Moalboal Gezi Rehberi Filipinler

Filipinler’in bilinen Boracay, Bohol, El Nido, Puerto Princesa ve Coron bölgelerine gitmiş oraların tüm güzelliklerini yaşamıştık. Oysa ki Filipinlerde görülecek yerler buralardan ibaret değil.

Uzun, yorucu ve aksiliklerle geçen yolculuk sonrası saatler demek yanlış günler sonra Moalboal’a varabildik. Yolculuğumuzun nasıl geçtiği ve başımıza gelen aksilik için Filipinler’e Yolculuk makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

Moalboal Cebu şehrinden 92 km uzaklıktaki Visayas Bölgesinin güneybatı kesiminde yer almaktadır.

1970 yılından bu yana kumsalları ve renkli sualtı dünyası ile bilinen kasaba dünyanın her bir yanından gelen dalış severlerle doludur. Dalış yapmak için özellikle bir mevsim tercih etmenize gerek yoktur. Yüksek sezonda da düşük sezonda da Moalboal dalış için çok uygun bir bölgedir.

Moalboal’un en popüler kumsalı kasabadan 4 km uzaklıktaki Panagsama’dır. Kuzeye uzanan 7 km uzunluğu ile bembeyaz kumsala sahip Panagsama White Beach diğer adıyla Basdako ile birleşmektedir.

Basdako kelime anlamıyla Big Sand-Beyaz Kumsal demektir.

Her ne kadar 7 km boyunca beyaz kumsal var desekte asıl bembeyaz kumsal White Beach bölgesidir. Giriş ücretine tabi kumsala giderek denizden 30 metre sonra inanılmaz sualtı çeşitliliği şaşkınlık vermektedir.

Deniz suyunun çekilme zamanı 17:00 ila 08:00 arasıdır.

Biz çoğu turistin aksine White Beach ve Panagsama kumsalı yerine kasabadan 3 km uzaklıktaki Magic Island Dive Resort’te konaklamayı tercih ettik.

Kasabada ATM olmadığı için yanınızda yetecek kadar para bulundurmanızda fayda var. ATM yok ama alışveriş merkezi var. Bizim kafadalar  Hiçbir şey olmasın ama alışveriş merkezi kesin olsun.

Moalboal’da Yapılması Gereken Aktiviteler

-Lambug Beach : Kawasan şelalesine varmadan 9 km önce.

-Kawasan Fall : Moalboal’un 25 km güneyinde. Girişine Barangay Matutinao denilmektedir. Buradan nehir boyunca 15-20 dakika yürümek gerekiyor.

Şelale girişindeki rehberler size ne derse desin sakın inanmayın. Nehir boyunca yürüdüğünüzde zaten şelaleye varacaksınız. Normalde motosikletler girişe park ediliyor diye bir bilgi olmasına rağmen hemen hemen tüm motosikletler şelale girişine kadar gitmişti.

Kawasan Şelalesinde fazla akıntı olmadığı için biz can yeleksiz rahatlıkla yüzdük. Size olurda ısrar ederlerse almak zorunda değilsiniz.

Eğer Kawasan kanyon turu yapmayı düşünmüyorsanız parmak arası terliklerle şelaleyi ziyaret edebilirsiniz.

Biz kesinlikle kanyon turunu tavsiye ediyoruz. Hayatımızın en eğlenceli, en atraksiyonlu 5 saatini geçirdik. Kanyon turu için çok çooook rahat ayakkabı giymenizi öneririz. Yoksa tur sizler için eziyete dönüşebilir.

Kawasan Şelalesi haftasonları yerlilerin istilasına uğradığı için Cumartesi Pazar ziyaret etmenizi önermiyoruz.

-Alegria : Kawasan şelalesinin 11 km güneyinde şelaleleri ile ünlü bir bölgedir. Cancalanog, Cambais, Montepeller, Kawa Kawa şelaleleri gerçekten görülmeye değer doğal güzelliklerdir.

-Malabuyoc : Alegria’dan 20 km güneyde bulunan bölgede Kabutungan şelalesine ve Mainit sıcak su kaplıcasına ziyaret edilmelidir.

Mainit kaplıcasında 3 tane havuz bulunuyor. Ve su sıcaklığı 44 dereceyi bulmaktadır.

-Osmena Peak : Moalboal’un 36 km güneyinde trekking için muhteşem bir yer.

-Pescador Island

Moalboal’a Ulaşım

İlk defa çok rahat, yükümüz olmadan ama bir yandan tüm hevesler yıkılmış halde seyahat ettik. Cümle çok karışık geldi dimi  Biz Filipinler’e vardık varmasına da çantalarımız varamadı o yüzden. Kayıp eşya formunu doldurma, İstanbul’daki tanıdıklara ulaşarak Atatürk havalimanını aramalarını Air Asiana uçağının kalkıp kalmadığını öğrenme evresi (iyiki havalimanında ücretsiz wifi vardı da whatsapp sayesinde tüm konuşmalar beleş oldu) ve Cebu Mactan havalimanındaki Air Asiana ofisinden İstanbul’dan kalkan uçağın sistemden nerede olduğunu öğrenme vs derken mecbur yolumuza devam ettik.

Havalimanı taksi durağından bir taksiye binerek direk South Bus Terminale gitmemiz gerekiyor. Burdan ilk otobüse binerek (klimasız) 4 saat sonra Moalboal kasabasına vardık.

Klimasız otobüsler çok dur kalk yaptığı için siz klimalıyı tercih edebilirsiniz. Hem daha rahat hem de ücretsiz wifi olduğu için yolculuk boyunca sıkılmazsınız.

Kasabaya vardıktan sonra otele ulaşmanız yolları trcycle ve motosiklet taksiler. Trcycle fazla para istediği için 50 php’ye 2 kişi bir motosiklet taksi tutarak ulaşımımızı sağladık.

Gezi Tarihi : Aralık 2015

More from the blog

Coron Adası Gezilecek Yerler

Coron adası, Filipinler'in Busuanga adası olarak bilinen bir dalış cenneti. Palawan bölgesine bağlı olan ada Palawan'ın en kuzeyinde yer almaktadır. Lagünleri, gölleri, pitoresk plajları, snorkel...

Filipinlere Gitmek İçin 5 Neden

Asya kıtasının son yıllarda git gide popüleritesi artan ülke neresi diye sorsanız şüphesiz Filipinler deriz. Peki Filipinler'e gitmek için 5 neden nedir biliyor musunuz!...

Filipinler Turu Satın Alırken Dikkat Edin

Filipinler Turları son yıllarda gittikçe popüler olmaya başladı. Hatta o kadar talep gelmeye başladı ki son 1 yıl içeresinde sayısız Filipinler Turu gerçekleştirdik. Filipinler gezi...

En Ucuz Yılbaşı Filipinler Turu

Her yıl gelenek haline getirdiğimiz Yılbaşı Filipinler Turu için 2018 Yılbaşında da yine bir aradayız. Filipinler'e defalarca gitmiş çift olarak sizlere Filipinler'de gezilecek yerler...