Tayland gezilecek yerler listemize Chiang Mai’yi çok geç aldığımızı itiraf etmeliyiz. Yaklaşık 10 yıldır her yıl Tayland’a mutlaka geliyoruz. Fakat nedense ülkenin güneyinde vakit geçirmekten bir türlü fırsatını bulup kuzeyine ziyaret etme fırsatı yaratmamıştık. 2019 sonunda Filipinler’de başlayan seyahatimiz Vietnam ve Tayland olarak devam etti. Yaklaşık 2,5 ay süren seyahatimiz boyunca gittiğimiz yerlerdeki farklı deneyimleri keşfetmek istedik. Chiang Mai de o yerlerden biri olacaktı. Burada en çok istediğimiz şey Fil Yetimhanesine gidip fillerle yıkanıp vakit geçirmekti. Ancak çok turistik olduğunu görünce bu işi Chiang Mai yerine Khao Sok Milli Parkında yapmaya karar verdik. Madem fillerle haşır neşir olamayacağız o zaman kendimize başka bir şey bulmamız gerekiyor dedik. Ve araştırmalarımız sonucunda Poopoopaper isimli bir park bulduk.

CHIANG MAI Fil Dışkısı Parkı

Poopoopaper Park isimli Tayland’ın en eğlenceli parkına denk geldik. Bu parkta hiç hayvan yok. Sadece hayvanların dışkıları var. Evet yanlış duymadınız. Zaten parkın adından da anlaşılacağı gibi Kaka Kağıdı Parkı.

Şimdi gelin biraz filler hakkında konuşalım. Bir yetişkin fil günde ortalama 200-250 kg arasında besin tüketmekte. Ve dışkılaması tam 50 kg’dır. Fil dışkısı bir sinek kovucudan çok daha etkili olup aynı zamanda fil dışkısı kokusunun baş ağrısını iyileştirdiği kanıtlanmıştır. Aynı zamanda enerji ihtiyacı için kullanılan fil dışkısının bir diğer kullanım alanı da kahvedir. Şu an dünyanın en pahalı kahvesi fil dışkısından elde edilmektedir. Eğer Tayland’da bu tadı denemek isterseniz Black Ivory Coffee’de fincanını 10 usd’e içebilirsiniz. Daha da ileri gitmek isterseniz Japan bira fabrikasının fil dışkısından ürettiği Sankt Gallen birasını da deneyebilirsiniz 😉

Biz bu anladıklarımız için başka bir deneyim yaşadık. Parkta dışkılardan organik kağıtlar yapıp kendimize hediyeler aldık. Nasıl Mı?

chiang mai fil diskisi parki

Fil dışkısı içinde çok lif barındırdığı için kağıt yapmaya çok uygun bir ürün. Fakat tek başına yeterli olmadığı için fil dışkısı içine farklı diğer lifler de ekleniyor. Bunlar bir araya gelip karıştırıldıktan sonra değişik variller içinde yıkama işleminden geçiyor. Ve sonrasında büyük kazanlarda 6 saat boyunca kaynatıldıktan sonra özel bir makine içinde boyama işleminden geçiyor ve 2 gün kurumaya bırakılıyor.  Renkli toplar haline gelen dışkılar tahta çevrenin içindeki tel üzerinde işlenmeye başlıyor. Oluşturulan havuz sularına bu çerçeve sokuluyor. Su içindeki tel üzerine topu parça parça koparıp atıyorsunuz. Ve ardından elinizde dağıtmaya başlıyorsunuz. Suyla birleşen dışkı adeta pamuk gibi yumuşacık oluyor. Dağıtma işlemini bitirdikten sonra çerçeveyi alıp güneşe kurumaya bırakıyorsunuz. Kuruduktan sonra ortaya dünyanın en organik kağıdı çıkıyor. Bundan sonraki aşama tamamen sizin hayal gücünüze kalmış. Biz parkın stantlarda hazırladık ürünler içinden pasaport kılıfını almaya karar verdik. Ve üzerini kendi zevkimize göre şekillendirdik. İşte ortaya çıkan sonuç!

tayland chiang mai

Bazen eğlenmenin ve çocukça şeyler yapmanın ne kadar keyifli olduğunu tarif etmek imkansız. Bu deneyim de bizim için öyle oldu. Chiang Mai’de bulunan bu parkı özellikle çocuklu aileler için tavsiye ediyoruz. Hem ailenizle vakit geçirmiş olacak hem de yaratıcılığınızı ortaya koyacağınız bir deneyim yaşabileceğiniz ender yerlerden bir tanesi.

Poopoopaper Park – Konum

Giriş Ücreti : 4 yaş ve altı ücretsiz, 5 yaş ve üzeri + yetişkin 100 Baht

Adres : 87 Moo 10.,T.Maeram,Amphur Maerim, Chiang Mai, Tayland

Chiang Mai’ye tren veya otobüs biletinizi 12go.Asia sitesinden güvenle alabilirsiniz.

Summary
Article Name
Chiang Mai'de Çok İLGİNÇ ve BOKTAN Bir Deneyim
Description
Poopoopaper Park isimli Tayland'ın en eğlenceli parkına denk geldik. Bu parkta hiç hayvan yok. Sadece hayvanların dışkıları var. Evet yanlış duymadınız!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here