Filipinler Bantayan Adası

AsyaFilipinlerFilipinler Bantayan Adası

Filipinlerde gezilecek yerlerFilipinler adaları inanın saymakla bitmez. Filipinler gezi rehberi konusunda çok ciddi kaynak olduğumuzu biliyoruz ve bunu daha da derinleştirmek için üçüncü kez yine Filipinlerdeyiz. Her defasında yepyeni, unutulmaz yerler keşfettik. Ve şimdi de aynı amaçla Filipinler yollarına düştük. İlk keşfimiz Bantayan adası oldu.

Yolculuğumuz biliyorsunuz 19 aralık soğuk bir kış günü başladı. Şehri, doğası sonraya kalsın biz önce bir kendimize gelelim dedik ve ilk olarak Bantayan Adasına gitmeye karar verdik.

Bantayan Adası

Bantayan adası ismini bundan yıllar önce duymuştum ancak her Filipinler seyahatinde planımız başka bölgeler olunca kısmet olmamıştı ziyaret etmek.

Filipinlerin Visayas bölgesinde bulunan ada; denizi, kumsalları ve el değmemişliği ile bilinse de yabancı turistler tarafından aman aman bilinmemektedir. Daha çok yerli turist ağırlayan ada dolayısıyla insan akınına uğramış değil.

Bantayan adasına nasıl gidilir makalemizde Bantayan adasının Santa Fe limanına vardıktan sonra merkeze nasıl gidilir hakkında tüm detaylar yazmaktadır. Buradan okuyabilirsiniz.

Bantayan Adasında Gezilecek Yerler
Bantayan Adası
  • Günlük tur ile Hilantagaan Adası turuna katıl,
  • Malapascua Adası turuna katıl,
  • Ogtong mağarasını git ve cam gibi suya gir, giriş ücreti 100 php otelin içindeki mağara ziyareti, havuz ve kumsal kullanım ücreti için. Bizden kimse para istemediği için biz ücretsiz kullandık hepsini
Bantayan Adası
 
 
  • St.Nino mağarasını ziyaret et
  • Madridejos Nature Park / Lawis

Bantayan Adasındaki Kumsallar

  • Anika Beach
  • Santa Fe
  • Sugar Beach
  • Kota Beach

Hem konaklama, hem merkezi oluşu hem de deniz ve kumsal olarak en tercih edilebilir olanı Kota Beach’tir.

Biz hem Kota Beach üzerindeki Kota Beach Resort’te hem de Sugar Beach’te yer alan Budyong Bungalow’da kaldık. Her ikisinin de konaklama ücreti hemen hemen aynı olduğu için bizce Kota Beach Resort konaklama için en uygun ve konforlusu.

Bantayan Adasında Konaklama

Fiyatlar 700 Peso’dan başlayıp konuma ve otelin lükslüğüne göre artmaktadır.

Gitmeden önce internetten bulduğumuz Bantayan Cottage ile irtibata geçip fanlı odanın (uzun kalacağımızı belirttiğimiz için indirimli fiyat) 595 peso olduğunu öğrendik. Rezervasyon yaptırmaya gelince paypal ile bizden tüm parayı istedikleri için burada kalmamaya karar verdik. Bantayan adasına gidince uğrar bakarız, beğenirsek ve yer varsa kalırız dedik. Gittikten sonra iyi ki parayı yollamamışız dedik  Yol kenarında kasabanın merkezinden ve denizden yaklaşık 100-150 metre uzak bir yer.

Bantayan Adası

İlk gecemizi 800 peso’ya yeni yapılmış 4 odalı bir yerde geçirdik. Bir yer diyoruz çünkü ne hostel’e ne otel’e benziyordu. Ama havlu, sıcak su ve balkonu vardı  Çok önemli şey bunlar!

Valizleri koyduğumuz gibi hemen kendimize otel bakmak için sokağa attık. Kalınabilecek yerler 1000 peso’dan başlıyor ve konum olarak tam istediğimiz gibi değil. Kumsalı boylu boyunca yürürken Kota Beach’e ulaştık. İşte tam istediğimiz yer!

En öndeki odalar full olduğu için arkadaki binada kaldık. Günlüğü 900 peso.

5 gece müsait olduğu için sonrasında başka bir otele geçmemiz gerekiyordu. Şanslıyız herhalde ki hemen bitişiğindeki Budyong bungalow’da geceliği 800 peso’ya yer bulduk.

Otellerin hemen hemen çoğunda sıcak su yok….

Bantayan Adasında Yeme İçme
Bantayan Adası

Filipinler’in bir çok yerine göre fiyatların pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Hem turistik olmayışı hem de bu kadar pahalı oluşu bizleri şaşırttı açıkçası.

Ortalama 1 kişi kahvaltı : 10 TL

Meyve suyu / Shake : 3.5 – 7 TL

Yemek : 10 – 30 TL

Ada İçinde Ulaşım
Bantayan Adası
 

Başlıca ulaşım bisiklet taksilerdir. Filipinler’deki trycyle (multi-cab)’ların bisikletli hali. Santa Fe iskelesinden kasabaya (1 km’den az mesafe) 50 peso’ya gitmeniz mümkün. Eğer gideceğiniz mesafe 200-300 metreyse fiyatlar 20 pesoya kadar düşmektedir. Ücretler 2 kişi içindir.

Diğer bir ulaşım şekli ise motor kiralamaktır. Motor kiraları 300 peso’dan başlıyor. Bizim taksici isterseniz size motor bulurum hem de daha ucuza deyince 250 peso’ya hallettik bu işi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Coron Adası Gezilecek Yerler

Coron adası, Filipinler'in Busuanga adası olarak bilinen bir dalış...

Filipinlere Gitmek İçin 5 Neden

Asya kıtasının son yıllarda git gide popüleritesi artan ülke...

Filipinler Turu Satın Alırken Dikkat Edin

Filipinler Turları son yıllarda gittikçe popüler olmaya başladı. Hatta...

En Ucuz Yılbaşı Filipinler Turu

Her yıl gelenek haline getirdiğimiz Yılbaşı Filipinler Turu için...