KRABİ ADASI GEZİ REHBERİ – TAYLAND

Tayland turu yapanların nedense bir çoğu Krabi’yi es geçmektedir. Halbuki Krabi’de gezilecek yerler o kadar fazladır ki. Ormanlarıyla, kireçtaşı kayalarıyla, büyüleyici manzaları ve kumsallarıyla sizi kendine davet etmektedir. Tayland’ın güneybatı kıyısında yer alan Krabi için tam bir cennet diyebiliriz.

Krabi hangi tür gezgin olduğunuza bakmazsızın farklı farklı deneyimler sunar. Kaya tırmanışı için bir vaha, deniz severler için bir cennet, doğa severler için ise seçenek bolluğu sunar. Lafı çok uzatmadan Krabi seyahati planlayanların işini kolaylaştırmak için rehberimize başlayalım.

Krabi aslında düşündüğünüzden büyük bir yerdir. Krabi’nin en popüler bölgesi olan Ao Nang, Krabi havalimanından 28 km uzaklıktadır. Bir diğer popüler bölge ise Railay Beach’tir. Ki buraya kesinlikle karadan ulaşım yolu yoktur. Tek ulaşım yolu Ao Nang’dan kalkan botlar ile 30 dakika deniz yolculuğudur.

Krabi seyahatinizi kendiniz planlayacaksanız çevreyi gezebilmek için 3 seçeneğiniz var.

-Şöför kiralamak ya da Grab kullanmak

-Motosiklet kullanmayı biliyorsanız -ki en mantıklı ve bizim en tercih ettiğimiz yöntem budur- motor kiralamak

-Günlük turlara katılmak. Bu seçenek en pahalısıdır.

KRABİ’DE GEZİLECEK YERLER

Krabi biraz kafanızda canlansın diye yukarıda size popüler bölgeleri ve birbirine olan mesafeleri verdik. Ayrıca gezilecek yerlerin listesini yaptıktan sonra da yine yukarıda belirttiğimiz 3 seçenekten hangisini kullanacağınız size kalmış. Şimdi sırasıyla Krabi gezilecek yerleri listemeye başlayabiliriz.

AO NANG 

Ao Nang Krabi’nin cazibe merkezi olduğu için listemizin başına koyduk. Ao Nang kumsalı denize girmek için çok talep gören bir yer olmamakla birlikte pastoral bir tablo gibi günbatımı manzarasıyla günü tamamlamak için en güzel noktadır. Merkezde denize girebilecek daha bir yer arıyorsanız tavsiyemiz Noppharat Thara plajına gitmenizdir. Tüm gezginler Ao Nang’a akın ettiği için kabalıktan uzaklaşmak için Noppharat Thara güzel bir tercih olacaktır.

KRABI 4 ADALAR TURU

Chicken Island

Ao Nang’dan ada turlarına katılmak en kolayıdır. Bizim turlar içinde en sevdiğimiz 4 Adalar Turu’dur. Tercihinize göre hızlı bot ya da longtail ile olan turlardan birini seçebilirsiniz. Tur programı boyunca göreceğiniz yerler sırasıyla;

Phra Nang Beach (Railay): Krabi’nin en meşhur olmuş kumsalıdır. İnternette genelde Krabi diye aratınca karşınıza ilk çıkan fotoğraf buraya aittir.

Tup Island: Tup adasının en güzel tarafı sular çekildiği zaman iki ada arasında ortaya çıkan kum yolunda yürümektir.

Tup Island

Poda Island: Genelde öğle yemeği için mola bu adada verilir. Yemekler servis edilene kadar sualtını ve resifleri keşfedebilirsiniz.

Chicken Island: Tup adasının hemen yanında tavuğa benzerliğinden dolabı adını almış Chicken adası çok sakin bir plaja sahiptir.

HONG ADASI TURU

Hong Island Lagoon

Ao Nang’dan günübirlik katılabileceğiniz bir diğer tekne turu da Hong Adası turudur. Than Bok Khorani Ulusal Parkı sınırları içinde yer alan Hong Adası bizim Krabi’de katıldığımız en güzel ve unutamadığımız ada turlarından biri olmuştu. İlk 2009 yılında ziyaret etme şansımız olduğunda adaya az ziyaretçi geldiği için çok sakindi. Tabi yıllar geçtikçe açık bir çok yer gibi Hong Adası da gittikçe popüler olmaya başlayınca kalabalıklaşması normal.

Koh Lao lading – Krabi

En son seyahatimiz 2023 yılında gerçekleşti. Railay beach’ten 3000 THB’e özel longtail bot kiralayarak gittik. 2024 yılında ise bu rakam 10.000 THB üzeriydi. Eğer longtail yerine speedboat’larla gitmek isterseniz ücret yaklaşık 20.000 THB’dir.

Gördük ki Hong Adası girişine iskele yapılmış. Ayrıca bir manzara noktası da yapılmış. Manzara için platform 2020 yılında inşa edilmiş. Adaya ayak bastıktan sonra sağdan dümdüz devam edince manzaraya tırmanacağınız merdivenlere ulaşıyorsunuz. Başlangıçtan tam tepeye kadar yaklaşık 20 dakika tırmanmak gerekiyor. 20 dakika sonunda 360 derecelik açıya sahip enfes bir panaromik bir manzarayla karşılaşıyorsunuz.

Hong Adası – Krabi

Milli Park ücreti yetişkin 300, çocuk 150 THB’dir. Bu sizden tur ücreti haricinde ekstra istenmektedir. İnsanlar bazen tekne turu olduğu için yanına nakit almayı aklına getirmediği için bu detayı da özellikle belirtmek istedik.

PHİ PHİ ADASI TURU

Ada turu olarak 3.seçeneğiniz Phi Phi ada turuna katılmaktır. Genelde ada turları 08:30 gibi başlar ve 17:00 gibi biter. Tur botları 25 ila 50 kişiliktir. Bu sayıdan ve sizin gibi turlara katılacak diğer tekneleri de hesaba katarsanız ne kadar kalabalık olacağının hesabını rahatlıkla yapabilirsiniz diye düşünüyoruz.

Bizim gezi rehberimizde üzerine düştüğümüz şey size en doğru seyahat planını çıkarmaktan ibarettir. Yani sizlere laf olsun diye gezilecek yerler listesi yapmayız. Eğer öyle olsa Krabi’de yapabileceğiniz ada turlarını listeler hepsini de tavsiye eder geçerdik. Amacımız tamamen sizleri doğru yönlendirmek. Ve bizim yönlendirmelerimize uyup uyguladıktan sonra iyi ki sizi dinlemişim demeniz.

Yani dememiz şu ki ister Phuket’te olun ister Krabi’de bize soracak olursanız Phi Phi adasında konaklama imkanınız varsa Phi Phi turlarına buralardan katılmayın!

Phi Phi Adası Gezi Rehberi yazımızdan daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bize soracak olursanız Tayland planınıza mutlaka 2 gece Phi Phi adasında konaklamayı dahil edin. Bu sayede günlük turların hengamesi içine girmenize de gerek kalmaz. Phi Phi’de konakladığınız esnada sabah 07:00 yola çıkacak şekilde longtail kiralayarak turist kafilesi akın etmeden rahat rahat her yeri gezebilirsiniz. 4 saatlik longtail kiralamanın ücreti tekne başına 3000 THB’dir. Bu fiyat 2023 güncel fiyattır! Yine tur boyunca gezilecek yerler için Phi Phi yazımızdan faydalanabilirsiniz.

KOH LANTA ADASI

Koh Lanta adası Krabi’den hızlı botlarla 1 saat uzaklıktadır. Krabi’deki 1 gecenizi feda edip Koh Lanta adasında konaklayabilirsiniz. Biz aynı şekilde 2009 yılında Krabi’den Koh Lanta adasına geçip burada 2 gece konaklamıştık. Adayı gezmek için mutlaka motosiklet kiralamanız gerekiyor. Eğer motosiklet kullanmasını bilmiyorsanız adayı tam anlamıyla gezmeniz mümkün değildir. Bu durumda gitmeseniz daha iyi olur.

Tayland’ın popüler olmayan adalarından biridir. Bu da adayı daha sakin yapmaktadır. Adanın halkı Malezya’dan gelmiş olan balıkçı müslümanlardır.

Ada’da yapılacaklar listesi şöyledir;

Nui koyuna, Long Beach’e, Pra Ae Beach’e, Bamboo Beach’e, Klong Khong plajına ya da Klong Ning plajına gidip gününüzü burada geçirebilirsiniz.

Koh Rok adasında dalış yapabilirsiniz

Koh Lanta Old Town’u gezebilirsiniz

1 saatlik bir tırmanış ile Tiger Cave’i ziyaret edebilirsiniz

Mu Ko Ulusal Parkına gidebilirsiniz. Giriş ücreti 200 THB’dir.

Ban Saladan köyü görülmeye değerdir

Khlong Chak şelalesinde serinleyebilirsiniz Koh Muk’taki Emerald Cave’e gidebilirsiniz. Sadece deniz ulaşım olduğu için tekne kiralamanız gerekiyor.

TIGER CAVE’E TIRMANIN

Tiger Cave – Wat Tham Sua Krabi’nin en etkileyici manzara sunan yerlerinin başında geliyor. 1237 basamak ile ulaşabileceğiniz bir tapınak kompleksidir aslında. Basamakları saymadık. Zaten basamakların başında emrdivenlerin 1237 basamak olduğuna dair bir tabela vardır. 278 metre yüksekteki tapınağa tırmanmak için 1 saat gerekiyor.

Tapınak 1975 yılında inşa edilmiştir. Adını ise burada yaşadığına inanılan kaplandan almıştır. Tapınakta Buda heykeli dışında kaplan heykeli de görürsünüz.

Tapınağın en tepesinde devasa bir buda heykeli vardır. Tiger Cave, Krabi Town’dan (Krabi şehir merkezinden) 20 km uzaklıktadır. Ziyaret edilecek en iyi zaman akşam üzeri gün batımı anıdır. Giriş ücretsizdir.

EMERALD POOL VE SICAK SU KAPLICALARI

Emerald Pool – Sa Morakat dağlardan inen tatlı sularla dolu turkuaz mavisi bir gölettir. Khao Phra Bang Khram tabiatı koruma sınırları içindedir. Alabildiğine yemyeşil bir orman içinde iki tane göl vardır. Biri Emerald diğeri ise Blue Pool’dur. Bozulmamış bir eko sistem içinde patika yollardan yürüyerek havuzlara ulaşmak çok kolaydır.

Toplam 1.4 km’lik bir parkuru yürüyerek park içerisindeki tüm gölleri/havuzları görebilirsiniz.  İçlerinden blue pool’a girmek hem ana kaynağa yakın olması, hem çok sıcak olması hem de bataklık olması yüzünden yasaktır.

Emerald Pool, Ao Nang kumsalından 70 km, Krabi Town’dan 57 km uzaklıktadır. 08:00-17:00 arası açıktır. Giriş ücreti kişi başı yetişkin ücreti 200 THB, çocuk 100 THB’dir.

Ziyaret edilecek en iyi dönem hafta içi ve sabah saatleridir. Aksi takdirde günlük turlar ve okuldan çıkan yerli çocukların akınına uğrar.

DRAGON CREST DAĞINA TIRMANIN

Photo by: Saksit Serm Khwansatapornkul

Krabi’nin kuzeyinde Khao Ngon Nak milli parkı sınırları içerisinde 3.7 km parkuru olan güzel bir rotadır. Hatta bize göre Krabi’nin açık ara en güzel manzara sunan yerlerinin başında gelir. Zirveye ulaşmak 1.5 saatinizi alır. Eğer motosiklet kiralayıp kendi başınıza gidecekseniz Ao Nang kumsalından 18 km yolculuk yapmanız gerekiyor.

Haritaya varış yeri olarak mutlaka Checkpoint Mu Ko Phi Phi National Park yazın. Vardıktan sonra girişi göreceksiniz. Motorunuzu park ettikten sonra tabelaları takip ederek patika yolu izlemeye başlayabilirsiniz. Giriş ücreti 200 THB’dir.

Rota çok zorlu olmasa bile mutlaka ayağınızda yürüyüşe uygun ayakkabı olmasına özen gösterin. Bazı yerler var ki halat yardımı olmadan ilerlemek mümkün değil.

Eğer tek başınıza yapamayacağınızı düşünüyorsanız günlük tur satın alarak gitme şansınız vardır.

Ayrıca not düşmenin faydası var. Eğer buraya o görmüş olduğunuz kaya üzerine çıkmak için geliyorsanız güvenlik nedeniyle artık kayaya çıkılmasının yasaklandığını da belirtmek isteriz.

RAILAY BEACH

Koh Lao Landing – Krabi

Ao Nang’ın hemen yanı başında güzel kumsalları ve kaya tırmanışı ile meşhur bir bölgedir. Buraya karadan ulaşım olmadığı için her halukarda botlarla denizden gelmeniz gerekecek. Bizim 2023 yılı Tayland seyahatimizde en sevdiğimiz yerlerden biri oldu. Railay Kumsalı Rehberimizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

KRABİ GECE PAZARI

Cuma-Pazar günleri saat 16:00-22:00 arası açık olan Night Market ise 70’den fazla tezgahı ile sokak lezzetlerini tatmak için en güzel yerlerin başında gelir. Pazar Ao Nang’dan yaklaşık 16 km uzaklıktadır.

KRABI’YE NASIL GİDİLİR?

Uçakla Uaşım

Nereden geleceğinize bağlı olarak en hızlı yol uçakla ulaşım sağlamaktır. Örneğin Bangkok, Chiang Mai, Koh Samui’den gelecekseniz en hızlı ve pratik yol uçak kullanmaktır.

Chiang Mai – Krabi uçuşu 1 saat 55 dakika sürüyor. Direk uçuş sağlayan firmalar Bangkok Airways ve AirAsia’dır.

Bangkok – Krabi uçuşu 1 saat 30 dakika sürüyor. Direk uçuş sağlayan firmalar AirAsia, The Lion Air, Thai Airways ve VietJet Airways’dir.

Koh Samui – Krabi uçuşu 55 dakika sürüyor. Direk uçuş sağlayan firma sadece Bangkok Airways’dir.

Surat Thani ve Phuket’ten Krabi’ye direk uçuş bulunmamaktadır.

Karayoluyla Ulaşım

Eğer Phuket’ten Krabi’ye gidecekseniz. Arası 120 km’dir. 12Go.Asia sayfasından otobüs biletinizi güvenlikle satın alabilirsiniz. Yaklaşık yolculuk 3.5 saat sürmektedir. Sayfada Phuket’ten Krabi’ye aratıp önünüze gelecek olan listeden otobüslerin saat kaçta olduğunu, yolculuğun ne kadar süreceğini ve fiyat bilgisini görebilirsiniz.

Koh Samui’den gelmeyi düşünüyorsanız ve uçağa fazla ödeme yapmak yerine karayolunu tercih edebilirsiniz. Koh Samui’den Surat Thani’ye feribot ile geçip Surat Thani’ye vardıktan sonra buradan otobüsle 3 saatte Krabi’ye varabilirsiniz. Ya da tekne bileti almakla uğraşmadan yine 12Go.Asia sayfasından tekne+otobüs kombine bilet satın alabilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Koh Phangan Adası

Koh Samui Adası

Koh Phi Phi Adası

More from the blog

KHAO SOK MİLLİ PARKI GEZİLECEK YERLER

Khao Sok, evet biliyoruz adını hiç duymadınız. Khao Sok nerededir, nasıl gidilir, Khao Sok Milli Parkında gezilecek yerler hakkındaki tüm bildiklerimizi sizinle paylaşma zamanı....

RAİLAY KUMSALI – TAYLAND’IN GÖZBEBEĞİ

Tayland'da öyle yerler var ki bazen gezginler tarafından es geçiliyor. Tayland'ın göz bebeği yerlerden biri Railay Kumsalı. Ya da gidilmiş olsa bile Railay kumsalı...

KOH PHANGAN ADASI – 2024 Full Gezilecek Yerler

Koh Phangan adası gezilecek yerler, Koh Phangan Full Moon Party ve Koh Phangan'ın müthiş huzurlu kumsalları hakkında daha önce yazı yazmadığımız için şimdiden affınıza...

Chiang Mai’de Fil Dışkısı Parkı

Tayland gezilecek yerler listemize Chiang Mai'yi çok geç aldığımızı itiraf etmeliyiz.  Özellikle Chiang Mai fil dışkısı parkı diye bir yer olduğundan haberimiz dahi yoktu....