Tayland Vizesi Nasıl Alınır

Tayland Türk vatandaşlarından vize istemeyen bir ülkedir. Tayland vizesi ülkeye girişte (turistik) 30 olarak ücretsiz verilmektedir. 6 ay geçerliliği olan pasaportunuz ile Tayland’a rahatlıkla girebilirsiniz.

30 gün kalış süresi havayolu ile ulaşım sağlandığında söz konusu olmaktayken karayolu ile ülkeye girenlerin maksimum kalış süresi 15 gündür.

Ve Şimdi Tayland Vizesi ile İlgili Bilinmeyenler

2015 yılı Şubat ayında çıktığımız uzun süreli Tayland gezimizde mutluluktan başımız nasıl dönmüşse vize süresini dikkate almadan uçak biletimizi değiştirip ileri bir tarihe aldık. Ve bu tarih 30 günlük vize süresini fazlasıyla geçiyordu. Tayland’da yaşayan bir arkadaşımızın sohbet sırasında vize işini hallettiniz mi demesiyle donduk kaldık 🙂

Şaşkınlıktan ne yapacağımızı bilemeden hem kendisinden bilgi alıyor hem de internetten araştırıyorduk. Karşımıza çıkan tüm veriler birbirine uyuyor hepsi de vizenin ya 29 gün ya 30 gün olduğunu uzatma süresinin ise en fazla 7 gün olduğunu söylüyordu. 7 günlük vize uzatım bedeli ise 1.900 Thai Baht’ı. Bir başka vize uzatma yöntemi de Visa Run dedikleri şey. Kamboçya’ya gidip gelerek tur acentalarının bu işi halletmesiyle 15 gün daha uzatılabiliyor. Bu yolun bedeli de yine 1.900 THB (Thai Baht) olduğu gibi bir tam günün de tamamen heba olması anlamına geliyordu.

Ertesi sabah vize süremizin son günü olduğu için sabahtan Pattaya’daki Jomtien Beach Soi 5 sokağındaki Chonburi Immigration Office’e gittik. Eğer ki başınıza böyle birşey gelir ve Pattaya Walking Street civarındaysanız motor kiralayıp gitmenizi öneririz. Çünkü yakın değil. Immigration Office’e geldiğimizde içerideki curcunayı görünce birbirimize bakakaldık. Danışma masasına gidip vizemizi uzatmak istediğimizi söyleyince elimize bir form verip, pasaport fotokopisi ve 1 adet de resim çektirip tü eksiklikleri giderdikten sonra tekrar gelmemizi söylediler.

Fotoğraf ve fotokopi işi Immigration Office’in bahçesindeki ufak fotokopi merkezinde kolayca hallediliyor. Fotoğraf 50 THB, fotokopi sayfa başı 5 THB.

Tüm istenenleri tamamlayıp danışmadan aldığımız numara ile sıramızın gelmesini beklemeye kalmadan bizi aldılar. Kişi başı 1.900 THB ödeyerek yaklaşık 5 dakika içinde tüm işlemler tamamlandı.

Buada belirtmek istediğimiz biinmeyen gerçek şu tüm araştırmalarda hatta Tayland’da yaşayanlardan bile öğrendiğimiz vizenin en fazla yedi gün uzatılacağıydı. Doldurduğumuz formda kaç gün kalmak istediğimizi belirtiyoruz. Danışmadan aldığımız bilgi en fazla 30 gün Tayland vizesinin uzatılacağı yönündeydi. Biz yine de bir yanlışlık olduğunu düşünüp öylesine formda 15 gün uzatılması yönünde talepte bulunduk ve vizemizi aldığımızda tam 1 aylık vize verildiğini öğrendik.

Böylece maksimum 7 gün değil 30 güne kadar Tayland vizesi alınabildiğini öğrendik.

Tayland Vizesi Kaç Para?

1.900 Thai Bahtı (THB)

Tayland’daki Immigration Office’lerin Adresleri

Bangkok : 120 Mu 3 Chaeng Watthana Soi 7, Thung Song Hong, Laksi

Phuket : 482 Phuket Road

Koh Samui : Thaweeratphakdee Road, Na Thon

Pattaya : Jomtien Beach Soi 5

Krabi : Tharua Road

 

Summary
Article Name
Tayland Vizesi
Description
Tayland Türk vatandaşlarından vize istemeyen bir ülkedir. Tayland vizesi ülkeye girişte (turistik) 30 olarak ücretsiz verilmektedir. 6 ay geçerliliği olan pasaportunuz ile Tayland'a rahatlıkla girebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here