Coron adası, Filipinler’in Busuanga adası olarak bilinen bir dalış cenneti. Palawan bölgesine bağlı olan ada Palawan’ın en kuzeyinde yer almaktadır. Her kesime hitap eden Coron çevresindeki adaları ve anakara üzerinde gezilecek yerleri ile Filipinler turunuza mutlaka dahil etmeniz gereken bir yerdir.

Coron Adası Nasıl Bir Yer

Adanın uzunluğu 20 km olup tamamen kireçtaşı oluşumudur.

Toplam yedi tane göle sahip olan adanın en popüler gölleri Kayangan gölü ve Barracuda Gölü’dür.

Coron adası 1902 yılında kasaba yapılmıştır. Ve resmi ismi Penon De Coron iken Coron olarak değiştirildi.

Adanın II.Dünya Savaşına kadar tek geçim kaynağı balıkçılık iken savaşla birlikte bu kaynak madenciliğe kaymıştır. Japonlar bu dönemde maden kamplarını işgal ettikten sonra maden işletmeye başladılar. Coron limandan tekne turuna çıkarken sol tarafınızda kalacak olan kel tepeler göreceksiniz. İşte bunlar hep madenlerin çıkarıldığı yerlerdir. Günümüzde maden çıkarılmıyor tabi ki. O yüzden adalıların tek geçim kaynağı balıkçılık ve turizmdir.

Coron Adası7

Coron Adasında Dalış

II.Dünya Savaşı batıkları nedeniyle Forbes’e göre dünyanın en iyi dalış noktalarından ilk 10’a girmeye hak kazanmıştır. 1944 yılında Amerika tarafından batırılan Japon gemi batıkları dalışıyla unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Su altı görüş mesafesinin de 24 metre olduğunu belirtmek isteriz. Coron adasındaki batıklar 3 ila 9 metrede başlar ve 36-42 metrelere kadar iner. Ama ideal bir dalış için 18-24 metre çok uygundur. Dalış yapılacak pek çok nokta bulunuyor. Başlıca yerlerden ilki batıklar ve mercan resifler olup bunun haricinde en önemli yer Cathedral Cave ve Barracuda gölüdür. Barracuda Gölü yazımızı okuyabilirsiniz.

Batıklar;

Irako

Akitsushima

Kogyo

Okikawa

Dalış yapılacak en iyi dönem Ekim ayından Haziran ayına kadardır. Bunun dışındaki dönemlerde yağmur riski yüksek olduğundan gelmenizi önermeyiz.

Dalış yapmaya zaman bulamazsanız da üzülmeyin. Biz snorkelle bile çok derinde olmayan bir Japon gemi batığına daldık 🙂 Yine mercan resiflerini görme şansımız oldu. Coron adası bir kaç metreden sonra bile sizleri mutlu etmesini bilen bir yer.

Instagram    Youtube    Facebook

CORON ADASINDA GEZİLECEK YERLER

Mt.Tapyas Tepesine Tırmanın 

Coron Adası5

Palawan’ın kuzeyinde nefes kesici manzaralara ev sahipliği yapan Coron Adasında ilk günümüz. Söylendiği gibi eşsiz manzaraya sahip adanın manzarasını ve gün batımını izlemek için vakit kaybetmeden Tapyas tepesine doğru heyecan içinde gidiyoruz. 

Coron Adası60

Deniz seviyesinden 600 metre yukarıdaki Tapyas dağına çıkmak hiç de kolay olmayacak ama etkileyici manzarayı görmek adına tırmanmaya başlıyoruz. 724 adet basamağı tırmandıktan sonra (hem de hiç dinlenmeden) tepeye nihayet ulaşabildik. 724 sayısını pek önemsemediğimizden olsa gerek su almaya gerek duymadık. Daha 200. merdivene gelmeden yaptığımız hayatı anlamakta çok gecikmedik. Ama dönsen de olmaz ki bunca merdiveni tırmandıktan sonra o yüzden istikamet mecbur tepeye.

Maquinit Hot Spring’de Kaplıca Keyfi Yapın 

Coron Adası58

Coron kasabasından tricycle ile engebeli ve sarp yollarda yeşillikler içinde yoğun bir sallantı eşliğinde yarım saatte kaplıcaya varabilirsiniz. 

Ziyaret için en ideal vakit güneş battıktan sonra yoksa güneşin altında 40 derece sıcaklığa sahip havuza girmek güzel bir fikir olmasa gerek. Girişte solda yer alan tuvalet ve duş kabinleri havuza girdikten sonra üstünüzü değiştirmeniz için düşünülmüş. 

Maquinit Kaplıcası dünyanın 3 tuzlu kaplıcasından biri olma özelliğini taşımaktadır. 500-600 metrekare alan içerisinde toplam 3 tane havuz bulunuyor. Sıcaklık 40 derece.

Ateş Böceği Turuna Katılın

Filipinler’de ateş böceği turunu ilk Puerto Princesa’da deneyimlediğimizde bu tura aşık olmuştuk. Mangrov ormanlarıyla çevrili bir nehir içinde üç kişilik kayıklara binerek yıldızlar altında masal aleminde hissi yaşamıştık. Sonraki yıllarda bu turun Bohol adasında da yapıldığını öğrenince orada da deneyimledik. Puerto Princesa’yı aratmayacak kadar güzel olduğunu itiraf etmeliyiz. 2017 yılı itibariyle artık ateş böceği turu Coron adasında da yapılmaya başlanmış. Eğer PP ve Bohol’e gitmeyecekseniz Coron adasında ateş böceği turuna katılmayı ihmal etmeyin.

Ada Turlarına Katılın

Coron Adası46

Coron adasının olmazsa olmazı ada turlarıdır. Zaten Coron adası ada olmasına rağmen kumsalı yoktur. Yani ben ada turuna katılmayayım da bir gün de otelin önünden denize gireyim olayı yok! Eğer Coron’a gelecekseniz günlük tekne turlarına katılmanız şart.

Kayangan Lake

Coron Adası2

Söz konusu Filipinler olunca Filipinler’de görülmesi şart olan yerlerin başında Kayangan Göl’ü geliyor. Daha fazla bilgi için Kayangan Lake makalemizi okuyabilirsiniz.

Tur Örnekleri

Coron Island Tour A : Las Islas de Coral – CYC Beach – Atwayan Beach – Quin Reef – Grren Lagoon – Kayangan Lake

Coron Island Tour B : Barracuda Lake – Banul Beach – Skeleton Wreck – Reef Garden – Twin Lagoon

Ultimate Tour A :  Siete Picados – Kayangan Lake – Twin Lagoon – Skeleton Wreck – Las Islas de Coral – Atwayan Beach – CYC Beach

Escapade Tour C1 : Malcapuya Island – Waling Waling – Bamboo Island

Reef & Wrecks Tour : Pass Island – Lusong Gunboat – Lusong Coral Garden – East Tangat Wreck

Coron Adası25

Coron Adası Hava Durumu

Coron Adası18

Coron adası yıl boyunca sıcak ve nemli bir havaya sahiptir. Ne zaman ziyaret ederseniz edin şort, t-shirt ve terlik işinizi görecektir. Gidilebilecek en iyi en kötü dönem olarak değerlendirmek gerekirse;

Kuru sezon olup en nemsiz olduğu yani en rahat edebileceğiniz aylar Aralık, Ocak ve Şubat

Kuru sezon olup yaz olarak nitelendirdikleri en sıcak dönem Mart, Nisan ve Mayıs aylarıdır.

Düşük sezon olarak bilinen yağmurlu dönem Haziran ila Kasım aylarıdır. Özellikle Temmuz ayından Ekim ayına kadar tayfun ve fırtına dönemi olduğu için gelmemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Coron Adasına Nasıl Gidilir?

Havayoluyla : Philippine Airlines ve Cebu Pacific’in Manila’dan Coron Adasına seferleri bulunmaktadır. Ancak Coron adasına öğleden sonra uçuş bulunmadığından uçuşunuzu sadece sabah saatlerine alabilirsiniz.

Feribotla : Manila’dan, Puerto Princesa’dan Coron’a feribot yolculuğu ile ulaşmanız mümkündür. Bilet fiyatları, gün ve saat için Travel2Go sayfasından detayları inceleyebilirsiniz.

El Nido adasından Coron adasına geçecekseniz eğer Montenegro Lines firmasının her gün saat 06:00’da kalkan feribotu ile yaklaşık 4-5 saatte Coron adasına varabilirsiniz. Feribot biletini seyahatinizden önce internetten online alabileceğiniz gibi bir gün öncesinde de temin edebilirsiniz. Bilet fiyatları 35 USD’den başlamaktadır.

Coron Adasında Ulaşım

Coron adasında ulaşım neredeyse tamamen tricycle’lar ile yapılmaktadır. Yalnızca havalimanından kasabaya minivanlar hizmet etmekte. Bunun dışında kasabada mesafeler çok yakın olduğundan ve yolların dar olmasından dolayı transfer hizmeti için tricycle’lar hizmet ediyor. Tricycle dışında motor kiralayarak da adayı gezmeniz mümkündür. Ama gidilecek bir kaç nokta olduğu için motor kiralamak yerine tricycle tercih etmek daha akıl karı bir seçenek olacaktır.

Summary
Article Name
CORON ADASI GEZİLECEK YERLER-FİLİPİNLER
Description
Coron adası, Filipinler'in Busuanga adası olarak bilinen bir dalış cenneti. Kayandan Lake ile ünlü ada size günlük turlar sayesinde çok şey vaad ediyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here