Filipinler Vizesi Nasıl Alınır

Pasifik okyanusunun batısındaki coğrafyada yer alan Filipinler Türk vatandaşları için vizesiz gidilebilen bir ada ülkesidir. Filipinler vizesiFilipinler vizesi nasıl alınırFilipinler vize ücreti hakkında tüm detayları sırasıyla kaleme aldığımız makalemizde uzun süreli Filipinler’de bulunmayı düşünen ve planlayanlar için açıklayıcı bir kaynak niteliğindedir.

İsterseniz önce Youtube kanalımızdan Filipinler Vizesi videomuzu izleyin ve tabi kanalımıza abone olmayı da unutmayın 😉

Ülkeye Girişte Filipinler Vizesi Nasıl Alınır

Öncelikle başta da söylediğimiz gibi Filipinler Türk vatandaşlarından pasaport türü fark etmeksizin vize istememektedir. Şöyle ki, Türk vatandaşı olarak Filipinler’e ayak bastığınız anda havalimanında 30 günlük vize ücrete ve prosedüre bağlı olmadan otomatik verilmektedir. Bu sayede ülkede 30 gün boyunca kalabilme hakkında sahip olabiliyorsunuz.

30 Günden Sonra Filipinler Vizesi Nasıl Alınır

Filipinler vizesini girişte herhangi bir işlem yapmaksızın aldıktan sonra eğer ülkede bu süreden (30 günden ) fazla kalıp gezmek niyetindeyseniz işte o zaman Filipinler vizesi almak için belli başlı prosedürleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir;

İlk başta Filipinler’in neresindeyseniz bulunduğunuz yerde göçmenlik bürosu olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Angeles City,Bacolod City,Batangas City,Bislig City,Boracay, Cagayan De Oro, Cebu, Clark, Davao, Dumaguete, Iloilo City, Puerto Prinsesa City, Surigao City, Bohol’de bulunan Immigration Office’lerden vizesinizi uzatabilirsiniz. Daha fazla şehir ve İmmigration Office adresleri için aşağıdaki linki tıklayınız.

Filipinler Göçmelik Büroları

Biz vize işlemlerini Cebu şehrindeki J Mall içindeki göçmenlik bürosunda hallettik. Vizenizi ülkeye giriş yaptıktan sonra istediğiniz zaman uzatabilirsiniz. Mesela biz Filipinler’e girdikten 15 gün sonra uzatmaya karar verdik. Uzatılacak olan vize sizin vizenizin süresinin bittiği tarihten itibaren uzatılıyor. Örneğin 1 Nisan’da ülkeye giriş yaptınız ve 15 Nisan’da vizenizi uzattınız. Immigration Office 30 Nisan’dan itibaren olmak üzere vize sürenizi 1 ay uzatıyor.

Filipinler Vizesi

Yanınızda “2×2” boyutlarında son 6 içinde çekilmiş renkli fotoğrafınız olmalı. Yanınıza resim almadıysanız dert etmenize gerek yok. Immigration Office yakınında muhakkak fotoğrafçı bulunuyor. Biz yanımıza alıp da otelde unuttuğumuz için orada resim çektirdik. Yaklaşık 15-20 dakika zamanımıza mal oldu o kadar.

Pasaport aslınız yanınızda olmalı. Ayrıca pasaport fotokopisine gerek yok.

Resim ve pasaport aslı ile birlikte Immigration Office’e giriyorsunuz. Kapıdaki görevliye vizenizi uzatacağınızı söylediğinizde size Visa Extend Formunu veriyor ve sizden istediği resimleri bu forma zımbalıyor. Ardından formu doldurduğumuz gibi gişedeki yetkiliye pasaport aslıyla birlikte teslim ediyoruz. Ardından bekleyiş süresi başlıyor. İçerde vize işlemleri tamamlanıp makbuz kesildikten sonra tek tek başvuru yapanların adını sesleniyorlar. Sıramız geldiğinde bize verilen makbuzu alıp yan taraftaki gişe için sıraya giriyoruz. Makbuz ve parayı verdikten sonra tekrar adımızın anons edilmesini bekliyoruz. Neyse ki bekleyiş çok uzun sürmüyor ve yaklaşık 2 saat içinde tüm işlemleri bu kadar kolay halletmiş olup vizemizi 30 gün daha uzatmış oluyoruz.

Filipinler Vizesi

Verdiğimiz bilgiler 2016 tarihinde bizzat tarafımızdan uygulanarak elde edilmiştir. Güncel olduğu için yukarıda belirttiğimiz bilgiler ve detaylar haricinde ayrıca uçak bileti, referans gösterilmesine gerek olmadan çok kısa ve pratik şekilde Filipinler vizenizi alabilirsiniz.

Filipinler vizenizi 30 gün uzatabileceğiniz gibi 59 gün de uzatabilirsiniz. Hatta 59. günden sonra tekrar uzatma şansınız olduğunuzu belirtmek isteriz.

FİLİPİNLER VİZE ÜCRETLERİ

30 gün için : 3130 Peso

59 gün için : 7590 Peso

EŞİ UKRAYNA’LI OLANLAR İÇİN FİLİPİNLER VİZESİ

Eğer eşiniz Ukrayna vatandaşı ise Filipinler Ukrayna vatandaşlarından vize istediği için seyahatinizden en az bir ay önce Ankara’daki Filipinler Büyülelçiliği’ne giderek evraklarınızı ve ücretinizi teslim edebilirsiniz. Arkadaşımızın eşi Ukrayna vatandaşı olduğu için vize almamız gerekmişti. Öncesinde konsolosluk ile mail üzerinden yazışarak istenen evrakları öğrendik. Vize başvuru formunu bize ilettiler ve bunun haricinde gerekli olan diğer evrakları da yazdılar. Doldurulmuş vize formu, arkası beyaz fonda fotoğraf, oturum izni, gidiş-dönüş uçak bileti, otel rezervasyonu, banka dökümü ve ziyareti açıklayan dilekçe. Randevu almadan gidip evraklarını çalışma saatleri içerisinde teslim edebilirsiniz. Sadece şunu özellikle söylemek istiyoruz ki bugüne kadar gördüğümüz en kaba ve en kötü iş yapan konsolosluktan biri Filipinler’dir. Vize ücretini mailde yazdıklarından çok daha fazlasını istediler. Ama mailde siz bana ücretin şu kadar olduğunu yazmıştınız dediğimde ise bize söylediği total ücretten 10 dolar düşerek istedi. Siz işinizi zorlaştırmak, münakaşaya girmek istemiyorsanız istediği parayı ve evrakları verin gitsin. Sonra istediğiniz birini yazacağını yetkilendirme dilekçesi ile konsolosluğa yollayıp evraklarınızı aldırabilirsiniz. 3-5 gün içerisinde vize çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER FİLİPİNLER YAZILARIMIZ

More from the blog

Sonbahar Tatili İçin En Güzel Rotalar – 8 Enfes Rota

Yaz mevsiminin bitişiyle sonbahar tatili için en güzel rota araştırmalarına başladıysanız dört mevsimin en güzel renk kartelasını gözler önüne sunan bu dönemi kaçırmamalısınız. Yavaş...

Telefonla Nasıl Güzel Fotoğraf Çekilir

Akıllı telefonla güzel fotoğraf çekmeyi kim istemez ki. O halde size göz alıcı fotoğrafları elinizdeki ufacık aletle nasıl çekebilirsiniz gelin tüm püf noktaları anlatalım....

En İyi 10 Seyahat Uygulamaları

Seyahat planlanlamanızı mükemmel bir şekilde tamamladınız fakat en iyi seyahat uygulamaları hakkında net bir fikir sahibi değilseniz kendi kullandığımız en iyi 10 seyahat uygulamaları...

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurtdışından telefon alacak olanların Türkiye'de telefonu kullanabilmeleri için yurtdışı telefon kaydı nasıl yapılır yazımızla sizlere adım adım her aşamasını anlatmaya karar verdik. Bugüne kadar...