Kawasan Şelalesi Filipinler

AsyaFilipinlerKawasan Şelalesi Filipinler

Filipinlerde görülecek yerler arasında en baş sırada bizce Kawasan Şelalesi olmalı. Filipinler Visayas bölgesinde en turistik noktalardan bir tanesidir.

Kawasan şelalesi için ister kanyon turuna katılabilir isterseniz sadece ana şelaleye gidip bir kaç saatinizi şelaleyi fotoğraflayıp burada yüzerek vakit geçirebilirsiniz. Tavsiyemiz kesinlikle kanyon turuna katılmanız yönünde olacak.

Şimdi gelelim Gezgin Çift’in Kawasan Şelalesi macerasına

Kawasan Şelalesi

Moalbol Filipinler’deki ilk durağımızdı başımıza gelen bavulları kaybetme aksiliğinden sonra ne yapacağız diye kara kara düşünürken boş boş oturup çantalarımızı beklemek yerine ilk günümüzü Kawasan şelalesinde değerlendirmeye karar verdik. Magic Island Dive Resort yetkilileri sağ olsunlar tüm organizasyonu hazırlamışlardı. Fakat sadece biz kendimizi hazırlayamamıştık.

Çantalar olmayınca doğal olarak eşyalarda olmuyor. Benim altımda polar eşofman Neslihan’ın altında dar bir kot!

Türk’ün pratik zekası ile Neslihan pantolonu yırtıp şort haline getirdi, Orkun’un öyle birşey şansı olmadığı için Moalboal Mall’dan en ucuzundan bir deniz şortu alındı. Şort yatakta dahi giyilmeyecek cinsten. Zaten otel sahibinin şorta garip garip bakıp bununla şelaleye gidemezsin demesinden bir aksilik olacağını anlamıştık. Yapacak bir şey yok çıktık yola.

Kawasan Şelalesi

Sabah 08:30’da bizi alan araçla beraber 20 dakikalık yolculuk sonunda Kawasan şelalesine ulaştık. Önce Kawasan için bir külübeye uğrayıp isim soyisimlerimizi yazdık ve buradan rehberleri de araca alıp devam ettik. Park noktasında araçtan inip 20 dakika orman içinde patika yoldan yürüdük. Bu yürüyüş esnasında rehberlerin esprileri ve ormandaki ağaçları tanıtmaları ile yol nasıl geçti anlamadık. Asıl İngilizce bilen rehberin de dişleri olmadığı için onu anlayabilmek uğruna da yolun nasıl geçtiğini fark etmedik diyebiliriz

Ta ki bir kayanın üzerine çıkıp kanyonun başında 5 – 6 mt yükseklikten atlıyoruz demelerine kadar. Önce tüm gruptakiler dahil biz de şaka yapıyorlar sandık, güldük   Fakat işin ehemmiyetini çok kısa sürede anladıktan sonra eğlencenin yerini inceden bir stres aldı. Yapacak tek şey kendimizi suya atmak! Kurbanlık koyun gibi sırayla ve çığlık çığlığa kendimizi suya bıraktık. Zaten ilk atlayıştan sonra afyonumuz patlıyor ve Kawasan kanyonunun akıntısında macera başlıyor.

Kawasan Şelalesi

Kanyonun bizi en çok mutlu eden özelliklerinden biri de suyunun soğuk olmamasıydı. Çünkü o bizim için başlı başına bir stres kaynağıydı. Ve gölgeye rağmen suyun sıcak olması stresimizi alt edip kanyonun sadece keyfini çıkarmamızı sağladı.

4 saat süren tur boyunca kaç kere atladığımızı, zıpladığımızı, kaydığımızı, yüzdüğümüzü, güldüğümüzü, bağırıp çağırdığımızı hatırlamıyoruz bile. Tek hatırladığımız bugüne kadar yaşadığımız en heyecanlı en macera dolu ve en eğlenceli outdoor aktivite olduğuydu.

Peki bu kanyonun maceralı yolculuğundan sonra nereye mi varıyoruz?

Tüm arama motorlarında Kawasan Fall yazınca karşımıza çıkan o eşsiz fotoğrafa. Ve biz bu fotoğrafın içindeyiz.

Kawasan Şelalesi

Şelaleye varış noktasında hem yemek yeniyor hem saatlerdir yapılan aktivitenin yorgunluğu atılıyor hem de şelalenin altına dizilmiş sallar ile şelalenin altında tüm kuvvetiyle akan suyla eğleniyoruz.

Burası öyle bir yer ki fotoğraf çekmeyi sevmeyenin çekesi,

Fotoğraf çektirmeyi sevmeyenin çektiresi,

Hele yüzmeyi sevmeyenin yüzesinin geleceği muhteşem bir doğa güzelliğidir.

Kawasan Şelalesine Ulaşım

Cebu South Bus Terminalden Ceres Bus Line otobüsleri ile 4 saatte Moalboal’a gidilmeli. Moalboal’dan Badian bölgesine yerel taşıma araçları Jeepneyler ile ulaşabilir ya da motosiklet kiralayıp gidebilirsiniz. Şelale moalboal’dan sadece 20 km uzaklıktadır.

Kanyon turu yapmak isterseniz otelinizden bu turu satın alabileceğiniz gibi Kawasan Fall girişinden de rehber alıp gidebilirsiniz.

Tur ücreti 1500 php.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba bende bu ara filipinler programımı hazırlamaya çalışıyorum ama zaman konusunda sıkıştım. Bazı bilgilerinize ihtiyacım olacak.Cevap yazarsaniz çok sevinirim. sabah 7 de boholden feribot ile cebu’ya( 9:00) cebudan badiana geçip kanyon turu ve kawasan şelalelerini gezmek istiyorum. cebu – badian arası otobüs saatlerini ve badian kanyon turu saatlerini bulamadım. Akşam osloba otobüs bulabilir miyim?

    • Merhaba, Cebu South bus terminal’e gidip buradan kalkan otobüslerle kolayca ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Badian ve Oslob’a sürekli otobüs seferleri var. Biz bundan 3 yıl önce Cebu’ya gece varıp havalimanından direk terminale geçip otobüsle oslob’a geçmiştik. hatta oslob’a varışımız sabaha karşı olmuştu. Ulaşım konusunda sıkıntı yaşamazsınız 😉

      Oslob’tan kalkan yerel halk otobüsü jeepneyler ile Kawasan şelalesinin girişine kadar gitmeniniz mümkün. Girişteki görevlilerden kanyon turu hakkında bilgi alabilirsiniz. Ya da Oslob’dan Kawasan turu da satın almanız mümkün..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Coron Adası Gezilecek Yerler

Coron adası, Filipinler'in Busuanga adası olarak bilinen bir dalış...

Filipinlere Gitmek İçin 5 Neden

Asya kıtasının son yıllarda git gide popüleritesi artan ülke...

Filipinler Turu Satın Alırken Dikkat Edin

Filipinler Turları son yıllarda gittikçe popüler olmaya başladı. Hatta...

En Ucuz Yılbaşı Filipinler Turu

Her yıl gelenek haline getirdiğimiz Yılbaşı Filipinler Turu için...