Camotes Adası Filipinler

2016 Filipinler gezimiz boyunca sizlere bilinmeyen adaları tanıtacağız demiştik. Ve durmadan devam ediyoruz. Geçen sene başlattığımız “bazı kışlar sıcak geçer” konseptiyle bu sene de kışı sıcak geçirmeye, sizleri ısıtmaya karar verdik.

Filipinler adalarını gezmeye kaldığımız yerden tüm hızıyla devam ediyoruz. Filipinler’de görülecek yerler arasında yeni keşfimiz Camotes Adası. Visayas bölgesindeki bakir, turistik olmayan adalardan bir tanesi. Eminiz ki daha önce Camotes adasının adanı duymuşluğunuz yoktur. Artık duydunuz ve bundan sonra Filipinler’in popüler destinasyonlarından olan Bohol adası ve Boracay adasına rakip yerler listesine Camotes adasını da alabilirsiniz.

 

Adayı gezmek ve öte yandan dinlenme arzusu içerisindeyseniz bizce Camotes adası 5 günü hak ediyor.

Hikayaye göre tatlı patates anlamına gelen Camotes ada grupları ismini İspanyolların adaya ayak bastıktan sonra buranın adını sormaları ve yerlilerin de yetiştirdikleri ürünü söylemisinden almıştır. Camotes adası aslında tek ada değildir, Pacjian (San Francisco Kasabası), Ponson (Pilar Kasabası), Poro (Poro ve Tudela kasabaları) ve Tulang (Pacijan’ın kuzeyindeki küçük ada) olmak üzere üç ana ada ve bir adacıktan oluşan ada topluluklarıdır ve genel olarak bu takım adalara Camotes denilmektedir.

 

Konum itibariyle ada Cebu’nun doğusunda, Bohol adasının kuzeyinde ve Leyte’nin güneybatısında yer almaktadır.

Camotes Adası Genel Bilgi

Nüfusu : 92,278 (2010)

Yüzölçümü : 209.64 km²

Camotes Adası Kumsalları

 

Camotes adasında öyle sayısız kumsallar yok. Ama bu ada için bir dezavantaj değil. Var olan kumsalları da oldukça geniş ve uzun olduğundan kumsal ihtiyacına fazlasıyla karşılık veriyor. Her otel kumsal üzerinde konumlandırıldığı için Camotes geziniz süresince nerede kaldığınız pekte önemi olmuyor açıkçası. Ananın en popüler kumsalından başlayıp sıralamayı yapalım o zaman;

 • Santiago White Beach
 • Borromeo Beach
 • Tulang Diot Beach – Tulang Dako Beach
 • Esperanza Beach
 • Nonok Beach
 • Revilla Beach
 • Halikana Beach
 • Mactang Beach
 • Palanas Beach
 • Himensulan Beach
Camotes Adasında Gezilecek Yerler
 • Lake Danao Park
 • Timubo Cave
 • Bukilat Cave
 • Holy Crystal Cave
 • Paraiso Cave
 • Buho Rock
 • Mangodlong Rock
 • Panganuron Falls
 • Busay Falls
Camotes Adasında Fiyatlar

Deniz Sporları Ücretleri

Dalış : tek dalış yemek dahil 1500 php – iki dalış 2500 php

Kanonun saatlik ücreti : 150 php

Jetski’nin saatlik ücreti : 3500 php – yarım saati 1750 php – 15 dakikası 1000 php

Muz’un saatlik ücreti : 4500 php – yarım saati 2250 php – 15 dakikası 1500 php

Motor kiralama günlük : 300 php (pazarlıkla)

Yeme – İçme Ücretleri

Güveç yemekleri, tavuk, balık türleri 80-300 php arası

Kahvaltı menüsü 65-95 arası

Shake – Bira 35 php

Coconut 30 php

5 yıllık Tanduay şişesi 47 php

Camotes Adasında Konaklama

En bilinir kumsalı Santiago Bay olduğu için biz de burada koyun en başına konumlandırılmış Santiago Bay Garden Resort’te konaklamayı tercih ettik. Koy boyunca kiralık odalar bulmanız mümkün. Ancak rezillik çekeceğinize 5-10 TL daha verip iyisinde kalmanın zararı olmaz.

Kiralık odaların günlüğü 1350 PHP (klimalı), fanlı odalar ise 850 php bunun yerine Santiago Bay Garden Resort fiyatları fanlı oda için 1000 php, kliması odalar ise 1500 php’den başlamaktadır.

Eğer yanınızda çadırınızı getirmeyi planlıyorsanız günlük 50 php’e yer parası verip en ucuz yollu konaklama şeklini tercih edebilirsiniz. Eşyalarınız siz yokken ne mi olacak?

Çadırı kurduğunuz yer zaten restaurant’ın bahçesi aynı zamanda kumsal. Eşyalarınızı görevliye teslim ederek istediğiniz yere gidebilirsiniz.

Peki diyelim çadır kiraladınız tüm gün gezip terledikten ve denize girdikten sonra nerede duş alacaksınız?

Hiç dert etmeyin onunda çaresi var. Santiago Bay Garden Resort’un havuz kenarındaki duşunda rahatlıkla banyo yapabilirsiniz. Hatta havuzu dahi kullanabilirsiniz. Kimse dışarıdan geldiğinizin farkına bile varmıyor. Nereden mi biliyoruz? Alman arkadaşımız bu sistemi uygulayıp gözümüzle gördüğümüz için.

Camotes Adasına Ulaşım

Camotes adasına ulaşım sanıldığından çok kolaydır. Filipinler’in her neresinde olursanız olun öncelikle Cebu şehrine gelmelisiniz. Buradan Cebu South Bus Terminale gidip Danao kasabasına giden Ceres Line (sarı renkli) otobüslerine binip yaklaşık 2 saat sonra Danao feribot iskelesinin tam önünde otobüsten inmeli ve limandan Consuela’ya giden feribota binmelisiniz.

Cebu – Danao arası otobüs : 40 Php

Danao – Consuela (Camotes Adası) feribot : 162,5 Php + 5 php liman vergisi

Camotes limandan Santiago Bay arası toplu taşıma 50 php

Toplam ulaşım masrafı : 257,5 php

Cebu şehrinden gelmek yerine alternatif olarak Leyte bölgesinden de gelme imkanı bulunmaktadır. Leyte bölgesinin Ormoc kasabasına gitmeli buradaki limandan feribot ile yaklaşık 3 saatte Camotes’e varabilirsiniz.

Camotes adasında rehber ihtiyacınız olursa Ching isimli rehber sizlere bu konuda yardımcı olacaktır. Gitmeden önce kendisi ile irtibata geçmeniz yeterlidir. [email protected]

More from the blog

Coron Adası Gezilecek Yerler

Coron adası, Filipinler'in Busuanga adası olarak bilinen bir dalış cenneti. Palawan bölgesine bağlı olan ada Palawan'ın en kuzeyinde yer almaktadır. Lagünleri, gölleri, pitoresk plajları, snorkel...

Filipinlere Gitmek İçin 5 Neden

Asya kıtasının son yıllarda git gide popüleritesi artan ülke neresi diye sorsanız şüphesiz Filipinler deriz. Peki Filipinler'e gitmek için 5 neden nedir biliyor musunuz!...

Filipinler Turu Satın Alırken Dikkat Edin

Filipinler Turları son yıllarda gittikçe popüler olmaya başladı. Hatta o kadar talep gelmeye başladı ki son 1 yıl içeresinde sayısız Filipinler Turu gerçekleştirdik. Filipinler gezi...

En Ucuz Yılbaşı Filipinler Turu

Her yıl gelenek haline getirdiğimiz Yılbaşı Filipinler Turu için 2018 Yılbaşında da yine bir aradayız. Filipinler'e defalarca gitmiş çift olarak sizlere Filipinler'de gezilecek yerler...