Koh Tao Adası Gezilecek Yerler

AsyaTaylandKoh Tao Adası Gezilecek Yerler

Tayland gezi planına kesinlikle dahil edilmesi gereken Koh Tao adası Tayland’ın en gözde adalarından bir tanesidir. Koh Tao adasında gezilecek yerler, Koh Tao adasına nasıl gidilirKoh Tao nerede, Koh Tao adasında konaklama, Koh Tao adasında ne yenir, Koh Tao adası kumsalları ve akla gelebilecek tüm soruların yanıtı Tayland Koh Tao makalemiz sayesinde alacaksınız.

Koh Tao Hakkında Genel Bilgi

21 km²’den biraz daha büyük olan ada Suratthani ve Chumphon arasında bulunan kıyı şeridinin 70 km doğusunda yer almaktadır.

Kaplumbağa anlamına gelen Koh Tao ismini bir zamanlar bölgenin su kaplumbağalarına ev sahipliği yapmasından almıştır. Ancak günümüzde kaplumbağalar üremek için başka bölgelere göçmüşlerdir.

Adada yerleşimin başlamadığı zamanlar adaya tek ziyaret edenler fırtınanın olduğu zamanlar adaya sığınmak ve yorucu deniz yolculuğuna kısa bir süre ara vermek isteyen balıkçılar oluyormuş.

Kral Chulalongkorn (Rama V) 18.Haziran.1899 yılında Koh Tao adasını ziyaret etmiş ve Sairee kumsalından bir sonraki Jor Por Ror koyundaki büyük kayaya buraya geldiğinin ispatı açısından işaretini bırakmıştır. Bugün bile bu kaya önünde ibadet edip saygı amaçlı ikramlar sunan insanlar vardır.

1933 yılından sonra ise ada siyasal hükümlülerin hapsedildiği yer olmuştur. Yani cennet içinde cehennem kurulmuş adeta.

1947 yılında başbakan olan Khun A-Paiwang tüm hükümlüleri savunmuş ve af çıkarmıştır. Tüm tutuklular adadan çıkarılıp, Suratthani’ye götürülmüş ardından Koh Tao tekrar kaplumbağalara kalmıştır. Ama uzun sürmemiştir…..

Aynı yıl Khun Ueam ve ikizi Khun Oh ailelerini geride bırakarak geleneksel botları ile komşu ada Koh Phangan’dan buraya oldukça tehlikeli yolculuk yaparak varmışlardır. Vardıklarında Koh Tao hala kraliyet himayesi altında olmasına ramen buraya yerleşmişler ve bereketli topraklarında ekip biçmeye başlamışlardır.

Yine aynı yüzyıl ada gezginler tarafından keşfedilip sırtçantalıların uğrak yeri olmuş ve hızlıca gelişerek popüler bir ada haline gelmiştir.

Doğal güzellikleri, sualtı çeşitliliği ve mercan kayalıkları ile ada Tayland’ın en iyi dalış noktalarından biri olmuştur.

Koh Tao Ada İçi Ulaşım

Koh Tao adasında bir tane anayol bulunuyor. Yol Sairee Beach’in kuzeyinden başlayıp adanın en güneyindeki Chalok Baan Kao’ya kadar devam etmektedir. Adanın yolu dar ve oldukça bozuktur. Anayolu kullanarak adanın baısı ve güneyindeki tüm kumsallara kısa bir asfalt yolculuğu sonrası topraklo, kumlu ve bol çukurlu biraz zorlayıcı ve bir o kadar tehlikeli yoldan ulaşabilirsiniz.

Ada da günlük motosiklet ücreti yerine göre değişmektedir. 150 Baht’tan başlayan fiyatlar 250 Baht’a kadar çıkmaktadır. (THB)

Koh Tao adasının tüm kumsallarını, koylarını karadan dolaşmaya niyetli iseniz günlüğü 450 Baht’a ATV kiralamanızı öenririz.

Ada da bir diğer ulaşım yolu ise bot taksilerdir. Adanın her yerine bu botlar ile deniz üzerinden daha rahat fakat daha pahalıya ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Bot Taksi fiyatları 400 Baht – 2.000 Baht arası mesafeye göre değişmektedir.

Tırmanış ve yürüyüş server iseniz Koh Tao adası tam size göre. Sinek koruyucu, ayakkabı, su, güneş koruyucunuz ve şapkanızla doğa içinde yürüyüş yapıp mükemmel manzaraya sahip tepelere ulaşabilir, ıssız koylarda dinginlin tadını çıkarabilirsiniz.

Koh Tao Kumsalları ve Koyları 

Sairee Beach : Koh Tao adasının en popüler kumsalı olan Sairee 1.7 km uzunluğunda çok geniş kıyı şeridi olmayan bir kumsaldır. Mae Haad’dan sadece 10 dk yürüyüş mesafesi uzaklığında olan kumsal dalış merkezlerine, restaurantlara, mağazalara, kumsal üzerindeki barlara, tur acentalarına ve bungalaow otellere ev sahipliği yapmaktadır.

Balıkçılık müzesi, Rama V’in anıt kayası, Mae Haad polis merkezi, tapınak ve okul bu bölgede yer almaktadır.

Mae Haad : Tüm teknelerin varış noktasıdır. Adanın merkezi olan Mae Haad’da ATM, banka, tur acentaları, supermarket, restaurant ve bütçenize uygun oteller bulunmaktadır.

Chalok Baan Kao : Koh Tao adasının güney kıyısında yer alan adanın 3. büyük kumsalıdır. Sairee kadar olmasa da bu kumsal da kalabalıktır. Kumsalın en güneyinde bulunan Freedom Beach Koh Tao adasının en huzurlu, en sessiz, en güzel kumsalıdır. Tabi bize göre!!!

Taa Toh otelinin bungalowları önündeki yolu takip ederek deniz üzerine yapılmış beton iskeleyi kullanıp 2 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz. Kumsalın köşesindeki barakaya benzer bar’dan yeme-içme gibi ihtiyacınızı da gidermeniz mümkündür. Dışarıdan içecek ve yiyecek getirilmesi yasaktır tabelası olmasına rağmen herkes yiyeceğini ve içeceğini yanında getiriyor. Sıkıntı yaşanmıyor. Bilginize!

Tanote Bay / Tanote Koyu : En iyi şekilde korunmuş koylardan biridir. Koyda sadece 5 yıldızlı bir otel ve otel bünyesinde dalış merkezi, su sporları merkezi bulunmaktadır. Snorkel için ideal koylardan bir tanesidir.

Jansom Bay / Jansom Koyu : Özel bir koy olan Jansom’da bir adet Resort yer alıyor. Koyda su çekildiği saatler snorkel yapmak için en uygun zamandır. Sai Nuan koyundan bağlantısı olan Jansom’a aynı zamanda iskeleden yürüyerek 10 dakikada ulaşılabiliniyor. Tavsiye edeceğimiz koylardan biridir.

Lang Khaai Bay : Ufak kaya parçaları içinden denize giriliyor olmasına rağmen snorkel için çok uygun bir yer. Tanote koyundan ulaşabileceğiniz gibi karayolu ile ulaşımı zor olan koy’a bot taksiler ile daha rahat ulaşabilirsiniz.

Mango Bay / Mango Koyu : Adanın kuzeyindeki tek koydur. Koya motosiklet ve taksi ile zorlu yollar aşılarak bu da yetmeyip onlarca basamak merdiven inilerek ulaşılıyor. Bu meşakatli yolu seçmek istemeyenlerin bot taksi ile gelmesini öneriyoruz.

Koyda 2 tane Resort bulunuyor. Bir tanesinin ufak bir kumsalı varken diğerinde kumsal yerine beton iskele vardır ve denize buradan girilmektedir. Bot taksilerin mango koyuna gidiş-dönüş ulaşım ücreti 2.000 Baht’tır.

Mango Bay Grand Resort bu koyda yer alıyor. Koy özelleştirildiği için girişte kişi başı 200 Baht ücret alınıyor. Bu bilet ile içeride 200 Baht’a kadar yeme-içme ve iskele kullanımı ücretsiz. Ama şezlong kullanmak istiyorsanız bunun için havlu dahil kişi başı 100 TBH daha ödemeniz gerekiyor.

Sai Daeng Beach : Kiraladığını motosiklet ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sessiz sakin ve biraz çakıllı kumsalı vardır. Yüzmek için tavsiye etmiyoruz. Kumsalın tam karşısındaki Shark Island Koh Tao adasının en iyi dalış noktalarından biridir!

Gluay Thaen Koyu : Mango ve Laem Thian koyları arasındaki Gluay Thaen Light House koyu olarak bilinir. Koyda hiç tesis bulunmamaktadır. Koh Tao adasının en popüler dalış ve snorkel noktalarından bir tanesidir.

Laem Thian : Tanote ve Hin Wang koyları arasına sıkışmış özel bir burna sahip olan ufak ama çok güzel bir koydur. Yolu bozuk olduğu için ulaşımı hayli zordur. Günlük tekne turuna katılacaksanız bu koya da uğrandığı için burada doya doya snorkel yapıp yüzebilirsiniz.

Ao Leuk : Tanote koyu yolu üzerinde kristal berraklıkta suyu olan ufak bir kumsaldır.

Hin Wang Koyu : Adanın kuzeybatı kıyısında snorkel yapıp doğal havuz içinde resif kayalarını gözlemleyebileceğiniz bir koydır. Koyun manzara noktasına motor ile gelip buraya park etmeli ve 5 dakikalık dik yokuşu yürüyerek inmelisiniz.

June Juea Beach : Adanın güneybatısında çok ufak kumsaldır. Kumsalda 3 küçük bungalaow otel ve 1 tane de tepede lüks resort yer almaktadır.

Sai Nuan Beach : Jansom koyundan hemen sonra yer alan kumsala ister yürüyerek isterseniz de longtail botlar ile gelebilirsiniz. Kumsal boyunca bungalowlar bulunuyor. Konaklama ve yüzülebilir deniz olarak tavsiye edeceğimiz kumsallardan bir tanesidir.

Thian Og Koyu / Shark Bay : Chalok Baan Kao kumsalından bir sonraki koydur. Uzunca kumsalı olan koyda bir kaç resort yer alıyor. Koyu tepeden izlemek için Taa Toh Seaview Restaurant’ın geniş terasında oturup 60 Baht’a fresh coconut eşliğinde manzaranın keyfini çıkarmanızı tavsiye ederiz.

Nangyuan : Adanın batı kıyısında kumsal olmamasına rağmen Nangyuan manzara noktası ile ünlüdür. Yine bu manzara noktasında bir tesis olduğundan kayaların üzerine yaptıkları ahşap merdivenler ile denize çok rahat girilebilmektedir.

Nangyuan olarak bilinen ada Koh Samui’den günübirlik Koh Tao adası turu olarak gidilen yerdir. Giriş ücreti 100 Baht olan adaya ister Koh Samui’den isterseniz Koh Taı adasından günübirlik turlar ile gidebileceğiniz gibi Koh Tao adasından kişi başı gidiş-dönüş 750 Baht karşılığında bok taksi kiralayabilirsiniz.

Koh Tao Adasında Yeme – İçme

İnternette edineceğiniz bilgilere fazla kulak asmamanızı öneriyoruz. Mükemmel, dekoratif şık restaurantlar, leziz yemekler vs. bu tarz bir yere biz rastlayamadık. Sizin de rastlayacağınızı pek sanmıyoruz. Evet her türlü dünya mutfağını bulabilirisniz fakat manzarası olmayan, sokak arasındaki ya da yol kenarındaki restaurantlarda oldukça pahalı ücretler ödemek zorundasınız. Hemen hemen her restaurantıın menüsündeki en düşük yiyecek 200 Baht’tan başlamaktadır.

Bira : 80 Baht

Coconut : 60 Baht

Shake : 90 Baht

Sairee Beach’te kumsal boyu ışıklandırılmış barlarda dalgaların sesi eşliğinde kokteylinizi yudumlayabilirsiniz.

Restaurantta yemek yemeği tercih etmek yerine yerlilerin bir iki masadan oluşan ufak dükkanlarında fiyatları 70 Baht’tan başlayan Thai yemekleri yemek bütçenizi zorlamayacaktır.

Meyve sebze bakımından çok fakir olan adada yalnızca bir tane büyük manav bunun dışında ufak ufak manavlar ve meyve tezgahları bulunuyor. Çoğu meyve ve sebze ne yazık ki kalitesiz ya da çürümeye yüz tutmuş haldeydi. Çok iyi olmasa da bazı ufak manavlar da idare eder cinsten meyve bulabilme imkanınız vardır.

Mango : kilosu 100 Baht

Guava : Kilosu 60 Baht

Muz : Kilosu 20 Baht

Yılda 100.000’den fazla ziyaretçiyi misafir eden Koh Tao adası her ne kadar dalış cenneti olarak biliniyor olsa da adada dalış dışında yapılacak bir çok aktivite vardır. Dalış yapmayacaksanız ya da dalışı sevmiyorsanız Koh Tao adasının koylarında güneşlenilir, balıklarla yüzebilir, su kayağı, kayaking, rüzgar sörfü, yelken ya da Thai boksu dersi alabilirsiniz. Bu seçenekler size az geldiyse ada etrafını keşfetmek için adanın dağlarına tırmanıp enteresan güzel manzaralar görebilir, kaya tırmanışı yapabilirsiniz.

Gece hayatı yok diyebileceğimiz ada dalgıçlara, çiftlere oldukça uygundur. Çocukla beraber Koh Tao adasına gelecek ailelerin kesinlikle ada içini motosiklet ile keşfedemeyeceğiniz bilmeleri gerekiyor.

Sai Nuan ve Sairee Beach haricinde adadaki diğer tüm kumsallara ulaşım dik merdivenler ya da yukuşlar ile sağlanıyor. Dolayısıyla çocuklu ailelerin Sai Nuan ve Sairee’de konaklamasını tavsiye ediyoruz.

Koh Tao adasına gidecek veya gitmeyi planlayanlara önereceğimiz konaklama süresi minimum 3 gündür.

Koh Tao adasında denize girmeye müsait en iyi kumsallar ise Freedom, Sai Nuan ve Ao Leuk’tur.

Koh Tao Adasına Ulaşım

Adaya ulaşım bir bakıma kolay bir bakıma zordur. Aslında kolaylık ve zorluk adaya nereden geleceğiniz ve bütçeniz ile alakalı bir husustur.

En kolay ulaşım yolu Koh Samui adasından tekne ile gelmektir. Seçeceğiniz firmaya göre yolculuk saati farklılık göstermektedir. Lomprayah ile 2 saat, Seatran ile 2 saat, Songserm ile 2 saat 45 dakika.

Koh Tao adasına biletlerinizi 12Go.Asia sayfasından güvenli bir şekilde alabilirsiniz.

Koh Phangan’dan gelecekler yine bu 3 firmadan birini kullanabilir. Lomprayah ile 1:15 dk, Seatran ile 1:30 dk, Songserm ile 2 saat sürüyor.

En zor ulaşım yolu : Bangkok’tan Khao San Rd’dan alacağınız kombine (bot-otobüs / bot-tren) bilet ile 12 ila 16 saat arasında Koh Tao adasına varabilirsiniz.

En hızlı ulaşımı sağlayan firma Lomprayah’tır. Ücreti 1.100 Baht. En yavaş fakat en bütçeli olanı ise Songserm ve ücreti 850 baht’tır.

Önemli Telefon Numaraları :

– Polis Merkezi : 077-456-631

– Yardım-Kurtarma Hattı : 077-456-508 & 087-979-0191

– Koh Tao Inter Clinic: 077-456-037

– Thai Inter Medical Clinic : 077-239-508

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Khao Sok Milli Parkı Gezilecek Yerler

Khao Sok, evet biliyoruz adını hiç duymadınız. Khao Sok...

Railay Kumsalı – TAYLAND’IN GÖZBEBEĞİ

Tayland'da öyle yerler var ki bazen gezginler tarafından es...

Koh Phangan Adası – Güncel 2023

Koh Phangan adası gezilecek yerler, Koh Phangan Full Moon...

Chiang Mai’de Fil Dışkısı Parkı

Tayland gezilecek yerler listemize Chiang Mai'yi çok geç aldığımızı...