SEARCH

endonezya gezi rehberi

Endonezya’ya gitmeden önce ülke hakkında bilmeniz gereken her şeyi bir bir liste haline getirdik. Bu sayede gideceğiniz ülke hakkında gerekli tüm bilginin sahibi olacaksınız.

Bali hakkında her şey ama aradığınız, merak ettiğiniz her şeyi sizlerle paylaşmak istiyoruz. İlk defa gideceğimiz bir ülke olduğu zaman enine boyuna her şeyini öğrenmek isteriz. İşte bu yazı Bali turuna gitmeden önce başlamanız gereken en öncelikli makale olacak.

Uzakdoğu turları içinde en popüler olmaya başlayan Endonezya ülkesi biliyorsunuz Türk vatandaşlarından vize ücretitalep ediyordu. 1 aylık Endonezya vize ücreti için 35 dolar ödenmesi gereken ülke artık bu ücreti kaldırdı. 

bali gezi rehberi

bali adasında dikkat edilmesi gerekenler

Bali adası seyahat planları tüm heyecanıyla yapılıyor. Tropik bir adaya gidecek olmanın verdiği haz eminiz çok güzel bir duygu. En güzel Bali otellerinde kalınacak, gezilmedik tapınak bırakılmayacak, ada turlarına katılınacak ve daha neler neler.

Son zamanların en popüler destinasyonu Bali adası olunca biz de sizleri daha fazla bekletmeden Bali Adası Gezi Rehberi yazımızı hazırlayalım dedik. Bali adası turu planlıyorsanız şu an doğru makaledesiniz. 

Endonezya’da gezilecek yerler arasında en popüler olan Bali adası gezi rehberi sayesinde sizlere Bali adasına ne zaman gidilmeli, Bali adası gezilecek yerler, Bali adasındaki kumsallar ve daha pek çok şey hakkında detaylı bir Bali gezi rehberi hazırladık. 

Bali turu yaptıktan sonra Bali hakkında merak edilen o kadar soru olduğunu fark ettik ki. Bali adası nerede, Bali’ye nasıl gidilir, Bali pahalı mı gibi ve benzeri soruların cevaplarını en doğru şekilde vermek için bu yazıyı yazmak ve aklınızdaki tüm soruları cevaplamak istedik.

Bali adası Ubud nerede, Ubud konaklama önerisi, Ubud gezilecek yerler ve daha fazlası için çok detaylı, rehber olacak cinsten bir makale hazırladık. Gitmeden önce mutlaka okuyun 

Bali adasında o kadar çok şelale var ki insan en güzel Bali adası şelaleleri hangisi diye araştırmadan edemiyor. Son bir kaç yıldır Bali’nin en popüler aktivitelerinden bir tanesi birbirinden güzel ve gizli şelalelerin serin sularına atlamak ve en önemlisi müthiş fotoğraflar çekmek.

İddia ediyoruz böyle ilginç mezarlık görmediniz. Hatta biz de ilk defa görüyoruz. Yok artık dedirten bir durumla karşı karşıyayız. Biz de ölü = mezar anlamına gelir. 

Bali adası, doğasıyla kültürüyle ve instagram fotoğraf noktalarıyla son yılların en gözde Uzakdoğu adalarından bir tanesi haline gelmeyi başardı. Muhakkak her instagram fenomeni olanın profilinde birBali adası fotoğrafı görmek mümkün. 

Bali’nin en iyi beach clubları hangileri başlıklı yazımız ile bu sefer size Bali’de gezilecek yerlerin aksine Bali’deki hangi beach club’larda takılınız, hangisinin ortamı ve ambiansı daha iyidir ondan bahsetmek istedik.

Bali’nin kalbi hatta Bali kültürünün merkezi Ubud elbette sadece kültürü ve gezilecek yerleriyle değil son zamanlarda müthiş otel seçenekleri sayesinde de ziyaretçiler tarafından tercih edilen bir bölge haline geldi.

Dünya’nın en çok müslüman nüfusuna sahip Endonezya’da nasıl oluyor da Bali adasında hinduizm bu kadar yaygın sorusu akılları kurcalıyor şüphesiz. Bali adasında Hinduizm’in bu kadar yaygın olmasının sebebi Majapahit İmparatorluğu’na bağlıdır. 

Bali adası tarihi bilgilerinden önce Endonezya’yadaki insanlık tarihine bakacak olursan nesli tükenen insan türünün, insanlığın adası olarak bilinen Homo eractus 3 milyon yıl önce burada yaşamıştır. Java adasında Homo eractus iskeletlerini bulunmasıyla bu sonuca ulaşılmıştır. 

lombok & gılı adaları

Gili Trawangan adası, Lombok’a bağlı Gili adalarından en büyük ve en kalabalık olanıdır. Gili Trawangan adası gezilecek yerler, restaurant önerileri, konaklama tavsiyeleri ve yapılacak aktiviteler hakkında tüm detaylı bilgi verdiğimiz yazımız karşınızda.

Üç benzersiz mercan ada; Gili Trawangan, Gili Meno ve  Gili Air. Beyaz kumlarla örtülü sahilleri,  palmiye ağaçlarının özgürce sallandığı bu birbirinden tropik adalar adeta okyanusun parlayan ışıltılarıdır.

Endonezya adaları saymakla, gezmekle bitirilecek gibi değil. Bu sefer ki Endonezya gezi planımıza ülkenin en değerli, turistik adalarından Gili adaları ziyaretini gerçekleştirdik. 

Gili adalarına ulaşım için iki yol var. Bunlardan ilki ve turistler tarafından en çok tercih edileni botlar, bir diğeri ise Lombok adasına uçakla gidip anakaradan botlar ile Gili adalarına ulaşmaktır.

Endonezya’nın yeni yeni duyulmaya başlayan adası Lombok 2016 yılının yeni keşiflerinden biri oldu bizim için. Önceden Bali adasına gittiğimiz için bu sefer alternatif yerleri keşfetme ihtiyacı duyduk ve Lombok adası ile tanıştık. 

Lombok adasına nasıl gidilir, Bali’den Lombok’a ulaşım, Gili adalarından Lombok’a ulaşım, maliyetler ve süreler kısaca Lombok adasına ulaşım deyince aklınıza gelen tüm soruların yanıtı almak istiyorsanız makalemizin sizlere geniş ve detaylı bilgi verecek olduğunu vurgulamak isteriz

nusa adaları

Nusa Penida adası, Bali adasının tam karşısında ve en yakınındaki 3 adadan en büyük olanıdır. Diğerlerine yani Nusa Lembongan ve Nusa Ceningan’a kıyasla su altı güzellikleriyle popüler olan ada başta dalış severlerin sonra tırmanış ve trekking severlerin en top noktalarından bir tanesidir.

Nusa adaları Endonezya Bali adasının yalnızca 30 dakika uzaklığında (20 km) bulunan tropikal 3’lü adadır. Bali adasının parçası olan Nusa adaları son yıllarda alternatif ada arayışında olan gezginlerin uğrak yeri olmuştur. Biz Türkler için daha yeni yeni duyulmaya ve ziyaret edilmeye başlanmış olması sebebiyle sizlere Nusa adalarını tanıtma ihtiyacı hissettik.

Nusa Lembongan’da nerede kalınır, hangi oteller balayı çiftleri içindir gibi sorulara geçmeden önce Nusa adaları hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz. Nusa Lembongan, Bali’ye ait üç tane Nusa adasından orta büyüklükte olanıdır. Bali’ye ait toplam üç tane ada var.

endonezya yazıları

Telaffuzu Jogjakarta olan şehre kısaca Jog-Ja denilmektedir. Yogyakarta yüzyıllar içinde geleneksel bir çok krallık sistemine ev sahipliği yaptığı için tarih ve tapınaklar şehri olarak Endonezya’da oldukça önemli bir şehirdir.

Borobudur Tapınağı dünyanın en büyük ve tek parça Budist tapınağıdır. Yogyakarta şehrinin 40 km kuzeybatısında yer alan tapınak 1991 yılında Unesco tarafından koruma altına alınmıştır.

Dünyanın en büyük Budist tapınağından sonra sıra geldi dünyanın en güzel, Endonezya’nın en büyük Hindu tapınağına. Prambanan Tapınağı Java bölgesinin en büyük tapınak kompleksidir. 3 ana tapınak olup bunların her biri Hindu tanrılar Shiva, Vishnu ve Brahma’ya adanmıştır. 

Endonezya’da görülecek yerler arasında öyle bir yer var ki akıllara zarar. İşte orası Java adasındakidünyanın en büyük asit gölü olarak da bilinen Ijen krateri yani Kawah Ijen.

Bırakın Malang gezilecek yerler nereler daha Malang’ı bilmiyoruz ki gezelim diyebilirsiniz. Yıllar önce gitme şansımız olan ancak gezmekten vakit bulup da yazamadığımız yerlerden biridir Malang. 

Malang nerede ve nasıl gidilir hakkında en ufak bilgi sahibi değilseniz bu yazımızdan sonra hakkında çok şey öğreneceksiniz. Malang şehri 900.00’e yakın nüfusuyla Doğu Java bölgesinin ikinci büyük şehridir. 

Endonezya’nın en egsantrik adası Komodo Adası nerede, nasıl gidilir yazımızla aslında Komodo adasına ulaşımın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Endonezya eğer seyahat planlarınız arasındaysa hele ki Bali adasına gidecekseniz hemen yanı başındaki Komodo adasına da mutlaka gitmenizi ve burada konaklamalı tekne turları ile Komodo Milli Parkını gezmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bromo Dağı, Endonezya’daki aktif yanardağlardan en bilineni ve en turistik olanı. Böyle olunca da Bromo Dağı’na günlük turlar oldukça revaçta. Binlerce insanın geceden yola koyulup, hayatlarında belki de izleyip şahit olacakları en güzek gündoğumlarından birini Bromo Dağı’na karşı izleyecekler.

2012 yaz tatili için extra bir heyacanlıydık çünkü rotamız geçmiş yıllara göre gitmediğimiz ülkeleri kapsıyordu. Ve ilk durağımız Endonezya’nın dünyaca ünlü Bali adasıydı.

endonezya videoları