Nairobi Gezi Rehberi Gezilecek Yerler

Afrika safari turunun gerçekleşmesi için İstanbul Nairobi uçuşumuzu gerçekleştirdik. Kenya’daki Masai Mara Milli Parkında safari yapacak herkesin mutlaka yolu Nairobi’ye düşer. Madem bizim gibi başkalarının da yolu düşecek o halde Nairobi gezi rehberi hazırlamanın şart olduğunu anladık. Uçuşumuzun hemen ardından Nairobi Jomo Kenyatta Uluslararası havalimanına iniş yapıyoruz. Safari için önceden organize ettiğimiz araçlar bizi havalimanından alıp otele götürüyor. Geceyi otelimizde dinlenerek geçirip sabahın çok erken saatlerinde Nairobi gezi maceramız başlıyor.

KENYA HAKKINDA

Kenya Cumhuriyetinin başkenti Nairobi şehridir. Maa dilinde Nyrobi’nin anlamı serin suyun olduğu yer demektir. 1700 metre yüksekliği ile Doğu Afrika’nın en yüksek şehridir. Nüfusu ise tahminlere göre 4 milyondan fazladır. Kenya 583.000 km² alana sahip bir ülkedir. Kıyı şeridinin uzunluğu ise 536 km’dir. Kenya’ya sınır ülkeler Etiyopya, Sudan, Somali, Uganda ve Tanzanya’dır.

KENYA HAVA DURUMU

Ülkenin sahil kesiminde günlük ortalama sıcaklık 27 ila 31 derece arasında değişiklik göstermekte iken başkent Nairobi’de 21 ila 26 derece arasındadır. Nairobi için kış dönemi Temmuz-Ağustos aylarıdır. Bu aylarda sabah ve akşamları sıcaklık 15 derecelere kadar düştüğü için yanınıza hırka, kazak ve ince mont almanızı tavsiye ederiz. Diğer dönemlere baktığımızda Ocak-Şubat kuru, Mart-Mayıs arası yağışlı, Haziran-Eylül kuru ve Ekim-Aralık yağışlı sezondur.

 

DİL VE DİN

Hristiyanlık, İslam, Sihizm ve Hinduizm başta olmak üzere oldukça fazla din çeşitliliğini içinde barındıran bir ülkedir. Dile gelince resmi dil İngilizce olup, ulusal dilleri Kiswahilidir. Bunun yanı sıra etnik diller arasında en çok konuşulanı Bantu, Cushitic, Nilotic ve diğerleridir. Ülke genelinde okur-yazar oranı % 85 olup 15 yaşından büyük kesim okuma-yazma bilmektedir. Okullardaki eğitimin İngilizce olduğunun da altını çizip bu konuda bizden çok çok ileri olduklarını söylememize gerek yok sanırız.

PARA BİRİMİ

Ülke genelinde geçerli olan para birimi Kenyan Shilling’idir. KES veya KSH olarak kısaltılır. Kenya uluslararası havalimanında döviz bozdurmak isterseniz büronun çalışma saatleri 07:00 – 24:00 arasıdır. Ama denk gelememe durumunda şehir içindeki bürolarda ve otellerde de bozdurma imkanınız olduğunu unutmayın. Döviz bürosu ve otellere alternatif olarak diğer seçeneğiniz bankalar olabilir. Haftaiçin Pazartesi-Cuma günleri 09:00-15:00 arası ve her ayın ilk ve son cumartesi günleri 09:00-11:00 arası hizmet verilmektedir. Kenyan Shilling olmadığı durumda doların kabul edildiği çok yer bulunuyor. Ama bu şekilde harcama yapmak zarara geleceği için paranızı bozdurmanız en doğru seçim olacaktır. 

Bozuk-demir paraları 1, 5, 10, 20 şeklinde, banknotları ise 50, 100, 200, 500 ve 1.000’dir.

100 KES = 1 USD

ATM kullanımı ülke genelinde kullanılabilmekte ve 24 saat hizmet vermektedir. Daha çok visa kartların kabul edilmektedir.

Bahşiş ise ülkeyi ziyaret edenin isteğine kalmıştır. Otel ve restaurantlarda %10 servis bedeli zaten dahil ediliyor.

 

DİĞER BİLGİLER

Saat dilimi GMT+3 olup ülke günün 12 saati gün ışığından faydalanıyor. Gündoğumu için 06:30 günbatımı için en uygun saat 18:45’dir. 

Elektrik için bilmeniz gerekenler 220-240 volt ve pirizlere uygun G tipine uygun adaptör aparatı sahibi olmanızdır. Artık bunun için çoklu dönüşürücü prizler piyasada bulunmakta. Alırsanız gittiğiniz her ülkede de kullanma şansınız olacaktır.

Son olarak suya değinmek istiyoruz. Kenya’da kesinlikle musluk sularını içmeyin. İçmeyi bırakın diş fırçalarken bile ağzınızı bu suyla çalkalamayın. Sürekli kapalı şişelerdeki suları kullanmaya özen gösterin. Yıkanırken de ağzınızı kapatın. Yıkanırken ağza su girmeme ihtimali yok tabi ama sürekli tükürerek bunun önüne geçebilirsiniz 😉

Afrika’nın modern şehri Nairobi hala safarinin merkezi olarak önemini koruyor. Cami, kilise, tapınak ve guru yoluyla Nairobi çok kültürlülüğün de bir arada yaşandığı şehirlerden biridir. Bu şehri sadece Masai Mara’ya gitmek için bir geçiş olarak görmekten çok müzeleri, anıtları, parkları ve tarihi yerleri ile gezilmesi gereken bir yer olarak görmelisiniz. Nairobi’ye iş için ya da turistik amaçlı gelmenizin hiç bir önemi yok. Şehir ağırladığı her misafiri için onları eğlendirecek, hoş vakit geçirmelerini sağlayacak alternatifler sunmaktadır.

Nairobi’de Gezilecek Yerler

1-Zürafa Merkezi

Nairobi’nin en bilinen ikonik yapısı olan Giraffe Manor otelinin tam karşısındaki Zürafa merkezini ziyaret etmeden Nairobi’den ayrılmamalısınız. Giriş ücretleri ve hediyelik eşya dükkanından elde edilen gelirler ile merkez içindeki zürafaların bakımları yapılıyor. Park içinde girince tahminlerimin aksi ile karşılıyoruz. Sanıyorduk ki hayvanları kapalı alan içinde doğal ortamlarına aykırı  olarak bakılıyor. Ama onları geniş bir doğal park içinde serbest olarak dolaştıklarını görünce içimiz rahatladı. Hepsi birbirinden sevimli ama en cana yakın olanı Daisy’di 🙂

2-Sheldrick Fil Yetimhanesi

1977 yılında kurulan sheldrickwildlifetrust yetimhanenin amacı kaçak avcılık sonucu yetim kalan fillerin burada yetiştirilmesini amaçlayan rehabilitasyon merkezi olmasıdır. Her gün bir saat ziyaretçilerini kabul eden yetimhanede filleri besleyebilir, onlarla vakit geçirebilirsiniz. Hatta bununla da kalmayıp senelik sadece 50 usd vererek bir filin sahibi olabilirsiniz. Sahip oldunuz diye alın eve götürün demiyorlar elbet. Verdiğiniz 50 usd sayesinde bu miniğin yıllık bakım masrafları karşılanmış oluyor. Sahiplenmek için bu linkten detaylara göz atabilirsiniz.

Fourteen Waterfalls /14 Şelaleler : Nairobi şehir merkezinden 65 km uzaklıktadır. Thika kasabasına bağlı yerde bulunan şelaleye tek başınıza gitmeyi göze alamazsanız eğer yardımınıza tur acentaları koşuyor. Günlük tur satın alarak gözlerinize inanamayacağınız muazzam bir şelale görebilirsiniz.

3-Karen Blixen Müzesi

Daminarkalı Karen Dinesen’in mantık evliliği ile kuzeni Baron Blixen ile evlenerek Nairobi şehrindeki Ngong tepesi eteklerinde bir çiftlik evi kurdukları arazidir. Karen aldığı eğitimler sayesinde burada resimler yapıp, kabile çocuklara için çiftlikte özel bir bölüm oluşturarak onları okuma-yazmaya teşvik ediyor. Bununla da kalmayıp eşiyle kahve üretimine girişiyorlar. Gerçi topraklar kahve yetiştiriciliği için her ne kadar verimli olmasa da 700 kişiyi istihdam etmesiyle Karen önemli bir iş yapmış oluyor. 

7 dalda akademi ödülü olan “Out Of Africa” kitabının da yazarı olan Karen Blixen ölümünden sonra hem daha popüler oluyor hem de yaşadığı çiftlik evi müzeye çevrilerek gelenlerin ziyaretine açılıyor.

4-Kenya Dağı Trekking Turu

Klimanjaro’dan sonra Afrika’nın ikinci büyük dağı olan Kenya dağına günlük ya da 2-3 günlük tur paketleri satın alabilirsiniz. Nairobi’den Kenya dağına ulaşım 3,5 saat sürdüğü için uzun sürecek ve konaklamalı paket turlar almanız tavsiye edilir.

5-Tana Nehrinde Rafting

700 km uzunluğu ile Kenya’nın en uzun nehridir. Tüm hiddetiyle akması ve suları bembeyaz yapan köpükleri arasında rafting heyecanı yaşamak için Tana Nehrini es geçmemelisiniz.

6-Nairobi Ulusal Parkı

7-Nairobi Ulusal Müze

Nairobi Yürüyüş Rotaları

 • Kenyatta Bulvarı Yürüyüş Rotası : Tur Nairobi galerisinden her gün her hangi bir saatte başlayabilmektedir. 90 dakika sürecek yürüyüş boyunca görülecekler Kenyatta Bulvarı, Kimathi sokağı, Biashara sokağı, Mundi Mbingu sokağı ve  Banda sokağıdır. Ücreti 500.000 KES
 • Nehir Yürüyüş Rotası : 7 Ağustos Anıt Parkından başlayan ve 90 dakika süren tur boyunca geçiş yapılacak yerler  Racecourse caddesi, Uyoma sokağı, Ronald Ngala sokağı, Tom Mboya ve Moi bulvarları şeklindedir. Ücreti 500.000 KES
 • Şehir Meydanı Yürüyüş Turu : 90 dakika süren tur boyunca şehrin en can alıcı caddeleri ve sokakları gezilmektedir. Ücreti 500.000 KES

Nairobi’deki Anıtlar

 • Tom Mboya Anıtı : Şehir merkezindeki Moi bulvarındadır. 2011 yılında Tom Mboya’yı onurlandırmak adına dikilmiştir. 1969 yılında suikasta uğramış eski Kenya Bakanıdır.
 • Nyayo Anıtı : Uhuru otobanı üzerinde 1988 yılında bağımsızlığın 25. yılını kutlamak için inşa edilmiştir. 
 • Ulusal Anıt : 12 Aralık 1963 yılı Kenya bayrağının dalgalandığı ilk noktadır. Anıt Langata caddesi Uhuru bahçesi içinde bulunmaktadır.
 • Dedan Kimathi Heykeli : Hilton otelin karşısında Kimathi sokağındadır. Kenya’nın bağımsızlığı için doğan Mau Mau direnişinin lideri Dedan Kimathi adına dikilmiştir. 
 • Jomo Kenyatta Heykeli : 1963-1964 yılları arasında Kenya’nın ilk başbakanının anıtı. Heykel 80 yaşındaki James Butler’in başyapıtıdır.
 • Şehitler Anıtı : I. ve II. Dünya Savaşında ölen üç Afrika askerlerinin anıtıdır.
 

Nairobi’deki Parklar

 • Jeevanje Bahçesi : Bahçe sanatsal tasarıma sahip banklarıyla yeşillikler içinde ışığın süzülerek girebildiği ve havaya farklı atmosfer katmasını sağlayan ufak bir doğal alandır.
 • Karura Ormanı : Şehir ormanıdır. Nairobi şehrindeki üç büyük ormandan bir tanesidir. Diğerleri Ngong ve Oloolua ormanlarıdır. Orman içinde yağmur sularından oluşan doğal göletleri, şelaleleri, sık ağaçların arasından geçen yolları, maymunları ve diğer hayvanların da içinde barındıran çok güzel bir yerdir.
 • Ngong Tepesi : Şehrin 22 km güneybatısındadır. Nairobi şehrine ziyarete gelmiş turistlerin hafta sonu mutlaka uğradıkları bir noktadır. Yabancıların ziyareti dışında yerliler içinde çok popüler bir ziyaret yeridir. Koşu, tımanış ve piknik yapmak için gelinecek en iyi bölgedir.
 • Nairobi Botanik Bahçesi : 30 hektar üzerinde kurulu bahçe şehir merkezinden sadece 3 km uzaklıktadır. Dolayısıyla herhangi vasıta ihtiyacı duymaksızın yürüyerek gidilebilmektedir. İçinde 350 çeşit yerli ve egzotik bitki ve 100 çeşit kuş türü bulunuyor.
 • Oloolua Doğa Parkuru : Nairobi şehrinin Parkland bölgesinde yerli ağaç türlerini görebileceğiniz 250 hektar alan üzerine kurulu bir doğa parkurudur.
 • Central Park : Şehrin tam göbeğinde Nairobi şehri manzara noktasının en hakim olduğu yerdir.
 • Uhuru Parkı : Nairobi’nin en eğlenceli ve popüler parkıdır. Ulusal kutlamaların, mitinglerin, dini organizasyonların yapıldığı sürekli kalabalık olmasıyla bilinen bir yerdir.

Nairobi’de Ne Yenir

Carnivore Restaurant : 1980 yılından bu yana yerli ve turistlerin en çok tercih ettiği restaurantlardan biridir. Kapalı ve açık oturma bölümleri olduğu için ziyaretçisine seçenek imkanı sunar. Kişi başı ödenmesi gereken ücret 40 usd. Masada bulunan bayrağı indirine kadar et servisi sürekli devam etmektedir. Bu ücrete etler, kahve ve tatlı dahil olup içecekler hariçtir. 

Restaurant timsah, zebra gibi hayvan etleriyle meşhurken artık devletin koyduğu yasak dolayısıyla bu etlerin pişirilmesi ve servisi yasak hale getirilmiştir. Gittiğiniz tavşan, devekuşu, inek, tavuk, hindi gibi etlerin servis edildiğini unutmayın!

Hemingways : Avrupa standartlarında bir restauranttır. Farklı pişirme tekniklerinin Kenya’nın en iyi etiyle buluşmasından ortaya çıkan muazzam lezzet için bu deneyimi Hemingways’de yaşamanızı öneririz.

Talisman : Tripadvisor 2015 ve Kenya’s Locak Favorite 2015 ödüllerine hak kazanmış Nairobi şehrinin en gözde restaurantıdır.

Bilinmesi gereken kısa kısa bilgiler
 • Nairobi dünyada 12.000 hektar büyüklüğündeki parka sahip şehirdir. Parkın adı Nairobi Ulusal Parkıdır ve şehir merkezinden uzaklığı yalnızca 7 km’dir.
 • Avrupa ülkelerindeki güllerin %80’i Kenya’da yetişirilmekte ve Avrupa ülkelerine ihraç etmektedir.
 • Dünya’daki kuş popülasyonunun %11’i Kenya’da bulunmaktadır.
 • Mobil para M-pesa Kenya’da icat edilmiştir. Kenya’nın yerel operatör firması Safaricom tarafından üretilen sistem ile kullanıcılar hesaplarına para yükleyebildiği gibi, başkalarına para transferi ve mobil ödemeler gerçekleştirebiliyor.
 • Kenya’nın ilk first lady’si Margaretta Kenyatta 2004 yılında 42 km ile Londra Maratonunun kazananı olmuştur.
 • Kenya 1895-1963 yılları arasında İngilizce sömürgesi olan bir ülkeydi.
 • Kenya ülkesi sınırlarındaki Büyük Rift vadisi yer kabuğunun yarılması sonucu 20 milyon yıl önce oluşmuştur.
 • 5199 mt yüksekliği ile ülkenin en yüksek dağı Kenya Dağıdır.
 • Kenya isminin tam olarak nereden geldiği bilinmemekle beraber bazı tahminlere göre Kirinyaga dağından (Mt.Kenya) dolayı Kikuyu denilmiştir. İngilizlerin ülkeye gelmesiyle bu kelimeyi telaffuz edememeleri üzerine ülkeye Kenia demelerinden geldiği söylenmektedir.
Önemli Telefonlar

Kenya Turizm Ofisi +254 (0) 20 2711262 / [email protected]

24 saat yarım hattı +254 (0) 20 604767 / 605485

İlk Yardım Hattı : 999 / Hastanelere ulaşabileceğiniz link için buraya ve ambulans’a ulaşacabileceğiniz link için de buraya tıklayınız.

Polis için ulaşabileceğiniz telefon listesi buradadır.

More from the blog

Fil Yetimhanesi

Sheldrick Fil Yetimhanesi Nairobi'nin görülmesi gereken başlıca yerlerinden bir tanesi. Gitmeden önce lütfen park olarak algılamayın burayı. Neden mi? Gelin birlikte okuyalım..... 1977 yılında Tsavo...

Afrikanın Büyük Rift Vadisi

Bilim insanları modern insanlarla bağlantılı olan fosilleri bu uzun ve dar vadide bulmuşlardır. Bugünkü Afrika'nın Büyük Rift Vadisinin bulunduğu yer 30 milyon yıl önce...

Nakuru Gölü Gergedan ve Flamingolar

Nakuru gölünü okumadan önce Büyük Rift Vadisi makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz ki Rift vadisi üzerindeki göllerin oluşumuyla ilgili kısa bir bilgi sahibi olun...

Naivasha Gölü Hipopotamlarla Safari

Naivasha Gölü Hipopotamlarla safari yapmak isteyenlerin en uğrak ve keyif aldığı noktadır. Dikkatinizi çekeriz noktalardan biridir demiyoruz direk noktadır diyoruz. Çünkü Kenya'da hipopotamları hem...