Hindistan Gezilecek Yerler

AsyaHindistanHindistan Gezilecek Yerler

Hindistan son yılların popüler gezilecek ülkesi haline geldi. Başkent Yeni Delhi ile başlayan Hindistan turları insanı gerçek dünyadan koparıp farklı bir alemin içine sokuyor adeta. Bu ülkede gezerken nasıl bir yerdeyim dememek imkansız. Orkun ve ben tam zamanlı gezgin olmaya karar verince nasıl aklımıza geldiyse Hindistan yollarında bulduk kendimizi. Hindistan gezi notları ile Hindistan gezilecek yerler, Hindistan ulaşımı, Hindistan konaklama ve daha pek çok şeyi bulacaksınız.

Zengin ve antik mirası ile yüzyıllardır ziyaretçilerini kendine çekmeyi başaran Hindistan tüm tanımlamaların dışında kendine has bir ülkedir. Karmaşık şehirleri, kalabalığı, el değmemiş plajları, kendine has bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliği ile bu ülke gezmek ve keşfetmek için çok caziptir.

Hindistan beş bin yıllık bir tarihe sahiptir. Muhakkak kültürel miraslarını, coğrafi çeşitliliğini, gezilecek yerlerini ve şenliklerini bu makaleye sığdıramayız. Ama yine de sizlere en doyurucu makaleyi hazırlamak için elimizden geleni yaptık. Hindistan Pakistan, Çin ve Nepal arasına sıkışmış bir ülkedir. Kuzeyinde dünyanın en yüksek dağı olan Himalayalar yer alır. Güneyinde ise tropik yağmur ormanları, çöller ve el değmemiş plajları vardır. Hindistan’ın bu derece şaşırtıcı olmasının bir özelliği de bir çok dinin ve yerel geleneğin bir arada yaşamasından ileri gelmektedir.

HİNDİSTAN’DA GEZİLECEK YERLER

Yeni Delhi, Hindistan’ın kültür merkezi ve yönetim olan Delhi o kadar kalabalık ve hareketli bir şehir ki, dışarıda dolaşırken dirseklerini kullanarak kendine yol açmanız gerekecektir, hatta İstanbul’a da kalabalık oluşu sebebi ile atmosfer olarak da benzemektedir. Şehir yaz aylarında kavurucu sıcaklığa sahip ve kış aylarında da soğuk ama en azından dümdüz bir coğrafyaya sahip olduğundan, sokakta yürürken biraz zorlanabilirsiniz.

Yine de, mümkün olduğunca Metroyu kullanmalısınız. Eski Delhi’nin antik pazarlarını gezebilir, Babür mimarisinin örneklerini görmek Kızıl Kale’yi ziyaret edebilir ve en sonunda, nilüfer çiçeği şeklindeki huzur dolu Bahai tapınağında Meditasyon yapabilirsin.

Ekim- Kasım ayları Hindistan, Delhi’yi ziyaret etmek için uygundur.

Jaipur, Hindistan’ın benzersiz ve renkli binalarıyla pembe şehir olarak anılan Jaipur en basit tabirle ışık ve renk saçan bir şehir. Renklerin öne çıktığı Jaipur şehrinin merkezinde eski kraliyet ailesinin hala yaşamaya devam ettiği Şehir Sarayı yer almaktadır, Hindistan’da görülmesi gereken yerlerden biridir. Suyun üzerinde yükselen Jal Mahal, pek çok Krishna efsanesine konu olmuş bir tapınak olan Govind Dev Ji’yi görmeden, UNESCO listesindeki astronomik gözlemevi Jantar Mantardan yıldızları izlemeden, Jaipur dan gitmek olmaz.

Şehir merkezindeki pazarın gezebilirsiniz veya ülkenin en ünlü sinemalarından Raj Mandir’in   gürültücü kalabalığının arasına karışabilirsin. 

Shekhawati, Rajasthan’ın kuzeyinde Jaipur’dan araçla ulaşılan Shekhawati şehri duvar resimleriyle dekore dilmiş yerel tüccarların terk edilmiş konaklarının bulunduğu yerdir. Hindistan’ın başka hiçbir yerinde bu örnekleri görmeniz mümkün değildir.

Pushkar’da yine Jaipur’dan kara yolundan kolayca ulaşılan oldukça sessiz ve huzur veren bir şehirdir. Hatta Hindistan’da en beğendiğimiz şehir diyebiliriz. Burası yaratıcı Brahma’ya adanmış az sayıdaki tapınaktan birine ev sahipliği yapar. Sakin gölüyle şehir her Kasım ayında 10 gün boyunca mücevher ve rengarenk takılarıyla binlerce kişinin katıldığı Hindistan’ın en görkemli deve fuarlarıyla dikkatleri üzerine çeker.

Kasım – Şubat ayları Jaipur’u ziyaret etmek için uygundur.

Agra, Hindistan Altın Üçgen içinde bulunan şehir başkent Yeni Delhi’ye yakınlığı ile günübirlik taksi ve otobüsle gidilebilecek yerlerden biridir. Zaten Dünyanın 7 Harikasından biri olan Tac Mahal burada olduğu için Hindistan’a gelip de Agra’ya uğramazsanız ayıp etmiş olursunuz.

Şehir merkezinin 35 km uzağındaki Mughal şehri olan Fatehpur Sikri İmparatorluk kalıntıları da mutlaka listenizde olması gereken yerdir. Bunun için otelinizden taksi kiralamanızı tavsiye ediyoruz.  Agra ve Fatehpur Sikri yalnızca Babür İmparatorluğu tarihinin zengin mirasları değildir. Aynı zamanda Hint ve İslam unsurlarını bir araya getiren en iyi mimari örneklerdir.

Udaipur, James Bond filminden hatırlayacağınız bir şehir. Her türden mimari harikalara ve huzur dolu göllere sahip romantik gezintiler için ideal bir şehirdir. Yerel halkın zaten oldukça parlak kıyafetlerine biraz daha renk katan yıllık “renk festivali” ile şehir renkler konusundaki tutumunu elden bırakmıyor. Aynalı kümbetleri ve cam mozaikleriyle göz kamaştırıcı Udaipur Şehir Sarayı gibi eserleri sayesinde göz alıcı bir yerdir.

Otantik bir karaktere sahip olan Bijay Niwas Palace, Udaipur City Palace ve Crystal Gallery, Jagdish Tapınağı, Pichola Gölü’nde yapacağınız tekne turu, gölün üzerinde yer alan mimari eser Jag Mandir, Udaipur’un başlıca simgeleridir.

Yerel sanat eserlerinden satın almak için de kasım ayındaki Shilpgram El Sanatları Festivali’ni bekleyebilirsin.

Ağustos, Ocak aylarında Hindistan, Udaipur ziyaret etmek için en uygun zaman dilimidir.  

Chittaurgarh, Udaipur’dan 112 km uzaklıkta bulunan bir kaledir. Parçalanmış kalıntılar ve ıssız saraylar bir zamanlar Udaipur hükümdar ailesinin entrika, kahramanlık ve romantizm merkeziydi. Daha da romantiği ise yine Udaipur’dan 100 km uzaklıktaki yerel halkın bulutlara dokunduğuna yemin ettiği Kumbhalgar Kalesidir. Ancak her iki hale de aksi yönlerde olduğundan eğer birisi arasında tercih yapacaksanız size önerimiz Chittaurgarh kalesidir.

Munnar,  Büyük ve görkemli şehirleri geride bırakarak yeşilliklere ve tepelere doğru yolculuğa çıkmak için muhteşem bir yer. Munnar, Hindistan’daki İngilizlerin eski yaz tatili yerlerinden birisidir ve yemyeşil, huzurlu atmosferini çay ağaçları ve zirveleri bulutlar tarafından kuşatılmış dağlar ile çevrili bir yerdir. Doğayla iç içe burada yapacak bir şeyler bulmak çok kolay, Floriculture Centre da ki bahçeleri gezebilir, Mattupetti Barajı’nda piknik yapabilir veya sesinizin yankısını duyabileceğin Echo Point de deneyim yaşayabilirsiniz.

Eravikulum Ulusal Parkı leoparlara, kaplanlara ve korkusuz dağ keçilerine ev sahipliği yaparken, Salim Ali Kuş Cenneti de barındırdığı tuhaf kuş türleriyle ön plana çıkmaktadır. İsterseniz kırsal bölgelerde bisikletle dolaşabilir ve Munnar’ın sarp kayalıklarında kaya tırmanışı organize edebilirsiniz.

Eylül, Haziran ayları Hindistan, Munnar şehrini ziyaret etmek için uygun bir zamandır.

Goa, 500 yılı aşkın süredir fatihler, seyahatçiler, şairler ve misyonler tarafından tanımlanmıştır. Hindu tanrıları ve antik ve antik bilgeler Goa’yı Hristiyanlık döneminin şafağının daha üç milenyum öncesinden efsanevi bir şehir olarak bilmekteydi. Aparanta ismi Sanskritçe’de sonsuzluk ötesinde bir yer anlamına gelir. Zamanın egzotik ve güzel bölgesini ifade etmektedir. Hindistan oldukça görkemli tapınaklara sahip olmasına rağmen bunlardan yalnızca bir kaçı Goa’dan daha fazla tercih edilmektedir. Goa 105 km’lik bir güçle kucakladığı müthiş sahillerin güzelliği sayesinde ziyaretçilerine sahil konaklama sağladığı gibi kültürel geçmişiyle de Hindistan ve Portekiz deneyimini ılık, rahat ve canlı karşılamasıyla yaşama fırsatı sunuyor. 

Maharashtra Bölgesi büyüleyici bir yerdir. Hint yarımadasının batı kısmında yer almakta ve içerisinde binlerce sürpriz, binlerce zevk barındırmaktadır. Maharastra, Hintliler ve dünyanın her yerinden turistler için oldukça tercih edilen bir bölge haline gelmiştir. Burada turistlerin ziyaret edebileceği bir çok park, tarihi yapı, sahil ve kaleler vardır. Buradaki şehirlerden en önemlisi ise Maharashtra bölgesinin başkenti Mumbai (Bombay)’dir.

Mumbai (Bombay),  Şehir yaşamı, zenginlik ve fakirlik. Kısacası zıtlıkları yaşamak için gidilmesi ve görülmesi gereken bir şehirdir. Ülkenin dünyaya açılan en önemli kapılarından birisidir ayrıca. On iki milyon kişinin yedi adaya sıkıştığı Bombay, kalabalık bir şehir olma özelliğini taşımaktadır. Hindistan genel olarak zaten kalabalık bir ülkedir. Ülkenin ticari kalbinin de attığı bu yer gökdelenlerle dolu bir bölgedir. Müze bolluğu için Kala Ghoda’ya, olmazsa olmazı Bombay’ın Asma Bahçeleri için Malabar Tepesi’ne ve son olarak da, güvercinleri kovalamak için tarihi Hindistan Kapısı anıtına gezebilirsiniz.

Özellikle Colaba da ki süs eşyalarının ve mücevherlerin öne çıktığı şehrin ünlü pazarları da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Kasım, Şubat aylarında Hindistan, Bombay(Mumbai) ziyaret etmek için uygundur.

Varanasi, Hindistan’ı Hindistan yapan şehirlerden biridir aslında. Ölü yakılışı denilince ilk akla gelen yerdir. Altın üçgenin dışına taşmak ve Hindistan’da daha fazla şehir görmek isteyenler Varanasi’yi listelerine muhakkak eklemeli. Yeni Delhi’den gidiş dönüş ortalam 80-100 usd uçak bileti alıp ulaşımınızı ucuza temin edebilirsiniz.

Varanasi Gezi Rehberi yazımız!

Khajuraho, Hindistan’ın Madhya Pradesh eyaletinde bulunan Khajuraho arkeolojisi ile bir çok turistin uğrak bölgelerinin başında geliyor. Unesco tarafından koruma altına alınan köy içerisinde 3 kompleks ve bu komplekslerin içinde toplam 85 adet tapınak bulunmaktadır. Tapınaklar tanrı Brahma, Vishnu ve Shiva’ya adanmış olup ayrıca şehrin doğu bölgesinde Jain tapınağı da yer almaktadır. 

Chandela hükümdarlığının 9 yy’dan 11 yy’a kadar başkentiğine ev sahipliği yapan Khajuraho’da M.S 950 ve 1050 yılları arasında hükümdarlık yapanlar tarafından şehirde bir çok tapınak inşa edilmiştir. Hükümdarlığın çöküş dönemine girmesiyle köy terk edilmiştir. Yine de tapınaklar 14 yy’a kadar önemini korumaya devam etmiştir. 14 yy sonrası tamamen terk edilen bölgede ki tapınaklara Moğol istilası sırasında istilacılar tarafından zarar verildiği dilden dile söylenmektedir.

Khajuraho Gezi Rehberi Yazımız!

Pushkar, Hindistan seyahatimiz boyunca en beğendiğimiz yerlerin başında geliyor. Bu ufacık kasaba sıcak kanlı insanları, cıvıl cıvıl dükkanları ile beğenimizi hak etti. Pushkar’ın en bilinen yeri gölü ve çevresindeki ghatları. Gölün etrafında 52 tane ghat var. Efsaneye göre Tanrı Brahma elinde tuttuğu mavi lotus çiçeğini düşürüyor ve düşürdüğü yerde göl oluşuyor. Bundan dolayı da gölün etrafındaki tüm yapılar mavi renkte.

Pushkar Gezi Rehberi Yazımız!

 

Hindistan Turu Altın Üçgen Nedir 

Altın Üçgen Delhi, Agra ve Jaipur şehirleri arasındaki güzergahtır. Ve harita üzerinden şehirlere bakarsanız rotası üçgen şeklindedir. Bu yüzden de adına altın üçgen – golden triangle denilmektedir. Bu iç durak sizlere olağanüstü dini ve tarihi mekanlar sunmaktadır.

Tura başlayacağınız ilk yer Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’dir. Yeni Delhi’de Red Fort, Qutab Minar, Hümayun Türbesi, Cuma Cami ve Gandi’nin Anıt Mezarı gezilecek yerler arasındadır. 

Ardından Agra şehrine geçebilirsiniz. Tac Mahal’e ev sahipliği yapan şehirde aynı zamanda Agra Kalesi ve şehrin 35 km dışındaki Fatehpur Sikri görülmesi gereken yerler listenizde olmalı.

Ve altın üçgenin son ayağı Rajasthan’ın başkenti pembe şehir olarak bilinen Jaipur şehridir. Jawa Mahal, Şehir Sarayı ve Amber Kalesiyle aştın üçgenin olmazsa olmazlarından biridir.

Hindistan’da Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yetkili döviz büroları haricinde hiçbir yere paranızı bozdurmayın,

Yabancı kişilerden veya belgesi olmayan seyahat acentalarından tur veya bilet satın almayın,

Dilencilere para verip de dilenmelerine teşvik etmeyin,

Toptan tavus kuşu tüyüi fildişi ve gümüş satın almayın,

Hangi ibadet alanı olursa olsun ayakkabılarınızı çıkarın,

Sih tapınaklarına girmeden önce başınızı örtün,

Şehirlerdeki taksimetre ve rikhshaw’larda teksimetre yoktur. Olanında ise taksimetreyi mutlaka açtırın

Hindistan’a Ne Zaman Gidilir

Hindistan’ın kuzeyinde Delhi, Rajasthan, Uttar Pradesh, Punjab, Madhya Pradesh, Chattisgarth, Himachal ve Ladakh bulunuyor.

Delhi için en iyi dönem; Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık

Rajasthan için en iyi dönem; Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Ekim, Kasım, Aralık 

Uttar Pradesh için en iyi dönem; Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Ekim, Kasım, Aralık 

Punjab için en iyi dönem; Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Ekim, Kasım, Aralık 

Madhya Pradesh, için en iyi dönem; Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Ekim, Kasım, Aralık 

Chattisgarth için en iyi dönem; Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Ekim, Kasım, Aralık 

Himachal için en iyi dönem; Kasım hariç diğer tüm aylar 

Ladakh  için en iyi dönem; Temmuz, Ağustos, Eylül 

Hindistan’ın güneyinde Tamil Nadu, Kerala, Kamataka, Andhara Pradesh bulunuyor.

Tamil Nadu için en iyi dönem; Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Eylül 

Kerala için en iyi dönem; Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık 

Kamataka için en iyi dönem;  Yılın her ayı 

Andhara Pradesh için en iyi dönem; Ocak, Şubat, Mart

Hindistan’ın batısında ise Maharshtra Hills ve Goa bulunur. 

Maharshtra Hills için en iyi dönem; Ocak, Şubat, Mayıs, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık

Goa için en iyi dönem; Ocak, Şubat, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık

Hindistan’daki Dünya Miras Listeleri

Hindistan antik tarihe sahip zengin mirası ile nefesleri kesmektedir. Müthiş eserleri ve doğal güzellikleri arasında bugün Unesco Miras Listesine alınmış olan 16 kültür, 5 doğa alanı bulunmaktadır.

Hümayun Mezarlığı – Yeni Delhi

II.Moğol İmparatoru tarafından Hümayun’un mezarı karısı Haji Begum tarafından 16. yy’ın ortasında inşa ettirilmiştir.

Qutab Minar – Yeni Delhi

Qutab Minar 73 metre uzunluğunda bir zafer kulesidir. 1193 yılında Qutab-Ud-Din Aibak tarafından yaptırılmıştır.

Tac Mahal – Agra

Moğol İmparatoru Şah Cihan bu eseri 1631 ila 1648 yılları arasında sevgili karısı Mümtaz Mahal anısına yaptırmıştır.

Agra Fort – Agra

İmparator Akbar MS 1565 yılında Agra Fort’un temellerini atmıştır. İnci Camiine ve Cihangir Sarayı veya Has Mahal gibi Şah Cihan tarafından inşa edilmiş bir çok önemli esere ev sahipliği yapmaktadır.

Fatehpur Sikri – Agra

Moğol İmparatoru Akbar Fatehpur Sikri’yi 16 yy’da İmparatorluğun başkenti olarak seçmiştir. Hem mimari hem de sanat denemeleri yapmış ve kendi fikirlerini ve vizyonunu ifade eden bir şehir inşa etmiştir.

Ajanta Mağaraları – Maharashtra

Ajanta’daki Budist mağara tapınakları Hindistan’ın en görkemli tablolarından bazılarını içrir. MÖ 200 ila MS 600 yılları arasında 29 mağara kazılmıştır.

Ellora Mağaraları – Maharashtra

Ellora’daki Budist, Hindu ve Jain mağara tapınakları MS 600 ila 1000 yılları arasında kazılmıştır. Ve Aurangabad’dan 30 km yükseklikte bir bayırda kayanın içerisinde yan yana kazılmış 34 manastır ve tapınağa sahiptir.

Elephanta Mağaraları – Maharashtra

Elephanta adasındaki kayadan kesilmiş dört tapınağın MS 450 ila 750 yılları arasında kazıldığı düşünülmektedir. Ana mağara Parvati ile evliliği, Andhakasura’yı öldürmesi dahil Lord Shiva’ya ilişkin büyük panellerden ve altı metre boyundaki üç başlı Trimurti’den oluşur.

Goa Kiliseleri ve Manastırları – Goa

Goa 16 yy ile 20 yy arasında Portekiz egemenliğinde kalmıştır. Bom Jesus Bazilikası, Saint Monica Se Katedrali, 17 yy’dan kalma Saint Cajetan Kilisesi ve St Augustine manastırı dahil bir çok kilise ve manastır mevcuttur.

Khajuraho Tapınakları – Khajuraho (Madhya Pradesh)

Khajuraho tapınakları mükemmel ortaçağ mimarisinin en iyi örnekleridir. Ve 10 yy’da Candela Kralları tarafından inşa edilmiştir.

Sanchi Budist Manastırı – Madhya Pradesh

İmparator Ashoka Great Stupa tapınağını inşa ettirmiş ve Hindistan’da Budizmin büyümesi ve yayılmasını sembolize eden bir direk diktirmiştir.

Bhimbetka Kaya Sığınakları – Madhya Pradesh

Bhimbetka kaya sığınakları merkez Hindistan platosunun güney kısmında Vindhyan dağlarının eteklerinde yer alır. Muazzam kıraç taşlarının arasında, ormanlık alanda beş doğal kaya sığınağı vardır. Bu sığınaklar tarih boyunca Mezolitik Çağ’dan günümüze kadar varlığını sürdüren resimlere ev sahipliği yapar. Bölgenin yanı başında 21 köyün sakinlerinin kültürel gelenekleri kaya tablolarda temsil edilenlerle güçlü benzerlikler taşır.

Güneş Tapınağı, Konarak – Orissa

Büyük Konarak Tapınağı güneş tanrısı Surya’nın Bengal Körfezinin çalkantılı dalgalarından çıkmış gibi duran dörtnala dien 7 atın çektiği 12 çift oyma tekere sahip devasa savaş arabası olarak kabul edilmiştir. 13 yy’da Kral Narasimha tarafından inşa edilmiştir.

Hampi Eserleri – Karnataka

Son büyük Hindu Krallığı Vijanagar’ın son başkentidir.

Pattadakal Eserleri – Karnataka

Pattadakal tapınak kompleksi 8 yy’da Vikramditya II’nin hükümdarlığında Chalukyas’ın yaratıcılının kanıtlarını taşır.

Mammalapuram Eserleri – Tamil Nadu 

Mammalapuram tapınakları 6. ve 9. yy’da inşa edilmiş olup, kıyı tapınağı ile tanınır. Pallava esnafına vakfedilmiştir.

Brihadisvara Tapınağı, Thanjavur – Tamil Nadu

Chola hanedanın dört yüzyıllık hükümdarlığı sırasında 11. yy’da inşa edilmiştir. Tanrı Lord Shiva’ya vakfedilmiştir.

Darjeeling Himalaya Tren Yolu – Batı Sengal

Yenilikçi ulaşım sisteminin ve ilham verici tren yolu mühendisliğinin etkisini müthiş bir örnek olarak, bu tren yolu Darjeeling dağlık bölgesi boyunca 2000 metre yukarı tırmanır.

Mahabodhi Tapınak Kompleksi – Bihar

Bodh Gaya, tapınak kompleksi doğrudan Buda’nın yaşamı ile özellikle aydınlanma ile ilintili dört kutsal mekandan biridir. 5 veya 6. yy’a dayanan mevcut tapınak Hindistan alt kıtasında yer alan en eski tuğla tapınak yapılarından biridir.

Kaziranga Ulusal Parkı – Assam

Assam’da yer alan bu park insan elinin değmediği, kuzey doğu Hindistan’da yer alan son yerlerden biridir. Dünyada tek boynuzlu gergedanlara ait en büyük popülasyon bu parktadır.

Manas Koruma Alanı – Assam

1928 yılında kurulan bu alan benzersiz bir biyoçeşitliliğe sahiptir ve Hindistan2ın nesli tehlikede olan vahşi hayvanalrından 19’u burada bulunur.

Kaoladeo Ghana Ulusal Parkı – Rajasthan

Bu park bir zamanlar Mihracelerin ördek avlama alanıymış. Günümüzde Afganistan, Çin ve Sibirya’dan göç eden çok sayıda kuşun kışı geçirdikleri önemli alanlardan birini teşkil etmektedir. Nesli tükenmekte olan Sibirya turnası dahil parkta 364 kul türü kaydedilmiştir.

Sundarbans Ulusal Parkı – Batı Bengal

Ganj dağları dünyanın en büyük deltasını oluşturur. Kolkata’nın 100 km güneyinde yer alan engin Hindiatan sakız ağacı bataklıkları 2585 km2’lik bir yaban alanı kapsar. Kaplan projesinin bir parçası olarak, Sunderbans Hindistan parkları arasında en yüksek kaplan popülasyonuna sahiptir.

Nanda Devi Ulusal Parkı – Uttaranchal

Merkezinde Nanda Devi bulunan Himalaya zirveleriyle çevrili benzersiz bir calı küreye sahip bu park Ibexi Kar leoparı dahil nesli tükenmekte olan bazı fauna ve flora türlerine ev sahipliği yapar.

1 Yorum

  1. Size imrenmemek elde değil. Cesaretinizi tebrik ediyorum. 15 yaşındaki oğlumla, bütçemizin elvereceği ancak alışılmışın dışında bir coğrafyayı araştırırken size rast geldim. Verdiğiniz bildiler için teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Varanasi Gezi Rehberi

Hindistan deyince akla ilk ne gelir? Tabi ki ölü yakılışı ve Varanasi şehrindeki Ganj Nehri....

Khajuraho Gezi Rehberi

Agra seyahatimizin de sonuna geldik. Gece trenine binerek sabah...

Tac Mahal Gezi Rehberi

BÜYÜLÜ BİR AŞK HİKAYESİNİN ESERİ TAC MAHAL Edward Lear insanları...

Agra Fatehpur Sikri

Jaipur gezimizden sonra tren ile Agra şehrine geldik. Tren istasyonuna yaklaştıkça...