Zanzibar’a ayak bastığımızdan beri hep bir yerleri gezme, keşfetme halindeyiz. Şükür sonunda gezilecek yerleri tamamlayıp son iki gün deniz, kum ve güneş üçlüsü ile kafa dinleme moduna geçiyoruz.

Double Tree By Hilton’da konakladık. Burası Nungwi plajında yer alıyor. Otelin önündeki plaj kısmına duvardan bir set çekilmiş satıcılar rahatsız etmesin ve rönt etmesin diye

Kumsal boyunca yerel halk bir şeyler satma aslında kazıklama derdinde. Bunlarla çok sıkı pazarlık yapılması gerekiyor. Muz yaprağından yapılan resimler, biblolar, tahta yemek kaşıkları ve daha pek çok ürün satılıyor.

Zanzibar Adası Kumsalları

Konakladığımız Nungwi kumsalında gidilebilecek yalnız otelimizin yanında Gerry’s Bar vardı. Bizde tropik bir adaya gitmişken şöyle kumsalın üzerinde ayaklarımız kuma basmış, işten güçten uzakken tatili daha da keyifli hale getiren tropik meyve suyu içelim dedik. Ama kötü bir tecrübe oldu bize. Zaten ada da muz, mango ve hindistan cevizi dışında meyve yok.

Gerry’s Bar dışında bulunduğumuz bölgede başka bir şey yoktu.

Diğer günümüzü Kendwa kumsalında geçirmek için otelden taksi çağırmasını rica ettik. Yaklaşık 3-4 km uzaklıktaki kumsal için tek yöne 10 USD ödedik. Halbuki Nungwi’den yarım saat yürüyüş yapsak da ulaşmak mümkündü. Kumsallar yürüyüş için oldukça güvenli bizim gibi taksiye o kadar para vermeye gerek yok deyip yürüyerek de gidebilirsiniz.

Zanzibar Adası Kumsalları

Neyse gelelim Kendwa kumsalına, Nungwi’ye göre daha çok otelin ve cafe’nin olduğu bir bölge ancak denizi daha dalgalı. Her cafe, restaurant’ın önünde şezlonglar var dilediğiniz yerde şezlong kirayabilirsiniz, tabi şezlong içinde pazarlık etmeyi unutmadan.

Konaklama için Nungwi Kumsalını tercih etmemiz çok güzel oldu. Denize girmeye, denizi izlemeye, resim çekmeye doyamadık. Son günümüz de kumsaldaki gel-git’e şahit olduk. Deniz yüzlerce metre geri çekilmişti. Halk balık avlamak için elinde kovalarla denizin içinde yürümekte, bizde hayatımızda hiç görmediğimiz bu manzaranın ve doğa olayının şaşkınlığı içindeyiz.

Nungwi Kumsalında Gün Batımı

Zanzibar Adası Kumsalları

Otel etrafında hiçbir şey olmadığından otelin restaurant ve barına gittik. Akşam yemeğinden sonra restaurantın hemen önünde Masaili dançıların şovu vardı. Zıplayarak, müziksiz dans şekli.

19 Nisan doğum günümdü. Doğum günümü Afrika’nın bir köşesinde kutlayacağım aklımın ucundan geçmezdi. Renkli pirinçler ve çiçeklerle süslenmiş masamız da Masailerin dansı eşliğinde değişik bir doğum günüm oldu. Masamıza kocaman Happy Birthday yazıldığı için sağolsun yan masadakilerden içkilerimiz de geldi, doğum günü hediyesi

Zanzibar Adası Kumsalları

Zanzibar da 25 den fazla kumsal var. Bunlardan bazıları

Doğuda: Matemwe, Kiwengwa, Uroa, Bwejuu ve Jambiani

Batıda: Mangapwani

Kuzeyde: Nungwi ve Kendwa

Ziyaret Edilmesi Gereken Dönem : Temmuz – Mart arası

Summary
Article Name
ZANZİBAR ADASI KUMSALLARI
Description
Zanzibar adası kumsalları full liste halinde yazıldı çizildi. Zanzibar turu öncesi hangi bölgede kalacağınıza yardımcı olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here