Koh Samui Adası Gezi Rehberi-Full Detaylı

AsyaTaylandKoh Samui Adası Gezi Rehberi-Full Detaylı

Tayland’ın güzel adası neresi diye merak ediyorsanız cevabımız şüphesiz Koh Samui adası olacak. Koh Samui adası gezilecek yerler, beyaz kumsalları ve doğal güzellikleri bakımından tatiline ayrı bir boyut katacaktır. Koh Samui Phuket’ten sonra Tayland’ın ikinci büyük adasıdır. Palmiye ağaçları ile çevrili küçük bir balıkçı kasabası olan Koh Samui adası günümüzde yerini lüks otellere bırakan bir balayı adasına dönüşmüştür.

Palmiye ağaçlarının süslediği alabildiğine uzun bembeyaz kumsalları, budist tapınakları, şelaleleri, vahşi yaşamı koruma alanları ile Koh Samui beklentileri fazlasıyla karşılamaya yetecek kadar güzel bir adadır.

KOH SAMUİ ADASI NEREDE & NASIL GİDİLİR 

Surat Thani eyaletine bağlı Koh Samui adası Tayland körfezinde yer alıyor. Harita üzerinden bakınca size çok küçük gelebilir. Ama buna rağmen Tayland’ın ikinci büyük adasıdır.

Bangkok’tan Koh Samui Adasına Ulaşım:

İki yol vardır. Biri Bangkok’tan otobüs/tren/uçak ile Surat Thani’ye gelmek. Buradan tekneyle adaya geçmektir. Bangkok’tan Surat Thani’ye uçan firmalar Nokair, AirAsia, Vietjet Air ve Lion Air firmalarıdır.

Diğer bir yol ise Bangkok’tan direk Koh Samui adasına uçmaktır. Bunun için tek hizmet veren firma Bangkok Airways’tir.

Ulaşım seçeneklerinden herhangi birini kullanmak tamamen sizin bütçenizle alakalıdır. En ucuzu Bangkok’tan otobüsle Surat Thani’ye gelip buradan tekneyle adaya geçmek, biraz daha pahalısı Bangkok’tan Surat Thani’ye low cost airline firmaları ile uçup yine tekne ile adaya geçmek ve son olarak en pahalı ama en kısa olan yol Bangkok’tan Koh Samui’ye direk uçmaktır.

Phuket’ten Koh Samui Adasına Ulaşım:

Phuket’ten Koh Samui adasına Bangkok Airways ile direk uçuşlar bulunmaktadır.

Ucuz ve uzun olan yol Phuket’ten otobüs ile Surat Thani’ye varıp buradan tekne ile Samui adasına geçmektir.

Krabi’den Koh Samui Adasına Ulaşım

Phuket’ten Samui adasına ulaşım şartları neler ise aynı şekilde Krabi’den de bu iki yoldan herhangi biriyle ulaşım mümkündür.

KOH SAMUİ ADASI İÇİNDE ULAŞIM 

Songthaew

Koh Samui adasında toplu taşıma görevini Songthaew isimli kamyonetler görüyor. Songthaew’lar adayı yuvarlak çiziyor. Ve Coeng Mon kumsalı haricinde tüm ana kumsallarda duruyor. Songthaew’lara binmeden önce mutlaka şöföre gideceğiniz yeri söyleyin ve ücreti öğrenin ki süprizleri karşılaşmayın.

Taksi – Grab

Songthaew’lar haricinde diğer seçenek taksi ile yolculuk yapmaktır. Genelde taksimetre açılmadığı için önden pazarlık etmenizi tavsiye ederiz. Ya da bununla hiç uğraşmayıp telefonunuza Grab uygulamasını indirebilirsiniz. Bu bizim hemen hemen Uzakdoğu ülkelerinde en çok kullandığımız uygulamardan bir tanesidir. Aplikasyona gideceğiniz yeri yazıp araç tiplerininden de istediğinizi seçip ücreti önceden görme şansı veren müthiş bir uygulamadır. Taksi, normal araç, minivan gibi seçenekleri olduğu için hangisiyle seyahat etmek istiyorsanız onu seçebiliyorsunuz.

Motosiklet

Ortalama günlük 300 THB’e iyi bir motosiklet kiralayabilirsiniz. Motosiklet kiraladığınız takdirde başka hiçbir ulaşım seçeceğine bağlı kalmaksızın istediğiniz yere istediğiniz zaman gidebilme imkanı sunuyor. En büyük artısı ise oradan oraya gitmek için ekstra ulaşım ücreti ödemek zorunda olmamanızdır. En önemlisi ise motorunuz varsa adanın iç kısımlarına rahatlıkla erişebilmenizdir.

Bizimle tatile gelen arkadaşlarımıza ya da gitmeden önce tavsiye isteyenlere  mutlaka motor kiralamalarını öneriyoruz. Tabi motor kullanmayı biliyorsanız öneriyoruz. Adada motoru nereden kiralarsanız kiralayın kimse motor ehliyetiniz olup olmadığını sormuyor. Kiralama esnasında pasaport aslınızı motoru geri iade edene kadar teslim etme şartı var.

Motor kiralarken dikkat etmeniz gereken şey motordaki çizik, vurukları o anda kiralayan kişiye göstermeniz ve mutlaka fotoğraf ya da video almanızdır. 

Adayı çevreleyen yol 51 km uzunluğundadır. Yani ortalama 1.5 saatte motor ya da araçla adayı tam dönmek mümkündür.

KOH SAMUİ GEZİLECEK YERLER HARİTASI

Koh Samui adasının gezilecek yerlerini, kumsallarını, tapınaklarını aşağıdaki detaylı listelemiş olmamıza rağmen sizlere daha da yardımcı olması adına google harita sı oluşturduk. Dilerseniz haritayı kaydederek planladığınız Koh Samui gezinizde kullanabilirsiniz. Mavi pinli yerler kumsallar, mor pinliler tapınaklar, kırmızı olanlar gezilmesi gereken yerler ve son olarak yeşil olan yerler ise manzarası olan restaurantlardır. Detaylı görmek için haritayı zoomlayabilirsiniz.

KOH SAMUİ ADASININ EN İYİ KUMSALLARI 

Dört bir yana birbirinden güzel kumsallarla çevrili Koh Samui adasında denize nerede girilir, en güzel kumsalları nerelerdir hepsini listeledik. Kimi kumsalda tüm gününüzü geçirebilirken kimi kumsal günlük rotanıza ekleyip bir suya girip çıkmalık uğrayabilirsiniz. Ayrıca Koh Samui adasının neresinde kalacağınıza karar veremediyseniz plaj listemiz size karar vermeniz konusunda da yardımcı olacaktır.

Silver Beach – Thongtakian Beach – Crystal Bay

Silver Beach açık ara Koh Samui’nin güzel plajıdır. Chaweng ve Lami kumsalı arasında bulunan silver Beach adanın doğusunda 250 metre uzunluğunda bir kumsaldır. Bu kumsalda kendinizi Tom Hanks’in Castaway filminde hissedeceksiniz. Aynı filmdeki gibi denizin içinden çıkan kaya parçaları vardır.

Kumsala ulaşmak için motorunuzla Crystal Bay Beach Resort’e giriş yapıp motorunuzu otelin park alanına park etmelisiniz. Buradan rahatlıkla kumsala yürüyebilirsiniz. Bunun için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Coral Cove Beach

Silver beach’e varmadan bir önceki kumsal olan Coral Cove diğer Koh Samui kumsallarına göre daha küçüktür. Genelde az insanın olduğu kumsal dinlenmek ve snorkel yapmak için uygundur. Kumu çok yumuşak değildir. Özellikle deniz içinde biraz ilerleyince ayaklarınıza bir şeyler batmaması için deniz ayakkabısı giymenizi öneririz.

Chaweng Beach

Chaweng bölgesinin ayrıca Koh Samui’nin en popüler ve en talep gören kumsalı burasıdır. Sahil boyunca sıralı her bütçeye uygun onlarca otel bulunuyor. Partilerin gerçekleştiği kumsal burası olduğundan akşamları ateş şovu izlemek ya da müzik eşliğinde eğlenmek için de iyi bir tercihtir.

Chaweng Beach – Koh Samui Adası

Kumsalın sağ tarafına Chaweng Not deniyor. Denize girmek için Chaweng’den daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda gün batımını izleyebileceğiniz güzel bir noktadır.

Lamai Beach

Chaweng’den sonra adanın en popüler ve en büyük plajı olan Lamai kumsalı daha az insan çektiği için gürültüden biraz olsun uzak kalmak isteyenlerin tercih ettiği kumsaldır. Deniz kıyaslaması yapacak olursak bize göre Lamai’de denize girmek için Chaweng’e göre daha keyifliydi. Özellikle çocuklu aileler denizinde Chaweng kadar akıntı olmadığından burayı tercih edebilir.

Lamai bölgesi de aynı Chaweng gibi dükkanlara ve restaurantlara ev sahipliği yapıyor. Her pazar günü saat 16:00’da sokağa kurulan pazar alanına uğrayıp tezgahlarından asya mutfağını tatmadan dönmeyin.

Choeng Mon Plajı

Avrupalı gezginlerin tercih ettiği Choeng Mon beyaz kuma ve girilebilir denize sahiptir. Kumsalın sağ tarafında kalan Ko Fan Noi ve Ko Fan Yai adalarına gelgit olduğu zamanlarda yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Lipa Noi

Adanın batı kıyısındaki kumsal Koh Samui’nin en sessiz kumsalıdır. Dar kumsalı, sığ suyu ve berrak suyu olan kumsal tam bir keyif noktasıdır. Havlunuzu uygun bir yere koyup aklınız kalmadan denizin tadını çıkarabilirsiniz. Yakın zamanda kumsala Nikkie Beach Club’un açılması bölge daha talep edilir bir hale geldi.

Lipa Noi Beach – Koh Samui Adası

Mainam Beach

Adada denize girdikten sonra derinleşen ender kumsallardan biridir. Bu özelliği ile denize girmeyi daha keyifli hale getirir. 6 km uzunluğunda bembeyaz kumsal şeridi olan Mainam sakin plajda dinlenmek isteyen ziyaretçiler için mükemmel bir yerdir. Lamai ve Chaweng kadar gelişmemiştir. Oradaki gibi bol restaurant, sahilde clublar, kirlayacabileceğiniz şezlong-şemsiye yoktur burada. 

Bophut Beach

Üst ve orta sınıf otellerin olduğu bölge bize göre Chaweng’den sonra adanın en kalabalık yeri. Adanın kuzeyinde gündüzleri sakin bir atmosfere sahiptir. Sahil boyunca restaurantlar ve oteller bulunuyor. Dolayısıyla tüm istediğiniz ihtiyacınızı giderebileceğiniz ayrıca denize girmeye uygun bir kumsaldır.

Ban Tai Beach

Denizi sığ olan kumsal yüzmek için pek elverişli olmamakla birlikte çocukları ailelerin tercih edebileceği bir özelliktir. Ancak akşam üzeri deniz çekilip günbatımının denize yansıyan ve renk cümbüşü sunan atmosferini mutlaka deneyimlemenizi öneriyoruz.

KOH SAMUİ ADASI GEZİLECEK YERLER

Koh Samui adasının gezilecek yerlerini sizler için özenerek listeledik. Bildiğimiz tüm gezilecek yerleri tüm detayları ile ele aldığımız liste Koh Samui seyahatinizden önce tam bir rehber niteliğinde olacak.

Na Muang Şelalesi

Koh Samui’deki ziyaret edebileceğiniz şelaleler Na Muang, Hin Lad, Tar Nim, Khun Si, Khao Yai, Lat Wanon ve Tan Rua şelaleleridir. Na Mueng şelalesi 1 ve 2 diye iki ayrı şelaledir. Bunlardan Na Mueng 2 olanı içlerinde en dikkat çekeni ve ulaşım açısından da en zor olanıdır. Doğal havuzu ve nefes kesen manzarası sayesinde son yıllarda gittikçe popülaritesi artmaktadır. Na Muang 1 otoparkının sağ tarafından yaklaşık 1 km uzaklıkta tırmanış gerektiren bir parkurdur. Tırmanışa uygun kaymayan bir ayakkabı tercih etmenizde fayda vardır.

Na Muang Şelalesi
Na Muang Şelalesi – photo Credit by: https://northabroad.com/

Hin Lad şelalesi için motorunuzu park ettikten sonra nefes kesici manzaralar eşliğinde kısa bir yürüyüşle adanın ikinci büyük şelalesine ulaşabilirsiniz. Hatta şelaleye doğru yürürken yolunuzun üzerinde göreceğiniz Hin Lad Budist tapınağını da ziyaret etmeden dönmeyin.

Hin Lad Şelalesi
Hin Lad Şelalesi Photo Credit by: https://www.theprivateworld.com/

Tar Nim ise insan yapımı bir şelaledir. Etrafını saran budist bahçesi ile yeşil yosunların kapladığı kayalar ortama güzel bir ambiyans katmaktadır. Diğer şelaleler gibi akışı fazla değildir. O yüzden yüzme fikriniz varsa bunu unutun. Ama fotoğraf çekmek için güzel bir yerdir.

Khun Si şelalesi durian meyve tarlalarının içinde bophut bölgesinde bir şelaledir. Doğal havuzu olan şelaleye ulaşım biraz zor olduğu için şelalaye vardınızda insan görmek zordur. Gidemeseniz bile şelaleye giden yol manzaralarını görmek bile yetecektir.

Şelalere giderken yanınıza mutlaka havlu, uygun ayakkabı, içme suyu, sivrisinek ilacı, kamera ve para almanızı tavsiye ediyoruz.

Overlap Stone

Koh Samui’nin doğu kıyısının en iyi manzarasını sunan manzara noktasıdır. Bu manzarayı özel kılan ise dağın tepesindeki kocaman kayanın oluşudur. Burası Koh Samui’de gezilecek yerler arasında alışılmışın dışında bir yerdir.

Buraya gelmek için Wat Ratchatthammaram tapınağının karşısındaki ara dağ yoluna girmeniz gerekiyor. Yol ilerledikçe fazlasıyla dikleştiği için yeni motor kullanan biriyseniz tek başınıza gitmenizi önermiyoruz.

Biz iki arkadaşımızla beraber gittik. Orkun ve ben arkamızda artçılar taşıyarak çıktık çıkmasına. Ama dik olan yolu geri inmeyi gözüm yemedi. O yüzden Overlap Stone girişindeki görevli kadınlardan bizi aşağı indirebilecek birini bulmalarını rica ettik. Overlap çevresinde tadilat olduğu için şansımıza çalışan işçilerden biri beni ve kız arkadaşımı arkasına bindirerek üç kişi yokuşu indik. Sonra Orkun bizi bırakan çocuğu geri götürdü vs. Başımıza geleni özellikle anlatmak istedim ki benim gibi çok tecrübesi olmayanlara fikir olsun diye.

Motorları girişteki park alanına park ettikten sonra görevlilere 50 THB ödeme yaparak ve kişi başı bir şişe bedava sularımızı alarak tırmanışa başladık. Dik yolda kısa bir süre yürüdükten sonra merdivenler ve sonra toprak yol başlıyor. Yaklaşık 15 dakikalık tımanışın sonunda küçük bir eve vardık. Buradaki görevli kadına da ayrıca 50 THB giriş ücreti ödedikten sonra manzara noktasına vardık.

Son zamanlarda instagram sayesinde popüler bir yer haline geldiğinden fotoğraf çektirmek için biraz sıra oluyor. 2023 Şubat ayında ziyaret ettiğimizde Overlap Stone yolu taş bir köprüydü. Bizden bir kaç hafta sonra taş köprü yerine ahşap köprü yapmışlar ve taşın hemen yanına bir merdiven koymuşlar. Merdiven koymaları pek iyi fikir olmasa da yine de buraya gidip manzarayı mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Lad Koh Viewpoint

Chaweng’den Lamai Beach’e doğru giderken yolunuzun üzerinde manzara izleyebileceğiniz noktada 5- 10 dakika duraklayıp manzaranın fotoğrafını çekip yolunuza devam edebilirsiniz. Uğramanız gereken elzem bir yer değildir. Mutlaka yol üzerinde yanından geçeceğiniz için durup bir kaç kare alabileceğiniz için öneriyoruz.

Hin Ta – Hin Yai 

Koh Samui adasında görülmesi gereken bir başka durak da Grandfather – Grandmother yani büyükanne ve büyükbaba kayalarıdır. Chaweng beach’ten motosiklet ile yaklaşık 15 dakika uzaklıktadır. Kayalar isimleri şekillerinden dolayı almıştır.

Grandmother – Grandfather Rocks

Fil Yetimhanesi

Tayland’a gelen pek çok insanın ilk yapmak istediği şeylerden bir tanesinin fil safari olduğunu görüyoruz. Lütfen sırf kendinizi tatmin etmek, fotoğraf çekilmek uğruna böyle bir şey yapmayın. Çünkü turizm amaçlı kullanılan filler eğitimleri için sahipleri tarafından ciddi şiddete maruz kalıyorlar.

-Bir kere fillerin omurga yapısı insan taşımaya uygun değildir.

-Siz fillere bindikçe vücut yapısı insan taşımaya uygun olmayan filler yavaşlamak zorunda kalır. Bu da daha hızlı olması için sahibinden dayak yemesi anlamına gelir. Aynı şekilde mesela Zebralar da insan taşımaya uygun omurgaya sahip değildir.

Khao Sok Elephant Sanctuary

Asya filleri habitat kaybı nedeniyle nesli tükenmek üzere olan hayvan türüdür. Uzmanlara göre şu an Tayland’da 2000 civarında vahşi fil yaşadığı düüşünülmektedir. Yıllardır turizmin bir parçası haline gelmiş bu dev yaratıklar doğal ortamlarından koparılıp verilen eğitim sonunda evcilleştirilmektedir. Bu eğitim sürecinde bebek filler annesinden ayrılır ve bir yere kapatılıp günlerce uykusuz, aç bırakılır ve dövülür.  Bu eğitimin adı Phajaan’dır. Elephant crushing diye google’da aratınca yapılan işkencelerin nasıl olduğuna tanıklık edebilirsiniz.

Photo by Lek Chailert

Phajaan süreci öyle kolay değildir. Bebekken filleri alıp eğitmeyi içeriyor. Bir çoğu ise bu işkenceli eğitimden kaçmanın yolunu kendini boğarak öldürmede buluyor.

Tayland’da eğer fil trekking yapan yerlere denk gelirseniz turizm amacıyla kullanılan fillerin boyunlarında kancalar, ayaklarında zincirler ya da kafasında çiviyle dövülmenin sonucu yarıkları olduğunu göreceksiniz. Hayvanlara yapılan bu zulmün bir parçası olmamak için lütfen fillere binmek, fil turizmi yapanlara para kazandırmak yerine fil yetimhanesine gidin.

Bir çok insanın file binmesi aslında farkındalık eksikliğinden kaynaklanıyor. Çünkü farkındalığı olmayan insan için önemli olan o anda onu mutlu eden şeyi yapmasıdır. Bir fil parkında bizzat gözlemlediğim şey; insanların fili görünce “ay ne tatlı” deyip ardından ücretini ödeyip onun üzerine binmesi. Halbuki çoğu o filin boynundaki kancaya ya da ayağına bağlı zincire dikkat ettiği yok. 

Ayağı Zincire Vurulmuş Fil
Ayağı Zincire Vurulmuş Fil

Tayland’da Chiang Mai’de, Khao Sok’ta ve Koh Samui’deki fil yetimhaneleri ziyaret etme şansımız oldu. Fil yetimhaneleri kötü muamele gören filleri kurtarmak onlara daha iyi bir yaşam sunmak için kurulan vakıflardır. Ücreti fil trekking’inden çok daha pahalıdır. Ama inanın verdiğiniz ücretin ziyaretiniz sonrasında gerçekten hak edilenden daha az olduğuna kanaat getireceksiniz.

Başına Çiviyle Vurulurak İşkence Edilmiş Fil

En son ziyaret ettiğimiz yer Koh Samui Elephant Sancturay oldu. İnternetten kişi başı 100 usd ücret ödeyerek tura katılmak istediğimiz saati seçtik. Sabah saat 09:00 ve öğlen 14:00’de iki turları mevcut. Belirlediğimiz saatten yaklaşık yarım saat önce otelimizin lobisinde bizi bekleyen minivana binerek kısa bir yolculukla fil yetimhanesine vardık.

Girişte pasaport bilgilerimizi bir deftere yazıp imza attıktan sonra açık büfe servisi olan alandan kahvemizi alıp brifing verilmesini bekledik. Çok güzel, akıcı ve espri kabiliyeti yüksek rehberimiz tur boyunca neler yapacağımızdan neler yapmamamız gerektiğinden bahsettikten sonra ilk işimiz fillerin yemeklerini hazırlamak oldu.

Fil Yetimhanesi – Koh Samui Adası

3 saat süren turumuzda ilk olarak hazırladığımız yemeklerle filleri besledik. Ardından onların yaşam alanına girerek yetimhanedeki tüm fillerin özelliklerini öğrenerek doğal yaşamlarını gözlemledik. Fillerin kimisi tomruk endüstrisinde ağaç kesme, kütük taşıma işlerinde kimisi ise fil turizmi olan binicilik kamplarında çalışmaya zorlanmış, eziyet görmüş fillerdir. Hele içlerinde bir tanesi vardır ki adı Kaew Ta. Sahibi onu  cezalandırmak için gözüne vurarak sol gözünü kör etmiş. İçlerinde iki tanesi birbirinden ayrılmayan ikili 🙂 Geçen bir tanesini tedavi için hastaneye götürmek zorunda kalmışlar. Ekürisi onsuz kaldı diye ortalığı ayağa kaldırmış bağırmaktan.

Turumuz boyunca da bir an olsun birbirlerinden ayrılmadılar. Bir diğeri ise obur olan yemeğe doymuyor bir türlü. Bakıcının demesine göre bundan kısa bir süre önce komşunun bahçesindeki muz ağaçlarına dalmış gecenin bir yarısı. Komşu fili almaları için yetimhaneye haber vermiş. Bir de üstüne muzların parasını vermişler 🙂 Hepsinin çok keyifli güzel anıları var. Onları beslerken ya da beraber yürürken hikayelerini dinlemek ise işin en güzel tarafı.

Bu dev yaratıklar dünyanın en masum en kibar hayvanları. Tüm bunları detaylı olarak yazmamız size daha duyarlı olmanızı hatırlatmak içindir. Lütfen rica ediyoruz dünyanın neresine giderseniz gidin FİLLERE BİNMEYİN!

Siz de fillere binmek yerine onlarla daha sağlıklı vakit geçirmek istiyorsanız Koh Samui Elephant Sanctuary sayfasından online rezervasyon yapabilirsiniz.

Fisherman’s Village

Bophut bölgesine çok yakın konumdadır. Ada gezinizin sonunda dinlenmek ve yemek yemek için buraya uğramanızı tavsiye ederim. Tüm restaurantlar denize sıfır ister restaurant’ın içinde ister kumsalda oturabilir günün yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz.

Bizim burayı gelme sebebimiz Tayland’daki en güzel ateş şovunun Coco Tam’s restaurantında yapılmasıydı. Şov her gün 19:30’da başlıyor ve 1 saat sürüyor. Önceden rezervasyon almadıkları için biraz erken gelip kumsalda şovu izleyebileceğiniz ön yerlere oturabilesiniz. 

Zipline – Tree Bridge Coffee

Adada gezerken yola yanlış girmemiz sonucu karşımıza çıkan bir yerden bahsetmek istiyoruz. Bilinçli gitmeyip tamamen şans eseri bulduğumuz bir yer. Mae Nam bölgesinde bulunan yeşillikler içinde dağlık bir arazinin tam ortasında bulunuyor. Navigasyonunuza Tree Bridge Coffee yazdığınız takdirde sizi tam noktasına götürüyor. Ana yoldan iç yola girip haritayı takip ediyorsunuz. Dağa doğru tırmanıp yeşilliklerin içine girmeye başlayacaksınız. Acaba yanlış yolda mıyım şüphesi doğabilir. Ama kimsenin olmadığı, tenha yolda ilerlemeye devam edin.

Tree Bridge Coffee - Koh Samui Adası

Yolun sonunda atv’leri ve park edili motosikletleri göreceksiniz. Siz de motorunuzu park ettikten sonra asma köprüden geçerek patika yolu takip etmelisiniz. Yol sizi zaten otomatik Tree Bridge Coffee’e götürüyor. Burada isterseniz yaklaşık 1 saatlik fazla sayıda parkuru olan zipline deneyimi yaşayabilirsiniz. İsterseniz de cafesinde oturup manzara eşliğinde kahvenizin tadını çıkarabilirsiniz.

The Roof

Chaweng kumsalı ve gölü manzarasına hakim The Roof isimli mekan Chaweng kumsalına çok yakın olmakla birlikte dağın tepesine kurulmuş bir yer. Ulaşım için ya restaurant’ın shuttle hizmetinden faydalanmanız  ya da dik yokuşu motorunuzla çıkmanız gerekiyor.

The Roof – Koh Samui Adası

Mutlaka gelmeden önce rezervasyon yapıp terasın en ön tarafındaki alanlardan yer ayırmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Biz rezervasyon yapmadan gittik. Ancak şansımıza bir masanın o esnada kalkmasıyla en önde oturabildik. Sadece gün batımında kokteyl içmek için gitmeyin. Muhakkak akşam yemeğinizi de burada yiyin. Tayland’da içtiğimiz en iyi Tom Yum Goong buradaydı.

The Roof benzeri diğer alterbatif manzara yerleri The Jungle Club, The Cocoon, Tree Tops, Dining on the Rocks ve Black Rabbit Samui‘dir. 

Gizli Buda Bahçesi – Tarnim Magic Garden

Bahçe 1976 yılında Nim Thongsuk adında bir çiftçi tarafından yapılmıştır. Bahçe Nim amcanın bahçesi (Uncle Nimm’s Garden) olarak da anılmaktadır.

Ada Turları

Koh Samui adasının her yerine tek başına gezmeniz mümkündür. Dediğimiz gibi motosiklet kullanmasını biliyorsanız hazırladığımız Koh Samui gezilecek yerler haritasını da incelediyseniz adayı turlamak için ekstra tur almanıza gerek kalmaz.

Ancak tek başınıza gerçekleştiremeyeceğiniz iki önemli tur vardır ki bunlar; Koh Tao Adası ve Angthong National Marine Park turlarıdır. Sabah erken saatte başlayan turlar akşam üzeri 17:00-18:00 civarı bitmektedir.

Angthong 42 adadan oluşan bir milli parktır. Tur boyunca snorkel noktaları, kaya oluşumu şekli maymun yüzüne benzeyen Koh Mae Ko ziyareti, Emerald Lagoon, milli parkı tepeden görebileceğiniz 550 metre tırmanış gerektiren Pha Jun Jaras manzara noktası, Koh Phaluai’de öğle yemeği ve yüzme noktaları rotanın içine dahildir. Angthong biraz da Endonezya’daki Raja Ampat’ı anımsatmaktadır. Milli Park giriş ücreti yetişkinler için 300, çocuklar için 150 THB’dir. Bu ücret tur ücretine dahil değildir.

Photo Credit by: https://www.thainationalparks.com/

Bir diğer popüler olan tur ise Koh Tao ada turudur. Kendiniz tekneyle de tursuz gidebilirsiniz. Sabah ilk kalkan hızlı feribota binerek 1.5 saatlik yolculukla Koh Tao adasına varıp öğlen kalkacak feribota kadar yaklaşık beş saatini burada geçirebilirsiniz. Ya da yapamayacağınızı düşünüyorsanı hiç bilet almak, feribot iskelesine gitmekle uğraşmayıp Koh Samui’deki herhangi bir acentadan Koh Tao ada turu satın alabilirsiniz. Turla gittiğiniz takdirde Nang Yuan adası haricinde Koh Adasının çevresinde bir kaç koyda snorkel yapma imkanınız da olacaktır. Ama Koh Tao adasına ayak basmayacağınızı da bilmeniz gerekiyor.

İlk yolu deneyecekseniz Lomprayah sayfasından feribot saatlerini ve bilet ücretlerini kontrol edebilirsiniz. Nang Yuan yani Koh Tao adasına giriş ücreti kişi başı 250 THB’dir.

Nang Yuan – Koh Tao Adası

KOH SAMUİ ADASI TAPINAKLARI

Eğer Tayland’a geldiyseniz tapınak ziyaretleri yapmak da kaçınılmaz oluyor. Ne de olsa dünyanın en önde gelen Budist bir ülkedir. Hele ki Tayland’a ilk gelişiniz ise Koh Samui bu konuda sizlere oldukça fazla çeşit sunuyor.

Tapınak Ziyaretleri İçin Nelere Dikkat Etmeli

İnsanların dini ritüellerini gerçekleştirdiği her yer şüphesiz kutsal ve saygı duyulması hak ediyor. İbadet edenlerin kutsal alanlarına müdahele etmeden ve ziyaret kurallarına uyarak ziyaret etmek gerekiyor.

Kısa şort, mini etek, mayo, omuzu açık kıyafet giymek yasaktır. Yani omuzlar ve dizin üzeri örtülmelidir.

Tapınaklara girmeden önce terlik veya ayakkabının çıkarılması zorunludur.

Tapınağın kutsallığına ve çevrede ibadet edenlere duyulan saygı gereği sesli konuşmak, sesli gülmek yasaktır.

Tapınak içerisinde ayakları Buda heykeline doğru uzatmak yasaktır. Ayak insan vücudunun en kirli yeri olarak kabul edildiğinden saygısızlık olarak görülür.

Büyük Buda

Tayland dilinde Wat Phra Yai olarak bilinen Big Buddha tapınağı adanın kuzeydoğu bölgesine 1972 yılında inşa edilmiş bir budist tapınağıdır. Big Buda Koh Samui’nin cazibe merkezlerinden bir tanesidir. 12 metre yükselikte altın kaplama buda heykeli ve önünde uzanan 72 basamaklı merdiven ile çok farklı bir atmosfere sahip. Buda’nın arkasındaki tekerlek ve ejderha sonradan ilave edilmiştir. Tapınağa anakaradan Fan adasına uzanan 400 metrelik köprüden geçerek ulaşılıyor.

Giriş ücretsizdir.

Wat Plai Laem Tapınağı

2004 yılında inşa edilen tapınak Koh Samui adasının en yeni tapınaklarından biridir. Budist tapınağı olan Wat Plai Laem Tay-Çin mimarisiyle inşa edilmiştir. Tapınağa ulaştıktan sonra tapınağın gözde heykeli Çin’in merhamet tanrıçası olan Guanyin heykeliyle karşılaşıyorsunuz. Göl üzerinde bir platformun içinde bulunan Guanyin heykelinin hemen yanında da şişman ve gülen Buda heykeli vardır.

Guanyin, Hint ve Tibet’te mutlak aydınlanmanın efendisi olan bodhisattva prototipi olarak Avalokiteshvara’dan evrilmiştir. Çok önceki tarihlerde erkek olarak tasvir edilen Guanyin Song Hanedanlığı döneminden sonra kadın formunda tasvir edilmeye başlanmıştır. Çin’de hemen hemen buda kadar saygı duyulan bir tanrıçadır. Yüzyıllar boyunca popülaritesi artınca denizcilerin de koruyucusu olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Tüm varlıkların koruyucusu ve koşulsuz sevginin kaynağı olduğuna inanılıyor.

Buradaki Guanyin heykeli 18 kollu tasvir edilmiştir. Çok kolu olması bir çok insana ulaşıp onlara yardım edebilme yeteneği olduğu anlamındadır. Çin Budası heykeli ise zenginliği ve refahı temsil ediyor.

Giriş ücretsizdir.

Wat Khunaram

1973 yılında meditasyon esnasında ölen rahip Luong Pho Daeng’ın mumyalanmış bedeninin sergilendiği tapınaktır. Tapınağa girdiğinizde sizi cam faunus içinde lotus pozisyonunda oturur vaziyette güneş gözlüklü bir mumya karşılıyor.

20’li yaşlarında keşiş olma yolunda ilerleyen Luang Pho Daeng bu hayalini gerçekleştiremeden güzel bir kadınla evlenir. Ve çocukları dünyaya gelir. Çocuklarının büyümesiyle birlikte keşiş olma tutkusunun ardında 50’li yaşlarında evinden ayrılarak kendini meditasyona ve budist metinlerine verir. Ve Vipassana meditasyonunda usta bir meditasyoncu olur. Wat Knuram tapınağında baş rahiplik görevine gelir. Baş rahipken öleceğini önceden görür. Bunun üzerine öğrencilerine  kendini mumyalacağını bildirir. Ve öldükten sonra bedeninin tapınakta sergilenmesini ister.

Kendini mumyalama Sokushinbutsu olarak bilinen yaşayan vücudun kendi kendine mumyalanması uygulamasıdır. Kendini mumyalama uygulaması 19.yy’a kadar Japonya’da uygulanan ve sonrasında yasaklanan bir uygulamadır. Yüzlerce keşiş sokushinbutsu uygulamasını uygulamasına rağmen içlerinde çok azı Luang Pho Daeng gibi bunu başarabilmiştir.

Ölümünden sonra isteği yerine getirilir ve cam faunus içinde serilenmeye başlar. Yıllar geçmeye başlar ama rahibin vücudu ayrışmadan aynı şekilde kalır. Bunun üzerine Bioanthropology Research Institute araştırmacıları cesedi inceler. Araştırma sonucu verilerine göre beyin dahil tüm organların korunmuş halde olduğu ortaya çıkar. Rahibin mumyalanmış bedeninde tek çürüyen yeri gözleri olmuştur. Tapınağa ziyaret eden insanlar bu görüntüden ürkmesin diye mumyaya gözlük takılmıştır.

Giriş ücretsizdir.

Wat Ratchathammaram

Wat Sila Ngu olarak da anılan tapınak aslında terracotta renkli bir yapı olmasıyla dikkat çekicidir. Pişmiş topraktan yapılmış yapının hemen hemen her yeri heykellerle bezenmiştir. Tapınak içindeki duvarlarda Ramayana destanı hikayeleri betimlenmiştir. Maymun Kral Hanuman ile Ravana’nın savaşının betimlemelerini görmek için mutlaka tapınak içine ziyaret etmelisiniz.

Giriş ücretsizdir.

Wat Ratchathammaram -Koh Samui Adası
Wat Ratchathammaram

Khao Hua Jook Chedi

Chaweng gölü manzarasına hakim yüksek bir araziye inşa edilmiş altın pagodadır. Araç ya da motosikletle vardıktan sonra pagodaya ulaşmak için biraz merdiven tırmanmak gerekiyor. Budist tapınaklarının aksine pagodanın mimarisi değişiktir. Eğer hiç pagoda görmediyseniz eşsiz Koh Samui manzarası eşliğinde burayı ziyaret edebilirsiniz.

Wat Samret illa görülmesi gereken tapınak değil ancak tapınağa girdiğinizde merdivenlerin altında bulunan mezarlık belki ilginizi çekebilir.

Wat Khiri Wongkaram da görülmeye değer bir tapınak değildir. Yalnız tapınağa giden yol üzerindeki fil kapısı ilgi çekicidir.

Daha değişik ve daha renkli tapınaklar görmek istiyorsanız Çin tapınakları olan Nathon Hainan Shrine ve Guan Yu Koh Samui Shrine’i öneriyoruz.

Sol fotoğraf Nathon Hainan Shrine, Sağ fotoğraf Guan Yu Koh Samui Shrine

KOH SAMUİ ADASINA NE ZAMAN GİTMELİ

Koh Samui’de iki farklı dönem bulunuyor. Bizi yağışlı dönem olarak adlandırılan muson dönemi. Diğer ise kuru sezondur. Ancak son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Koh Samui’de de iklim çok değişti. Adada göze çarpan iklim değişliğinin muhtemel nedeni iklim değişliği diyebiliriz. Bunun örneği kurak mevsimde günlerce süren yağışlar ya da yağmurlu sezonda masmavi gökyüzüne sahip havadır.

Adanın kuru sezonu ocak ayından Mayıs ayına kadar olan süredir. Ekim ayından Kasım’a kadar ise yağışlı dönemdir. Ocak adanın en soğuk ayı, Nisan ise sıcak ayıdır.

KOH SAMUİ ADASINDA NEREDE KALINIR – OTEL TAVSİYESİ

Adada kalmanızı önerdiğimiz yerin başında Chaweng kumsalı geliyor. İkinci önerimiz ise Fisherman’s Village. Ama Fisherman’s Village’ın daha pahalı olduğunu da aklınızdan çıkarmayın. Chaweng kumsalı boyunca ya da hemen arka yol üzerinde istediğiniz her bütçeye uygun otel bulabilirsiniz. Biz genellikle Chaweng kumsalında konaklamayı tercih ediyoruz. Bundan yıllar önce Lamai bölgesinde de kaldık. Ama Chaweng tadını vermedi açıkçası. Chaweng kumsalında son bir ayda konakladığımız oteller listenin ilk ikisinde. Listenin devamı ise tavsiye ettiğimiz gönül rahatlığıyla kalabileceğiniz otellerdir.

1-Centara Reserve Samui

2-Chaweng Mercure Hotel

3-The Library

4-Anantara Lawana Koh Samui Resort

5-Sala Samui

6-Ozo Chaweng Samui

7-Chura Resort

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Koh Tao Adası Gezi Rehberi

Phi Phi Adası Gezilecek Yerler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Khao Sok Milli Parkı Gezilecek Yerler

Khao Sok, evet biliyoruz adını hiç duymadınız. Khao Sok...

Railay Kumsalı – TAYLAND’IN GÖZBEBEĞİ

Tayland'da öyle yerler var ki bazen gezginler tarafından es...

Koh Phangan Adası – Güncel 2023

Koh Phangan adası gezilecek yerler, Koh Phangan Full Moon...

Chiang Mai’de Fil Dışkısı Parkı

Tayland gezilecek yerler listemize Chiang Mai'yi çok geç aldığımızı...