Afrika’da Safari Turu yapmak coğrafyaları, kültürleri ve vahşi yaşamı keşfetmek için Afrika kıtasında turistler tarafından karada yapılan bir keşif turudur.

Afrika’daki safarinin kökü sömürgecilik dönemine ve dönemdeki yapılan avcılıkla başlamıştır. Sömürgecilik dönemindeki kurumlar safari turizmini şekillendiren ve sürdüren ekonomik bir ortam yaratmış oldular.

Bahsettiğimiz gibi safari ilk avcılıkla başlamış olsa da artık günümüzde bunun yerini hayvanları izleme ve fotoğraf çekimine bırakmıştır. Diğer bir söylemle uzun namlulu tüfeklerin yerini uzun lensli kameralar almıştır.

afrikada safari turu

Afrika’daki hayvanların çekiciliğine odaklanmak için Beş Büyük olarak adlandırılan Beş Büyük tabiri vardır. Aslan, leopar, fil, gergedan ve buffalo Afrika’da safari yapmayı planlayan herkesin görmeyi ümit ettiği hayvanlardır. Afrika’daki hayvanların sembol haline gelmesindeki katkı şüphesiz Aslan Kral, JungleJim, Out of Africa ve Bomba the Jungle boy filmleri ile seyahat dergileri sayesinde ilerlemiş ve gelişmiştir.

Birleşmiş Milletler Nüfus Bölümüne göre 2050 yılına gelindiğinde Afrika nüfusunun iki katına çıkacağı görüşü yayınlandı. Bunun sonucunda insanların beslenmesi, barınması ve alt yapısı için insan ile hayvan çatışmasının artacağı doğal ortamların bozulacağı görüşü hakim.

Afrika’daki kaçak avcılıkla ilgili az çok haberiniz vardır. Filler dişleri için gergedanlardan ise altından bile değerli olan boynuzları için yıllardır kaçak avlanılıyor. Bu sayede yurtdışının istediği talebi karşılıyorlar. Kaçak avcılık dışında ormanların katledilmesi, bilinçsiz ağaç kesimi de dikkate değer bir konudur. Mesela Nakuru Milli parkı her yıl biraz daha sularla kaplanıyor. İşte bunun en önemli nedeni tamamen ormandaki ağaçların kesilmesi ve bu kesim yüzünden yağan yağmuru toprağın tutamamasından kaynaklamasıdır.

Afrika’daki insanlar toprakları çiftçilik ve ticari hayvancılık için kullanmakta. Bunun sonucu ise vahşi yaşam alanlarının tahribi olarak karşımıza çıkıyor. Hayvanların geçiş yollarının ele geçirilmesi için ticari amaç uğruna kullanılan bu arazile yüzünden hayvan popülasyonu da git gide azalmaktadır.

Dünya Vahşi Yaşam Fonunun verilerine göre fillerin sayıları 20.yy’ın başında yaklaşık 5 milyon iken şimdi bu sayı 470.000’lere düşmüştür. Aslan nüfusu son 20 yılda neredeyse yarı yarıya düştü, çitaların 29 ülkede soyu tükendi. Göç yolları insanların ticari amaçla kullandığı arazilerin etrafının çitlerle çevrilmesi sonucu antilopların sayısı gittikçe düştü.

Önümüzdeki bir kaç on yıl içerisinde bir çok vahşi türün kaybolacağı görüşü hakim. Düşünsenize dünyada hiç fil ya da aslan kalmadığını. İnanın düşünmesi bile çok acı. Afrika’ya seyahat etmek aslında bir bakıma yerel turizm sektörünü ve vahşi yaşamı destelemek anlamına gelir.

afrika gergedan

Şimdi gelin biraz sayılar üzerinden anlatalım:

8.889 adet gergedan 2008 ila 2018 yılları arasında kaçak avlanmıştır.

Afrika’daki 18 ülkenin 15’inde fil popülasyonunda %30 düşüş yaşanmaktadır.

Şu an 23.000 tane aslan kalmıştır. Yüz yıl önceki popülasyonla kıyaslandığında 200.000 aslan yok olmuştur.

Afrika’daki primatların %37’si ve Madagaskar’dakiilerin %87’sinin nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Pangolin’leri hiç duydumuz mu? Çok tatlı çok sevimli bir memeli türü. Ancak bu memeliler son on yılda insan ticaretine maruz kalmıştır. 1 milyon pangolin eti ve tıp alanında kullanılmak üzere katledilmiştir.

Bir antilop türü olan duiper’ler avlanma ve ormansızlaşma nedeniyle son 15 yılda %30 azalmıştır. Günümüzde tahmini Duiker sayısı 14.000 tanedir.

2000 ila 2012 yılları arasında Doğu Afrika’daki ormanların 60.000 km2’si kaybedilmiştir. Bunun haricinde her geçen yıl Afrika karayolları genişletilmektedir. Bugün Afrika’daki karayollarının uzunluğu 75.000 km’dir. Karayolları ve demiryolları hayvanların geçiş yollarının bölünmesi demektir.

Afrika bugün 1.3 milyar nüfusu ile kendi topraklarındaki hayvanların neslinin tükenmesiyle karşı karşıya. 2100 yılında nüfusun 4.3 milyara çıkacağı öngörülen kıtada acaba ne kadar hayvan kalacak merak konusu!

AFRİKA’DA SAFARİ TURU HANGİ ÜLKELERDE YAPILIR

GÜNEY AFRİKA’DA SAFARİ

Güney Afrika hem safari deneyimi için hem de ülkenin müthiş manazaları sunmasıyla en cazip ülkelerden bir tanesi. Eğer Güney Afrika’ya gidecek ve nerede safari yapacağınızı bilmiyorsanız buyurun park önerilerimize:

Güney Afrika’da 21 tane ulusal park bulunuyor. Bu milli parkların hepsinin kapladığı alan 4 milyon hektar olup ülkenin de %3’ünü kaplamakadır.

İçlerinde sizlere tavsiye edebileceğimiz Kruger Milli Parkı, Golden Gate Highlands Milli Parkı, Kgalagadi Transfrontier Parkı, Addo Fil milli parkı ve Mapungubwe Milli Parkıdır.

Güney Afrika Vize İstiyor Mu : Evet, kapıda alınabiliyor.

BOTSWANA’DA SAFARİ

Afrika kıtasının güney kesiminde yer alan Botswana’ya ziyaret etmek için en iyi dönem Mayıs -Ekim ayları arasıdır. Okavango Deltası, Linyanti ve Selinda rezervi, Chobe Ulusal Parkı, Kalahari Çölü ve Chobe nehrinde bot turu Botswana ziyaretinizde mutlaka gideceğiniz yerler olmalı. Komşuları Zimbabwe, Zambiya ve Namibya olduğu için bu ülkelerden birini ya da bir kaçını da listenize ekleyebilirsiniz.

afrika safari botswana

Ülke’nin kuzeyinde Chobe nehrinden beslenen fil sürülerinin, Nil timsahlarının ve hippootamların olduğu Chobe Ulusal Parkı, en çok konaklama imkanı sunan Kasabe’ye yakın olmasıyla en çok tercih edilen Milli Parklardan biridir. Eğer Botswana’da safari yapacaksanız bunun ucuz olmayacağını baştan söyleyelim. Çünkü Delta’da kesinlikle beton, tuğla ve harç kullanarak inşaat yapılması yasak. Dolayısıyla oteller çevre dostu malzemelerden inşa edilmektedir. Bu da konaklamanın birazcık daha maliyetli olması anlamına geliyor. Milli parkın dışındaki otellerde gecelik minimum 300 TL’e konaklayabilirsiniz.

Chobe Milli Park Girişi : 12 USD (2019 güncel fiyatıdır)

Chobe Milli Parkının resmi internet sayfasından tur ücretleri ve rotaları hakkında fiyat bilgilerine buradan bakabilirsiniz.

Botswana Vize İstiyor Mu : Hayır

NAMİBYA’DA SAFARİ

Doğusunda Kalahari ve batısında denize tam 1400 km kıyısı olan Namib  ile  çöller ülkesi olarak bilinir. Buraya da yine kuru dönem olan Mayıs ve Ekim aylarında gitmelisiniz. Namibya hayvan popülasyonu olarak belki diğer Afrika ülkeleri ile kıyas kabul etmez ancak. Çok nadir bulunan türleri, Himba kabilesini görmek için en değişik yerlerden birisidir.

Namibyada safari yapmak
Fotoğraf : Sergey Aleshchenko @flickr

Afrika kıtasının güney batısında okyanusa açılan Skeleton Bay – İskelet sahili, yüzlerce metre yüksekliği bulan Sossusvlei çölü ve çölün hemen 1 km ilerisinde Deadvlei isimli kurumuş gölü, Namibya’ın başkenti Windhoek’tan 600 km uzaklıktaki Etosha Ulusal Parkını, Damaraland’ı, Alman’ların kurmuş olduğu sahil kasabası Swakopmund’u, Kaokoland’daki kabileleri, Walvis Koyu’nu, bir zamanlar pırlanta diyarı olan şimdilerde çölün içine aldığı Kolmanskop kasabası mutlaka görülecek yerler listenize eklenemelisiniz!

Namibya Vize İstiyor Mu : Evet

ZIMBABWE’DE SAFARİ

Afrika’nın şüphesiz en müthiş yerlerinden biridir. Ülkenin en büyük ulusal parkı Hwange’de 400’ten fazla kuş, sayısız fil ve 100 memeli türü yaşamaktadır. Zambezi nehrindeki Mana havuzları, yürüyüş rotaları, kano turları için en ideal ülkedir. Ülkenin en değerlisi ise Zambiya sınırındaki Victoria şelalesidir.

afrikada kus gozlemi

Zambiya ve Zimbabwe’deki yağışlı dönem Kasım ayından mayıs’a kadardır. Dolayısıyla vVictoria şelalesindeki suyun en yoğun olduğu dönem Şubat ve Mayıs ayları arasıdır. Nisan ayında en yüksek seviyeye ulaşır. Ancak debinin yüksek olmasından dolayı suyun yarattığı sis görüş açısınızı engelleyebilir. O yüzden debinin en yüksek olduğu zaman gelmenizi önermeyiz. Kasım ayı da en düşük su seviyesine sahip olduğundan yine bu ay içinde gelmenizi tavsiye etmiyoruz.

Zimbabwe Vize İstiyor Mu : Evet, kapıda alınabilmektedir.

ZAMBİYA’DA SAFARİ

El değmemiş vahşi doğası, zengin milli parkları, Victoria şelalesinin kuzeyindeki ünlü Güney Luangwa Ulusal Parkı, su aygırlarının yaşam alanı olan Luangwa nehri ile ister 4×4 ile game drive yapın, isteriz profesyonel rehberler eşliğinde yürüyüş safarile ya da kano gezileri. Zambiya tüm bu gezileri ile tam bir macera sunuyor.

Zambiya’da gitmeniz gereken yerler : Güney Luangwa Ulusal Parkı, Zambezi Ulusal Parkı ve Victoria Şelalesidir.

Ziyaret edilmesi gereken en iyi dönem : Haziran-Ekim

Zambiya Vize İstiyor Mu : Evet, kapıda kolayca vize alabilirsiniz.

KENYA’DA SAFARİ

Kenya büyük göç’ü görmek için en ideal yerlerden bir tanesidir. Masai Mara Milli Parkında Mayıs – Ekim ayları arasındaki büyük göç’e şahitlik edebileceğiniz gibi 5 Büyük’ü de görebilirsiniz.

Masai Marada Safari Turu

Nakuru milli Parkında kuş gözlemi yapabilir, Naivasha gölünde hippopotamlar arasında bot safarisi yapabilir ayrıca büyük rift vadisini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Kilimanjaro Dağı manzarasına karşı Amboseli Milli Parkında da safari yapmak bir tercihtir.

Kenya Vize İstiyor Mu : Evet, kapıda vize alabilirsiniz.

TANZANYA’DA SAFARİ

Masai Mara’ya alternatif olarak en meşhur milli parklardan biri de Serengeti’dir. Serengeti Eko sisteminin kapladığı alan 30.000 km2 olup büyük göçü izleyebileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Hazır burada safari yapacaksanız listenize Ngorongoro Kraterini, manyara gölü milli parkını, selous ve ruha ulusal parklarını, tarangire ulusal parkını ve Kilimanjaro dağını ekleyebilirsiniz.

Ziyaret edilecek en iyi dönem : Kasım ila Mayıs ayları arasıdır.

Tanzanya Vize İstiyor Mu : Evet, kapıda vize alabilirsiniz. Direk Zanzibar’a gidecekseniz vize ücretinin sadece kredi kartıyla ödendiğini hatırlatmak isteriz.

RUANDA’DA SAFARİ

Afrika dünyanın en büyük primatına ev sahipliği yapmaktadır. Yani gorillere. Bu görkemli ve çekici hayvanlar Kongo havzasının yoğun ormanlık alanlarında, yüksek irtifalarda yaşamlarını sürdürürler. Amerikalı Dian Fossey tarafından araştırma yapılıncaya kadar goriller hakkında çok az şey biliniyordu. 1960’lı yılların sonunda dağ gorillerini incelemek için Afrika’ya gelmiş ve 18 yıllık araştırması yapmıştı.

Bugün en popüler trekking alanları Ruanda’daki parc des volcans – Volcanoes Ulusal parkı ve Uganda’daki Bwindi ulusal parkıdır. Goril izinleri sınırlı olduğu için aylar öncesinden yerinizi ayarlamakta ve izinlerinizi almakta fayda var.

Uganda’daki dağ gorili turu Haziran 2020 itibariyle 700 USD olacaktır.

Ruanda’da ise bu fiyat 750 psd’den 1500 usd’e çıkarılmıştır.

Ruanda’da muhteşem dağ gorillerini gördükten sonra Nyungwe ormanında şemzanze trekkingi yapabilir ve diğer primatları görebilirsiniz.

Ruanda tüm yıl yağmurludur. Ancak en şiddetli yağmurun görüldüğü dönemler Mart-Mayıs ve Ekim-Kasım aylarıdır.

Ruanda Vize İstiyor Mu : Evet. Uganda, Ruanda veya Kenya’ya aynı anda seyahat edecekseniz Doğu Afrika Vizesi almanızı öneririz.

UGANDA’DA SAFARİ

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Uganda’da dağ gorili trekkingi yapabileceğiniz milli park Bwindi’dir. Ve ücreti 700 USD’dir. Eğer safari yapacaksanız kraliçe Elizabeth Milli Parkını ziyaret edebilirsiniz. Eğer Tanzanya ya da Kenya’da safari yaptıysanız sakın gitmeyin. Bu milli parklarda göreceğiniz hayvanlardan sonra Kraliçe Elizabeth Milli Parkı sizi tatmin etmeyecektir.

Uganda Vize İstiyor Mu : Evet. Uganda, Ruanda veya Kenya’ya aynı anda seyahat edecekseniz Doğu Afrika Vizesi almanızı öneririz.

ETİYOPYA

Eski Hristiyan mirasını görebileceğiniz ülke binlerce yıl öncesine uzanan bir medeniyet ülkesidir. Lalibela’daki ünlü kaya kiliselerini, değişik kabileleri (Mursi, Erbori, karo, Ari, haber, sorma vb gibi), Mavi Nil Şelalesini, Tana gölünü, Omo vadisini, Etiyopya’nın Afar bölgesindeki akışkan lavların oluşturduğu kalkan yanardağ olan Erta Ale’yi görmeden Etiyopya’dan ayrılmayın.

Etiyopya Vize İstiyor Mu : Evet

MISIR

Afrika kıtasında olduğu için Mısır hakkında da biraz bilgi vermekte fayda görüyoruz. Devasa piramitleri, nil nehri, firavun mezarları ile Mısır’da Afrika seyahati arasında mutlaka ziyaret edilmesi gereken ülkelerden bir tanesi. Mısır Hakkındaki yazılarımızı okumak için buraya tıklayın.

Mısır Vize İstiyor Mu : Evet ve çok zor çıkarılıyor.

FAS 

Kuzey Afrika’da yer alan Fas zengin tarihi ve büyüleyici mirası ile en gizemli ülkelerden biridir. Afrika berberilerinin, Arapların ve akdeniz kültürünün eşsiz bir karışımını sunan ülke gezginlerin ilgi çekici bulduğunu bir ülke olmuştur her zaman. Çöllerinde yıldızlar altında konaklayabilir, Atlas Dağlarındaki Kasbah de Toukbal’a ziyaret edebilir, Essaouira balıkçı köyüne gidebilir, Marakeş’inya da Fes’in labirent sokaklarında kaybolabilir ve mavi şehir Şafşavan’da bir gün geçirebilirsiniz.

Fas Vize İstiyor Mu : Hayır

AFRİKA’DA SEYAHAT SAĞLIĞI

Evinizden uzakta, seyahat halinde olduğunuz süre boyunca seyahat sağlık sigortanızı yaptırmanızı şiddetle öneriyoruz. Ve sigortanızın kapsadığı içeriklere çok dikkat etmelisiniz. Bu içerikler ne olmalı?

Kişisel kazalar, tıbbi masraflar

Kredi kartlarının kaybedilesi

Kayıp bagaj ve hasar

Afrika’da gideceğiniz ülkeye karar verdikten sonra o ülkede sıtma ve sarı humma olup olmadığını önceden kontrol etmelisiniz. Bunun için her Afrika seyahatinizden önce Hudut ve sahiller Sağlık müdürlüğünden randevu alarak doktora gideceğiniz tarih ve ülke bilgisini vererek gerekli aşıyı yaptırıp ilaçlarınızı temin edebilir. İlaç kullanacaksanız kullanım talimatını öğrenebilirsiniz.

Kenya için sıtma ilacı

Tanzanya için sarı humma aşısı (bir kere yaptırmanız halinde ömür boyu geçerliliği var)

Diğer Afrika ülkeleri için Hudut ve Sahiller Sağlık Müdürlüğü‘nden bilgi alabilirsiniz.

AFRİKA’DA SAFARİ YAPARKEN HANGİ KIYAFETLER GİYİLMELİ

afrikada safari yaparken ne giyilir

Afrika’da safariyle ilgili en can alıcı sorunun cevabına gelelim. Safari yaparken giyeceğiniz kıyafetler hem konforunuz hem de sağlınız için çok önemlidir. Öncelikle safari yapacağınız ülkeye karar verecekseniz.

Örneğin Ruanda veya Uganda’da safari yapacaksanız mutlaka giymeniz gerekenler:

Trekking ayakkabısı

Uzun yürüyüş pantolonları

Şapka, gözlük

Uzun kollu kıyafetler

Kenya’da safari yapacasınız ki biz hep burada yapıyoruz büyük göç’ü izlemek adına. Burası için önerdiğimiz kıyafetler:

Açık renkli kıyafetler. Koyu renkli kıyafetleri tercih etmeyin, çünkü insana gelen çeçe sineklerini koyu renkler çeker.

Rahat bir spor ayakkabı, trekking ayakkabısına gerek yok çünkü Masai Mara’da trekking yapılmıyor. Araç içinde hayvanlar gözlemleniyor.

Kısa kolu tshirt ve hatta isterseniz şort bile giyebilirsiniz. Kısa şeyler giymenize engel hiçbir şey yok.

Sabah ve akşamlar için uzun pantolon ya da eşofmanlar ile sweatshirt.

Kıyafetler tamamen gideceğiniz ülkenin iklimine göre değişmektedir. Gideceğiniz dönemde hava durumunu önceden kontrol edecek yanınıza yazlık, ya da kışlık giysiler alabilirsiniz. Örneğin Kenya’ya yaz aylarında gidecekseniz yazlık kıyafetler ama Kilimanjaro Dağı’na tırmanacaksanız kalın kıyafetler giymekte fayda olduğunu belirtmek isteriz. Bu örnekleri baz alarak kıyafetlerinizi ona göre alabilirsiniz.

AFRİKA’DA HANGİ TİP SAFARİLER YAPILIR

Klasik Safari : En geleneksel safari tipi olan klasik safari vahşi yaşam içinde yani Afrika’nın ünlü milli parklarında 4×4 araçlarla güvenilir bir şekilde yapılan safaridir.

Lüks Safari : Göz alıcı lüks bir çadır konaklaması ve havuz hizmeti imkanı sunan kamp alarında konaklayarak odanızın önünden geçen hayvanları izleyerek ayrıca gün içerisinde araçlarla yaptığınız safari tipidir.

Dağ Trekkingi : Afrika, Kilimanjaro Dağı, Meru Dağı, Kenya Dağı ve Drakensberg Dağları da dahil olmak üzere çok etkileyici zirvelere ev sahipliği yapmaktadır. Tüm bu trekking rotalarında teknik beceri gerektirmeden profesyonel destek ile tırmanış yapabileceğiniz bir turdur. Hatta taşıyıcılar olduğu için tüm gerekli ekipman ve yiyeceklerinizi sizin için taşırlar.

Şempanze ve Goril Trekkingi : Düşünsenize bir dağ gorili ile burun buruna geldiğinizi. Hayatınızda yaşayacağınız en vahşi deneyimlerden biri olacağı şüphesiz. Kaldı ki dünyada sayıları yaklaşık 1000 tane olduğu düşünüldüğünde çok şanslı olduğunuz da bir gerçek. Orta Doğu Afrika’nın ormanlarında bu deneyimi yaşayacağınız safari turları olduğunu da unutmayın.

AFRİKA’DA SAFARİ YAPARKEN FOTOĞRAF ÇEKMEK

Eğer Afrika’da safari yaparken digital fotoğraf makinası kullanacaksanız mümkünse değiştirilebilir lenslere sahip digital kamera kullanmayı tercih edin.

Bunun yanısıra Afrika’daki safariniz boyunca akıllı telefonlar ve iPad kullanmakta mümkündür. Ancak bu size istediğiniz sonuçları yani fotoğraf karelerini vermeyecektir. Telefonunuzda çektiğiniz fotoğraflarla oynayıp filtre uyguladıktan sonra belki o an için çektiğiniz kareler size güzel gelebilir fakat vahşi yaşam fotoğrafçılığında bu hiçbir işinize yaramaz.

Safari boyunca ışık ve hız en önemli unsurlardır. 

Tavsiyelerimiz:

-Dslr makine

-80mm-100mm ile 400 mm arasında bir zoom. Tabi bu lensleri 800 mm’e kadar da çıkarabilirsiniz. Zoom lensler hem mükemmel kalite sağlar hem de fotoğrafını çekmek istediğiniz hayvana yaklaşmanızı sağlar.

-Hazır lensten tavsiyeler vermişken eğer manzara fotoğrafı çekecekseniz geniş açı bir lens yanınızda bulundurmanız da fayda var. 17-34 mm bir geniş açı lens sayesinde hem manzara hem de günbatımı fotoğrafları çekebilirsiniz.

-Tripod yerine bean bag kullanmanız hem pratik hem de alan tasarrufu sağlar. En önemlisi fotoğrafçısı daha esnek yapar. Ortam değiştirmeniz gerektiği durumlarda daha seri hareket edebilirsiniz. Söylememize belki gerek yok ama lensinizi sabitlemenizi de sağlar.

-Dürbün safarinin olmazsa olmazıdır. Yüksek çimlerin arasındaki hayvanı veya ağaçta yatan leoparı görebilmek için dürbün işe yarar. Eğer dürbününüz yok zoom lensiniz varsa bununla da dürbün işlevini görebilirsiniz.

-Safari boyunca çekeceğiniz binlerce fotoğrafı düşünerek mutlaka yedek hafıza kartları alın.

Biz Afrika’da Kenya Masai Mara’da safari yapmayı tercih ediyoruz. Hem büyük göç’ü hem de 5 Büyük’ü görmek için milli parkın kapladığı alanın çok büyük olmaması sayesinde bir çok hayvanı bir arada ve yoğun bir şekilde görme şansımız oluyor. Siz de bizim gibi burada safari yapacak olursanız bize gelen en önemli soruları videomuzda tüm detaylarıyla açıkladık. Gitmeden önce mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

AFRİKA’DAKİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

-Kenya’daki Türk Büyükelçiliği 

Adres: Gigiri Rd. Off Limuru Rd. Nairobi-Kenya

Tel : 00 254 20 712 69 29 – 00 254 20 172 69 30

Mail : embassy.nairobi@mfa.gov.tr

-Tanzanya Türk Büyükelçiliği 

Adres : Toure Drive 8, Plot Nr: 97, Oysterbay, Dar es Salaam – Tanzania

Tel : +255 688 40 16 16

Mail : embassy.daressalaam@mfa.gov.tr

-Uganda Türk Büyükelçiliği 

Adres : Elgon Terrace Plot No: 9, Kololo Kampala /UGANDA

Tel :+256 414 500 182

Mail :embassy.kampala@mfa.gov.tr

-Ruanda Türk Büyükelçiliği

Adres : KG2 Ave. No: 25, PO Box: 7079 Kimihurura, Kigali, Rwanda

Tel : +250 252 600 299 Acil Hat: +250 781 462 272

Mail embassy.kigali@mfa.gov.tr

-Etiyapya Türk Büyükelçiliği

Tel : 00 251 11 661 23 21 00 251 11 661 31 61

Mail : embassy.addisababa@mfa.gov.tr

-Fas Türk Büyükelçiliği

Adres : 7 Avenue Abdelkrim benjelloun Rabat, morocco

Tel :00 212 537 66 15 22 — 00 212 537 66 15 44

Mail : ambassade.rabat@mfa.gov.tr

-Botswana Türk Büyükelçiliği

Adres :Plot 8842 Old Barclays House, Floor 3 Government Enclave, Gaborone

Tel:+267 390 3612

Mail : embassy.gaboron@mfa.gov.tr

-Zambiya Türk Büyükelçiliği

Adres :5208 United Nations Avenue, Longacres, Lusaka

Tel :+260-211-258-341 Acil Hat:+260763302021

Mail : embassy.lusaka@mfa.gov.tr

-Zimbabwe Türk Büyükelçiliği

Adres : 15, Maasdorp Avenue, Alexandra Park, Harare, Zimbabwe

Tel : + 263 4 799 761

Mail : embassy.harare@mfa.gov.tr

Summary
Article Name
AFRİKA'DA SAFARİ TURU Yapmadan Önce FULL REHBER
Description
Afrika'da Safari Turu nerede yapılmalı ve nasıl yapılmalı, safari nedir gibi soruların cevaplarıyla birlikte Full Afrika rehberi hazırladık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here