Akıllı telefonla güzel fotoğraf çekmeyi kim istemez ki. O halde size göz alıcı fotoğrafları elinizdeki ufacık aletle nasıl çekebilirsiniz gelin tüm püf noktaları anlatalım. Hepimizin elindeki telefonlar hemen hemen aynı kalitede fotoğraf çekiyor. Ama doğru açı ve ışık ayarı yapılmadığı için ortaya istenen fotoğraflar çıkamıyor. Instagram hesabımızdan en sık aldığımız sorulardan biri fotoğrafları hangi makinayla çektiğimiz. Aslında bir çoğunu biz de sizin gibi telefonumuzla çekiyoruz. Ama doğru zaman, doğru ışık ve doğru renkleri kullanarak fotoğraflarımızı daha çekici hale getiriyoruz.

Telefonla Fotoğraf Çekmenin Altın Kuralları  

Temizlik : Lens temizliği nasıl ki Dslr ve aynasız makinaların lensleri için geçerliyse aynı şey telefonlar için de geçerli olan bir kuraldır. Gün içerisinde elimiz ister istemez telefonun lensine değiyor. Ve beklemediğimiz bir anda güzel bir açı gördüğümüzde hemen elimize telefonu alıp fotoğraf çekeriz. Halbuki fotoğraf için telefonu elimize aldığımızda öncelikli olarak yapmamız gereken hemen lensini silmek ve öyle fotoğraf çekmektir.

1/3 Kuralı : 1/3 kuralı fotoğraf kadrajını yatak ve dikey olarak üçe bölen çizgilerdir. Fotoğraftaki bir obje ya da insan olabilir. Çekilecek şeyi bu çizgilere denk getirmeniz gerekiyor. Yani tam ortaya denk getirmemelisiniz ki ortaya estetik fotoğraflar çıksın.

Biz iphone kullandığımız için kameradaki bu çizgileri görmek istiyorsanız ayarlardan kamera kısmına girip ızgara seçeneğini açmanız gerekiyor.

Flash : Kameranızın flash ayarı her zaman kapalı konumda olmalı. Flash fotoğraftaki nesnedeki ışığın patlamasına sebep olur. Ve ortaya doğal olmayan fotoğraflar çıkar.

Zoom : Sakın ama sakın telefonla fotoğraf çekerken zoom yapmayın. Zoom yaptıkça fotoğrafın kalitesi düşmektedir. İlla ki zoom yapmak istiyorsanız telefon için satılan zoomlar vardır. Bunları alıp telefonun lens kısmına yerleştirip daha yakın açı fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu sayede fotoğraftaki kalite düşmemiş olur. Eğer zoom almak bütçenizi sarsacaksa fotoğrafını çekeceğiniz nesneye yaklaşıp bu şekilde fotoğraf çekmenizi tavsiye ederiz.

Focus : Elimize telefonu aldığımız zaman hemen hemen hepimiz hemen beğendiğimiz şeyin fotoğrafını çekeriz. Ama unuttuğumuz bir şey var. O da focus yapmak. Kamerayı açtıktan sonra parmağımızla focus yani netlemek istediğimiz yerin üzerine parmağımızı dokundurup bu şekilde focus yapmış oluruz.

Tripod : Nasıl ve hangi makinayla fotoğraf çektiğinin önemi olmaksızın tripod kullanmanızı öneriyoruz. En çok işinize yarayacak durumlar gece çekimleri ve panaromik çekimlerdir.

Ön Kamera : Her ne olursa olsun güzel ve kaliteli fotoğraflar çekmek istiyorsanız ön kamerayı kullanmayın. Ön kamera ne kadar ışıklı ortamda olursanız olun fotoğraf kalitenizin düşmesine yol açar.

Uzaktan Kumanda : Telefonunuzu tripod’a yerleştirdikten sonra el temasıyla telefonun titreşimini önlemek veya kendi fotoğrafınızı başkasının yardımı olmadan çekmek istediğiniz durumlarda imdadınıza uzaktan kumanda yetişecektir.

Yukarıda listelediğimiz tüm detayları göz ardı etmeyip akıllı telefonunuzla fotoğraf çekerseniz inanın ortaya çok güzel kareler çıkacak. Ancak bu güzel fotoğrafların ortaya çıkması için bir yandan da bakış açınızı değiştirmeniz gerekiyor. Herkesin çektiği gibi fotoğraf çekerseniz sizin fotoğraflarınızın değişik bir yanı olmayacak. Farklı olmak için gözünüzün de farklı açıdan görmesi gerekmektedir.

Summary
Article Name
TELEFONLA NASIL GÜZEL FOTOĞRAF ÇEKİLİR - TÜM PÜF NOKTALAR
Description
Telefonla güzel fotoğraf çekmek hayal değil. Gelin size telefonlar nasıl güzel fotoğraf çekilir tüm püf noktalarını anlatalım

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here