Tayland’ın Maldivleri Koh Lipe Adası

Tayland adaları deyince herkesin aklına Phuket, Koh Samui vs gelir. Ama bu sefer sizi Tayland’ın en güzel adası Koh Lipe ile tanıştıracağız. Koh Lipe adasına nasıl gidilir , Koh Lipe adası konum olarak nerededir, Koh Lipe adasında konaklama gibi tüm detayları A’dan Z’ye kaleme alıyoruz.

Thaland Andaman denizinin güneyinde yer alan ufacık ada Koh Lipe, bembeyaz el değmemiş kumsalları, tertemiz suları ve çeşitli deniz hayatı ile Tayland’ın Maldivleri olarak biliniyor.

Tayland anakarasından 60 km uzaklıktaki ada Malezya’nın en tanınmış adası Langkawi’den sadace 30 km uzaklıktadır. Adang takımadaları 10 adadan meydana geliyor. Bu 10 adanın sadece bir tanesinde oturum vardır. Bu da Koh Lipe’dir. Bu sayede deniz yaşamını gözlemlemek için bu adalara günlük şnorkel turu yapmak adanın en büyük aktivitesini oluşturur. Bu ada toplulukları Tayland’ın 2. Büyük Ulusal Parkı Tarutao Milli Parkının bir parçasıdır.

Adayı ilk keşfedenler Chao Ley yani su çingeneleri olmuştur. Adadan adaya dolaşan çingeneler her zaman en iyi balık avlama noktalarına yönelmişlerdir. Ve yerleşim yeri olarak kendilerine Koh Lipe adasını seçmişlerdir.

Koh Lipe Adasına Niçin Gelinmeli

Ada bahsettiğimiz gibi çok minik ve bakirdir. Ulaşım açısından çok kolay olmadığı için diğer Tayland adaları gibi kalabalık değildir. Bu yüzden çevrede kalabalık insan topluluğu görmeden upuzun kumsallarında denize girmek için çok idealdir.

Tarutao Milli parkının bir parçası olduğundan ve Koh Lipe’ye yakın konumdaki diğer adalarda yaşam olmadığından çevre adalara şnorkel veya dalış yapmak için gidip su altı güzelliklerini tertemiz sularda keşfedebilirsiniz.

Longtail botlar ile 2 km uzakta bulunan Koh Adang adasına 15 dakikada ulaşıp buradaki manzara noktasına çıkıp kuş bakışı Koh Lipe adasının manzarasını izleyebilirsiniz. Toplam 3 tane manzara noktası vardır. En yüksek noktaya çıkmak için 1 saat yürümeniz gerekmektedir. Yanınızda mutlaka büyük şişe su bulundurun, yağmurlu havada tırmanmaya kalkışmayın. Yerler çok kaygan olduğu için düşme riskiniz yüksektir.

Koh Lipe adasındaki kumsallar

Adada toplam 3 ana kumsal vardır.

Pattaya Beach (uzunluk 1 km) : Adaya varılan noktanın tam tersi konumda bulunuyor. Adanın en uzun ve en geniş kumsalıdır. Trafiğe kapalı walking Street caddesinin sonuna vardığınız zaman sokak Pattaya kumsalına açılır.

Sunrise Beach (uzunluk 800 mt) : Koh Lipe adasının batı kısmında yer alan adanın kumsalı Pattaya’ya kadar uzun olmasa da uzun diyebileceğimiz kadar vardır. Bu kumsaldan eğer hava açıksa Koh Tarutao ve Langkawi adaları gözükebilmektedir. Bu kumsalın en büyük avantajı yakın mesafede bulunan Koh Kra ve Koh Usen adalarında şnorkel yapmaktır.

Sunset Beach (uzunluk 200 mt) : Sunset isminden de anlaşılacağı üzere gün batımı için en ideal noktalardan bir tanesidir. Kumsal üzerine kurulu bar ve resturantlarda içeceğinizi yudumlarken gün batımını izlemekten daha güzel bir an olamaz.

Çevredeki Adalar

Eğer adada yer alan kumsallar yerine kimselerin olmadığı yerlere gitmek isterseniz. Tayland’ın yerel botları olan Longtail’lerle 15 dakika ila 1 saat arası yolculukla Koh Adang ve Koh Rawi adalarına gidebilirsiniz.

Koh Lipe’ye Ne Zaman Gidilmeli

Koh Lipe adasında yağmurlu ve kuru dönem olmak üzere iki sezon vardır. Her ne kadar yıl genelinde sıcaklığı ortalama 26 derece olsa da adaya ziyaret etmek için en iyi dönem Kasım’dan Şubat ayına kadardır.

Nisan ayı adanın en sıcak olduğu dönemken yağmurlu sezon Nisan ve Eylül arası dönemde gerçekleşmektedir.

Aralık – Ocak ayları arası adada en güzel iklim görülürken adanın çok kalabalık olduğunu unutmamak gerekir,

Ekim – Kasım – Şubat ve Mart ayları adanın iklimi oldukça güzel olup çok fazla kalabalık olmaz,

Nisan ayından Eylül’e kadar olan dönemde adada çok az insan vardır, pek çok dükkan kapalıdır ve yağışlı dönemdir.

Biz bu dönemde yani Temmuz ayında adaya ziyaret ettik. Konakladığımız süre boyunca güneşli günleri de yağmurlu günleri de yaşadık. Yani her gün yağışlı olduğu anlamına gelmiyor. Ama imkanınız varsa mutlaka döneminde ziyaret edip tatilinizi hava yönünden riske atmamanızı öneriyoruz.

Önemli Bilgiler

Hastane

Hastane Sunrise kumsalındaki okula yakın konumdadır. Hastanede basit tıbbi malzemeler bulunmaktadır. Yani sadece ilk yardım hizmeti verdiklerini bilmelisiniz. Acil bir durum söz konusuysa hastane anakaraya ulaşımını sağlamaktadır.

Adada fazlasıyla eczane vardır. İlaç ve medikal ihtiyaçlarınızı bu eczanelerden karşılayabilirsiniz.

İnternet

Adanın pek çok otel ve restaurantında wifi hizmeti olmaktadır. Ancak internetin yeterli çekmediğini belirtmek isteriz. Bunun için yerel sim kartlardan alıp telefonun internetini kullanmak en iyi tercih olacaktır.

Para, ATM

Adada sayılı ATM bulunmaktadır. Eğer muson dönemi adaya gittiyseniz para bozdurma işini eczanelerde yapmanız gerektiğini hatırlatırız.


Kredi kartı pek çok yerde geçmesine rağmen bir çok yerde % 5 komisyon alınmaktadır. Bu yüzden yanınızda nakit bulundurmanız en mantıklı çözümdür.

Koh Lipe adasına Ulaşım

Langkawi Kuah Jetty iskelesinden saat 09:30’da Ekim ayından Haziran ayına kadar feribot,

Langkawi Kuah Jetty iskelesinden saat 14:30’da Kasım ayından Mayıs ayına kadar feribot,

Pak Bara iskelesinden her yıl 11:30’da hızlı bot,

Pak Bara iskelesinden saat 14:30’da Haziran ayından Ekim ayına kadar hızlı bot,

Pak Bara iskelesinden saat 15:30’da Aralık ayından Mayıs ayına kadar hızlı bot,

Pak Bara iskelesinden saat 13:30 ve 15:30’da Ekim ayından Mayıs ayına kadar hızlı bot,

Koh Lanta adasından saat 10:30’da Kasım ayından Nisan ayına kadar hızlı bot

Hizmet etmektedir.

Koh Lipe’e gitmek için ulaşım biletlerinizi 12Go.Asia sayfasından güvenle alabilirsiniz.

Koh Lipe adasından ulaşım

Pak Bara iskelesine her yıl 09:30’da hızlı bot,

Pak Bara iskelesine Ekim ayından Mayıs ayına kadar 11:30 ve 13:30’da hızlı bot,

Pak Bara iskelesine Aralık ayından Mayıs ayına kadar 13:00’de hızlı bot,

Pak Bara iskelesine Ekim ayından Mayıs ayına kadar 11:30’da hızlı bot,

Langkawi Kuah Jetty iskelesine Kasım ayından Mayıs ayına kadar saat 16:00’da feribot

Hizmet vermektedir.

Bangkok’tan Gelecekler

Bangkok’tan Koh Lipe adasına ulaşmanın en hızlı yolu Had Yai’ye uçakla gelmektir. Buradan taksi veya minibüsler sayesinde Pak Bara iskelesine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.
Yine Bnagkok veya Kuala Lumpur’dan otobüs ya da trenle Had Yai’ye gelebilirsiniz. Yolculuk uzun sürecektir ama uçağa göre çok daha ucuz bir seçenektir.

Langkawi’den Gelecekler

Eğer yüksek sezonda gelmeyi planlıyorsanız en mantıklı olanı Langkawi adasına uçmak ve Kuah Jetty’den hızlı botlar ile direk Koh Lipe adasına geçmektir. Ama bizim gibi düşük sezonda gelirseniz geçemeyeceğinizi ve tam 1 gününüzün yolda geçeceğini bilmeniz gerekiyor.
Langkawi adasından Koh Lipe adasına nasıl gittik, ulaşım için kaç para ödedik, ne badireler atlattık hepsini buradan okuyabilirsiniz.

Koh Lipe adasında konaklama

Koh Lipe adası 2017 Haziran-Temmuz seyahatimizin son ayağı olduğu için kendimizi ödüllendirmek istedik. Sunrise kumsalı üzerine kurulu Castaway Resort’ün deniz manzaralı bungalowlarında kalmayı tercih ettik.

Bilen bilir seyahatlerimizde keyifli yerlerde konaklamayı tercih eden bir çiftiz. Ama Castaway Resort içlerinde en beğendiğimiz, odasından çıkmak istemediğimiz bir oteldi.

4 gün konaklamayı planladığımız otelde Koh Lipe’ye ulaşmak için 2 günümüzü mecburen feda edince ne yazık ki yalnızca 2 gün kalabildik 🙁


Her bungalow 2 katlı. Alt katında banyosu var, üst katında ise yatak ve yatağın tam karşısında alabildiğine Andaman denizi. Bazen odadan çıkasımız gelmiyordu. Yatağın dibindeki koltuğa oturup manzarayı izlemek bile yetiyordu. Hadi gündüz gördüğümüz masmavi manzarayı geçtik hele akşam yakamoz manzarasına karşı keyif yapmanın tadı başka hiçbir şeyde yoktu.

Bize güveniyorsanız aman Koh Lipe adasında başka yerde kalmayın. Adresiniz belli Koh Lipe Casaway Resort. Döndüğünüzde bize dua edeceksiniz iyi ki burayı önerdiniz diye 😉

Summary
Article Name
Taylandın En Güzel Adası Koh Lipe
Description
taylandın en güzel adası,Koh Lipe,Koh Lipe adası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here