KOH PHANGAN ADASI – 2024 Full Gezilecek Yerler

Koh Phangan adası gezilecek yerler, Koh Phangan Full Moon Party ve Koh Phangan’ın müthiş huzurlu kumsalları hakkında daha önce yazı yazmadığımız için şimdiden affınıza sığınıyoruz. Tayland’ın en güzel adası şüphesiz Koh Phangan. Full Moon Partisi denince akıllara gelen ilk yer. Aslında bizim için Full Moon’dan öte özel partilere ev sahipliği yapmasıyla müthiş bir adadır.

Bizi sosyal medyadan takip edenler bilir. Ama bilmeyenler için sayfamıza ilk defa gelenler de bilsin isteriz. Tayland bizim için bambaşka bir ülkedir. Koh Phangan adası ise gidip de dönmek istemediğimiz yerlerin başında gelir. Her Tayland seyahatimizin sonunu mutlaka Koh Phangan’da bitirir olduk. Bu ada bizim için niye özel biraz anlatalım.

Öncelikle Koh Phangan bilgisi almak için en doğru adreste olduğunuzun altını çizmek isteriz. Çünkü elin parmaklarını geçmeyecek kadar az yazı yazılmış hakkında. Ve hemen hemen hiçbiri de güncel değildir. En son Mart 2023’te adadan geldiğimiz için bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu söylediklerimizi kibir olarak algılamanızı istemeyiz. Tek istediğimiz güncel bilgileri alabileceğiniz doğru sayfada olduğunuzu belirtmektir.

Koh Phangan Adası Hakkında Bilgiler

Ada hakkında detaylı bilgilere geçmeden önce gitmeyi planladığınız Phangan adası için ön bilgi olması mahiyetinde kısa kısa genel bilgiler vermenin doğru olacağını düşünüyoruz.

→Ülkede olduğu gibi adada da para birimi Tayland Bahtı (THB). 1 THB=0.54 TL Mart 2023 kur bilgisine göre verilmiştir. Gitmeden önce Xe sayfasından güncel kur bilgisini kontrol edebilirsiniz.

→Adada havalimanı olmadığı için Tayland’ın neresinden gelirseniz gelin mutlaka deniz yoluyla ulaşım sağlanabiliyor.

→Adada hastane, banka, ATM, döviz büroları ve 2 büyük süper market bulunuyor.

→Adayı gezmek için en iyi ulaşım yolu motosiklettir.

→Hippi cenneti olarak da bilindiği için parti adası diye sakın ola yanınıza gece kıyafeti almayın.

Koh Phangan Adası Nerede

Tayland körfezinin güneyinde bulunan ada ana karadan yalnızca 70 km uzalıkta Koh Samui ve Koh Tao adasının tam ortasında yer alıyor. Koh Samui’den ise yalnızca 20 km uzaklıkta olduğu için Koh Samui’ye gelen ziyaretçiler için ulaşımı oldukça kolay bir adadır. Harita üzerinde daha anlaşılır olduğu için konumunu daha iyi görebilesiniz diye aşağıya görüntüsünü ekledik.

Koh Phangan Adasına Nasıl Gidilir

Bangkok’tan 744 km uzaklıktadır. Bangkok’tan uçak, otobüs veya tren ile Suratthani şehrine gelmelisiniz. Suratthani’ye vardıktan sonra limandan feribot veya hızlı botlarla adaya geçebilirsiniz.

Phuket’ten 387 km uzaklıktadır. Phuket’ten adaya ulaşmak için Suratthani ya da Koh Samui’ye uçakla geçebilirsiniz. Bu iki yerden hangisine geçtiyseniz deniz yolculuğu ile devam etmelisiniz. Bir diğer ve ucuz olan seçenek ise otobüs veya minivanlar ile Suratthani’ye kara yolculuğu yapıp buradan yine deniz yoluyla adaya geçmektir.

Krabi’den 311 km uzaklıktadır. Krabi’den gelecekseniz ya Krabi’den Koh Samui’ye uçmalısınız ya da karayoluyla Suratthani’ye gitmelisiniz.

Koh Samui’den 20 km uzaklıktadır. Buradan feribot veya hızlı botlarla kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Biz Koh Phangan’a en son ziyaretimizde Phuket’ten gittik. Giderken minivan + feribot dönerken ise otobüs + hızlı bot kullandık. Ortalama kişi başı 1400 THB ödedik. Fiyatlar kullanacağınız minivan, otobüs, feribot veya hızlı bota göre 700 ila 1400 THB arasında değişmektedir.

Phuket’ten giderken biletlerimizi 12Go.Asia sayfasından online satın aldık. Dönüşte ise Koh Phangan limanındaki satış ofislerinden aldık. 12Go.Asia’dan aldığımız hizmet limandan aldığımız hizmete göre çok çok daha iyiydi. Hiç tereddüt etmeden Bangkok, Krabi, Phuket veya Koh Samui’den gelecekseniz bu site üzerinden biletlerinizi alabilirsiniz.

Koh Phangan Adası Gezilecek Yerler

Koh Phangan adasında açıkça söylemek gerekirse aman aman gezilecek yer yoktur. Ada daha çok sabaha kadar partileme, öğlene kadar kendine gelme ve denizde günü geçirip akşam üzeri günbatımı yapmak gibi aynı döngünün tekrarlandığı bir adadır. Tabi biz böyle deyince hevesinizi kaçırmış gibi olabiliriz. Ama tam aksine adayı keyifli kılan da bu dediklerimizdir. Yazının devamını okuyunca bize hak vereceğinize eminiz.

Thong Sala

Thong Sala adanın merkezidir. Feribot iskelesi de burada olduğu için adaya ilk basılacak yerdir. Genel olarak turistlerin geçiş noktası diyebiliriz. Bankaların, pazarın, döviz bürolarının olduğu kalabalığı en yoğun hissedeceğiniz yer burasıdır.

Adaya birden fazla gelen turist bu bölgede konaklamayı tercih etmez. Bölge daha çok akşam yemeği yemek için tercih edilir. Bölgenin en bilinen yeri öğlen açılıp akşam 22:00’de kapanan Phantip Market’tir. Phantip market sokak satıcılarının olduğu bir pazar alanıdır. Yerel insanların açtığı tezgahlarda çok ucuza yemek yiyebilirsiniz. Aslında bizim en çok tercih ettiğimiz yemek yeri Food Court’tur. Phantip Market’e göre daha düzenli ve tezgahlar bir nevi küçük dükkan gibidir. Daha çok yemek seçeneği olduğundan ve fiyatlar da birbirine yakın olduğundan burayı es geçmemizi tavsiye ediyoruz.

TAVSİYE! 

Adaya vardıktan sonra ilk işiniz Thong Sala’dan motosiklet kiralamak olsun. Nerede kalacağınızın önemi yok. Eğer 2 kişi seyahat ediyorsanız biri valizlerle taksiyle otele giderken diğeri motosikletle gidebilir. Böylelikle bir daha motor kiralamak için uğraşmamız olursunuz. Dönerken de yine aynı sistemi uygulayıp feribot iskelesine vardıktan sonra motosikletinizi teslim edebilirsiniz.

Motor kiralayacağınız güvenilir firma önerimiz Bigman Bike Rental firmasıdır. Adaya varmadan önce 089 474 22 62 numaralı telefondan whatsapp üzerinden yazışıp motorunuzu rezerve edebilirsiniz.

2023 yılında Yamaha N Max 155cc için günlük 400 THB ödedik. Eğer daha basit ve eski motor kiralayacaksınız fiyatlar daha düşük oluyor.

Bottle Beach Viewpoint

Manzara noktaları içinde en güzel olanı kesinlikle burası. Hem ulaşım olarak kolay ve kısa hem de içlerinde en büyüleyici manzaraya sahip. Navigasyonunuzdan Bottle Beach’e gider gibi tarih alıyorsunuz. Bottle beach sapağından sapmadan yolun yukarısına doğru devam etmelisiniz.

Yol bozulmaya başlayınca ve yol kenarında park edili motorları görünce sakın buraya park edip yürümeye kalkışmayın. Çünkü yol daha devam ediyor. Yolun bozukluğu sizi korkutmasın yavaş ve temlikli ilerleyip yolun sağ tarafında Pha Sawan Viewpoint tabelasını görecekseniz.

Uygun bir yere motorunuzu park edip tabelanın bitişiğinden patika yola girip yaklaşık 700 metre ilerliyorsunuz. Yolun sonunda karşınıza çıkan kocaman kayaya varında ister kayanın sağ tarafındaki daha kolay olan yolu tercih edebilirsiniz. İsterseniz de kaya arasından halat desteği alıp zor olanı tercih edebilirsiniz. Kayanın ardına geçtiğiniz vakit karşınıza çıkan manzaraya inanamayacaksınız. Tabi kayanın ardına geçmekle iş bitmiyor. Kendinize güveniyor ve yükseklik korkunuz yoksa yürüdüğünüz kayanın en ucuna gidebilirsiniz.

Manzara noktasına ulaşmanın bir diğer yolu da Bottle Beach’ten yaklaşık 1 saatlik tırmanış yapmaktır. Biz bu yolu denemedik. Hem riskli hem de diğer yola göre çok daha zor. Eğer macera seviyorsanız bu alternatif olduğunu da söylemek isteriz.

Haad Son Viewpoint

Zen Beach’ten adanın kuzeyine giderken yol üzerinde görebileceğiniz manzara noktasıdır. Motorunuzunu park edip aşağıdaki Secret Beach manzarasını fotoğraflayıp manzaranın ucunda gözüken Koh Raham barda bir şekler içmek için mola verebilirsiniz.

Thong Nai Pan Viewpoint

Thong Nai Pan Yai ve Thong Nai Pan Noi kumsallarına aynı anda görüş alanına sığdıran bu manzara noktası Thong Sala’dan 19 km’dir. Günbatımını tepeden izlemeyi sevenler için güzel bir noktadır. Tepe en güzel konumda bulunan 2C Bar‘da bir şeyler yiyip içerken manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Khao Ra Manzara Noktası

627 metre yüksekliği ile Koh Phangan’ın en yüksek dağıdır. Tırmanışı ekipman gerektirmeyen ve zor olmayan bir yoldur. Ancak ormanlık alanda yürüyüş ve tırmanış yapıldığı için fazla nem olduğundan yanınıza bol miktarda su almanızı öneriyoruz. son vardığınız noktada karşınıza çıkan manzara Chaloklum, Malibu kumsalları ve Koh Ma adasıdır.

Şelaleler

Ada’da bir çok şelale vardır. Bunlardan Than Sadet Ulusal Parkı içinde yer alan Phaeng şelalesidir. Thong Sala’dan sadece 10 dk uzaklıktaki şelale için motoru park ettikten sonra patika yol ve merdiven tırmanmanız gerekecektir.

Kuru sezonda gelecek olursanız şelale suyunun çok az aktığını unutmamakta fayda var. Bir diğer önereceğimiz şelale ise Paradise şelalesidir. Wang Sai şelalesi ise en az ziyaret edilen ve çok bilinmeyen şelaledir. Bir çok kademeden oluşan şelaleye ziyaret etmek için en iyi dönem yağışlı dönemdir.

Koh Phangan Adası Plajları

Komşusu Koh Samui’nin aksine gelişmemiş ve onun gibi betonarme olmayan Koh Phangan adasının sayısız ve birbirinden güzel kumsalları vardır. İnanın içinden hangisinin güzel olduğunu seçip önermesi çok zor. Biz listesini yapıp açıklamasını yapalım hangisine gideceğinize karar vermesi size kalsın.

Zen Beach ⭐⭐⭐

Adanın kalbinin attığı yer Sritanu bölgesindeki Zen Beach’tir. Expat topluluğunun her gün batımında tercih ettiği Zen Beach’te müzik ve danslar eşliğinde müthiş bir günbatımı deneyimi yaşayabilirsiniz. Aslında Zen Beach bir kumsaldan öte adanın ruhunu temsil ediyor.

Zen Beach Koh Phangan
Zen Beach

Kumsalda yemek yiyeceğiniz bir yer önermiyoruz. Zaten seçenek de yok sayılır. Ama bir şeyler içmek için oturabileceğiniz yalnızca bir mekan vardır.

Bottle Beach⭐⭐⭐⭐

Koh Phangan’ın şüphesiz en güzel kumsalıdır. Ulaşımı zor olduğu için sayılı insanın olduğu oldukça bakir bir kumsaldır. Konaklama imkanı da vardır. 

Bottle Beach
Bottle Beach

Malibu Beach⭐⭐⭐⭐⭐

Chaloklum’a yakın konumdaki Malibu beach masmavi suyu ve ipincecik bembeyaz kumsalı ile sahil boyunca uzanan palmiye ağaçlarının süslediği adanın en güzel ve en favori kumsalından biridir. Kumsala adını kumsala veren Malibu Beach Resort’un içinden yürüyerek ulaşılıyor. 

Malibu Beach
Malibu Beach

Haad Khom

Haad Khom aynı zamanda Coconut beach olarak da anılır. Denizin içinde kayaların serpili olduğu, sahil şeridinde yeme-içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz bir kaç   işletmesinin olması ve denizinin güzelliği ile adanın en huzurlu ve sakin kumsallarından bir tanesidir. Ayrıca snorkel yapmayı seviyorsanız maskelerinizi yanınıza almayı unutmayın.Motorla ulaşımı kolay olduğu için rahatlıkla gidilebilir.

Chaloklum⭐

Chaloklum aslında bir liman görevi görüyor. Daha çok yerel insan görebileceğiniz ve sahil boyunca güzel işletmelerin olduğu bölgedir. Sahil boyunca çok sayıda tekne park edili olduğundan burada denize girmek pek mümkün değil. Belki kumsalın en sağ tarafında Fantasea Bungalow’un önünde girebilirsin. Ancak buranın deniz tabanı da biraz bataklık kıvamında.

chaloklum

Haad Salad⭐⭐⭐⭐⭐

Sevdiğimiz kumsalların başında geliyor. Daha çok ailelerin tercih ettiği bir kumsaldır. Denizi her zaman dalgasız ve tabanı kumdur. Kumsalın sol tarafına doğru deniz tabanı taşlık oluyor. Burada denize girmenin en güzel noktası kumsalın en sağ tarafıdır.

Haad salad
Haad Salad

Eğer su seviyesi yüksekse adada denize girmekten en keyif alınacak kumsal haline geliyor. Ama su seviyesi düşük olduğu zamanlar denize girmek adanın diğer kumsalları gibi burada da mümkün değil. 

Haad Son⭐⭐⭐

Kristal berrak suyu olan ufak bir koydur. Koyda herhangi işletme ve tesis bulunmadığı için şezlong da yok haliyle. Denize girmek ve gün batımı yapmak için tercih edebilirsiniz.

Haad Son
Haad Son

Hatta gitmişken hemen kumsalın yanı başındaki Koh Raham isimli adanın en değişik restaurantını da ziyaret edebilirsiniz. Hiçbir şey içmeyecek olsanız bile mutlaka içine girip bir çevreyi görün deriz.

Mae Haad

Denizi masmavi ve çok berrak olmamakla birlikte insana huzur veren bir atmosfere sahiptir. Kumsala gitmenin esas sebebi su seviyesinin düşük olduğu zamanda kum yolu üzerinden Ko Ma adasına yürümektir.

Koh Ma adası
Koh Ma Adası

Eğer bu kumsala gelecekseniz bir kaç saat vakit geçirmeniz yeterli olacaktır. Biraz denize girer ardından kumsalın sağ tarafındaki Ko Ma adasına yürüyebilir ve son olarak günbatımı için 420 Club’a gidebilirsiniz.

Thong Nai Pan

Adanın doğusunda en lüks otel Anantara’nın bulunduğu yerde yer alıyor. Eğer dalgasız döneme denk gelirseniz cennetteyim hissi uyandıracak kadar güzeldir. Kumsala öğlen gelip denizde vakit geçirdikten sonra akşam üzeri manzara noktasına çıkıp 2C Bar’da günbatımını yapıp günü tamamlayabilirsiniz.

Haad Than Sadet Beach⭐

Kumsal Than Sadet Ulusal parkının br parçasıdır. Bu yüzden 100 THB giriş ücreti ödenmesi gerekiyor. Pandemi öncesinde oldukça keyifli olan kumsal pandemi sonrası sanki kaderine terk edilmiş bir halde. Eğer Than Sadet Ulusal Parkını ziyaret edecekseniz kumsala da inip görmek olsun derseniz gidip görebilirsiniz. Ayrıca denizdeki zehirli deniz analarına dikkat etmeyi ihmal etmeyin.

Haad Than Sadet Beach
Haad Than Sadet Beach

Haad Rin⭐⭐

Haad Rin Full Moon Beach veya Haad Rin Nok kumsalı olarak da bilinir. Adanın en büyük kumsallarından biridir. Kumsal tamamen ince kumdur. Bunca zaman adaya gidiyoruz, Haad Rin hiç bir zaman dalgasız görmedik. Dalgasız döneme denk gelirsek eminiz çok keyifli oluyordur. Denizi taşlık değildir.

Haad Yuan Beach⭐⭐⭐

Haad Rin kumsalının yanı başında sadece 2 tür ulaşımı olan kumsala ya Haad Rin’den botlarla hem de Haad Rin’den başlayıp 1 saatlik trekking ile varabilirsiniz. Önerimiz mutlaka trekking yapmanızdır. Tam yolu yarıladığınız yolda manzarayı izlemek için kısa mola verip ardından devam ederek cennet gibi kumsala ulaşabilirsiniz. Burayı ayrıca özel kılan şey de kumsalın başındaki Eden Garden’dır. Kayaların üzerinde oldukça otantik mekandaki partilere katılabilirsin. Aman dönüşte trekking yapayım demeyin. Bir güzel botlara atlayıp Haad Rin’e dönün.

Leela Beach⭐⭐

Haad Rin’in hemen arka tarafında kalan kumsal Haad Rin’e göre daha sessizdir. Haad Rin’de partilemek ancak Haad Rin’de konaklama yapmak isterseniz burası güzel bir tercihtir. Kumsalda ağaçlar olduğu için gölge alan bulabilirsiniz. Su seviyesi yüksek olduğu zamanlar denizi oldukça keyiflidir.

Hin Kong⭐⭐⭐⭐⭐

Hin Kong denize girmek için uygun bir kumsal değildir. Fakat aksine gün batımını izlemek için adanın en en güzel yeridir. Herhangi bir mekana girmeyi tercih etmezseniz kumsal kenarına motorunuzu park edebilirsiniz. Suyu çekilen denizin üzerinde günbatımının o eşsiz renklerinin suya yansıdığı atmosfer içinde yürüyüş yapmanızı öneriyoruz.

Hazır günbatımından bahsetmişken adada gün batımı yapabileceğiniz diğer yerleri de yazalım. Biri 420 Club. Ko Ma adası manzarasına hakim mekan günbatımı için adanın popüler mekanıdır. Diğeri ise havuzu olan Amsterdam Bar. Bahsettiğimiz iki mekan da salaştır. Çok lüks beklentiniz olmasın.

Daha lüks mekan tercih edeceklere tavsiyemiz Bluerama’dır. Sonsuzluk havuzu içinde unutulmaz bir günbatımı izleyebileceğiniz oldukça lüks ve şık bir mekandır.

Nude Beaches

Eğer tercihiniz çıplak denize girmek ya da çıplak güneşlenmekten yanaysa Zen Beach’in sağ tarafında kalan kumsalı ve Leela kumsalıdır. İçlerinde en bilinen ve kalabalık olanı Zen Beach’tir. Daha pek çok nude beach vardır. Ama yolları zor olduğu için boş yere maceraya gerek olmadığını düşünüyoruz.

Koh Phangan Adasında Nerede Kalınır

Koh Phangan adasında konaklama yapabileceğiniz çok seçenek vardır. bu seçenekleri sizler için bölge bölge ayırıp avantaj ve dezavantajlarına göre elimizden geldiğince yazıya aldık.

Haad Rin

Ada’da gençler ve Koh Phangan’a ilk kez gelenler tarafından konaklamanın en revaçta olduğu yer Haad Rin bölgesidir. Daha çok Full Moon Party’e gelenlerin tercih ettiği, düşük bütçeli ve bungalow tarzı konaklama imkanın yoğun olduğu bir yerdir.

Haad Rin kumsalında otel ve işletmelerin şezlong hizmeti yoktur. Daha salaş bir bölge olduğundan bulduğunuz yere havlunuzu serip vakit geçirebileceğiniz bir yerdir. Akşam üzeri bazı işletmelerin kumsala koydukları minderlerde keyif yapabilirsiniz. Fakat pandemi sonrası 2023 Mart ayında buraya gittiğimizde mekanların çoğunun kapalı olduğuna şahit olduk. Yani eski tadı tuzu olan bir bölgeden çıkmış durumdaydı. İlerleyen aylarda kendilerini toparlayıp eski haline kavuşur diye ümid ediyoruz.

Mae Haad Beach

Haad Salad ve Malibu Beach arasında yer alan Mae Haad kumsalı da konaklama için en uygun yerlerden biridir. Çevresinde ve kumsala sıfır otel seçenekleri olduğundan tercih yapma şansınız bulunuyor. Kumsal boyunca ağaçlık olduğu için güneşten korunabileceğiniz bir kumsaldır. Ayrıca diğer artıları günbatımını görüyor olmasıyla adanın en ikonik fotoğraf noktalarından biri olan Ko Ma adasına denizden yürüyebileceğiniz yerdir.

Mae Haad Beach

Thong Sala

Adanın merkezi Tong Sala’da her bütçeye uygun konaklama imkanı vardır. İlla denizi güzel bir koyda kalma istediğiniz yoksa bu bölgede kalıp kiralayacağınız motor ile gün içerisinde istediğiniz kumsala gidip vakit geçirebilirsiniz.

Tong Sala tam adanın merkezi konumunda olduğu için kuzeye ve güneye aynı mesafede olup ulaşım için en kolay bölgedir. Aynı şekilde yeme-içme anlamında da aradığınız her şeyi bulabileceğiniz yemek için kilometrelerce yol yapmaya gerek kalmayacağınız bir bölgedir.

Haad Salad

Adadaki en favori kumsalımızın Had Salaad olduğunun altını çizmek isteriz. Kumsal boyunca tüm oteller denize sıfır konumdadır. Bütçe olarak biraz pahalı olmakla birlikte gerçekten ödenen paranın hakkını veren bir kumsaldır.

Uyarı olarak baştan şunu söylemek isteriz kumsalın ucuna yakın otellerden birinde konaklama yapmalısınız. Deniz burada daha güzeldir. Denizin gel-git duruma bağlı olarak kimi zaman deniz çok çekildiğinde deniz girilmez fakat deniz geldiği zaman denize girmeye doyamazsınız. Yeme-içme bakımından da otellerin masaları akşam üzeri kumsala kurulduğu için günbatımına nazır akşam yemeğinizi yiyecek bir çok mekan vardır.

Malibu Beach

En favori kumsalımız ve konaklama yapılacak bölgemiz Malibu beach’tir. Her Koh Phangan seyahatimizde en çok vakit geçirdiğimiz yer burası oluyordu. Kumsala erişmek için otelin içinden yürüyüp bir köprü üzerinden geçmek gerekiyor. Kumsalda şezlong bulunmuyor. Ama bol ağaçlık olduğu için gölge alan bulması zor değil. Denizi sığ ve masmavi. Derine ulaşmak için biraz ilerlemeniz gerekiyor. İlerisi de taşlık bir alan. O yüzden deniz ayakkabısı giymenizi öneririz.

Bottle Beach

Haad Khuat olarak da bilinen Bottle Beach adanın kuzeyinde bulunuyor. Bölgede bir kaç işletme ve otel vardır. Eğer lüks konaklama yapmak istiyorsanız kesinlikle bu bölgenin size göre olmadığını söyleyelim. Ayrıca kumsalın bir dezavantajı da kara ulaşımının çok zor olmasıdır. Eğer motor kiralayacaksanız Bottle Beach yokuşunu inip çıkması neredeyse imkansız denecek kadar zordur. İşletmenin araçlarıyla transferinizi sağlayabilirsiniz. Fakat bu da istediğiniz zaman istediğiniz yere gitmenize engel olacaktır.

Bir diğer ulaşım seçeceği de Bottle Beach’ten tekneler ile Chaloklum’a gitmektir. En kolay ulaşımın bu olmasının yanında Chaloklum’a vardıktan sonra adayı gezmek için motosiklet ihtiyacınız olacağından bu yolda zordur. Kısaca demek istediğimiz Bottle Beach’te konaklama yapmak yerine buraya Chaloklum’dan kiralayacağınız tekneler ile ya da motorunuzla bir noktaya kadar gelip kumsala yürüyerek ulaşıp sağlayıp tüm günü adanın en güzel kumsalı olarak bilinen Bottle Beach’te geçirebilirsiniz.

Koh Phangan’da Ne Yenir – Restoran Tavsiyeleri

Adanın her bölgesinde yemek yenecek yer bulmak mümkün olup restaurantların asıl yoğunlukta olduğu yer adanın idari merkezinin olduğu Thong Sala’dır. Sokak pazarından food court’a, düşük bütçeli restaurantlardan lüks restaurantlara kadar aradığınız bütçeye uygun pek çok yer var.

Alcove Restaurant

Hin Kong kumsalında yer alan mekan yıllardır ziyaretçilere hizmet eden hem salaş hem de lüksü bir araya katmış otantik bir restaurant’tır. Restaurant’ın iç mekan, teras ve kumsal olmak üzere 3 ayrı bölümü var. Gitmeden bir kaç gün önce rezervasyon yaptırdığınız esnada hangi bölümde oturmak istediğinizi ayrıca belirtirseniz yardımcı oluyorlar.

Restaurant yorumlarına bakınca pahalı olduğuna dair yorumların yapılmış olduğunu göreceksiniz. Ama biz pahalı olduğunu düşünmüyoruz. Fiyatlar adadaki bir çok restaurant ile neredeyse aynı fiyat aralığındadır. Ayrıca menüler oldukça da büyük servis ediliyor. Yemek sonundaki shot’lar da ikram. Haftanın bazı günleri de canlı müzik performansı oluyor. Canlı müzik dinleyip bir yandan günbatımı izlemek istiyorsanız bu günlere denk getirebilirsiniz. Buranın ev sevdiğimiz yanı restaurantın ambiyansından öte günbatımının en iyi izlendiği yer olması. Koh Phangan’a gelenlerin es geçmemesi gereken bir yer olduğu kanaatindeyiz. 

Cucina Italiana

Chaloklum sahilindeki yer alan bir İtalyan restaurant’tır. Tüm yemekleri sahibi İtalyan bey tarafından bizzat yapılmaktadır. Pizzaları, makarnaları gerçekten çok lezzetliydi. Rezervasyonu arayarak yapabilirsiniz. Bizim gibi whatsapp’tan mesaj atıp cevap gelmesini beklemeyin. Öğrendik ki whatsapp’tan rezervasyon kabul edilmiyormuş. Bir gün önceden yerine gidip ya da telefonla en ön masayı rezerve edebilirsiniz.

Vintage Burgers

Thong Sala limana yürüme mesafesindeki mekan çok küçük bir yer. Dış alanda 2 masa içeride ise yalnız 3-4 masası var. Duvarları tamamen ziyaretçilerin el yazılarından oluşan notlarla kaplı. Hamburgerinizi beklersen bir yandan duvardaki yazıları okurken insanın iştahı daha da kabarıyor. Hamburgerlerimiz gelince notların ne kadar dürüstçe yazıldığını anladık. Gözünüz kapalı gidebilirsiniz.

Ando Loco Mexican Restaurant

Burası da yine Thong Sala’da bulunuyor. Oldukça salaş bank ve plastik masaların kurulu olduğu restaurant’a girince acaba hata mı ettim düşüncesine kapılabilirsiniz. Ama bırakın dış görüntüyü ve oturup siparişinizi verin. Tüm yemekleri çok lezzetli ve çalışanları güleryüzlüydü.

Phantip Yemek Pazarı 

Thong Sala merkezinde kurulan pazar gece 22:00’de kapanıyor. Düşük bütçeli ve sokak yemekleri yemeği tercih ediyorsanız en azından bir gün buraya gelip tezgahlardaki yemekleri tatmalısınız. Tezgahlardan yemeğinizi aldıktan sonra pazarın arka tarafında masaların olduğu alana gidip boş bulduğunu yere oturabilir. Ve yemeğinizi burada yiyebilirsiniz. Tezgahlarda size uygun yemek yoksa yine masaların olduğu alanın etrafındaki küçük dükkanlardan da yiyecek bir çok çeşit yemekten istediğinizi alabilirsiniz.

Phangan Food Court 

Burası da Thong Sala’dadır. Üstü kapalı pazardır. Tezgahları Phantip’e göre daha düzenli ve dükkan havasındadır. Sipariş ettiğiniz yemeğin servisi Phantip’in aksine köpük ve benzeri tek kullanımlık tabak çatal bıçak yerine daha düzgün tabaklarda servis edilmektedir. Bizce eğer illa pazardan ve düşük bütçeli yemek yemek istiyorsanız kesinlikle Phantip yerine buraya gelmelisiniz.

Spicy Salad Bar Restaurant

Haad Salad kumsalında gidilebilecek en güzel mekandır. Güzelden kastımız yemeklerin lezzeti ve müthiş gün batımı ambiyansıdır. Yoksa mekan oldukça salaştır. Biraz erken giderseniz ön masalarda oturup günbatımın gökyüzünü renkten renge boyadığı tabloya karşı unutulmaz dingin bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Ristorante Rimini

Chaloklum’daki bir diğer restaurant tavsiyemizde Rimini’dir. Burası için de mutlaka bir kaç gün önceden rezervasyon gerektiğini hatırlatmak isteriz. Çünkü neredeyse her akşam full oluyor. Resmen işletme sahibi evinin bahçesinde misafirlerini ağırlıyor. Kır bahçesi gibi masaları çimenlerin üzerine atmış, kendisi de ikamet etmekte olduğu evinin mutfağında misafirlere enfes lezzetli yemekler yapıyor. Gideceklere tavsiyemiz mutlaka balık, patatesli ahtapot salatası ve fritto misto yemeleridir.

Hundred Island Coffee Bar

Yemek dışında en çok ihtiyaç duyduğumuz bir şeyin tavsiyesini de vermek istiyoruz. Tabi ki kahve. Kahve düşkünüyseniz ve huzurlu bir atmosfer içinde sessiz ortam arayışındaysanız mutlaka Hundred Island Coffee’ye gitmelisiniz. Kahveleri, tatlıları çok güzel.

Koh Phangan Adası Partileri

Gelelim Tayland’ın efsanevi partisi Full Moon Party’i anlatmaya. Sabaha kadar süren, bol içkinin içildiği, her türlü müziğin olduğu partiyi görkemli dolunayın ışığı altında kutlamak Koh Phangan’a gelen her ziyaretçinin yapılması gerekenler listesindedir. Farklı gruplardan ve farklı yaşlardan binlerce insanın bir araya gelerek çılgınca eğlendiği bir partidir.

Photo Credit: https://edition.cnn.com

Full Moon Party yani diğer adıyla Dolunay Partisi adanın güneyinde Haad Rin kumsalında gerçekleşiyor. Parti sahilde organize edildiği için kumsalın her noktasında içki tezgahları bulmanız mümkündür. İçkiler plaj kovası içinde satılıyor. Ve kova içinde tercihinize göre viski, vodka, soda, red bull gibi şişeler oluyor. Şişeleri kova içine döküp yaptığınız karışımı pipetle içince zaten fezaya uçuyorsunuz. O yüzden partiye gitmeye karar verdiğiniz de etrafınızdaki pek çok insanın kendinden geçercesine şarhoş olduğunu görürseniz şaşırmayın. Kova fiyatları 300-500 THB arasında seçeneğiniz içkiye göre değişmektedir. Full Moon Party’e katılmak için 200 THB giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Eğer Haad Rin kumsalında herhangi bir otelde konaklıyorsanız bu ücreti ödemenize gerek kalmıyor. Ama dışarıdan katılan herkes ücreti ödeyerek bileğine bileklik takıyor.

Partinin tek sevmediğimiz yanı insanların denize idrarını yapması ve parti sonunda etrafın çer çöple dolu olması. Her ne kadar kumsal sonradan temizleniyor olsa da partiye katılacaksanız bu konuda sizi hassasiyete davet ediyoruz.

Full Moon Parti tarihleri ve hakkında daha fazla detay için Phangan Events sayfasını ineceleyebilirsiniz.

Full Moon Party Tavsiyelerimiz

-Partiye parmak arası terlik ve çıplak ayakla katılmayın. Parmak arası terliğiniz o kalabalığın içinde çıkarsa bulması zor olabiliyor. Cam kırıklarına karşı da çıplak ayakla gezmemekte fayda var.

-Partiye sakın ola kiraladığınız motor ile gelmeyin. Bol içki tüketildiği için kendinize ve çevrenize zarar vermemek için en doğrusu taksi tercih etmektir.

-Dünyanın en duyulmuş partisi olduğu için özel dans ya da ateş gösterisi yapılacak diye bir beklentiniz olmasın. Yan yana sıralı mekanların farklı türden müzikler çaldığı bol dans ve içki içilen kalabalık bir partiden ibarettir.

-Plaj kovasında satılan içkileri satın almak yerine kendi içkinizi yanınızda getirebilirsiniz. Ya da en temizi bira içmektir.

-Kalabalık olduğu için yanınıza fazla para, pasaport aslı, kredi kartı gibi önemli eşyalarınızı almayın. Bize göre ihtiyacınız olan nakit parayı alıp kendinizi partiye götürmek yeterlidir.

Koh Phangan Full Moon Party katılımını sadece Koh Phangan’dan yapmak zorunda değilsiniz. Eğer Koh Samui’de kalıyorsanız buradan da Full Moon bileti alıp Koh Phangan’a geçebilirsiniz. Gerçi çok meşakkatli olduğu için bu seçeneği çok önermiyoruz. Ama böyle bir seçeneğiniz olduğunu da bilemenizi isteriz.

Koh Phangan gece hayatı sadece Full Moon Party’si ile ün yapmış olsa da adada hemen hemen her gün başka başka partiler de gerçekleşmektedir. Adanın her yerine gerçekleşecek partilerin tarihi ve mekanı hakkında broşürler asılıyor. Adaya gitmeden önce ya da adada bulunduğunuz esnada Phangan events sayfasından gerçekleşecek partilerin tarihlerini kontrol edebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tayland Gezilecek Yerler

Koh Lipe Adası

 

More from the blog

KHAO SOK MİLLİ PARKI GEZİLECEK YERLER

Khao Sok, evet biliyoruz adını hiç duymadınız. Khao Sok nerededir, nasıl gidilir, Khao Sok Milli Parkında gezilecek yerler hakkındaki tüm bildiklerimizi sizinle paylaşma zamanı....

RAİLAY KUMSALI – TAYLAND’IN GÖZBEBEĞİ

Tayland'da öyle yerler var ki bazen gezginler tarafından es geçiliyor. Tayland'ın göz bebeği yerlerden biri Railay Kumsalı. Ya da gidilmiş olsa bile Railay kumsalı...

Chiang Mai’de Fil Dışkısı Parkı

Tayland gezilecek yerler listemize Chiang Mai'yi çok geç aldığımızı itiraf etmeliyiz.  Özellikle Chiang Mai fil dışkısı parkı diye bir yer olduğundan haberimiz dahi yoktu....

Long Neck Karen Kabilesi

Long Neck Karen yani dünyanın en uzun boyunlu kadınları olarak bildiğimiz Padonglar’ın ironik fotoğraflarını hep görür dururduk. Ta ki Chiang Mai’ye gidene kadar. Padong’lar Karen...