Filipinler’e Ne Zaman Gidilir

Filipinler turu yapacak olan herkesin ortak sorusu Filipinler’e ne zaman gidilir? Pasifik’te takım adalardan oluşan Filipinler beyaz kumlu plajlara, vahşi yaşam türüne ev sahipliği yapan ormanlara, tırmanılacak dağlara, dalış yapabileceğiniz tatlı su göllerine ve hatta denizin altında büyük bir mercan resif sistemine sahiptir.

Seyahat ederken sizin için neyin olduğunu çok büyük önem arz eder. Yani düşük bütçeli seyahat uğruna öngörülmeyen hava koşullarına sahip dönemde mi yoksa hava koşullarının iyi olduğu yüksek bütçeli dönemde mi seyahat etmek istiyorsunuz bu tamamen sizin bütçenizle orantılı bir karar olacak.  

filipinler turu

Filipinler iklimi için dönemsel genelleme yapacağız. Ancak ülkenin kuzeyinde kurak bir dönem yaşanırken aynı anda ülkenin bir başka yerinde farklı bir hava durumu yaşanabilir. Bu nedenle mutlaka ziyaretiniz öncesi hava durumunu kontrol etmekte fayda görüyoruz.

FİLİPİNLER’E NE ZAMAN GİDİLİR

Filipinler’i ziyaret etmenin en iyi zamanını araştırmadan önce, Filipinler’e seyahat ederken beklentilerinizi göz önünde bulundurmanız ve kendinize şu soruları sormanız önemlidir:

 • Bütçeniz nasıl?
 • Yağmur size rahatsızlık verir mi?
 • Nem sizin için sorun teşkil eder mi?
 • Seyahat ettiğiniz yerler kalabalık olsun ister misiniz?
 • Filipinler’in hangi adasına ziyaret edeceksiniz?

Tüm bunlara vereceğiniz cevaplar sizi en doğru Filipinler seyahatine götürecektir. Genel olarak Filipinler’e gitmek için en iyi dönem Aralık-Nisan arası olarak biliniyor. 2011 yılından bu yana düzenli olarak Filipinler’e gidiyoruz. Gitme sebeplerimizin pek çoğu Filipinler turu için gruplarımızı götürdüğümüz içindi. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz Filipinler turundan öğrendiğimiz Filipinler’e Ocak itibariyle gidilmesi gerektiği.

sömestr filipinler turu

Nisan ve Mayıs aylarına yağmurun en az görüldüğü dönem olmasıyla birlikte ülkenin de en sıcak olan zamanıdır. Bunu özellikle belirtmek istedik. Çünkü Filipinler’de sürekli seyahat gerektiren bir ülke olduğu için sıcakları sevmeyenlerin bu dönemleri dikkate alması gerekir. Hava sıcaklığı ise 28-38 derece arasıdır.

Yüksek sezon ise Aralık ayında başlar Mayıs’a kadar devam eder. Ancak Aralık-Mart ayları arasında ülke genelinde ara ara yağışlara denk gelmek olasılığınız olduğunu unutmayın. Aralık-Marta arası hava sıcaklığı 25-32 derece arasıdır. Bu dönem sıcak, nemli ve az yağmurlu geçmektedir.

Düşük sezon ise Haziran – Eylül ayları arasıdır. Hava genellikle kapalı ve gün içerisinde kısa kısa yağmurlara denk gelme olasılığı yüksek bir dönemdir. Serin ve yağışlı bir iklim hakimdir. Diğer dönemlerin aksine bu mevsimde ülke serin bir rüzgar altına girmektedir. Genelde bulutlu ve yağışlı bir hava söz konusu olduğundan bu dönemde ülkeyi ziyaret edecek olanların konaklama ve benzeri giderlerde daha uyguna seyahat etme avantajları olacaktır. Ama deniz ve çevre gezilerden pek keyif alınamayacağını belirtmeliyiz. Hava sıcaklığı 25-32 derece arasıdır.

Filipinler’de yaşanacak tüm yağmur, fırtına, tayfun ve hava durumuna ilişkin gelişmelerin anlık olarak PAGASA resmi web sayfasından takip edebilirsiniz.

FİLİPİNLER MEVSİMLERİ

KURU SEZON

 • Aralık-Mayıs
 • En kuru aylar: Şubat-Nisan-Mayıs
 • Yüksek Sezon 
 • Pahalı
 • En çok ziyaretçi gelen dönem
 • Daha fazla festival
 • Az nem oranı

YAĞIŞLI SEZON

 • Haziran-Ekim
 • En yağışlı aylar: Temmuz ve Ağustos
 • Düşük Sezon
 • Ucuz
 • Tenha
 • Fazla nem

HATIRLATMA! Filipinler tropik iklime sahip olduğu için en iyi döneminde gitseniz dahi yağışlara denk gelme olasılığını unutmamanızda fayda var. Bu nedenle mutlaka Filipinler seyahatinizi hangi dönemde gerçekleştirirseniz gerçekleştirin yanınıza mutlaka yağmurluğunuzu alın.

FİLİPİNLER FESTİVALLERİ

OCAK AYINDAKİ FESTİVALLER

Ati-Atihan: Ocak ayının ikinci haftası Panay Adası-Kalibo’da gerçekleşen sokak dansları ve vahşi kostümler içine bürünülen bir festivaldir.

Sinulog: Ocak ayının üçüncü pazar günü Cebu şehrinde gerçekleşen Rio karnavalına benzer bir festivaldir.

Dinagyang: Ocak ayının son haftası bir milyon katılımcısı ile Iloilo şehrinde kutlanan eğlenceli bir festivaldir.

ŞUBAT AYINDAKİ FESTİVALLER

Kaamulan: Şubat sonu Mart başı Malaybalay şehrinde etnik grupların kültür ve geleneklerini sergilediği bir festivaldir.

Panagbenga/Baguio Çiçek Festivali: Şubat ayının üçüncü haftası Cordillera bölgesinde her yerin çiçeklerle süslendiği görsellik olarak insanı cezbeden bir etkinliktir.

Filipinler Balon Festivali: Clark, Pampanga’da dünyanın dört bir yanından gelen pilotlar eşliğinde gökyüzünde gerçekleştirdikleri bir festivaldir.

MART AYINDAKİ FESTİVALLER

Arya – Abra: Mart ayının bir veya ikinci haftası Bangued şehrinin Abra nehrindeki rafting şenliğidir.

Bangkero Festival: Mart ayının bir veya ikinci haftası Pagsanjan nehrinde kayık yarışlarının, renkli sokak göterilerinin ve konserlerin olduğu festivaldir.

Kaamulan Festival: Şubat sonu Mart başında Malaybalay şehrinde Filipin etnik kabilelerin yerel dansları ve şovlarının sergilendiği oldukça değişik bir festivaldir.

NİSAN AYINDAKİ FESTİVALLER

Allaw Ta Apo Sandawa: Nisan’ın ikinci haftası Kidapawan şehrinde geniş bir kitle tarafından kutsal Apo dağına saygı duyulan gündür.

Boracay Uluslararası Dragon Bot Festivali: Hong Kong’daki dragon bot festivalinin yerliler tarafından Boracay White Beach’te yerel kayıklarla yapılmış şeklidir.

MAYIS AYINDAKİ FESTİVALLER

Flores de Mayo: Filipinler’de yağmurlu sezonun başlamısıyla bereketin geldiğine inanılmasıyla Hz. Meryem’i onurlandırmak için kutlanan bir şenliktir.

Pahiyas: 15 Mayıs’ta çiftçilerin azizi olarak kabul edilen San Isidro Labrador’u onurlandırmak adına her yıl evlerin meyve ve sebzelerle dekore edildiği oldukça renkli bir etkinliktir.

AĞUSTOS AYINDAKİ FESTİVALLER

Kadayawan sa Davao: Ağustos’un üçüncü haftası Davao şehrinde askeri ve sivil geçit törenleri ile sokak dansçılarının muhteşem gösterisidir.

EYLÜL AYINDAKİ FESTİVALLER

Penafrancia Fluvial Festivali: Eylül ayının üçüncü cumartesi Bicol bölgesinde Meryem ana heykelinin caddelerde gezdirilip en son Bicol nehrinde mumlar eşliğinde yüzdürülmesi ile son bulan festivaldir.

EKİM AYINDAKİ FESTİVALLER

Ibalong: Ekim ayının üçüncü haftası Bicol ve Legaspi boyunca masalsı danslar eşliğinde Bicol’un efsanevi kahramanının ve tanrının betimlendiği sokak gösterilerinin yapıldığı etkinliktir.

MassKara: Ekim’in üçüncü haftası halkın değişik kostümler içine girerek caddelerde, sokaklarda eğlendiği bir şenliktir.

ARALIK AYINDAKİ FESTİVALLER

Pinatubo Yürüyüşü: Yerli rehberler eşliğinde her yıl 30 Kasım günü Pinatubo dağına çıkabilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MALAPASCUA ADASI

FİLİPİNLER VİZESİ

CAMOTES ADASI

 

More from the blog

Coron Adası Gezilecek Yerler

Coron adası, Filipinler'in Busuanga adası olarak bilinen bir dalış cenneti. Palawan bölgesine bağlı olan ada Palawan'ın en kuzeyinde yer almaktadır. Lagünleri, gölleri, pitoresk plajları, snorkel...

Filipinlere Gitmek İçin 5 Neden

Asya kıtasının son yıllarda git gide popüleritesi artan ülke neresi diye sorsanız şüphesiz Filipinler deriz. Peki Filipinler'e gitmek için 5 neden nedir biliyor musunuz!...

Filipinler Turu Satın Alırken Dikkat Edin

Filipinler Turları son yıllarda gittikçe popüler olmaya başladı. Hatta o kadar talep gelmeye başladı ki son 1 yıl içeresinde sayısız Filipinler Turu gerçekleştirdik. Filipinler gezi...

En Ucuz Yılbaşı Filipinler Turu

Her yıl gelenek haline getirdiğimiz Yılbaşı Filipinler Turu için 2018 Yılbaşında da yine bir aradayız. Filipinler'e defalarca gitmiş çift olarak sizlere Filipinler'de gezilecek yerler...