Malapascua Adası Filipinler

Filipinler gezimiz boyunca ziyaret ettiğimiz bir diğer Filipinler adaları arasında en beğendiğimiz yerlerden biri de Malapascua adası oldu.

Malapascua adası diğer Filipinler adaları gibi bembeyaz kumlar, masmavi sular bahşetmiyor ama bahşettiği en güzel şey Filipinler’in dalış cenneti olması. Zaten bizim de bu adaya ziyaret etme sebebimiz başlıca buydu.

Genel olarak ada dalış merkezleri tarafından istila edilmiş durumda. Onlarca dalış merkezini sıra sıra görebilirsiniz. Sapan köpek balığının bu bölgede bulunmasından dolayı ada Thester Shark olarak da anılmaktadır. Dalış severler için adeta bir cennettir. Bu nedenle kesinlikle bir balayı adası sınıfına girmeyecek bir adadır. Dalış severlerin gözde destinasyonlarından biri olduğu için namı dalış ile duyulmuş ve öyle de gidiyor. O nedenle dalış meraklıları haricinde adada pek Avrupalı gezgin görmeniz mümkün değil. Daha çok yerli turistler ve Avrupalı dalgıçlar tarafından ziyaret edilen bir yerdir.

Adanın Cebuca ismi “mal pasco” Kötü Yılbaşı’dır. 1500’lü yıllarda İspanyollar adaya fırtınalı bir günde ulaştığından ada ismini buradan almıştır.

Ada ilk olarak 30 yıl önce yabancılar tarafından keşfedilmiş ve İsviçre vatandaşı tarafından bir arazi satın alınmış. Ve aradan yılların geçmesiyle ada dalış severler tarafından talep görür hale gelmiştir. Kısaca aynı Boracay gibi 90’lı yılların başında duyulmaya başlayan ada halen bakirliğini ve güzelliğini koruyabilmiş ender adalardan biridir.

Malapascua adası kuzeyden güneye yalnızca 2 km uzunluğunda ve 0,5 km genişliğinde, 4000 kişilik nüfusu ile tahmin ettiğimizden de ufak bir ada. Bu kadar ufak olunca haliyle ada da ne yol ne araç var. Tüm ulaşım motosiklet ve tabanvay olarak sağlanmaktadır. Ulaşım için ortalama istenen ücret tek yön 50 peso olduğundan bu kadar kısa mesafe için ulaşım ücreti vermektense yürümek en doğrusu. Hem bu sayede ada hayatını çok yakından gözlemleme şansımız oldu.

Ada içinde herhangi bir üretim olmadığından tüm ihtiyaçlar deniz yoluyla adaya ulaştırılmaktadır. Böyle olunca da pahalı olması pek tabii.

Deniz, plaj nasıl merak ediyorsunuz değil mi?

Visayas bölgesindeki tüm adalar ne yazık ki bembeyaz kumu olan alabildiğine uzanan bembeyaz sulara sahip değildir. Ama bu demek değildir ki kötü!

Adanın en popüler kumsalı Bounty beach. Kumsal boyu tüm oteller, dalış merkezleri ve restaurantların sıra sıra konumlandığı bölge.

Filipinler’in popüler adalarında olduğu gibi şezlonglar, şemsiyeler yok. Bounty beach boyunca onlarca dalış merkezi olduğu için sahil sayısız bangkalar tarafından istila edilmiş durumda. Hem dalış hem de transfer hizmeti için sürekli kumsalda yer işgali söz konusu.

Ama size bir tavsiye ; Bounty beach üzerinde Exotic Resort kumsalı tropik bir adadan, kumsaldan beklentinize fazlasıyla cevap veriyor. Bunun haricinde Tepanee Beach Resort’e gidebilirsiniz. Özel bir kumsalı olduğu için sadece otel müşterileri ve dışardan parasını verenler bulunuyor. Şezlong kirası 200 PHP, şemsiye kirası da yine 200 PHP’dir. Adanın kuzeyindeki Bantigue Cove Beach adanın en güzel kumsalına sahip olduğundan buraya da gitmelisiniz. Genelde kuzeyde fazla turist olmadığından tek başınıza kumsalın tadını çıkarabilirsiniz.

Kalanggaman Adası Turuna Katılın

Kalanggaman adası Malapascua’da günlük tur yapmak isteyenler hatta Kalanggaman’da 2 gün konaklamak isteyenler için şiddetle tavsiye edeceğimiz bir adadır.

Tekne ile yolculuk 2-3 saat sürmektedir. Tur fiyatları (öğle yemeği dahil) ise yerlilerden alınırsa 800 peso, otellerden alınırsa 1500 peso’dur. Tur ücreti haricinde adaya giriş için 500 peso giriş ücreti ödenmelidir.

Her gün yüzlerce insan adaya gidip geceyi burada geçirmektedir. Elektrik, market ve diğer ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz hiçbir yer olmadığından yanınıza tüm ihtiyaçlarını, çadırınızı almalısınız. Çadırınız yoksa geceliğine 200 peso’ya kiralayabilirsiniz.

Ada Çevresinde Snorkel Turuna Katılın

Malapascua adasının çevresinde 3 saatlik snorkel turuna katılabilirsiniz. Hem bol bol denize girme hem de adanın tümünü görme şansınız olur.

2 kişi için tur ücreti 600 PHP

1 kişi için tur ücreti 400 PHP

Adanın Kuzeyine Yürüyün

Adayı gezmek için sakın motosiklet kiralamayın. Zaten güneyden kuzeye topu topu 2 km mesafe olduğu için rahatlıkla yürüyebilirsiniz. Böylelikle ada yaşamını daha iyi gözlemleme şansınız olacak.

Adanın kuzeyinde 2013 yılında gerçekleşen Yolanda tayfunundan ciddi zarar görmüş Los Bamboos oteli bulunuyor. Konum olarak çok güzel bir tepeye yapılmış otel tayfundan fazlasıyla zarar gördüğü için artık kullanılamaz duruma gelmiş. Sahibi 80 küsür yalında bir Cebu vatandaşı. Şimdilerde otele göz kulak olan sahibinin baldızı. Giriş için 20 peso ödeyerek bize oteli gezdirdi. Bu kadar güzel bir konumdaki otele niye sigorta yaptırmamışlar ki diye sorduğumuzda devletin tayfun ve tsunami gibi doğal afetler için sigorta yapmadığını öğrendik.

Yine kuzeyde gidecebileceğiniz bir diğer yer ise Bantigue Cove. Burası adanın en güzel kumsalı. Manzara noktasından da çok güzel kareler yakalayabileceğiniz bir yer.

Malapascua Adasında Yemek

Malapascua son Filipinler gezimizde ziyaret ettiğimiz diğer adalara kıyasla en pahalı olanıydı. Nedeni belli..

Öncelikle ada çok ufak ve hiçbir üretim olmadığından adada yaşayanlara ve otellere tüm ihtiyaçlar deniz yoluyla sağlanıyor.

Pahalı olmasındaki bir diğer ve en önemli olanı ise tüm işletme sahiplerinin Avrupalı olması. Haliyle ziyaretçilerin çoğuda Avrupalılardan oluşuyor.

Pahalı yemek yemek için tavsiye edeceğimiz yerler; Ocean Vida, Amihan, Exotic Island Dive Resort

Ucuz yemek için önereceğimiz yerler Ging Ging’s Restaurant (adanın en ucuz ve en kalabalık restaurantı) bir diğer ise French Kiss dalış merkezinin bitişiğindeki dar sokaktan girince ileride sağda Yeah Ivan’s Eatery isimli minik restaurant. Burada mutlaka günlük çıkan tatlılardan yiyin. Letce, Mango Float ve Maja Blanca hepsi birbirinden güzel.

Malapascua Adasında Konaklama

Adada 30’dan fazla otel bulunmaktadır. Aslında bu kadar küçük bir ada için seçenekler oldukça fazladır. Önerebileğimiz yerler;

Malapascua Budget Inn : Sahibi Filipinli bir genç. Bir kaç sene önce Cebu’dan buraa gelmiş ve çok şirin bir yer açmış, ister ranzalı odalarda ister ayrı odalarda kalın fiyatlar çok makul. Ranzalı odalarda alt yatak ücreti 400 PHP, üst yataklar 350 PHP, özel odalar ise 700 PHP (klima isterseniz günlük 150 php ilave ediyorlar). Özel odada 5 gün ve üzeri kalırsanız günlüğü 600 PHP’e kadar düşüyorlar.

Aabana Beach Resort : Bounty Beach’in en sonundaki oteldir. Sahibi Alman Mike ve eşi Filipinli çift tarafından işletiliyor. Temizlik ve hizmette sınır tanımıyorlar. Bungalow ve lüks odalardan oluşan genişçe bir bahçe içinde çok huzurlu bir yer. Biz sahiplerinin kaldığı odanın bitişinde konakladık. Günlük 750 Php ve fiyatlara kahvaltımız dahildi. 10 çeşit kahvaltıdan istediğimizi seçebileceğimiz bir menü sunuyorlar.

Bu iki otel haricinde son tavsiyemiz ise Hippocampus Resort. Dalış için adaya geldiyseniz ve temiz odalarda konaklayayım derseniz burası tam size göre. Burası da Aabana gibi kahvaltı çeşitliliği sunan yerlerden bir tanesi. Aynı zamanda adanın en popüler barı da otel bünyesinde olduğundan akşamları çok eğlenceli oluyor.

Malapascua Adasına Nasıl Gidilir

Cebu North Bus Terminal’den Maya kasabasına giden otobüslere binilmelidir. Klimasız otobüsler Cebu-Maya arası 24 saat hizmet vermekte ve her 20-30 dakikada bir otobüsler kalkmaktadır. Klimalı otobüsler ise her 1-2 saatte bir kalkmaktadır. Cebu-Maya arası otobüs yolculuğu 5-6 saat sürmektedir.

Otobüsler Maya limanına kadar götürmektedir. Limana vardığınızda sizin gibi seyahat eden pek çok kişiyi göreceksiniz. Yerli halk yanınıza gelip tekne 20 kişilik yer kalmadı isterseniz kişi başı 150 peso verin götürelim teklifinde bulunabilirler. Sakın inanmayın! Görevlilerin talimanıtının her an gelme ihtimalini düşünerek çantanız sırtınızda hazır bekleyin. Hadi dendiği gibi tekneye doğru önden önden gidin.Maya – Malapascua adası arası tekne ücreti 100 peso.

Malapascua adasına vardıktan sonra bangkalardan ufak kayıklara transfer ediliyoruz. Bunun ücretini baştan değil tam kayığa binerken istiyorlar. Bak baştan almadılar bizi kandırıyorlar diye düşünmeyin. Herkesten alınan yasal bir ücretmiş. Kayık ücreti 20 PHP.

More from the blog

Coron Adası Gezilecek Yerler

Coron adası, Filipinler'in Busuanga adası olarak bilinen bir dalış cenneti. Palawan bölgesine bağlı olan ada Palawan'ın en kuzeyinde yer almaktadır. Lagünleri, gölleri, pitoresk plajları, snorkel...

Filipinlere Gitmek İçin 5 Neden

Asya kıtasının son yıllarda git gide popüleritesi artan ülke neresi diye sorsanız şüphesiz Filipinler deriz. Peki Filipinler'e gitmek için 5 neden nedir biliyor musunuz!...

Filipinler Turu Satın Alırken Dikkat Edin

Filipinler Turları son yıllarda gittikçe popüler olmaya başladı. Hatta o kadar talep gelmeye başladı ki son 1 yıl içeresinde sayısız Filipinler Turu gerçekleştirdik. Filipinler gezi...

En Ucuz Yılbaşı Filipinler Turu

Her yıl gelenek haline getirdiğimiz Yılbaşı Filipinler Turu için 2018 Yılbaşında da yine bir aradayız. Filipinler'e defalarca gitmiş çift olarak sizlere Filipinler'de gezilecek yerler...