Asya kıtasının son yıllarda git gide popüleritesi artan ülke neresi diye sorsanız şüphesiz Filipinler deriz. Peki Filipinler’e gitmek için 5 neden nedir biliyor musunuz! Aşık olduğumuz bu ülkeyi biz yıllar önce 2011 yılında keşfetme fırsatı yakaladık. O yıllarda nasıl aklımıza geldiyse daha gezgin değilken 21 günlük seyahatimizin bir kısmını Filipinler’i gezmek için ayırdık. Filipinler’e gitmek için o kadar sebep yarattık ki kendimize en son 90 günümüzü bu doğa harikası ülkede inanılmaz güzel adalar keşfettik.

Filipinler Turu Neden Yapılmalı, Kaç Gün Kalınmalı

Filipinler öyle bir ülke ki el değmemiş eşsiz doğası ve bilinmeyen adaları ile sizleri pişman etmez. Hatta ve hatta dönerken aklınızın bu ülkede kalmasına sebep olur. Sonra bir bakmışsınız kendinizi yine Filipinler turu planlaması yaparken bulmuşsunuz. Saymakla bitmeyecek kadar sebep vardır Filipinler’i ziyaret etmek için.

Peki Filipinler’de kaç gün kalınmalı? Bunun cevabı sizin tatilinizin aslında kaç gün olduğuna bağlıdır. Ama size tavsiyemiz eğer ilk defa Filipinler’e geliyorsanız en az 7 gün bu topraklara vakit ayırmanızdır. Filipinler gezilecek yerler diye aratınca karşınıza o kadar çok yer çıkar ki ama bunların en başındaki listede Bohol adası, Boracay Adası ve El Nido gelir. O yüzden ilk seyahatinizde buraları sakın ola es geçmeyin. 

Hadi o zaman Filipinler’e gitmek için 5 nedenle başlayalım.

1. Filipinler Vizesiz

Filipinler’in biz Türkler için en büyük avantajı vizesiz olması. 6 ay geçerliliği olan pasaportunuz varsa elinizi kolunuzu sallayarak Filipinler’e giriş yapabilirsiniz. Ülke’ye girdikten sonra toplam kalış süreniz 30 günü geçmemeli. Eğer 30 günden fazla Filipinler Turu planı yaptıysanız o halde Filipinler Vizesi makalemizden vizenin nasıl alınacağını mutlaka okumalısınız.

Tamam vizesiz olabilir ama uçak biletleri cep kayan cinsten nasıl gideceğiz diyebilirsiniz. Bunun için alternatif yolları aramanız gerekiyor. Yani Türkiye’den direk uçuş satın almak yerine aktarmalı uçuş alırsanız 2017 yılında 1200 TL’e fiyatlara kadar uçak bileti bulmak mümkündür.

2. Filipinler Ucuz Ülke

Filipinler hala dünya genellemesinde ucuz ülkeler listesinde yerini korumayı başarmıştır. 2011, 2013, 2015, 2016 ve 2017 yıllarında Filipinler’de bulunduğumuz için fiyat artışları olup olmadığı çok rahat gözlemleyebiliyoruz. Aslına bakarsanız ülkedeki fiyatlar yıllar geçmesine rağmen çok artmış değil. Ancak dolar ve euro’nun artışı yüzünden bize eskisi gibi ucuz gelmiyor. Eğer kurları bu şekilde kabul ettiysek bu ülke için ucuz diyebilir miyiz? Evet Avrupa ülkelerine kıyasla çok ucuz, Uzakdoğu ülkelerine kıyasla da yine ucuz diyebiliriz. Filipinler Ucuz Ülke Mi makalemizden en son yaptığımız seyahatimizin gün gün harcamalarını görmek isterseniz okumanızı tavsiye ederiz.

3. 7107 Ada Seç Beğen Git

Evet yanlış duymadığını Filipinler’de toplam 7.107 ada var. Bu adalar Batanes’ten Sulu Takımadalarına kadar 1900 km uzanmaktadır. Ülkenin 11 tane büyük adası olup bunların toplamı ülkenin %94’ünü oluşturmaktadır. Ana adaları ise Mindanao, Visayas ve Luzon’dur.

Filipinler’in kuzeyinde Tayvan, Çin ve Hong Kong daha kuzeyinde Japonya, batısında Malezya, Tayland, Singapur olduğundan Filipinler turunuzun yanına bu ülkelerden bir tanesini de ekleyebilirsiniz.

Şimdi Filipinler’in en güzel ve muhakkak gidilmesi gereken yerleri nereler oralardan bahsedelim. Eğer ilk defa Filipinler’e gidecekseniz listenizin olmazla olmazı Bohol Adası, Boracay Adası, Coron Adası, El Nido ve Puerto Princesa olmalı. Ama planı öyle yapmalısınız ki kulağı tersten tutup rotanızı uzatmayın. Dikkat ederseniz Filipinler’in başkenti Manila listemizde yok. Aman buraya gitmeyin. Manila’da hem görülecek bir şey yok hem trafiği ve kalabalığı ile lanet ettiren yerlerden biri. Emin olun görmediğiniz için pişman olmayacaksınız. Eğer süreniz 20 günden fazlaysa o zaman Filipinler Turu rotanıza Visayas bölgesi çevresindeki adaları ve şehirleri ekleyebilirsiniz.

Nereler Mi?

Malapascua Adası

Bantayan Adası

Camotes Adası

Siquijor Adası

Oslob

Cebu

Moalboal

Samal Adası 

Pagudpud 

Siargao

Camuguin Adası Şimdilik bu listeyi gezin. Daha sonra bilinmeyenleri de listeleriz 😉

4. Kışın Kar Yağarken Siz Denize Girin

Lütfen internette edindiğiniz bilgilere fazla itibar etmeyin. İyice araştırıp doğru bilgi edinin ki Filipinler tatiliniz zehir olmasın. Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım ayları hariç dilediğiniz dönemde Filipinler’i ziyaret edebilirsiniz. Ülkenin yıl boyu sıcaklığı 25 ila 32 derece arasında olduğundan tek dikkat etmeniz gereken yukarıda belirttiğimiz aylar dışında ziyaret etmenizdir. Eğer düşük sezonda gelirseniz yağmur ve fırtınadan dolayı keyifsiz bir tatil geçireceğinizin altını çizmek isteriz. Ama bu tarihler dışında gelirseniz Filipinler’in cennet adaları size umduğunuzdan fazlasını verir.

Son bir kaç yılımızda kış yaşamıyoruz. Türkiye’de kar yağdığından sağ olsun eşimiz dostumuz kar fotoğrafları yolluyor. Düşünsenize Türkiye’de kar kış kıyamet almış başını gitmiş siz deniz suyunun sıcaklığına aldırmadan turkuaz mavisi cam gibi sularda yüzüyorsunuz.

5. Unesco Miras Listelerini Gezin

Tubbataha Resifinde dalış yapın. Buraya Puerto Princesa’dan ulaşabilirsiniz. Puerto Princesa’dan dalış okulunun botu ile özel transferiniz sağlanıyor. Yolculuk 10 saat sürdüğünden yol biraz zahmetli olabilir ama dalış severler bu yolu göze alacaktır kesin. 

Fotoğraf :http://www.seadoors-liveaboard.com

Puerto-Princesa Subterranean Yeraltı Nehri  : Subterranean Underground River Ulusal Parkı Puerto Princesa’nın 76 km kuzeyinde bulunuyor. Dünyanın yeni 7 harikasından biri olan Subterranean Underground River 20 milyon yıl geçmişe sahip kireçtaşı formasyonunun oluşturduğu jeolojik nehri kuzey Çin denizine dökülmektedir. Ulusal parkın kapsadığı alanda 800 çeşit bitki örtüsü bulunduğu gibi 224 çeşit hayvan yaşamaktadır.

Hamiguitan Dağı : Unesco’nun Filipinler’de en son listesine aldığı yerdir. Filipinler’in ikinci büyük adası Mindanao’da bulunan Hamiguitan Dağı parkının biyolojik çeşitliliği, bitki türleri, faunası ve değişik orman türü ile parkın tümü şimdilik ziyaret açık değildir. Halka kapalı yerlere sadece özel izinler ile araştırmacılar girebilmektedir. Ama bir gezgin olarak milli parkın girişine yakın kısa patika yollarda keşif yapabilirsiniz. Burada toplam 1,380 farklı türde bitki ve hayvan bulunduğu tahmin ediliyor. Bunlardan 341’i sadece Filipinler’de 12’si ise sadece Hamiguitan Dağında bulunuyor. 

Fotoğraf : http://www.jacobimages.com

Hamiguitan Dağı sadece dünya genelinde tehdit altında bulunan türlerin yanı sıra sadece Filipinler’de bulunan çok sayıda endemik tür içeriyor. Bir doğa severseniz burası tam size göre.

Pirinç Tarlaları : Cordillera bölgesindeki devasa pirinç tarlaları Filipinler’in olmazsa olmazıdır. 2.000 yıldır pirinç ekimi yapılan tarlalar 1995 yılında Unesco Miras Listesine alınmıştır. Bunlardan en önemlisi Banaue Pirinç tarlasıdır. Manila’dan ulaşımın sağlandığı Banaue için oldukça bozuk yollardan gidildiğini ve varıştan sonra 45 dakika yürümek gerektiğini hatırlatalım. Emeksiz, eziyetsiz güzellik olmaz ne de olsa 😉

Katolik Kiliseler : İspanyol döneminden kalma 4 barok kilise Unesco miras listesindedir. Manila’daki San Agustin, Ilocos Sur Santa Maria’daki La Nuestra Señora de la Asuncion, Ilocos Norte Paoay’daki San Agustin ve Iloilo Miag-ao’daki Santo Tomas de Villanueva kiliseleri.

Summary
Article Name
FİLİPİNLER'E GİTMEK İÇİN 5 MÜTHİŞ NEDEN
Description
Filipinler'e gitmek için 5 müthiş neden nedir biliyor musunuz! Filipinler adaları, Vizesi ucuz ülke Filipinler ve daha fazlası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here