Filipinlere ne zaman gidilirFilipinler hava durumu nasıldır, Filipinler’e gitmek için en iyi dönem hangisidir diye bir sürü soru alır olduk son zamanlarda. Her kafadan ayrı ayrı sesler çıktığı için detaylı olarak Filipinler mevsimini anlatmak istiyoruz.

Sadece Filipinler için değil Uzakdoğu’ya gidecek her insanın ilk sorusu en iyi dönem ne zamandır oluyor. 2011, 2013 ve 2016 yıllarında defalarca Filipinler’de bulunduğumuz sizlere en doğru kaynak olacağımızdan şüpheniz olmasın.

Filipinler’e gitmek için en iyi dönem Mart-Mayıs ayları arasıdır. Bu aylar arasında ülke en kuru ve en sıcak döneme girmektedir. Yağmurlara denk gelmeme ihtimaliniz çok yüksektir. Hava sıcaklığı ise 28-38 derece arasıdır.

Yüksek sezon ise Kasım ayında başlar Nisan’a kadar devam eder. Ancak Mart ayına kadar ülke genelinde ara ara yağışlara denk gelmek olasıdır. Hava sıcaklığı 25-32 derece arasıdır. Bu dönem sıcak, nemli ve az yağmurlu geçmektedir.

Düşük sezon ise Haziran – Eylül ayları arasıdır. Hava genellikle kapalı ve gün içerisinde kısa kısa yağmurlara denk gelme olasılığı yüksek bir dönemdir. Serin ve yağışlı bir iklim hakimdir. Diğer dönemlerin aksine bu mevsimde ülke serin bir rüzgar altına girmektedir. Genelde bulutlu ve yağışlı bir hava söz konusu olduğundan bu dönemde ülkeyi ziyaret edecek olanların konaklama ve benzeri giderlerde daha uyguna seyahat etme avantajları olacaktır. Ama deniz ve çevre gezilerden pek keyif alınamayacağını belirtmeliyiz. Hava sıcaklığı 25-32 derece arasıdır.

Ülkenin en pahalı olduğu dönem paskalya öncesi hafta, yılbaşı ve Çin yeni yılında ülke fiyatları %10 ila %25 arası artış göstermektedir.

Filipinler’de hangi aylar neler oluyor bir bakalım;

  • OCAK

Ati-Atihan : Ocak ayının ikinci haftası Kalibo’da gerçekleşen sokak dansları ve vahşi kostümler içine bürünülen bir festivaldir.

Sinulog : Ocak ayının üçüncü pazar günü Cebu şehrinde gerçekleşen Rio karnavalına benzer bir festivaldir.

Dinagyang : Ocak ayının son haftası bir milyon katılımcısı ile Iloilo şehrinde kutlanan eğlenceli bir festivaldir.

  • ŞUBAT

Kaamulan : Şubat sonu Mart başı Malaybalay şehrinde etnik grupların kültür ve geleneklerini sergilediği bir festivaldir.

Panagbenga/Baguio Çiçek Festivali : Şubat ayının üçüncü haftası Cordillera bölgesinde her yerin çiçeklerle süslendiği görsellik olarak insanı cezbeden bir etkinliktir.

Filipinler Balon Festivali : Clark, Pampanga’da dünyanın dört bir yanından gelen pilotlar eşliğinde gökyüzünde gerçekleştirdikleri bir festivaldir.

Suman : Şubat ayının üçüncü haftası

  • MART

Arya – Abra : Mart ayının bir veya ikinci haftası Bangued şehrinin Abra nehrindeki rafting şenliğidir.

Bangkero Festival : Mart ayının bir veya ikinci haftası Pagsanjan nehrinde kayık yarışlarının, renkli sokak göterilerinin ve konserlerin olduğu festivaldir.

Kaamulan Festival : Şubat sonu Mart başında Malaybalay şehrinde Filipin etnik kabilelerin yerel dansları ve şovlarının sergilendiği oldukça değişik bir festivaldir.

  • NİSAN

Allaw Ta Apo Sandawa : Nisan’ın ikinci haftası Kidapawan şehrinde geniş bir kitle tarafından kutsal Apo dağına saygı duyulan gündür.

Boracay Uluslararası Dragon Bot Festivali : Hong Kong’daki dragon bot festivalinin yerliler tarafından Boracay White Beach’te yerel kayıklarla yapılmış şeklidir.

  • MAYIS

Flores de Mayo : Filipinler’de yağmurlu sezonun başlamısıyla bereketin geldiğine inanılmasıyla Hz. Meryem’i onurlandırmak için kutlanan bir şenliktir.

Pahiyas : 15 Mayıs’ta çiftçilerin azizi olarak kabul edilen San Isidro Labrador’u onurlandırmak adına her yıl evlerin meyve ve sebzelerle dekore edildiği oldukça renkli bir etkinliktir.

  • AĞUSTOS

Kadayawan sa Davao : Ağustos’un üçüncü haftası Davao şehrinde askeri ve sivil geçit törenleri ile sokak dansçılarının muhteşem gösterisidir.

  • EYLÜL

Penafrancia Fluvial Festivali : Eylül ayının üçüncü cumartesi Bicol bölgesinde Meryem ana heykelinin caddelerde gezdirilip en son Bicol nehrinde mumlar eşliğinde yüzdürülmesi ile son bulan festivaldir.

  • EKİM

Ibalong : Ekim ayının üçüncü haftası Bicol ve Legaspi boyunca masalsı danslar eşliğinde Bicol’un efsanevi kahramanının ve tanrının betimlendiği sokak gösterilerinin yapıldığı etkinliktir.

MassKara : Ekim’in üçüncü haftası halkın değişik kostümler içine girerek caddelerde, sokaklarda eğlendiği bir şenliktir.

  • ARALIK

Pinatubo Yürüyüşü : Yerli rehberler eşliğinde her yıl 30 Kasım günü Pinatubo dağına çıkabilirsiniz.

Filipinler’i bizimle keşfetmek için Filipinler Turumuza bekleriz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MALAPASCUA ADASI

FİLİPİNLER VİZESİ

CAMOTES ADASI

1 YORUM

  1. Merhabalar, bizim ailecek 29 nisan 10 mayıs arasında tatil fırsatımız var.3-4 gün kültür geri kalanını deniz tatili yapmak istiyoruz. Boracay’ı tavsiye ediyorlar deniz için. Siz Filipinler e gitmek için en iyi dönem mart-mayıs demişsiniz ancak terddütte kaldık ,mayısın ilk 10 günü de iyi sezonun içine giriyormu diye.Bu dönem için başka öneriniz varmı eğer Filipinler doğru noktaysa burada nasıl bir program yapmamızı önerirsiniz? Şimdiden telekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here