Biz Kimiz

Gezgin Çift

Biri Anadolu Yakasında diğeri Avrupa Yakasında doğmuş ve büyümüş iki insan olarak 2005 yılında her aşkın tesadüfleri sevdiği gibi bizim de yolumuz bir şekilde kesişti. İlişkimizin ilk günlerinde bile hiçbir zaman cafe, restaurant veya AVM’de takılan çiftlerden olmadık. Zaten evlerimizin mesafesini göz önüne alırsak ve gün içinde yaptığımız kaçamakların bile kilometresini toplasak ayrı bir gezgin hikayesi çıkardı. Bu günübirlik İstanbul çıkışlı Şile, Ağva, Ege Sahilleri hatta inanılması güç ama Kuşadası gibi delilikler yaptığımız yol hikayelerimizi 2008 yılında hayatımızı birleştirerek uzaklara taşımaya karar verdik. Zaten çevremizden sürekli duymaya alışık olduğumuz ‘’Yine mi evde yoksunuz, yerinizde durduğunuz yok’’ gibi sözlerle daha da gaza gelip hikayemizi ‘’Gidilmeyene gitmek, görülmeyeni görmek’’ parolasıyla büyüttük ve sonunda kendimizi yılın üçte ikisini evimizden uzak gezerken bulduk. 
Bazen Hindistan’da ölü yakılışını izliyorduk bazen Kamboçya’nın hazin hikayesine ağlıyorduk bazen de Tropik Adalar’da bembeyaz kumlardan denize koşuyorduk. Güzel insanlarla tanışıyor, dünyanın dört bir yanında dostlar biriktiriyor, anılar derya deniz oluyor ama en önemli kendi hayat hikayemizi yazıyorduk. 
Tabi buraya kadar anlatması kolay okuması zevkli ama sanmayın ki babadan miras kaldı kiraları toplayıp kendimizi yollara verdik. Evet radikal bir karar alıp işlerimizi bıraktığımız doğru ama bunun için yıllarca bu günlerin hayalini kurarak yaşadık ve planlarımızı ona göre yaptık. Orkun 15 yıldır özel sektörde boynunda kravat satış peşinde koşarken Neslihan’da avukatlık yapıyordu. Tabi iş hayatının zorlukları, bir ömrü rapor yazarak, hesap vererek geçirmeyi istememek, modern köleliğe bir isyan artık ne derseniz deyin belki de hayata dair bir çok yaşanmışlık hayat tarzımızı değiştirmemize neden oldu çok da iyi oldu. Garantisi yoktu çok fena tökezleyebilirdik geri dönüşü de zor olurdu üstelik tekrar başa dönmenin çöküntüsünü de yaşayabilirdik ama şanslıyız ki korktuğumuz başımıza gelmedi. Orkun eskiden başkaları için yaptığı satış işlerini şimdi kendi için yapıyor. Gömlek kravat yerine şort terlikle iş görüşmesine giriyor. Neslihan boş vakitlerinde avukatlık yapıyor her ne kadar pek boş vakti olmasa da. Gezgin Çift’te kurulduğu günden bu yana bir büyüdü bir gelişti şimdi bize bakmaya başladı. 
Bir süredir ise sizlerin de bildiği gibi gezi turları düzenliyoruz. Tabi Gezgin Çift farkıyla. Yıllardır sizlerden gelen ‘Götür bizi gittiğin yere’ nidalı sloganlara kayıtsız kalamadık ve kendimizin bizzat gezip görüp onay verdiğimiz, tabi ki  sizlerin de çok mutlu olacağından emin olduğumuz yerlere beraber gezmeye doyasıya eğlenmeye gidiyoruz. Tabi bunların hepsini topladığında hayallerimize koşmamız için önümüzde olan engelleri çok kolay geçmeye başladık. Yani bu girdabın içinden şu an için çıkmış hatta biraz da uzaklaşmış görünüyoruz. Aman nazar değmesin diyelim sağol varol Gezgin Çift… 

Neslihan Öztürk Özkaya

Gezgin Çift’in amele kadrosundan. Hayat onu pek yıpratmadığı için biraz daha yorulmasında sakınca yok. Makale yazmak, videoları düzenlemek, teknik ekipmanlarla ilgilenmek onun işi. Ama en önemlisi seyahatlerimizin Planlama Müdürü (hehehehe ne kadar profesyonel). Lonely Planet’ten sonra Gezgin Çift Planet’i yaptı kimsenin haberi yok, duyulduğunda zenginiz. Ayrıca turlarımızda da organizasyon kısmından sorumlu. Dedik ya Planlama Müdürü diye bir rota çıkartır gelde gitme Otel rezervasyonları, transferler onlarca farklı seçeneği bir oturuşta önüne koyar şaşırıp kalırsın. İki adım yürümeye üşenen kız, konu gezmek oldu mu en iyisini yapana kadar yorulmaz sıkılmaz, gezginlik ruhunda var! 
Bu arada gezmekle kafayı yemiş utanmadan hala evde çok oturuyoruz diyor.. Allahtan Kork Be Kadın!!

Orkun Özkaya

Hep 40 yaşında emeklilik hayalleri kurardı. Bir şeyi 40 defa istersen olurmuş vallahi tam 40 yaşında profesyonel hayata postayı koydu. İlk gün ne kadar gömlek kravat, takım elbise, ayakkabı varsa sitenin bekçisine verdi. İkisi de o gün mutluluktan uçuverdi. Hala seyahatlerde profesyonel yaşama acımasız göndermeler yapıyor. 
Gezgin Çift için ne mi yapıyor? Pehhhhh…. Tabi ki kendisi Yayış ve Pazarlama Müdürü Makalelerin hikayelendirme kısmını yazmakla, videolarda baş rolü oynamakla ve turlarda arkayı toplamakla yükümlü. 
Ama tabi en önemli ve asli görevi Instagram Genel Müdürü. O tuhaf başlık ve yazılar onun kaleminden çıkıyor.  Eee daha ne yapsın canım çocuk