Hint okyanusun kıyısında turkuaz renkli sulara, bembeyaz kumlara sahip baharat kokulu, büyülü ada Zanzibar. Zanzibar adası ziyaretçilerine düş mü gerçek mi dedirtecek kadar güzel bir ada. Yaşadığınız şehrin kaosundan, trafiğinden uzakta beyaz kumlara ayak basarak adım adım turkuaz renkli denizin derinliklerine ulaşmak üzerinizdeki tüm yorgunluğu alıyor. Eşsiz denize sahip Zanzibar adası sadece bununla sınırlı değil elbette. Denize girmek dışında su sporları yapabilir, Zanzibar adasının en büyük yerleşim yeri olan Stonetown’un daracık taş sokaklarında gezebilir, adanın verimli toprakları sayesinde yetişen bitkileri görmek için baharat turuna katılabilir, yunuslarla yüzebilir ve aşağıda listelediğimiz bir çok aktiviteyi yapabilirsiniz.

Zanzibar Adası Rehberi
Zanzibar Adasına Gitmeden Önce Aşı Yaptırmak Gerekli Mi?

Zanzibar Adasına gitmeyi düşünenler ya da gitmeden önce araştırma yapanlar bilirler Sarı Humma aşısını. İnternet ortamında genelde Sarı Humma Aşısının zorunlu olduğuna dair bilgiler yazılıdır. Biz de bu bilgilere dayanarak 444 77 34 numaralı telefondan randevumuzu alıp Karaköy iskelesinin hemen yanındaki Seyahat Sağlığı Merkezi’ne gidip Doktorla görüştük. Tanzanya için Sarı humma aşısının zorunlu olmadığını duyunca aşımızı yaptırmadık. Doktorun dediği ve internetten edindiğimiz bilgiler farklı olunca Zanzibar’da anlaştığımız tur firmasına mail atarak en doğrusunu öğreneceğimizi düşündük ve cevap olarak aşı yaptırmamız gerektiğini söylediler. Tekrar randevu alarak aşılarımızı yaptırdık.

Sarı Humma Aşısı ile ilgili Seyahat Sağlığı Merkezindeki doktorların da dediği gibi sakın aşı olmayın. Gitmeden önce onlarca site ve forumda araştırmama kesin bilgiye ulaşamadığımız için biz aşımızı yaptırdık. Ama ne Tanzanya’da ne Zanzibar’da aşı karnemizi soran olmadı.”

Sıtma ilaçları ücretsiz temin ediliyor diye birkaç yerde okumuştuk ama ücretsiz falan değil doktorun size vereceği reçete ile eczaneden alabilirsiniz. Eylül 2016 tarihinde gideceğimiz Afrika seyahati için sıtma ilaçları bedava verildi. Ne zaman kullanmaya başlayacağınız ve ne kadar süreliğine kullanacağınızın bilgisi doktor tarafından veriliyor. Biz sıtma ilaçlarını sadece Zanzibar’a gideceğimiz için kullanmadık.

Zanzibar Adası Rehberi
Tanzanya İçin Vize Gerekli Mi?

Tanzanya Türk vatandaşlarına vize uyguluyor. İstanbul’dan 3 iş gününde Tanzanya vizesi alabileceğiniz gibi kapı’da da vize almak mümkündür.  Dar es Salaam Havalimanında pasaport kontrolünün hemen önünde polisler herkesin pasaportunu ve vize ücreti 50 usd’i toplayıp içeri veriyor. Sonra başlıyor uzun bir bekleyiş. Pasaportlar toplandıktan sonra polisler sırayla çağırıp parmak izi alıyor ardından tekrar bekleniyor. İçerideki prosedür tamamladıktan sonra polisler sırasıyla pasaport sahiplerine seslenip, pasaportlarını dağıtıyor. Bu sistem artık tamamiyle değişmiş durumda. Uçaktan inip terminale doğru giderken terminal kapısının girişindeki görevli aşı karnenizi görmek istiyor. Biz valizlerde unuttuğumuz için yine göstermeye gerek kalmadan bu kısmı aştık 🙂 

Asıl işin çetrefilli yanı şimdi başlıyor. Terminale iğne atsan yere düşmeyecek bir karmaşa hakim. Hemen girişteki formları alıp dolduruyorsunuz ve pasaportunuzla beraber sol taraftaki vezneye  50 usd vize ücretinizi ödeyip dekontunuzu alıyorsunuz. Aldıktan hemen sonra polis kontrol noktasında sıraya giriş parmak izi ve retina taramasından sonra vizeniz veriliyor.

Zanzibar Adasına Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Dar-es-Salaam’a 7 saat süren direk uçuşlar bulunmaktadır. Dar es Salaam’dan Zanzibar’a gidebilmek için 2 seçeneğiniz var. İlki tabi ki en rahat ve pahalı olan 20 dakikalık uçuş. Zanair ve Precisionair tercih edilebilir. Diğer seçenek ise Dar es Salaam havalimanından taksi ile feribot iskelesine giderek Azam Marine  yada Sea Star firması ile 1,5 saatte Zanzibar adası Stone Town’a ulaşabilirsiniz.

Zanzibar Adası Rehberi

Zanzibar adasını keşfetmeye başlayacağınız ilk yer Stone Town olmalıdır. Zabzibar adası Stone Town 2000 yılında Unesco Dünya Miras Listesine alınmıştır. Halkın %95’i Müslüman geri kalan %5’i ise Hıristiyan ve Hindu olup insanlar inançlarını baskı altında kalmadan rahatlıkla yerine getirebilmektedir. Stone Town’da 51 cami, 6 hindu tapınağı, St. Joseph’s kilisesi ve Anglican katedraline ev sahipliği yapmaktadır.

Taş kent olarak da bilinen Stone Town’da ilk taş evin yapımı 1830 yılına dayanır. 1832 yılından Sultan Said Muscad, Umman’dan hanedanıyla birlikte buraya gelerek Stone Town’u başkent yapmıştır. Bu süre zarfında Stone Town ticarette oldukça ilerlemiştir. Özellikle baharat ve köle ticaretindeki ünü ile bilinmektedir.

1873 yılında kölelik kaldırıldı ve 1896 yılında dünyanın en kısa süren savaşı burada yaşanarak (38 saat) Zanzibar İngilizlerin himayesi altına girdi. 1964 yılında halk ayaklanması sonucu Zanzibar İngiliz Sömürgesinden kurtulup bağımsızlığına kavuştu. Bugün Zanzibar Tanzanya’ya bağlı yarı özerk bir yapıya sahiptir.

Stone Town’da kapılar oldukça meşhurdur. Şehrin dar sokaklarında gezerken zengin işçilik ile yapılmış oymalı, kabartmalı, sanatsal ahşap kapı detaylarını mutlaka görmelisiniz. 1980 yılında yapılan sayımlarda kapı sayısı 800 iken yurt dışından gelenlerin bu kapıları toplaması ve hırsızlık nedeniyle kapıların sayısı oldukça azalmıştır.

Stone Town Çevresinde Görülecek Yerler

Balık- Et- Sebze Pazarı (Darajani Pazarı) : Sebze pazarının en önemli özelliği pazara bayanların değil erkeklerin gelip alışveriş yapmasıymış. Gerçekten içeride 1 tane bile kadın göremezsiniz.

Zanzibar Adası Rehberi

Tüm restaurant ve oteller gıda ihtiyacını karşılamak için alışverişini balık pazarından yapıyor, Bilginize! İçeride hijyen namına bir şey olmayan, balıkların üzerlerinde sineklerin çılgınlar gibi uçuştukları, ahtapotların köpüklü sular içinde yıkandığı ve bunun gibi değişik manzaralar görebileceğiniz oldukça pis bir pazar. Buraya kadar gelip de içeri girmemezlik yapmayın.

Africa House Hotel : Hint okyanusu manzarasına karşı dinlenmek için Africa House Otelinin terası mükemmel bir tercih. Terasın ambiyansına diyecek tek kelimemiz yok Zanzibar adasına gelen her turistin gün batımını izlemeye geldiği yerdir burası.

Former Slave Market : Bir zamanlar insanlara cehennem olan şimdi ise bizler için cennet ada Zanzibar’da İnsanlık Utancı. Köle ticaretine ev sahipliği yapan Zanzibar’da kölelerin konulduğu hücreleri muhakkak ziyaret etmelisiniz.

Dar ve boyu kısa olan hücrelerin bir odasında 50 erkek diğer odasında ise kadın ve çocuklardan oluşan 75 kişi hep birlikte tutuluyormuş. İki hücre arasındaki boş alana ise tuvaletlerini yapıyorlarmış.

Zanzibar Adası Rehberi

Hücre içindeki zincirler adeta tüylerinizi diken diken ediyor.

3 gün boyunca işkencelere aynı zamanda aç ve susuzluğa dayanabilenler köle olarak Avrupa ve Amerika’ya satılıyor kalanlar zaten çoktan hayatını kaybetmiş oluyor. Köleliğin bitmesinde İngilizlerin tamamen rolü vardır demek yanlış olur ama etkisi büyüktür. Sonuçta sistem değişmektedir ve kölelik doğal olarak yavaş yavaş sona ermektedir.

Kölelik kalkmış mı derseniz? Hayır!

Onlara göre kölelik artık yok. Ama çalışma şartlarını, yaşam tarzlarını gördüğümüzde modern kölelik sistemi halen işlemektedir.

Anglican Kilisesi : Kilisedenin tam ortasındaki ahşap haç ve hikayesi çok ilginçtir;Livingstone’un hayatı Zambiyada sona erer. Kalbi bedeninden çıkarılıp öldüğü yerde bir ağacın altına gömülür ve daha sonra bu ağaçtan haç yapılarak kiliseye konulmuştur.

Kilisenin hemen girişinde karşıda yer alan mermer ve girişin sağ tarafında bulunan silindirler de İtalya’dan getirilmiştir.

Bahçede hemen kilisenin sağ tarafındaki alanda taş heykeller İsveçli heykeltraş Clara Sörnas tarafından 1997 yılında köleliğin simgesi olarak yaptırılmıştır.

Zanzibar Adası Rehberi

Arap Kalesi : Portekizlerden korunma amaçlı olarak Arap Seyyid Said’in dedesi tarafından yapılmıştır. İçeride açık hava tiyatrosu bulunmaktadır.

Bey-tül Acayip (House of Wonders) : Kalenin hemen yanındaki binadır. Adadaki en ihtişamlı, gösterişli bu eve halk “Acayip Ev” demiştir. Sebebi elektrik ve asansörün adada ilk bu evde kullanılmasından ileri geliyor. Evi Umman Sultanı yaptırmış ve bu evi kullanmıştır. Bugün Sultan’ın eşyaları müzeye çevrilen Bey-tül Acayip’de sergilenmektedir.

Zanzibar Adası Rehberi

Peace Memorial Müzesi : Zanzibar adası tarihini merak edenlerin ziyaret etmesi gereken müzedir.

Forodhani Gece Pazarı : Bey-tül Acayip’in önündeki Forodhani bahçesinde akşam üzeri açık havada pazar kuruluyor. Pazarda tüm yemekler önceden pişirilip tezgahlara bir güzel dizilmiştir. İsteyene ısıtıp ısıtıp veriyorlar ? Közde mısırları bile adamlar önceden pişirmiş. Yalnız şeker kamışı suyunu (sugar cave juice) 1000 şiline içtik. Beğenmesine beğendik ama içmenizi pek tavsiye etmiyoruz. Kamışın suyunu çıkarabilmek için kullandıkları alet pas içindeydi.

Tarihi Dispanser Binası : Hintli tüccar Tharia Thopan tarafından yaptırılmış oldukça gösterişli bir binadır.

Freddie Mercury Evi : Queen grubunun solisti Freddie Mercury’nin doğduğu evdir.

Zanzibar Adasında Katılabileceğiniz Günlük Turlar

Mnemba Adasının rengarenk resiflerini ve balıklarını görebilmek için dalış yapın,

Kizimkazi’de yunuslar ile okyanusda yüzüp eğlenceli anlar yaşayın,

Jozani Ormanında hayatınızda ilk defa görebileceğiniz Kızıl Colobus maymun türünü görün

Dünyanın en büyük karanfil üretimi yapmış Zanzibar adası baharat bahçelerinde baharat ve bitki çeşitlerinin nasıl yetiştiğini öğrenin,

Dev kaplumbağalara ev sahipliği yapan Changuu Adasına gidip 19 .y.y’ da Seychelles hükümeti tarafından Zanzibar Sultanına hediye edilen Dev Aldabra Kaplumbağalarını (Geochelone Gigantea) besleyin.

Zanzibar Adası Rehberi
Zanzibar Adası Kumsalları

Zanzibar ‘da 25 den fazla kumsal var. Bunlardan bazıları:

Doğuda: Matemwe, Pwani Mchangani, Kiwengwa, Uroa, Pongwe, Bwejuu ve Jambiani

Batıda: Mangapwani, Paje

Kuzeyde: Nungwi ve Kendwa

Paje Kumsalı : Ada’da sörf yapılacak en iyi bölgedir.

En popüler sahilleri : Nungwi, Kendwa, Pongwe, Paje, Matemwe

Zanzibar Adasında İklim

Tropik iklimin hakim olduğu ada’da yıllık ortalama sıcaklık 32°dir.  Mart ortasından Mayıs sonuna kadar en yağışlı dönemdir. Haziran – Ekim ayları kuru ve az yağışlı dönem olup ortalama sıcaklık 25°dir.

Aralık – Mart ayları arası ziyaret edilecek en iyi dönemdir.

Zanzibar Adası Rehberi
Zanzibar Adasındayken Gerekli Olabilecek Önemli Telefonlar

Zanzibar Turizm Ofisi : +255 24-223 34 85

Türkiye Darüsselam Büyükelçiliği : +255 22 292 34 13 +255 22 292 34 14 Acil Durum Hattı: +255 758 818 118 (mesai saatleri dışında ulaşabileceğiniz telefon)

Kısa Kısa Notlar :

Stone Town 3 saatte gezilebilir. Acele etmeden yavaş yavaş her gördüğünüzün resimlerini çekerek gezin. İnsanlar kameraya karşı çok önyargılı, resim çekmeden önce izin almanızda fayda var.

Yanınıza bozuk dolar götürün. Dolarlarınızın yeni basım olduğuna dikkat edin. Eski basım olanları kabul etmiyorlar.

Dolar her yerde geçmesine rağmen adaya indiğiniz gibi dolarınızı Tanzanya şilini’ne çevirirseniz daha karlı olursunuz.

Alışveriş yaparken sıkı pazarlık yapın. 225 dolar tutan 9 parça hediyelik eşyayı 50 dolar’a kadar indirdim. Pazarlığın boyutunu siz düşünün artık.

Afrikada herkes birbirini tanısın yada tanımasın “Jambo Jambo” diyerek selamlaşıyor, eeee bizim ülkemizde artık selamlaşma pek kalmadığı için garipsiyoruz haliyle.

Swahili dilinde bir kaç kelime

Jambo : Merhaba

Habari : Nasılsın

Ahsante : Teşekkürler

Karibu : Hoşgeldiniz

Duka : Mağaza, dükkan

Beigani : Kaç para?

Hakuna Matata : Problem değil

Yolda Olmak Ümidiyle

Summary
Article Name
ZANZİBAR ADASI GEZİ REHBERİ
Description
Zanzibar adası gezi rehberi Zanzibar hakkında tüm öğrenilmesi gereken bilgiler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here