SUBTERRANEAN YERALTI NEHRİ

Türkiye’den Filipinler’e varmadan haftalar öncesinden hangi şehirde hangi tura katılmalıyız, nereleri görmeliyiz listeyi bir güzel hazırladık. Puerto Princesa‘da katılacağımız turlardan biri Unesco tarafından koruma altına alınan Puerto Princesa Yeraltı Nehri turuydu. Gitmeden önce otelin tur departmanı ile hangi turlara gitmek istediğimizi söyleyip, fiyatları öğrenince rezervasyonumuzu yaptık. Puerto Princesa Subterranean Underground River için kişi başı 1.540 PHP ödedik.

Subterranean Underground River Ulusal Parkı Puerto Princesa’nın 76 km kuzeyinde bulunuyor. Yollar kötü olduğu için ağırdan ağırdan gitmek zorunda kalıyoruz. Yaklaşık 2 saat sonra Sabang’a vardık. Burası ufacık bir sahil kasabası. Etrafta aslında pek de bir şey yok. Sabng’ın geniş kumsalında ağaçlar altında ki açık büfeden yemeklerimizi alıp tur’a katılan diğer insalarla yemeğimizi yer yemez yürüyerek 5 dakika da iskeleye ulaştık. 20-25 dakika bot yolculuğundan sonra Subterranean Underground River Ulusal Parkı’nın girişine vardık. Kumsaldan ormanlık alana girerek, ağaçların aralarına yapılan tahta yollardan geçerek nihayet nehrin girişine varıyoruz.

Dünyanın yeni 7 harikasından biri olan Subterranean Underground River 20 milyon yıl geçmişe sahip kireçtaşı formasyonunun oluşturduğu jeolojik nehri kuzey Çin denizine dökülmektedir. Ulusal parkın kapsadığı alanda 800 çeşit bitki örtüsü bulunduğu gibi 224 çeşit hayvan yaşamaktadır.

Kasklarımızı ve can yeleklerimizi giydikten sonra denge konusunda oldukça dikkatli olmamız gereken dar uzun botumuzu kiloya göre oturtulduk.

Mağaranın girişine vardığımız anda içeriden gelen ağır kokunun etkisini hissediyoruz ve bu berbat kokuyor doğru rehberimizin kürek çekmesi ile daha da yaklaşıyoruz.

Binlerce yarasa ve sığırcık kuşunun uçuştuğu zifiri karanlıkta fenerin aydınlattığı her noktaya pür dikkat bakıyoruz, ben elimde makina çekebildiğimi makinamın flaşı yettiği kadar çekmeye çalışıyorum. Kireçtaşı formasyonlarının aldığı şekilleri sebzeden meyveye oldukça geniş yelpazeden oluşuyor Nehir damlataş ve sarkıtlarla süslenmiş kendimizi başka bir boyutta hissettiğimiz bir yerdi. Mağaranın en yüksek noktası 65 metredir.

8.2 km uzunluğa sahip nehrin 45 dakika ile 1 saat arasında gerçekleştirdiğimiz turda yalnızca 1.5 km’i gezebiliyoruz. Ancak daha uzun gezmek isteyen 3 saatlik 4 km uzunluğu gezebilecekleri turu satın alabilirler.Turumuzu bitirdikten sonra geldiğimiz yolu tekrar geri dönüyoruz.

Dönüşte gelirken uğramadığımız çeşitli hayvanların yanına ziyaret ediyoruz. Bunlardan biri uzun kuyruklu ve yengeç yiyen Makaklar. Kabuklu yiyecekler daha çok mangrov ormanlarında yetiştiğinde Makaklarda burada yaşarlar. Yüzmeyi oldukça seven bu çeşit maymumun su altında da oldukça beceriklidir. Kuyruğunun uzunluğu 45 cm, vücudu ve başının uzunluğu ise 60 cm’dir.

Diğer ziyaret ettiğimiz hayvan ise dev kertenkeleydi. Maymunla aynı ortamda doğanın içinde yaşamaktadır.

Ulaşım : Lexus firması ile Puerto Princesa San Jose terminalinden Sabang’a otobüs ile

Saat : 07:30 , 08:30 , 10:00 , 15:00 , 16:30

Ücret : 140 PHP

Dönüş : Aynı otobüs firması ile 14:00 ve 16:00 da dönebilirsiniz.

 

Summary
Article Name
Puerto Princesa Yeraltı Nehri
Description
Türkiye'den Filipinler'e varmadan haftalar öncesinden hangi şehirde hangi tura katılmalıyız, nereleri görmeliyiz listeyi bir güzel hazırladık. Puerto Princesa'da katılacağımız turlardan biri Unesco tarafından koruma altına alınan Puerto Princesa Yeraltı Nehri turuydu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here