2011 yılında keşfetme fırsatı yakaladık.

Filipinler turu son yıllarda oldukça revaçta olan Uzakdoğu turlarından biri haline gelmeye başlamıştır. Filipinler gezi rehberi başlıklı makalemizde sizlere biraz olsun Filipinler’in tarihini, coğrafi konumunu ve bölgelerini tanıtmak istiyoruz.

Filipinlere ne zaman gidilir, Filipinler’e gitmek için en iyi dönem hangisidir diye bir sürü soru alır olduk son zamanlarda. Her kafadan ayrı ayrı sesler çıktığı için detaylı olarak Filipinler mevsimini anlatmak istiyoruz.

filipinler adaları

Her kesime hitap eden Coron adası çevresindeki adaları ve anakara üzerinde gezilecek yerleri ile Filipinler turunuza mutlaka dahil etmeniz gereken bir yerdir.

Filipinler gezi rehberi ile ara vermeden devam edip Filipinler gezimiz boyunca ziyaret ettiğimiz bir diğer Filipinler adaları arasında en beğendiğimiz yerlerden biri de Malapascua adası oldu.

Camotes adası gezi rehberimizde her ne kadar Camotes adasında gezilecek yerler hakkında bir liste yapmış olsakta detaylı bir şekilde kaleme almak istedik.

2016 Filipinler gezimiz boyunca sizlere bilinmeyen adaları tanıtacağız demiştik. Ve durmadan devam ediyoruz. Geçen sene başlattığımız “bazı kışlar sıcak geçer” konseptiyle bu sene de kışı sıcak geçirmeye, sizleri ısıtmaya karar verdik.

Ada ülkesi Filipinler ve Filipinler’in en güzel adalarından Siquijor adasını Siquijor gezi rehberi ile sizlere tanıttıktan sonra şimdi sıra geldi Siquijor adasında gezilecek yerlere.

Filipinler gezilecek yerler listemize ara vermeden devam ediyoruz. Filipinler adaları saymakla, gezmekle bitmez diye defalarca vurgulamıştık. Şimdi tanıtacağımız bir başka Filipin adası “Siquijor Adası” olacak.

Filipinler’de gezilecek yerler saymakla bitmeyecek kadar fazla. Ne de olsa 7.107 adası var. Sizlere her Filipinler gezimizde bu ada ülkesinin yeni keşfedilmemiş yüzlerini göstermeyi başardığımıza inanıyoruz.

Cebu Oslob kelimeleri geçti mi insanın aklına hemen balina Filipinler köpekbalığı dalışı gelir. Filipinler Cebu’ya vardığımız günden bu yana balina köpekbalığı ile yüzdünüz mü soruları bitmek bilmedi. Yahu tabi ki yüzücez de biraz sabır lütfen.

Filipinlerde gezilecek yerler, Filipinler adaları inanın saymakla bitmez. Filipinler gezi rehberi konusunda çok ciddi kaynak olduğumuzu biliyoruz ve bunu daha da derinleştirmek için üçüncü kez yine Filipinlerdeyiz. Her defasında yepyeni, unutulmaz yerler keşfettik.

Filipinler Visayas bölgesindeki Bantayan adasına nasıl gidilir, Bantayan adasına ulaşım ücreti nedir, Bantayan adası feribot saatleri, ulaşım kaç saat sürmektedir gibi detayları makalemizde en ince detayına kadar bulabilirsiniz.

Bohol adası doğası, tarihi (İspanyol kolonisi dönemi nedeniyle) ve kültürel güzellikleri ile ziyaretçilerine Çikolata Tepesi, Panglao’nun beyaz kumlarında denize girmenizi, dalış noktalarında mükemmel dalışlar yaparak sualtı güzelliklerini keşfetmenizi…….

Filipinler tam merkezinde yer alan Bohol adası ülkenin görülmeye değer en güzel adalarından yalnızca bir tanesidir. Berrak ve cam gibi kristal suları, bembeyaz un gibi incecik kumsalları, ada hayatı ve flora/faunasıyla ziyaretçilere keyifli anlar yaşatan bir destinasyondur.

filipinler yazıları

Filipinler Turları son yıllarda gittikçe popüler olmaya başladı. Hatta o kadar talep gelmeye başladı ki son 1 yıl içeresinde sayısız Filipinler Turu gerçekleştirdik. 

Cebu gezi rehberi ile Filipinler Visayas bölgesinin başkenti Cebu gezilecek yerler, yerel lezzetler ve tüm detayları yazdığımız işinize yaracak bir makale için iyi okumalar dileriz.

Bazı Kışlar Sıcak geçer konseptli iki aylık Filipinler gezimizde bazı brokratik işlemleri halletmek ve tabi şehir hayatını gözlemlemek için Cebu’da iki gün geçirmeye ihtiyacımız vardı. 

Filipinler nedense herkesin aklına ucuzluğu getiriyor. Filipinler ucuz ülke ayrıca vize de yok ne güzel diye düşmeyesiniz sakın yollara.

Peki gerçekten Filipinler ucuz ülke mi?

Filipinlerde görülecek yerler arasında en baş sırada bizce Kawasan Şelalesi olmalı. Filipinler Visayas bölgesinde en turistik noktalardan bir tanesidir. Kawasan şelalesi için ister kanyon turuna katılabilir isterseniz sadece ana şelaleye gidip bir kaç saatinizi şelaleyi fotoğraflayıp burada yüzerek vakit geçirebilirsiniz.

Filipinler’in bilinen Boracay, Bohol, El Nido, Puerto Princesa ve Coron bölgelerine gitmiş oraların tüm güzelliklerini yaşamıştık. Oysa ki Filipinlerde görülecek yerler buralardan ibaret değil. Uzun, yorucu ve aksiliklerle geçen yolculuk sonrası saatler demek yanlış günler sonra Moalboal’a varabildik.

Merhabalar…….. Filipinler gezi rotamızda Filipinler’in hangi adalarına gitmeye karar verdik tek tek yazdık.

Geçen sene başlatmış olduğumuz “bazı kışlar sıcak geçer” konsepti ile bu sene de kışı sıcak geçirmeye, sizlerin içini ısıtmaya karar verdik.

Beklediğimiz 19 Aralık Cumartesi günü nihayet geldi. Filipinler’e gitmek için çok hevesli çok heyecanlıyız. Bu sefer ki Uzakdoğu uçuşumuzu ilk defa Asiana Airlines ile Seoul aktarmalı olarak gerçekleştireceğiz. Asiana Airlines da Star alliance üyesi olduğundan memnuniyetsizlik söz konusu değil

Türkiye’den Filipinler’e varmadan haftalar öncesinden hangi şehirde hangi tura katılmalıyız, nereleri görmeliyiz listeyi bir güzel hazırladık. Puerto Princesa‘da katılacağımız turlardan biri Unesco tarafından koruma altına alınan Puerto Princesa Yeraltı Nehri turuydu.

Tagabinet köyünde bulunan 23 milyon yıllık Ugong Rock Filipinler Puerto Princesa’nın en popüler turistik destinasyonlarından biridir. 22,86 metre yüksekliğindeki karst kireçtaşı formasyonunun içindeki mağarada yaklaşık 1 saat mağarayı tırmanışı ardından dağın en tepe noktasına vardığımız yerde 350 metre uzunluğundaki zipline maceramızı gerçekleştireceğiz.

Filipinler’de Kuzey Palawan bölgesinde Calamian ada gruplarının 3. büyüğü olan Coron adasında bulunan Barakuda Gölü doğa severlerin olduğu kadar dalış severlerin de gözde ziyaret yerlerinden biridir. Lagün içerisinde gizli kalmış Barakuda Gölüne ancak Coron kasabasından kalkan tekneler ile ulaşılmaktadır. Teknelerin yanaşmasından sonra yaklaşık 10-15 dakikalık tırmanış sonucu göle ulaşılıyor.

Filipinler Palawan eyaletinin kuzeyinde yer alan Manila’nın güneybatısında 310 km deniz mili uzaklığında yer alan Coron adasındayız. Adanın en önemli özelliği II.Dünya Savaşındaki Japon gemisi batıkları ve bu batıklara yapılan dalışları ile ünlüdür.

Filipinler‘in 2.büyük adası Mindanao’nun Caraga bölgesindeki büyülü ve bir o kadar güzel masmavi Hinatuan nehri Mindanao’ya gelen turistlerin görmeden es geçmeyecekleri yerlerin başında geliyor. Sık bitki örtüsü içinde gizli bir cennet olarak tabir edilir cinsten olan Hinatuan nehri görenleri adeta büyülüyor.

Palawan’ın kuzeyinde nefes kesici manzaralara ev sahipliği yapan Coron Adasında ilk günümüz. Söylendiği gibi eşsiz manzaraya sahip adanın manzarasını ve gün batımını izlemek için vakit kaybetmeden Tapyas tepesine doğru heyecan içinde gidiyoruz.

Pasifik okyanusunun batısındaki coğrafyada yer alan Filipinler Türk vatandaşları için vizesiz gidilebilen bir ada ülkesidir. Filipinler vizesi, Filipinler vizesi nasıl alınır, Filipinler vize ücreti hakkında tüm detayları sırasıyla kaleme aldığımız makalemizde uzun süreli Filipinler’de bulunmayı düşünen ve planlayanlar için açıklayıcı bir kaynak niteliğindedir.

filipinler videoları