Mısır Vizesi Nasıl Alınır

Mısır planları yapmaya başlayalı epey oluyor. Ancak vize işinin edense son ana bıraktık. Altı üstü mısır vizesi alacağız çok da meşakkatli bir süreç değildir diye düşündük.

Hemen internet’ten Mısır vizesi nasıl alınır diye edindiğimiz bilgi doğrultusunda vize evraklarımızı hazırlamaya koyulduk.Mısır vizesi almak için sigortalı olmanız, iş yeri sahibi olmanız ya da öğrenci olmanızın hiçbir önemi yok.

Instagram    Youtube    Facebook

MISIR VİZESİ NASIL ALINIR-Gerekli Evraklar

1.Başvuru Formu

2.Mısır Konsolosluğuna hitaben yazılmış dilekçe. (Türkçe ya da İngilizce olabilir)

3.6 ay geçerliliği olan pasaport ve pasaportunuzun ilk sayfasının fotokopisi

4.Kimlik Fotokopisi

5.2 adet vesikalık resim

6.Otel ve uçak rezervasyonu

7.Vize Ücreti

İş yeri sahibiyseniz vergi levhası da gerekli evraklar arasında listelenmiş aynı zamanda seyahat sağlık sigortası da ama vize başvurumuzu yapmadan önce bunlara gerek olmadığını öğrenip evraklar arasından çıkardık.

Mısır Konsolosluğu 09:30 – 11:45 arası vize başvurularını kabul ediyor. İstanbul trafiği sağ olsun kuyruğun en sonunda yerimizi aldık Konsolosluk binasına vize başvurusu yapanlar giremiyor. Vize için binanın arka girişinde ufak bir kulübe yapılmış.Güneşin kavurucu sıcağında, daracık alanda sıramızın gelmesini bekliyoruz. Tek memur çalıştığı için haliyle sıra ilerlemek bilmiyor. Neyse ki orada tanıştığımız genç bir çocuk isterseniz evraklarınızı önden vereyim diye teklif edince son sırada olmamıza rağmen hemen hemen herkesten önce işimiz halloldu. 13 ağustos yazılı ufak bir kağıt parçasını alarak konsolosluktan ayrıldık (pasaportu konsolosluk vize süreci boyunca sizden alıyor). Aldığımız bilgiye göre 1 hafta sonra konsolosluğu arayarak başvuru yaptığımız tarihi söyleyip vizelerin çıkıp çıkmadığını öğrenmeliymişiz. 1 hafta geçti geçmesine de konsolosluk telefonları sürekli meşgul. 10 gün sonra ulaşabildiğimiz konsolosluktan vizelerin onaylandığını öğrendik. Vizeniz onaylandıktan sonra derhal pasaport aslınızı götürmek için koşuşturmanıza gerek yok, müsait olduğunuz bir zamanda gidip pasaportunuzu bırakabilirsiniz. Pasaportlarımızı Pazartesi günü bırakmaya gittiğimizde yine sıraya girdik. Bitmiyor bu sıra benim vizem çıkmış öne geçeyim diyemiyorsunuz. Vize başvurusu yapan da vizesi çıkan da aynı sırada. Sıramız gelince kulübeye girip vize evrağımızı kağıt yığınları arasından bularak memura verdik ve tekrar almak için Perşembe günü saat 15:00 için randevu verildi.

Güncel Bilgi : Artık telefonla arayıp vizenin çıkıp çıkmadığını öğrenmeye gerek yok. Vize çıktığı anda Konsolosluk tarafınızdan mailinize bilgisi yollanıyor!

İşte bu kadar basit. Ancak son zamanlarda Mısır Konsolosluğundan Mısır vizeleri ne yazık ki çok uzun sürede veriliyor. Seyahatinizden minimum 2 ay (60 gün) öncesinden vize başvurusu yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bizim vizemiz her ne kadar 1 hafta içinde çıkmış olsa da lütfen bunu göz önüne alıp seyahat planınızdan bir kaç hafta hatta 1 ay öncesinden başvuru yapmayın. Ne kadar uzun süre önce yaparsanız o kadar riske atmamış olursunuz seyahatinizi.

Sharm El Sheik’e vize kaldırılmıştır. Mısır’ın diğer şehirlerine gidecekseniz vize gerekiyor. Ama sadece Sharm El Sheik’e gidecekseniz vize almanıza gerek yok.

Mısır Vizesi Nasıl Alınır

Mısır Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Tek giriş vize: 70 TL  85 TL 95 TL 105 TL 170 TL 85 USD

Çok girişli vize : 250 TL (ilk seferden sonra rahatlıkla çok girişli vize talep edilebiliyor ve alınabiliyor).

45 yaş üstü : Kapıda 15 dolar karşılığında vize alabilirler. Artık bu uygulama kaldırılmıştır. 45 yaş üstüne Mısır Vizesi gerekmemektedir.

Mısır Konsolosluğu Adresi :Cevdetpaşa Caddesi, No: 12,Bebek – Beşiktaş / İSTANBUL

Mısır Konsolosluğu Telefonu :(0212) 324 21 60

Konsolosluk sayfasından detaylı bilgi alabilmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Mısır’a Giriş Şartları

Eğer 2 doz herhangi bir aşınız var ise Pcr testi yaptırmanıza gerek olmadan ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Düzenlemiş olduğumuz yurt dışı turlarını Turlarımız sayfasından takip edebilirsiniz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILARIMIZ

More from the blog

Hurghada Çöl Safarisi

Afrika'nın çöllerinde safari yapmak hep hayallerimiz arasındaydı. Ama bir türlü fırsatını bulamamıştık. Mısır Hurghada gezimizin son gününde bu hayalimizi gerçekleştirme fırsatı bulduk. Allahtan bu sefer sabahın köründe...

Hurghada Giftun Adası

Mısır’ın en turistik şehri Hurghada olunca yapılacak aktivitelerin başında şehrin bilinen adası Giftun Adası geliyor.Giftun Adası Hurghada’ya gelen her turistin mutlaka katıldığı ve hafızalarda güzel anılar bırakan koruma...

Hurghada Kızıldeniz Dalışı

Hurghada seyahatimizde beklentilerimiz her geçen gün artıyor ve sıra geliyor dünyaca ünlü Asya ile Afrika kıtalarının aralarından geçen 2.253 km uzunluğunda Hint Okyanusuna dökülen eşsiz...

Dev Memnon Heykelleri

DEV MEMNON HEYKELLERİ - COLOSSI OF MEMNON Luxor tapınağından Krallar Vadisine giderken gördüğümüz İ.Ö 1350 yılında inşa edilmiş olan, kuvarsit kum taşından yapılmış 18 mt...