Bromo Dağı, Endonezya’daki aktif yanardağlardan en bilineni ve en turistik olanı. Böyle olunca da Bromo Dağı’na günlük turlar oldukça revaçta. Binlerce insanın geceden yola koyulup, hayatlarında belki de izleyip şahit olacakları en güzek gündoğumlarından birini Bromo Dağı’na karşı izleyecekler.

Java adasının güneyinde aktif bir yanardağ olan Bromo, 413,374 hektarlık Bromo Tengger Semeru Ulusal Parkının sınırları içerisinde 2,329 metre yüksektedir.

BROMO DAĞI

Bromo’ya çıkmak için başlangıç noktanız ya Malang ya da Probolinggo şehirleri olmalı. Bir çok gezgin Probolinggo şehrinden geliyor. Diğer bir alternatif de Bromo köyündeki asıl adıyla Cemoro Lawang köyündeki homestay’lerden birinde kalarak daha rahat ulaşmaktır. 

Probolinggo’den Bromo Yanardağına çıkacaksanız sabah en geç 03:00’te otelinizden ayrılmanız gerekiyor. Probolinggo’dan Bromo turları satan acentalardan ya da otelinizden satın alabilirsiniz. Jeep’lerle başlayacağınız yolculuk sonrası Bromo’ya giriş yapıyorsunuz. Turların ilk uğradığı nokta gündoğumu manzarasını izleyebileceğiniz 2774 metre yükseklikteki Penanjakan Dağı’dır. Hatta King Kong Hill olarak da bilinir. Bu noktadan Bromo’ya baktığınız zaman arkasında yüksek bir dağ göreceksiniz. Park içindeki en yüksek dağ Semeru Dağı hatta Mahameru olarak da bilinir. Toplam yüksekliği 3.676 metre olup gündoğumunda sadece Bromo’ya güzellik katmaz. Aynı zamanda Bromo haricinde trekking severlerin tırmandığı bir dağdır. Eğer trekking meraklısıysanız Semeru Dağı’na da çıkmanızı tavsiye ediyoruz.

Gündoğumunu izledikten sonra jeepler sizi aşağı lav küllerinin oluşturduğu kum çölüne yani Bromo’nın eteğine indiriyor. Buraya vardıktan sonra Bromo basamaklarına kadar yaklaşık 1 km yürümeniz gerekiyor. Eğer yürümek istemezseniz kiralanan atlar sayesinde Bromo’ya çıkan merdivenlere kadar sizi götürebilirler.  Merdivenlere vardıktan sonra 240 basamak tırmanarak Bromo’nun en tepe noktasına varıp, volkanın ağzında bir metrelik bir alanda yürüyerek içini görebilirsiniz. Hatta volkandan gelen sese şahit olacaksınız. Yerin altından gelen ses insanın tüylerini ürpertiyor. Zaman zaman volkanın çıkardığı sesin artışından yan yana insanların konuştuklarını duymadığı dahi oluyor.

Biz yine dönelim Bromo Dağı’na. 1800 yıllarından bu yana hala tütmeye devam eden Bromo’nun sayısız patlaması mevcut. Ancak en son 2010 yılındaki patlamasıyla dumanlar 700 metre yükselmiştir. Ziyaretiniz sırasında patlayıp patlamama garantisi yok 🙂 Bromo, doğanın ne derece güçlü olduğunu anlayacağınız bir nokta.

BROMO DAĞI’NA KAÇ GÜN AYIRMALISINIZ

Photo Credit : Iwan Widhiatmoko/Flickr

Eğer Endonezya’da gezilecek yerler listeniz kabarıksa ve çok vaktiniz yoksa buraya varıştan ayrılışınıza kadar 1,5-2 gün ayırmalısınız. Probolinggo şehrinden otobüsle Bromo köyüne çıkıp buradan jeeplerle Bromo’ya gelmek en kolay yol. Hızlı olmak isteyenler için tavsiye ederiz. Eğer Bromo köyünden trekking yaparak gelmeye kalkarsanız 3 saat yol sürüyor. Bilginiz olsun.

Ama trekking uğruna buraya geldiyseniz en az 4 gün ayırmakta fayda var. Çünkü Bromo Tengger Semeru Ulusal Parkının içinde trekking yapılacak çok fazla nokta var.

BROMO’YA ÇIKARKEN YANINIZA ALMANIZ GEREKENLER

Bromo yüksekte olduğu için hava sabaha karşı soğuk olabiliyor. Yanınızda muhakkak kaz tüyü mont, atkı olsun. Uzun pantalon giymeyi de ihmal etmeyin. Gündoğumundan sonra hava ısındığı için içinizde ince şeyler olması da önemli. Terlediğiniz zaman montunuzu çıkarabilirsiniz. Ve mutlaka sport ayakkabı giyin.

Tripod ve fotoğraf makinanınızı sakın ola unutmayın. Hatta drone’u olan varsa mutlaka Bromo’nun tepesinde çekim yapsın.

Bromo’ya çıkınca sülfür’ü çok net hissedeceksiniz. Kimini hiç etkilemezken bazı insanları çok etkiliyor. O yüzden maske takmanızı öneriyoruz. Mesele Orkun İjen Kraterinde bu yüzden bilincini yitirmişti. İjen Krateri yazımızı okuyabilirsiniz. Maske takmanın en önemli olduğu yer de kum çölünde olduğunuz anlar. Eğer rüzgar da varsa kumlar her yerde uçuşuyor. Yüzünüzü ve ağzınızı korumak için ya maske ya da şal benzeri bir şey bulundurmayı unutmayın.

Son olarak su ve atıştırmalıklarınızı çantanıza atmayı unutmayın.

BROMO NEREDEDİR, NASIL GİDİLİR

Bromo gelmek için ya Malang ya da Surabaya’ya uçmanız gerekiyor. Bu iki şehirden birine geldikten sonra ister tren isterseniz otobüsle Probolinggo’ya gidebilirsiniz.

Surabaya’dan Probolinggo’ya trenle ulaşım yaklaşık 2 saat. Trende en düşük sınır 2 – 5 usd, yüksek sınıf 16 usd civarında. Eğer tren saatleri size uymuyorsa otobüsle de gidebilirsiniz.

Malang’dan Probolinggo’ya trenle gelecekseniz yolculuk 3 saat sürüyor ve ücreti yaklaşık 5 usd.

Yogyakarta’dan Probolinggo’ya trenle gelecekseniz yolculuk 9 saat sürüyor. Tren ücreti 5-21 usd arasıdır. Tren biletlerinin ücretlerini ve sefer saatlerini Ticket sayfasından kontrol edebilir. Veya biletlerinizi buradan satın alabilirsiniz.

Probolinggo’ya vardktan sonra Bromo’ya en yakın köy olan Cemorolawang’a ulaşmak 50 km. Probolinggo’da kalmayacaksanız Cemorolawang’da kalmanızı öneriyoruz. Hem bu sayede Bromo için tur satın almanıza da gerek kalmaz. Cemorolawang köyünde yaşayanlar geçimini turizmden kazandığı için her evin önünde jeep var. Bu köyden bir jeep ayarlayarak Bromo’ya gidebilirsiniz.

Summary
Article Name
DUMANI SÖNMEYEN BROMO YANARDAĞI
Description
Bromo Dağı, Endonezya'daki aktif yanardağlardan en bilineni ve en turistik olanı. Bromo Dağı'na nasıl gidilir, Bromo nerededir ve önemli bilgiler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here