Endonezya’nın en egsantrik adası Komodo Adası nerede, nasıl gidilir yazımızla aslında Komodo adasına ulaşımın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Endonezya eğer seyahat planlarınız arasındaysa hele ki Bali adasına gidecekseniz hemen yanı başındaki Komodo adasına da mutlaka gitmenizi ve burada konaklamalı tekne turları ile Komodo Milli Parkını gezmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Komodo ejderlerine ev sahipliği yapan ayrıca dünya üzerindeki en iyi dalış noktaları sayesinde Komodo Milli Parkı gelen her ziyaretçiyi memnun ediyor. Endonezya Turizm Bakalığı’nın gururu olan Komodo adasının en büyük özelliği ise dünyanın yeni 7 doğa harikasından biridir.

Komodo Milli Parkı 3 ana adadan oluşuyor. Bu adalar Komodo, Padar ve Rica’dır. Komodo ve Rinca adalarında toplamda 5700’den fazla Komodo ejderi bulunuyor.

KOMODO ADASI NEREDE, NASIL GİDİLİR

Unesco listesinde olan Komodo Milli Parkı Doğu Nusa Tenggara bölgesinde bulunuyor. Komodo Milli Parkı’na en yakın kasaba Flores adasında bulunan Labuan Bajo’dur. Milli Parka en yakın kasaba olması ve havalimanı olmasıyla turistlerin en çok ziyaret ettiği yer Labuan Bajo’dur. Garuda Indonesia, Lion Air, Batik ve Nam Air ile Bali (Denpasar) veya Jakarta’dan direk uçuş yaparak Labuan Bajo’ya varabilirsiniz.

Jakarta’dan Komodo Adası : Jakarta’dan direk uçuş yapan firmalar Citilink ve Garuda Indonesia’dır. Fiyatlar 150 USD’den başlıyor. Uçuş süresi 2 saat 30 dakikadır.

Bali (Denpasar)’den Komodo Adası : Bali adasından direk uçuş yapan firmalar Air Asia, Nam Air, Sriwiyaha Air ve Wings Air’dir. Wings Air ile uçuş süresi 1 saat 20 dakika olup diğer havayolu firmaları ile 1 saat süremektedir. Fiyatlar 50-100 USD arası havayolu firmasına göre değişkenlik göstermektedir. İçlerinde en ucuz uçuş yapan Air Asia’dır.

Labuan Bajo havalimanından şehir merkezi yaklaşık 3 km mesafededir. İsterseniz bu yolu yürüyerek gidebileceğiniz gibi isterseniz de taksi ile de gidebilirsiniz. Taksi ücretine 50.000 IDR’den yani ortalama 4 usd’den fazla ödeme yapmayın.

Photo Credit : Flickr/ Oleksandr Meleshko

DENİZ YOLCULUĞU İLE KOMODO ADASI

Bir çok sırtçantalı gezgin Lombok adasından 4 gecelik Komodo adası turları satın alıp buraya öyle gelmektedir. Bu yol uçakla Komodo adasına gidip oradan tur almaktan çok daha avantajlıdır. Ancak Lombok’tan başlayıp Komodo’ya kadar süren tekne yolculuğunun çok da konforlu geçeceğini söyleyemeyiz. Ayrıca çok da güvenli bir yol değildir. Bu güne bu yolculukta hayatını kaybeden hiçbir turist olmamıştır. Fakat çok aksi giden yolculuk ve tekneden ayrılıp yüzmek zorunda kalan turistler olmuştur. Ucuz diye bu yolu tercih etmek yerine iki üç kuruş daha fazla vererek kesinlikle uçakla Labuan Bajo’ya varmanızı ve buradan tur almanızı öneriyoruz.

Eğer tekne yolculuğu ile gitmeye kararlıysanız bunun için de tavsiyeler verelim. Lombok’tan başlayan yolculuk 3 gece 4 gün sürmektedir. Lombok adasında Bangsal iskelesi, Sengigi, Mataram ve Kuta bölgelerinden teknenin kalkacağı iskeleye ücretsiz transfer hizmeti verilmektedir. Yolculuk tekne ile Lombok’tan başlıyor ve 4.gün Labuan Bajo’da sona eriyor. Labuan Bajo’dan sonra dönüşü kendiniz yapıyorsunuz. 3 gece 4 günlük turun bedeli güverte konaklamalı 165 usd, kamara konaklamalı 215 usd’dir. Lombok’taki acentalardan bu fiyatların altına ya da üstüne değişik fiyatlar almanız mümkündür.

Ziyaret edilecek yerler : Kenawa adası, Bola adası, Moyo adası, Laba adası, Manta Point, Komodo adası, Pembe Kumsal (Pink Beach), Padar adası, Rinca Adası ve Kelor adasıdır.

Aralık – Mart arasında düşük sezonda ne olursa olsun tekne yolculuğu ile Komodo adasına gitmeyin. Hatta uçakla Labuan Bajo’ya gelseniz dahi bu dönemde Labuan Bajo’dan bile tur satın almayın. Kısaca bu dönemde Komodo adasına gitme gibi planlar yapmayın 🙂

Komodo adasını ziyaret etmek için en iyi dönem kuru sezon olarak bilinen Nisan-Ekim ayları arasıdır.

Komodo Ada Turunda Yanınıza Almanız Gerekenler

Güneş gözlüğü

Güneş kremi

Şapka

Sinek ilacı

Havlu

Su geçirmez çanta

Sualtı kamerası

Snorkel takımı

Valiz veya çantanız için kilit

Abur cubur (yemekler dahil diye sakın ihmal etmeyin)

Yastık (başkalarının kullandığı yastığı eminiz kullanmak istemezsiniz)

Taşınabilir hoparlör

LABUAN BAJO’DA NEREDE KALINIR

Tekne yerine eğer uçakla Labuan Bajo’ya gelip bu küçük balıkçı kasabasından Komodo adası turunu satın alacaksanız ilk ve son gece uçuş saatine göre Labuan Bajo’da kalacaksınız anlamına geliyor. Bölgedeki otel tavsiyelerimiz düşük bütçeden yüksek bütçeye kadar şöyledir;

Ciao Hostel : Burası bir hostel ama diğer hostellerden farkı yatakhanesinin manzaraya karşı açık havada olmasıdır 🙂 Böyle bir hostelde kalarak gözünüzü muhteşem bir manzara açmak istiyorsanız gecelik kişi başı 9 usd ödeyerek konaklayabilirsiniz.

World BnB : Labuan Bajo şehrinde özel banyolu, bahçesinde havuzlu küçük, butik bir oteldir. Ücretsiz havalimanı transferi ve kahvaltı dahil iki kişilik odanın gecelik fiyatı 32 usd’dir.

Wae Molas Hotel : Özel banyosu olan odaları ve bahçesindeki havuzu ile konaklayabileceğiniz temiz bir oteldir. Gecelik iki kişi odanın kahvaltı dahil fiyatı 50 usd’dir.

Bintang Flores Hotel : Deniz kenarına inşa edilmiş otel yukarıdan aksine daha lükstür. Gecelik oda başı kahvaltı dahil fiyatı 100 usd’den başlamaktadır.

Plataran Komodo Beach Resort : Listelediğimiz oteller için en lüks ve en pahalı olanıdır. Ve diğerlerinden aksine biraz şehir dışında daha izole bir konumdadır. Bütçesi olanlar diğer seçeneklere bakmadan kesinlikle burada konaklamalı! İki kişilik oda kahvaltı dahil gecelik 270 usd’den başlamaktadır. Özel havuzlu villanın geceliği ise 550 usd’den başlamaktadır.

Summary
Article Name
KOMODO ADASI NEREDE, NASIL GİDİLİR
Description
Endonezya'nın en egsantrik adası Komodo Adası nerede, nasıl gidilir yazımızla aslında Komodo adasına ulaşımın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here