SEARCH

afrika gezilecek yerler

Afrika kıtasında bugün kadar gezmiş olduğumuz ülkeleri bir araya getirerek sizlere aradığınız Afrika yazısını bulabilmeniz için kolaylık sağladık. Afrika kıtasında gezdiğimiz Fas, Mısır, Kenya ve Tanzanya ülkelerinde gezilecek her yeri aşağıda tek tek ayırdığımız ülkeler başlığında bulabilirsiniz.

fas gezi rehberi

Fas dünyanın en farklı ülkelerinden bir tanesi. Turist olarak Fas’a gidecekseniz ilk akla gelen ve ziyaret edilmesi gereken şehir Kazablanka olarak bilinir. Fas’ta gezilecek yerler….

Fes’te nereler gezilir? Fas gezilecek yerler listemizin en önemli yerlerinden biri olan Fes’te tam 2 gün geçirdik. Bu süre boyunca Fes’te gezilecek yerleri doya doya gezip görme imkanımız oldu.

Ne yalan söyleyelim Fes’e tek gitme amacımız Fes deri tabakhanesiChouara Tabakhanesini görmekti. Fes’ten bahsedince akla tabakhanenin gelmemesi ne mümkün.

7.Şubat 2017 10:50’de bindiğimiz uçak tam saatinde Kazablanka’ya vardı. Uçakta form dağıtılmadığı için uçaktan çıkıp pasaport kontrolü öncesi hemen pasaport kontrol sırasına girmeden önce sol taraftaki deskten ufak beyaz kağıdı doldurmanız gerekiyor.

Fas seyahati sonrası en çok aldığımız soru da Fas güvenli mi oldu. Aslında ne yalan söyleyelim bizim de gitmeden önce tek aklımızı kurcalayan soru bu Fas’ın güvenli olup olmadığıydı. Sonuç itibariyle Afrika kıtasına ayak basacağız.

marakeş gezilecek yerler

Marakeş’te gezilecek yerler nerelerdir? Marakeş’te nereler gezilir?2017 yılına girmemizle yeni bir ülke keşfetme isteğimizi Fas ile giderdik. 2017 yılının Şubat ayında tam 10 gün süren mükemmel Fas gezimizde ilk durağımız….

Marakeş, sağı solu toprak renkli, ara sokaklarına güneş ışını almayan, sizi içine mıknatıs gibi çeken labirentleriyle Fas’ın en güzel şehridir. Marakeş’te gezilecek yerler listesinde sırada El Bahia Sarayı var. Bahia kelime anlamıyla ihtişamlı demek.

Majorelle Bahçeleri : Marakeş’te gezilecek yerlerden en önemlisi Jardin Majorelle yani Majorelle Bahçeleridir. Kızıl şehir lakaplı Marakeş’in tam kalbinde bin bir çeşit bitkiler arasında  gizli kalmış bir evden bahsediyoruz.

Chefchaouen yani bizim bildiğimiz Fas’ın mavi şehri Şafşavan…. Fas gezilecek yerler rotamıza eklediğimiz, gitmek için can attığımız, maviye doymak istediğimiz, huzur bulmak istediğimiz şehir. 

fas videoları

kenya gezi rehberi

Afrika’da Safari Turu yapmak coğrafyaları, kültürleri ve vahşi yaşamı keşfetmek için Afrika kıtasında turistler tarafından karada yapılan bir keşif turudur. Afrika’daki safarinin kökü sömürgecilik dönemine ve dönemdeki yapılan avcılıkla başlamıştır.

Sheldrick Fil Yetimhanesi Nairobi’nin görülmesi gereken başlıca yerlerinden bir tanesi. Gitmeden önce lütfen park olarak algılamayın burayı. Neden mi? Gelin birlikte okuyalım…..

Bilim insanları modern insanlarla bağlantılı olan fosilleri bu uzun ve dar vadide bulmuşlardır. Bugünkü Afrika’nın Büyük Rift Vadisinin bulunduğu yer 30 milyon yıl önce uçsuz bucaksız bir platoydu….

Kenya’da yapılabilecek Safari’nin en can alıcı noktalarından bir tanesi de Nakuru Gölüdür. Masai Mara için yeterince vaktiniz yoksa Safari’de görmek istediklerinizin bir çoğunu Nakuru Gölünde görebilirsiniz.

Naivasha Gölü Hipopotamlarla safari yapmak isteyenlerin en uğrak ve keyif aldığı noktadır. Dikkatinizi çekeriz noktalardan biridir demiyoruz direk noktadır diyoruz.

“Hayallerimden utanmaya gidiyorum” diyerek çıktığım yolda hüzünlendim, heyecanlandım, şaşırdım, paylaştım, utandım… 

Afrika safari turunun gerçekleşmesi için İstanbul Nairobi uçuşumuzu gerçekleştirdik. Kenya’daki Masai Mara Milli Parkında safari yapacak herkesin mutlaka yolu Nairobi’ye düşer.

Doğu Afrika’nın Masai kabilesi – Masailer Kenya’nın güneyinde ve Tanzanya’nın kuzey kesiminde Büyük Rift vadisinin kurak alanlarında hayatlarını sürdüren kabilelerdir.

Hayali ile yaşadığımız Afrika’da Safari deneyimi için 2.5 saat aktarmadan sonra bir an önce Kenya Nairobi’ye ayak basmak istiyoruz. Otelimize kendimizi attığımız gibi temizlenip….

Büyük göç zamanı Afrika’da Safari yapmak her insanın hayalini süsleyen seyahatlerden bir tanesidir. Büyük göçe rastlamak her ne kadar şans olsa da biraz da döneminde doğru Milli Park’ta bulunmanın da etkisi çok büyüktür bu benzersiz ana şahit olmak için.

1 Eylül 2015 tarihinden itibaren Kenya’ya seyahat edecek umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız için havaalanları başta olmak üzere gümrük kapılarında ve KenyaBüyükelçilikleri’nde vize itası 1 Eylül 2015 tarihi itibariyle kaldırılmıştır. Yeni uygulamayla vize alacakların Kenya’ya…

Afrika safari hayalimizi Kenya’da Büyük Göç zamanına denk getirerek gerçekleştirmenin keyfini ve takipçilerimiz için ilk düzenlediğimiz turun bu denli memnuniyet içinde geçmesinin gururunu yaşadığımızı belirtmek isteriz. 

kenya videoları

Tanzanya gezi rehberi

Hint okyanusun kıyısında turkuaz renkli sulara, bembeyaz kumlara sahip baharat kokulu, büyülü ada Zanzibar. Zanzibar adası ziyaretçilerine düş mü gerçek mi dedirtecek kadar güzel bir ada.

Zanzibar’a ayak bastığımızdan beri hep bir yerleri gezme, keşfetme halindeyiz. Şükür sonunda gezilecek yerleri tamamlayıp son iki gün deniz, kum ve güneş üçlüsü ile kafa dinleme moduna geçiyoruz.

Adanın tropik iklimi ve toprağının verimliliği sayesinde karabiber haricinde diğer çeşitli baharatların; biber, zencefil, kimyon, tarçın, vanilya üretimi ile ada zamanla Baharat Adası olarak anılmaya başlanmıştır.

Baharat Turumuzu bitirip yarım gün olarak planladığımız Prison Adasına doğru yola çıktık. Önce Stone Town’a oradan da kayıktan bozma ufak tekne ile adaya.

Stone Town’un ahşap yapım ince işçilik ve el emeğine örnek kapılardan Stone Town yazımızda bahsetmiştik. Labirent ve daracık sokakların her birinde görülmeye değer onlarca kapı karşılıyor bizleri.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tatilimiz için Baharat Adası olarak bilinen Zanzibar’a gitmeye karar verdik. Tatile çıkmadan önce her zamanki gibi bir ön araştırma yapıyoruz. Hangi internet sayfasını açsak hangi forumu okusak Zanzibar……

Eğer Afrika’nın başka bölgesine geçecekseniz, gideceğiniz bölgenin istediği aşıyı yaptırmalısınız. Bunun için 444 77 34 numaralı telefondan ya da Seyahat Sağlığı internet sayfasından bilgi alabilirsiniz. Zanzibar adasına direk uçacaksanız aşı olmaya gerek yoktur.

tanzanya videoları

mısır gezi rehberi

Mısır planları yapmaya başlayalı epey oluyor. Ancak vize işinin edense son ana bıraktık. Altı üstü mısır vizesi alacağız çok da meşakkatli bir süreç değildir diye düşündük. Hemen internet’ten Mısır vizesi nasıl alınır diye edindiğimiz bilgi doğrultusunda vize evraklarımızı hazırlamaya koyulduk

Dünyanın en uzun nehri Nil nehridir. Mısır’ı baştan başa geçerek Akdeniz’e dökülen nehir çölden ibaret olan Mısır’a Büyük Uygarlıkların barınacağı elverişli topraklar sunmuştur. Dünya toprakları üzerinde pek çok tarihi eser, gizemli eserler vardır. Bunlardan en önemlisi de muhakkak Mısır toprakları üzerinde….

Mısır Tapınaklarında, mezarlarda, duvar süslemelerinde hemen hemen her objenin üzerinde Mısır Hiyeroglifleri bulunmaktadır. Hiyeroglifleri çok kez duyduk ancak hakkında detaylı bir bilgimiz görene kadar yoktu. 19 yy’a kadar aslında dünya bu hiyerogliflerin anlamını….

Ülkenin panaromasını oluşturan Antik Mısır’ın anıtlarının bir kısmını görebilmek için Luksor şehri Karnak Tapınakları ve Krallar Vadisi gidilmesi gereken yerlerin başında geliyor. El Uksur (eski adıyla Waset) 12. Hanedanlık döneminde Güney Mısır’da El Uksur valiliğinin başkenti olmuş

Antik Mısır’ın en ünlü firavunlarından biri olan Horus yani şahin gökyüzünün efendisi, güneşin tanrısı, kutsal krallığın sembolü ve krallık yönetiminin koruyucusu olarak bilinir. Hanedanlık öncesi tapılan ve şahin olarak şekillenmesiyle bilinen Isis ve  Osiris’in oğludur.

Dünyanın en çok ziyaret edilen turistik şehirlerinden biri olan Mısır’da Luksor şehri Krallar Vadisi (Biban el-Muluk) ya da Ölüm Vadisi olarak bilinen bu vadi Nil Nehri kıyısında yer alan Luksor’un tam karşısına (western bank), Deir El Bahri bölgesinde iki vadinin kesiştiği noktada 1×3 km ölçülerinde bir alan üzerine yayılmıştır.

Ufak bir balıkçı kasabası olan Hurghada 20.yy’ın başlarında keşfedilmesiyle günümüzde Mısır’ın en turistik destinasyonlarından biri haline gelmiş bir şehirdir. Kızıldeniz’in kıyısına konumlanmış oteller ve ziyaretçilerin su sporları yapmasına elverişli denizi ve havası ile dünyanın farklı farklı ülkelerinden oldukça talep görmektedir.

Luxor tapınağından Krallar Vadisine giderken gördüğümüz İ.Ö 1350 yılında inşa edilmiş olan, kuvarsit kum taşından yapılmış 18 mt yüksekliğinde ve 750 ton ağırlığındaki Dev Memnon Heykelleri – Colossi of Memnon bulunmaktadır. Deprem sonucu yıkılan tapınaktan geriye sadece dev memnon heykelleri kalmıştır.

Hurghada seyahatimizde beklentilerimiz her geçen gün artıyor ve sıra geliyor dünyaca ünlü Asya ile Afrika kıtalarının aralarından geçen 2.253 km uzunluğunda Hint Okyanusuna dökülen eşsiz sualtı zenginliklerine sahip Kızıldeniz dalışına.

Mısır’ın en turistik şehri Hurghada olunca yapılacak aktivitelerin başında şehrin bilinen adası Giftun Adası geliyor.Giftun Adası Hurghada’ya gelen her turistin mutlaka katıldığı ve hafızalarda güzel anılar bırakan koruma altına alınmış minik bir adadır.

Afrika’nın çöllerinde safari yapmak hep hayallerimiz arasındaydı. Ama bir türlü fırsatını bulamamıştık. Mısır Hurghada gezimizin son gününde bu hayalimizi gerçekleştirme fırsatı bulduk.

Emine Valide Paşa Yalısının tarihi 1781 yılına dayanmaktadır. 1781 yılında inşa edilen yalı, Sultan II.Mahmut’un sadrazamı Rauf Paşa tarafından satın alınarak tekrar yenilenmiştir.