SEARCH

hindistan gezilecek yerler

Hindistan son yılların popüler gezilecek ülkesi haline geldi. Başkent Yeni Delhi ile başlayan Hindistan turları insanı gerçek dünyadan koparıp farklı bir alemin içine sokuyor adeta. Bu ülkede gezerken nasıl bir yerdeyim dememek imkansız.

Tac Mahal’in Darwaza-i Rauza ana kapısından geçer geçmez dünyanın 7 harikası listesine girmiş yapı tam karşınızda beliriyor. Eğer dergi, internet veya başka yerlerde görmüş olduğunuz meşhur fotoğrafın aynısını çekmek istiyorsanız sabah çok erken saatte komplekse girmenizi tavsiye ederiz.

Hindistan deyince akla ilk ne gelir? Tabi ki ölü yakılışı ve Varanasi şehrindeki Ganj Nehri. İsmini Assi ve Varuna nehirlerinden alan şehir Himalayalarda doğup 2.525 km uzayarak Hindistan’daki Ganj’a kadar uzanan nehrin kenarına kuruludur.

diğer hindistan yazılarımız

Agra seyahatimizin de sonuna geldik. Gece trenine binerek sabah Khajuraho’ya vardık. Khajuraho çok ufak bir köy olduğu için konaklamayıp tüm gün köydeki tapınakları gezip aynı gün gece tren ile Varanasi’ye geçeceğiz. Khajuraho tren istasyonunun önünde bekleyen rikshawcılardan birine binip otelimize vardık.

Hindistan seyahatimizin Pushkar ayağını da bitirip sıra Jaipur’a geldi. Sabah otelden ayrılıp Marwar otogarına yürüyerek ulaştık. Pushkar merkezindeki tur acentasının otogarda da yeri olduğu için otogarda acentayı bulup otobüsün ne zaman geleceğini yetkiliye sorduk. Adam bize yanlış yere geldiğimizi diğer otogara gitmemizi söyledi.

Jaipur gezimizden sonra tren ile Agra şehrine geldik. Tren istasyonuna yaklaştıkça dışarıdaki insanları gözlemleme şansımız oldu. Herkes paçasını indirmiş mıçıyor, işiyor Sanki evindeymişçesine rahatlar. Koca koca adamlar her bir şeyleri meydanda hem tuvaletini yapıyor hem de trendekileri, geleni geçeni izliyorlar.

Yeni Delhi’de geçirdiğimiz 2 yoğunun günün ardından 06:05 treni ile Pushkar’a gitmek için sabah 05:15 de tren istasyonu vardık. Peronlara girişte x-ray cihazlarının hemen önünde elinde kalemi olan sivil adam biletimizi kontrol için aldı …

Gandhi olarak bildiğimiz ünlü şahsiyet kim onu tanıyalım. Asıl adı Mohandas Karamchand Gandhi olan Hint asıllı olup İngilizlere karşı direnen Hindistan bağımsızlık hareketinin siyasi lideridir. 

Red Fort 2007 yılında dünya miras listesine alınmış bir yapıdır. 1638 yılında Babür İmparatorluğu hükümdarı Şah Cihan tarafından inşasına başlanmış olup tamamlanması 1648 yılını bulmuştur. 

Qutub Minar kompleksine girmek için caddenin karşısında yer alan gişeden kişi başı 250 rs’e giriş biletlerimizi alıp yine caddenin karşına geçip kalabalık içinde komplekse giriş yapabilmek için sıraya giriyoruz.

Jama Masjid diğer adıyla Cuma Cami olarak bilinmektedir. Cami, Babür İmparatorluğu’nun 5. hükümdarı Şah Cihan’ın yaptırdığı en önemli ve son eseridir. Aslında baş yapıt demek daha doğru olur.

Yapıya girer girmez ilk Moğol eseri olduğundan olsa gerek Moğol mimarisinin izini gözler önüne seren 1993 yılında Unesco miras listesine alınmış bir yapıdır.

HİNDİSTAN'A GİTMEDEN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER

Sanskritçe’de mutlu hayat anlamında olan işarete verilen isimdir. Diğer bilinen adı gamalı haç’tır. 

Hindistan’da kast sistemi, çon tanrılı dinler, putlara tapma gibi inanış biçimleri, farklı kültürel yapısı dışında bir başka gelenek ise kadınların kocaları öldükten sonra kendilerini diri diri yakmalarıdır.

M.Ö 1500-2500 yıllarından Hindistan’da egemen olan Aryalılar halkı sınıflara ayırarak kast sistemini meydana getirdi.  k

M.Ö 2000 yıllarda Aryalılar Hindistan’a hakim iken daha sonra bu hakimiyet sırasıyla bir çok devletin, imparatorluğun eline geçmiştir. Aryalıların hakimiyeti asırlarca sürmüş olup ardından Maurya İmparatorluğunun hakimiyeti…

Hepsi birbirinden akıcı ve bilgi verici nitelikteki kitapları Hindistan seyahatinizden önce okuyup Hindistan’ı daha iyi anlamıza neden olacaktır.

Yıllardır Asya ülkelerine yaptığımız seyahatlerimize bıkmadan usanmadan devam ediyoruz. Herhalde Asya kıtasında gitmediğimiz sayılı ülke kalmıştır. Bunlardan bir kaçı da Nepal ve Hindistan’dı.