Filipinler Gezi Rehberi

Filipinler turu son yıllarda oldukça revaçta olan Uzakdoğu turlarından biri haline gelmeye başlamıştır. Cennet gibi adaları, el değmemiş doğası ve birbirinden nefis şelaleleri ile seyahat severlere gezmek namına aradıkları her şeyi sunmaktadır. Filipinler gezi rehberi başlıklı makalemizde sizlere biraz olsun Filipinler’in tarihini, coğrafi konumunu ve bölgelerini tanıtmak istiyoruz. Pasifik’in ateş çemberi olarak bilinen Filipinler tarihi, doğası ve kültürü ile kesinlikle gidilip görülmesi gereken ülkelerden bir tanesidir.

FİLİPİNLER TARİHİ

Filipinler’de yaşamış olan ilk yerlilerin bundan 40.000 yıl önce yaşadığı düşünülmektedir. Batı Visayas bölgesindeki Palawan’da 22.000 yıl öncesine ait insan kemikleri aynı zamanda 30.000 yıl öncesine ait antik çağlardan kalma kaya’dan yapılma eşyalarda bulunmuştur. Gerçek Filipinliler soyu Negritos ve Aeta’dır. Ufak tefek olan siyah tenli ve kıvırcık saçlara sahip bu Aeta ırkı 10.000-13.000 yıl önce Asya kıtasından gelmiştir. İlk geldikleri dönemde Filipinler’in her yerine yayılan ırk şimdilerde Luzon, Palawan, Negros, Panay ve Mindanao bölgelerinin yüksek yaylarında yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu ırkların ardından Malaylar, Hintliler ve Çinlilerin ardından 10 yy’da Endonezya’dan (Kalimantan) gelen müslüman tüccar sayesinde Filipinler’in güneyinde İslamiyet yayılmaya başladı.

İslamiyet’in yayılmaya başlamasının akabinde İspanyolların himayesi altında dünyanın küre olduğunu ispat etmek için dünya turuna çıkan Ferdinand Macellan’ın 1521 yılında Filipinler’e ilk ayak basan Avrupalı olmuştur. Müslüman düşmanı olan Ferdinand Macellan Mactan adasına saldırıp Müslümanlar ile çatışma haline girdi ve Lapu Lapu tarafından öldürülmüştür. Macellan’dan yıllar sonra (1542) ülkeye gelip burada İspanyol merkezi kurmak için uğraşan Miguel Lopez de Legazpi sayesinde ülke kısa sürede İspanyollar tarafından fethedilmiştir (1571). Yeni sömürgenin baş şehri Manila olmuş ve İspanyol Kralı Philippe’in onuruna ülkenin adı Filipinler olarak konulmuştur.

19.yy’ın sonlarında 25.Nisan.1898 yılında Amerika’nın İspanyollara savaş başlatması ile Manila kenti Amerika tarafından işgal edildi. 17 Temmuz’da sona eren savaş neticesinde 10.Ağustos.1898 tarihinde Amerika ile İspanya arasında Paris anlaşması imzalanmış ve bunun yanı sıra Filipinler 20 milyon dolar karşılığında Amerika’ya devredilmiştir.

1898 yılında Filipinler Amerika Birleşik Devletlerin ilk ve tek kolonisi olmuştur. Amerika-Filipin savaşını takiben Amerika ada’ya geniş çaplı eğitim getirmiştir. Filipinler II. Dünya Savaşında Amerika’nın yanında olmuş meşhur Bataan ve Corregidor çarpışmasında Japonya’nın ilerlemesini geciktirip Avustralya’yı kurtarmışlardır.

II.Dünya Savaşı sırasında ülke 1942-1944 yılları arasında Japonlar tarafından işgal edildi. 1944 yılı sonlarına doğru Amerika generali Douglas Mac Arthur 700 gemi ve 174.000 asker ile Filipinler’e ulaşarak Leyte ve Mindanao adalarındaki Japonları bertaraf etmeyi başardılar. Çatışma sonucu Amerika’nın kaybı 4000-6000 kişi arasındayken Filipinlerin kaybı tahmini 1 milyon olmuştur.1946 yılında bağımsızlığını kazanan nihayet özgürlüklerine kavuşmuş oldular.

Filipinler dünya’da en fazla İngilizce konuşan insan sayısına sahip 3. ülkedir. Ana dil Filipince, ardından İngilizce ve ayrıca 76 yerel dil ve 500 farklı lehçe ülke genelinde konuşulmaktadır. Ülke Asyalılar, Avrupalılar ve Amerikalılardan etkilendiği için tarihleri de kaynaşmıştır.

Filipinler özgürlüğünü seven, demokrasi yanlısı olması ile İngilizce dilde 12 ulusal gazetesi, 7 ulusal televizyon istasyonu, yüzlerce kablolu televizyon istasyonları ve 2000 radyo istasyonlarına sahiptir.

Filipinler Coğrafi Konum

Filipinler gelişmekte olan batı dünyasının kavşağında yer alır. Güneydoğu Asya’nın tam kalbinde 7.641 tane adası ve 1900 km uzunluğu ile Batanes’in ucundan Sulu takımadalarına kadar uzanıp yatmaktadır. Filipinlerin toplam yüzölçümü 300.000 km2’dir. Filipinlerin sahip olduğu 11 büyük ada ülkenin % 94’ünü kapsamaktadır. Ülkenin 3 ana adası Visayas, Luzon ve Mindanao’dur. Ülke’nin batı kıyılarından Doğu Çin Denizinin suları süzülmektedir, kuzeyinde Tayvan, Çin ve Hong Kong daha kuzeyinde Japonya, batısında Malezya, Tayland, Singapur bulunmaktadır. Pasifik okyanusunun suları ülkenin doğu ve batısını süpürmektedir.

Emsalsiz konumu sayesinde ülke ticaretin, kültürün ve entellektüelliğin merkezidir.

Filipinlerin Flora Faunası

Filipinler’in sahip olduğu flora ve fauna sayesinde dünyanın en iyi biyoçeşitliliğine sahip ülkeler arasında yerini almasına önemli bir katkısı bulunmaktadır.

Ülkenin sahip olduğu dağlar, volkanları mercan resifleri, kireçtaşı mağaraları ve sahilleri gelen her ziyaretçisine umduğundan fazlasını sunmaktadır. Filipinler’in aktif olan volkanı Mayon dağıdır. En yüksek dağı (2900 mt) ise Mindanao’da bulunan Apo Dağıdır. Asya kıtasının en uzun nehri ve en büyük mağarası ise Filipinler’in Palawan bölgesindeki Subterannean Nehridir. Doğası ile büyüleneceğiniz yer Palawan Bacuit takımadası, ülkenin coğrafi güzelliğini sunan er ise Kuzey Luzon’daki pirinç tarlalarıdır.

Filipinlerde 13.500 çeşit bitki türü bulunmaktadır. Bilim adamlarına göre bu türlerin sadece % 30 %40’ı Filipinlerde yetişmektedir.

Adalar en az 111 memeliye ev sahipliği yaptığı gibi 500 çeşit mercan’da ülkede bulunduğu için dünyanın 2. Mercan çeşitliliğine sahip ülkesidir. 600 çeşit kuş türünün de yaşadığı ülkede türlerden yaklaşık 200 tanesi dünyada sadece Filipinlerde görülmüştür.

Filipinlerin İklimi

Kasım ve Şubat ayları en serin ve ziyaret edilmesi gereken en iyi dönemdir.

Mart ve Mayıs aylarında ülke yazı yaşamaktadır yani çok sıcak ve kuru iklimin hakimiyeti söz konusudur.

Haziran ve Ekim ayları arası yağış görülmekle birlikte Temmuz ve Kasım aylarında tayfunlara denk gelmeniz olasıdır.

Yıl boyu sıcak ve tropik iklimin hakim olduğu ülkede ortalama sıcaklık 26,5 derecedir. Yıl içinde kuru, yağışlı ve tayfunlu dönemler yaşanıyor olsa da Cebu, Visayas yılın her dönemi sıcak olmakta ziyarete uygundur.

FİLİPİNLER’DE GEZİLECEK YERLER

Ifugao Piriç Tarlaları : Yabani kırsal ile kaplı dağların üzerindeki pirinç tarlaları ülkenin adeta sembolüdür. Banaue, Batad ve Ifugao’nun köyleri pirinç tarlaları ile ziyaretçilerin dikkatini çeken bölgelerdir.

Volkanlar : Pasifik’in ateş çemberi olarak bilinen Filipinler’de onlarca volkan bulunmakta ve bunlardan 27 tanesi aktiftir. Ülkenin en bilinen Mt. Pinatubo, Mt. Mayon ve Taol volkanlarıdır. Bu 3 volkan’da Filipinler’in Luzon bölgesindedir.

Filipinler’in en büyük volkanlarından biri olan Mt. Pinatubo’da 15. Hazira. 1991 yılında şiddetli patlama meydana gelmiş ve Mt. Pinatubo dağının zirvesinden büyük bir parça kopmuştur. Patlama sonucu 700 kişi hayatını kaybetmiştir. Mt. Pnitubo patlaması yüzyılın en büyük 2. Volkan patlaması olup sonucunda küresel sıcaklık yaklaşık 0.5 santigrat düşmüştür.

Bir diğer önemli volkan Mt. Mayon’da ise 1616 yılından bu yana 47 patlama meydana gelmiştir. 1616 ila 2002 yılları arasında en az 1300 kişi patlama nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

Diğer volkanlar ise Mt. Kanlaon, Mt. Guiting-Guiting, Mt. Halcon’dur.

Bacuit Takımadaları : Palawan’ın kuzeyinde El Nido bölgesinde yer alan Bacuit takımadalarında yolculuk yaparken lagünleri, saklı koyları kumsalları, kayalıklardan oluşan adaları, keskin kireç taşı kayalıklarını görebileceğiniz dudak uçurtan bir bölgedir. El Nido hakkında detaylı yazımız için burayı tıklayabilirsiniz.

Filipinler’in Kumsalları : Yer Filipinler olunca denizin ardına inci gibi boylu boyunca uzanmış beyaz kumsallar akla gelmezse olmaz. Ülkenin toplam 7.641 adası olduğundan sizlere sessiz, kalabalık ve el değmemiş kumsallar sunmaktadır. Sadece denize girmekle yetinmeyip, Malapascua ve Sipalay’da unutulmaz dalış deneyimi, Boracay adasında kitesurf deneyimi, San Juan ve La Union’da sörf deneyimi yaşayabilirsiniz.

Bicol : Filipinler’in 5. Bölgesinde yer alan Bicol sizlere macera dolu bir deneyim sunmaktadır. Volkanlar, kumsallar, mağaralar, koylar göller ve parklar içinde maceranın keyfini çıkarabilirsiniz. Bicolandia olarak tabir erdilen bölge Camarines Sur, Camarines Norte, Sorsogon, Catanduanes, Albay ve Masbate’de meydana gelmektedir.

Bicol turistler tarafından en iyi bilinen bölgedir. Mayon volkanına tırmanış, Donsol’da beyaz köpek balıkları ile dalış, ülkede yiyebileceğiniz en iyi halo halo tatlısı burada yapılıyor olması, Camarines Sur’da su kayağı ve daha pek çok aktivite sizleri bekliyor.

Bohol Adası : Filipinler’in diğer bölgelerine nazaran daha az turistik br bölge olan Bohol adasında çikolata tepeleri ve dünyanın en küçük maymunu olan Tarsier’in burada olması adayı ziyaret etmek için başlıca sebeplerdir.

Boracay Adası : Kumsal partilerinin vazgeçilmez merkezi, beyaz kumsalların sere serpe uzandığı sahil şeridi tropik tatil severlerin vazgeçilmezidir.

Kolonyol Mimari : Filipinler sadece beyaz kumsallar ve maceradan ibaret değildir. İspanyo sömürgesi altında kalan ülke Avrupa Mimarisine de sahiptir. Kuzey Luzon’daki kaldırım taşlı sokakların hakim olduğu Vigan şehri, Negros’daki Silay şehri tarihi yapıları ile birlikte çok güzel korunmuş bölgelerden yalnız birkaç tanesidir. Tarihten kalma bir çok köşk’ün restore edilerek otel/restaurant’a dönüştürülmüş olduğu yapılarda çok hoş vakit geçirebilirsiniz. Unesco miras listesinde yerini alan Santa Maria, Paoay ve Miagao’da yine İspanyollardan kalma diğer miraslardır.

Apo Reef : Mindoro boğazında 27.469 hektar alanı ile dünyanın 2. Büyük mercan kayalığına sahip mercan adası olması dalış severlerin vazgeçilmez dalış noktalarından biridir. Apo Reef 1996 yılında koruma altına alınmıştır.

Sagada : Filipinler’in başkenti Manila’nın 275 km kuzeyinde yer almaktadır. Kaplıcalar, damlataş ve dikit oluşumlarına sahip Sumaguing Mağarasında yürüyüş macerası, Bokong şelalesi ve Eco vadisi çevresinde kireçtaşı oluşumlarına asılı tabutlar ve yine Lumiang mağarasındaki tabutlar Sagada’yı görmenizi gerektirmektedir.

Sagada’da insanlar kendi tabutlarını kendileri yapıyor. Öldükten sonra ise cenin pozisyonunda tabuta yerleştirilip ya mağaranın içinde konuluyor ya da kayalara asılıyorlarmış. Ancak turizmin gittikçe ilerlemesi yüzünden artık bu gelenek uygulanmamaktadır.

Filipinler’deki Festivaller

En önemli festivalleri Ati-Atihan, Moriones Madness, Crucifixion Ceremonies, MassKara ve Rodeo Masbateno olmasına rağmen aşağıdaki listede hangi ay hangi festivallerin olduğuna dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ocak : Ati-Atihan, Sinulog Fiesta,

Şubat : Çin Yeni Yılı, Panagbenga Flower Festival

Nisan : Moriones Madness, Crucifixion Ceremonies, Lenten Festival of Herbal Preparation

Mayıs : Rodeo Masbateno, Flores de Mayo, Pahiyas sa Lucban

Haziran : Pintados-Kasadyaan, Baragatan Festival

Ağustos : Kadawayan sa Dabaw Festival

Ekim : Masskara Festival, Todos los Santos

Aralık : Shariff Kabungsuan Festival

Filipinler’de Resmi Tatiller

1 Ocak : Yeni Yıl Tatili

2 Şubat : People Power Day

9 Nisan : Araw ng Kagitingan

1 Mayıs : İşçi Bayramı

12 Haziran : Bağımsızlık Günü

21 Ağustos : Ninoy Aquino Günü

Ağustos ayının son Pazar günü : Ulusal Kahramanlar Günü

1 Kasım : Azizler Yortusu

30 Kasım : Bonifacio Günü (Filipinler’in en iyi kahramanı Adnres Bonifacio için kutlanan gündür)

25 Aralık : Noel Günü

31 Aralık : Yılbaşı arifesi

Filipinler Para Birimi

Filipinlerin para birimi Peso’dur. Kuruşlara ( 1,5,10,25) centavos verilir. Dövizleri alışveriş merkezleri, oteller ve bankalarda bozdurabilirsiniz.

Otel, restaurant, mağazalardan kredi kartı (Amex, visa, master) ile alışveriş yapılabilmektedir.

Para birimi çeviricisi için “Xe” tavsiye edilen ve doğru bilgi içeren bir sitedir.

Filipinler Vizesi

6 ay geçerliliği olan pasaportunuz ile ülkeye giriş yapabilir ve 30 güne kadar bu ülkede kalabilirsiniz. 30 günden fazla kalmak isteyenler göçmenlik bürosu ya da Filipinler Konsolosluğundan/Elçiliğinden bu süreyi uzatabilirler.

Filipinler’e Ulaşım

Bir çok insanın Filipinlere giriş yaptığı havalimanları Manila Ninoy AquinoInternational Airport (NAIA), Cebu ve Clark’dır Filipinlere sefer yapmakta olan pek çok havayolu şirketi olduğu için fiyat olarakta kıyas yapabilme imkanı doğmaktadır. Bu havayolu şirketleri Airasiazest, Cebu Pasific, Jetstar, Philippine Airlines, Seair, Tiger Airways’dir.

Taksi

Filipinlerde her taksinin muhakkak taksimetresi bulunmakla birlikte taksimetrenin açılış fiyatı 40 PHP’dir. Taksimetresi kırık taksiye veyahut taksimetresini açmak istemeyen taksicinin aracından inip başka taksiye binmeniz önerilir. Büyük şehirlerde taksi yerine tercih etmeniz gereken Grab’dir. Bu uygulamayı telefonunuza indirerek çok daha ucuza seyahat edebilirsiniz.

Jeepney

İlk jeepney II. Dünya savaşından sonra Amerikalılar tarafından ordu araçları modifiye edilip bu halini almıştır. Sonrasında Filipinliler bu araçları yerel ulaşım aracı olarak kullanmaya başladıkları gibi araçlara müzik tesisatı da ekleyerek rengarenk boyamışlar ve ortaya oldukça keyifli ve eğlenceli bir araç çıkmıştır. Şehir içindeki jeepney’lerin tarifesi 8 PHP’den başlamaktadır.

Motosiklet

Ufak adaları keşfetmek için motor en kullanışlı araçtır. Günlük 500 PHP’e kiralayabileceğiz motor ile dilediğiniz gibi gezebilirsiniz. Kask ücretinin motosiklet ücretine dahil olmadığını bilmelisiniz. Bunun için ayrıca ücret ödemelisiniz.

Filipinler Önemli Telefonlar

Ülke Kodu : +63

Acil : 117

Manila Uluslararası Havalimanı : +63 2 877 7888

Biraz Filipince İşinize Yarayabilir

İyi günler : Magandáng araw ma·gan·dang a row

Güle güle : Paalam na pô. (pol) pa·a·lam na po’

Evet : Oo. (inf) o·o

Hayır : Hindî. (inf) heen·dee’

Teşekkürler : Salamat. (inf) sa·la·mat

Rica ederim : Waláng wa·lang anumán. (inf) a·noo·man

Nasılsın : Kumustá? (inf) koo·moos·ta

İyi, ya sen : Mabuti. Ikáw? (inf) ma·boo·tee ee·kow

Adın ne : Anó ang pangalan a·no ang pa·nga·lan mo? (inf) mo

Adım…. : Ang pangalan ko ang pa·nga·lan ko ay … (inf) ai …

İngilizce konuşabiliyor musun : Marunong ka ba ma·roo·nong ka ba ng Inglés? nang eeng·gles

Anlamıyorum : Hindí ko heen·dee ko náiintindihán. na·ee·een·teen·dee·han

Guesthouse : bahay- ba·hai· bisita bee·see·ta

Hotel : otel o·tel

Diğer Yazılarımız da İlginizi ÇEKEBİLİR

Coron Adası Gezi Rehberi

Cebu Gezi Rehberi

More from the blog

Coron Adası Gezilecek Yerler

Coron adası, Filipinler'in Busuanga adası olarak bilinen bir dalış cenneti. Palawan bölgesine bağlı olan ada Palawan'ın en kuzeyinde yer almaktadır. Lagünleri, gölleri, pitoresk plajları, snorkel...

Filipinlere Gitmek İçin 5 Neden

Asya kıtasının son yıllarda git gide popüleritesi artan ülke neresi diye sorsanız şüphesiz Filipinler deriz. Peki Filipinler'e gitmek için 5 neden nedir biliyor musunuz!...

Filipinler Turu Satın Alırken Dikkat Edin

Filipinler Turları son yıllarda gittikçe popüler olmaya başladı. Hatta o kadar talep gelmeye başladı ki son 1 yıl içeresinde sayısız Filipinler Turu gerçekleştirdik. Filipinler gezi...

En Ucuz Yılbaşı Filipinler Turu

Her yıl gelenek haline getirdiğimiz Yılbaşı Filipinler Turu için 2018 Yılbaşında da yine bir aradayız. Filipinler'e defalarca gitmiş çift olarak sizlere Filipinler'de gezilecek yerler...