BANGKOK GEZİLECEK YERLER

Bangkok her Uzakdoğu yolcusunun mutlaka uğradığı şehirlerden biridir. Kültür çeşitliliği, yemekleri, tapınakları, Buduizm’i yakından tanımak adına Bangkok mutlaka görülmesi gereken şehirlerin başında gelir. Zamanında tozlu yollar ve pirinç tarlalarından ibaret olan koca şehir günümüzde Tayland’ın en modern şehri haline gelmiştir. Peki Bangkok’ta gezilecek yerler neler, Bangkok’ta katılabileceğiniz günlük turlar neler, Bangkok’ta alışveriş nerede yapılır buyurun makalemizde tüm detayları okuyun.

Geçmişten Günümüze Bangkok Gelişimi

Tayland turizminin başlangıcı 1920’li yıllara kadar uzanıyor.  1927 yılında Tayland Demiryolu şirketi ülkenin ilk rehber kitabını yayınlamıştır. Akabinde 1950 yılında Tayland Turizm ofisi oluşturuldu. Yani Tourim Authority of Thailand olarak bildiğimiz TAT kurulmuş oldu. 1947 yılında Amerikan havayolu Pan Am’ın Tayland dahil olmak farklı ülkelere uçmaya başladı. Bu esnada Tayland’a ilişkin reklamların posterleri de tanıtılıyordu. Bunun üzerine ülkeye 1959 yılında 69 bin turist, 1970 yılında ise 628 bin turist ülkeyi ziyaret etmiştir. Ülkeye gelen ziyaretçilerin %5’ini Vietnam’daki Amerikan askerleri oluşturuyordu. Ülkeye ilk sırtçantalı gezginlerin gelişi 1960 yıllarına denk gelir.

Vietnam-Amerika savaşında Tayland krallığının Amerika yanlısı olmasıyla ülke yabancı yatırımcılar için cazip bir hale gelmiştir. Tayland, Amerikan askerlerinin eğlencesi ve dinlenmesi adına alt yapının geliştirilmesi için Amerika’dan fon almıştır. Bangkok’taki Patpong bölgesi işte bu şekilde gün yüzüne çıkmıştır. Aslında Bangkok’un turizm anlamında ilerlemesinin en büyük sebebi Vietnam Savaşı diyebiliriz.

1960’ların ortalarında ülkede 50’den fazla konsolosluk ve büyükelçilik açılmasıyla birlikte 20 ülkeden Tayland’a yatırım yapıldı.

1980’lere gelindiğinde turizm Tayland’da gittikçe ilerledi. 1990’lı yıllarda ise ziyaretçi sayısı 5 milyonu geçti. Pattaya ülkenin eğlence sektöründe ilk gelişen yerdir. Bekar erkekleri kendine çeken Pattaya seks turizm’de adından söz ettirmeye başladı. Kraliyet bu şekilde anılmasına hiç aldırmadan eğlence ve gece hayatının ekonomiye katkısını düşündü. Özellikle belirtmek isteriz ki aslında seks turizmi Amerikan askerlerinden önce de vardı. 20 yüzyıla girmemizle Tayland artık o seks turizmi tarifinden çıkarak kültürel mirasları, lezzetleri, sahilleri, adaları, milli parkları ve tapınakları ile gezginlerin, seyahat severlerin beğenerek gezdiği bir yer haline kavuştu.

Kısaca Tayland’ın turizm anlamında nasıl adım adım yol katettiğini özetlemek istedik. Gitmeden önce az çok o yerin geçmişi hakkında fikir sahibi olmak her zaman iyidir.

BANGKOK’TA GEZİLECEK YERLER

Bangkok, Tayland’ın başkentidir. Hemen her başkent gibi burada da trafik, kaos, kalabalık ve gürültü hakimdir. Ama nasıl olursa olsun Tayland’a ziyaret edecek her turistin mutlaka ayak bastığı bir şehirdir.

BANGKOK TAPINAKLARINI GEZİN

Bangkok’ta 800’den fazla tapınak mevcuttur. Bunlar Rattanakosin dönemi ve Rattanakosin dönemi öncesi (Ayutthaya ve Thonburi Krallığı dönemleri) diye iki ana gruba ayrılır. Bangkok’la yakın bir bağ kurmak için bu şehrin ruhunu hissetmek için mutlaka tapınaklarına ziyaret etmelisiniz.

1.Wat Pho

Grand Palace’ın bitişiğinde yer alan 16 yy’da inşa edilmiş bir tapınaktır. Asıl adı Wat Phra Chetuphon Vimolmangklararm Rajwaramahaviharn olan tapınak Yatan Buda tapınağı olarak anılmaktadır. Wat Phra Kaew kadar meşhur olmasa da Tayland’ın kraliyet tapınaklarından en önemlisidir.

Wat Pho, yerel halk arasında Tayland’ın ilk devlet üniversitesi olarak kabul edilmektedir. Bu ünvanı kazanmasının nedeni, tapınağın etrafında bulunan binlerce mermer yazıttır. Bu yazıtlar, Tayland’ın bilim, tıp ve tarihine dair zengin bilgiler sunar. 

Yatan Buda, Budizm’de büyük bir öneme sahiptir. Ve bu poz, en ikonik Buda pozlarından birini temsil eder. Bu poz, Tarihi Buddha’nın ölümünden önceki son hastalık döneminde uzandığı ve Nirvana’ya geçişini sembolize eder. Buda heykelinin çevresinde toplam 108 demir kase vardır. Para kasesi satan alarak adak kaselerine teker teker para atabilirsiniz.

Tapınak içinde yatan buda heykelinin uzunluğu 46, yüksekliği 15 metredir. Thai masajı ile ünlü olan tapınakta dilerseniz kendini şımartabilirsiniz. 

Çalışma Saatleri: 08:00-18:30

Giriş ücreti 300 THB, daha detaylı bilgi için Wat Pho resmi sayfasına bakabilirsiniz.

2.Grand Palace ve Wat Phra Kaew – The Emerald Buddha

Grand Palace: Kral I. Rama tarafından 1782 yılında inşa edilen saray 218.400 m2 alana ve 4 avluya  sahiptir. 1925 yılına kadar Thai Krallığının resmi konutu iken şu anki kraliyet ailesi burada yaşamamaktadır. Kompleks hala resmi törenler ve Kraliyet etkinlikleri için kullanılmaktadır.

Wat Phra Kaew: Grand Palace kompleksi içinde yer alan Wat Phra Kaew tapınağının en önemli özelliği 1784 yılından bu yana tapınak içerisinde yer alan Zümrüt Buda’dır. Aslında buda heykeli zümrüt değil yeşim taşından yapılmadır. Ülkenin en kutsal Budist tapınağıdır.   Hatta dünyanın dört bir yanından gelen Budistlerin hac yeridir. Tapınak çevresindeki Ramakien figürleri, tapınak koruyucusu olan aslan figürleri, koruyucu melek figürleri ve bir çok mistik figürleri gözden kaçırmamalısınız.

Çalışma Saatleri: 08:00-15:30

Giriş ücreti 500 THB, daha fazla bilgi için Royal Palace sayfasına bakabilirsiniz.

3.Wat Arun – Temple of Dawn

Chao Phraya nehrinin karşı kıyısında yer alan Wat Arun bir budist tapınağıdır. Tapınak ismini Surya’nın (Güneş tanrısı)’nın arabacısının adı Aruna’dan almıştır. Ayutthaya Krallığı döneminden kalma, binlerce porselenle süslenmiş bir tapınaktır. Burası kraliyet tapınaklarından bir diğeridir.

Tapınağın asıl adı Wat Arun Ratchawararam Ratchawaramahawihan’dır. Zümrüt Buda’nın ilk korunmakta olduğu tapınaktır. Wat Phra Kaew tapınağının yapılmasıyla Zümrüt Buda buraya taşınmıştır. Tapınağın 82 metre uzunluğundaki kulesi Khmer stiline sahiptir. Bu kule bir nevi dağı sembolize eder. Yani kutsal aydınlanmaya giden yolun tezahürüdür. Tayland’ın en önemli simgesel yapısıdır. 

Ulaşım: Grand Palace, Wat Pho ziyaretiniz sonrası buraya gelecekseniz Saphhan Taksin iskelesinden tekneye binerek karşı kıyıya geçebilirsiniz.

Çalışma Saatleri: 08:00-18:00

Giriş Ücreti 100 THB

4.Wat Bechamabophit (Mermer Tapınağı)

1899 yılında inşa edilen Rattanakosin dönemindeki ilk tapınaktır. Bangkok’un en zarif tapınağı olarak tarif etsek hiç de yanılmış olmayız. Müthiş simetriler ve  ince süslemeler geleneksel Thai mimarisini daha cezbedici hale getiriyor. Tapınağın içerisinde Phra Buddhajinaraja isimli buda heykeli sergilenmektedir. Galeri kısmında 52 adet buda heykeli ile birlikte Buda’nın aydınlanmaya ulaştığı Hindistan’daki Bodhgaya’dan getirilen bir Bodhi Ağacı bulunmaktadır.

Tapınak İtalyan’dan getirilen Carrara mermerleri ile inşa edilmiştir. Aynı şekilde kapı koruyucuları olan Singha isimli aslan heykelleri de yine beyaz mermerden yapılmıştır. Singha aynı zamanda Tayland’ın önemli bira markasıdır.

Çalışma Saatleri: 08:00-17:30

Giriş Ücreti: 50 THB (dış avluyu gezmek ücretsizdir. 50 THB ücreti tapınağın içini gezmek isteyenler ödemelidir)

5.Wat Samphran (Dragon/Ejderha Tapınağı)

Bangkok’un en sıradışı tapınağı olan Wat Samphran pembe renkli silindir biçimli ve 17 katlı olup binayı boydan boya saran ejderha ile sarılıdır. Ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmeyen tapınak hala gizemini korumakla beraber bugün Tayland’ın en ilginç tapınağı özelliğine sahiptir.

Tapınağa ulaşmak için en hızlı yol taksi kiralamaktır. Ya da Bangkok otogarından bu yönden geçen bir otobüs ya da minivana binmektir. Bunlar haricinde toplu taşıma ile buraya gelme söz konusu değildir.

Çalışma Saatleri: 09:00-17:30

Giriş ücretsizdir. Fakat tapınağa küçük bağış yapabilirsiniz.

6.Wat Kanlayanamit (The good friend Temple)

Chao Phraya Nikornbodin sahibi olduğu araziyi tapınak yapılması için bağışlamıştır. Ve ardından Kral Rama III’e (Wat Kanlayanamit) takdim edilmiştir. Tapınak içerisindeki Wihan (vaaz salonu)’da Phra Trairattananayok isimli oturan buda heykeli bulunmaktadır. Tapınak içerisindeki bölümler: Phra Wihan, The Small Wihan, The Library, The Preaching Hall (Sala Kanparian), The Two Chinese Pavillions, The Three-Sided Pavillion

Çalışma Saatleri: 07:00-17:00

Giriş ücretsiz.

Ulaşım: Sky Train ile Silom hattı üzerinde S6 Saphan Taksin istasyonunda inip 2.çıkıştan çıkın ve Chao Phraya nehri ekspres bot iskelesine gidin. Rajini (Pakkhlong Talat) 7. numaralı iskeleden tekneye binerek Wat Kanlaya iskelesinde inin.

8.Wat Suthat

Tapınağın yapımını Kral Rama I. 1807 yılında başlatmış olup sonraki dönemde dekorasyon ve yapım işini Kral Rama II. devam etmiş olmasına rağmen tapınağın tamamlanması Kral Rama III. döneminde 1847 yılında ancak tamamlanabilmiştir. Tapınak içerisinde Sukhotai şehrinden getirilen Phra Sri Sakyamuni isimli Buda heykeli vardır.

Çalışma Saatleri: 09:00-20:00

Giriş Ücreti: 100 THB

Ulaşım: Tapınağa ulaşım Bangkok şehir merkezinden 10, 12, 19, 35, ve 42 numaralı otobüsler ile sağlanmaktadır.

8.Wat Saket

Devasa altın chedi-anıtı ile ünlü olan tapınağı Budistler hac yeri olarak kullanıyor. Tapınağın tarihi Ayutthaya dönemine kadar uzanır. Orijinal yapı anıtı taşımayınca çökmüştür. Bunun üzerine yapay bir tepe inşa edilip günümüzdeki anıt Kral Rama III. tarafından eklenmiştir. Merdivenleri çıkarken mezar alanına uğramanızı da öneririz. Bu mezarlık 18.yy sonlarında şehri vuran veba salgınından dolayı bu hastalığa yakanan yakılmış 60.000 kişinin kalıntılarını içinde barındırmaktadır.

Çalışma Saatleri: 07:00-19:00

Giriş Ücreti: 100 THB

9.Wat Rakhang – Çan Tapınağı

Saray kompleksinin karşısında Chao Phraya nehrinin kıyısında bulunan tapınağın adı çan demektir. 1700’lü yılların başında yapım aşamasından ortaya çıkan büyük çandan dolayı tapınak bu ismi almıştır. Kralın emriyle Temple of the Emerald Buddha’ya gönderilen çanın karşılığında yerine 5 yeni çan gönderilmiştir. Asıl ismi Wat Bangwayai olan tapınak Kral’dan sonra Wat Rakhangkositaram olarak değiştirilmiş ardından Kral IV. gelmesiyle tapınağın ismi tekrar değiştirilerek Wat Rajkanthiyaram olmuştur. Kanthi thai dilinde çan demektir. Ama halk bu ismi beğenmediğinden ismi son kez değiştirilerek bugünkü Wat Rakhang ismini almıştır. 

Çalışma Saatleri: 08:00-17:00

Giriş ücretsizdir.

Ulaşım: Sky Train ile Silom hattı üzerinde S6 Saphan Taksin istasyonunda inip 2.çıkıştan çıkın ve Chao Phraya nehri ekspres bot iskelesine gidin. Buradan Tha Tian islekesinden feribota binerek Wat Rakhang iskelesinde inin.

10.Lak Muang (City Pillar Shrine)

Tahta sütün 21. Nisan. 1782 yılında Tayland’ın başkenti Bangkok’ta Kral I. Rama tarafından diktirilmiştir. Sütun halk tarafından kutsal koruyucu olarak benimsenmektedir. Tapınak içerisindeki 2.sütunu ise Kral IV. Rama diktirmiştir. Dış kısmı sandal ağacı ve üst kısmı lotus şeklinde olan Cava Cassia ağacından yapılmış bir sütundur.

Çalışma Saatleri: 06:30-18:00

Giriş ücretsizdir.

Ulaşım : Maha Chai caddesi üzerinde Saray Kompleksine çok yakın konumdadır.

Tapınaklarda Ne Giymeli

Tapınaklar kutsal yerler-mabetler olduğu için kutsal kabul edilmektedir. Bu yüzden ibadet edilen dini mekanlara girmeden önce saygı göstermeyi ihmal etmeyin.

▶️Bir çok tapınakta kıyafet zorunluluğu bulunuyor. Eğer tapınağın belirlediği kıyafet zorunluluğuna uymazsanız tapınağa giriş izni alamazsınız.

▶️ Askılı elbise, kısa şort, kısa etek-elbise, askılı t-shirt giymek yasaktır. Bu askılı t-shirt ve kısa şort erkek ve kadın için geçerli bir kuraldır.

▶️Askılı elbise ile ziyaret edecekseniz yanınızda şal bulundurun. Bununla omuzlarınızı kapatabilirsiniz. Eğer uygun kıyafet ile Tayland’a seyahat etmeyecekseniz bir çok tapınak önünde uzun pantolon satan dükkanlar olduğunu unutmayın. Kıyafetinizi buradan temin edebilirsiniz.

ÇİN MAHALLESİNİ GEZİN

16.yüzyılda Tayland’a ilk Çinli tüccarlar geldiğinde, bu göç dalgasının temel nedeni bir kıtlıktı. Çin’in güney bölgelerinden birçok insan, bu zorlu dönemi atlatmak için Güneydoğu Asya’ya göç etmek zorunda kaldılar. Bu göçün en gözde mekanlarından biri Tayland oldu.

Başlangıçta, bu Çinli göçmenler Büyük Saray’ın olduğu bölgeye yerleştiler. Ancak daha sonra Grand Palace inşa edildiğinde, bu Çinli topluluk Sampheng bölgesine taşındı.

Tarihi bir meraklıysanız, Tayland’ın Chinatown bölgesinde Song Wat Caddesi’ni ziyaret etmek ilginizi çekebilir. Song Wat Caddesi, her iki tarafında sıralanan yüzyıllık binalar sayesinde eski uluslararası ticaret merkezinin görkemli günlerinden kalma tarihi atmosferi yansıtıyor.

▶️Wat Mangkon Kamalawat: Bangkok’un en büyük ve en önemli Çin tapınağı olan Wat Mangkon Kamalawat’ı görmelisiniz. 1871 yılında Güney Çin mimarisiyle inşa edilen bu tapınak, Charoen Krung Road üzerinde bulunuyor ve Mahayana Budizm okulu olarak hizmet veriyor.

▶️Leng Buai Ia Shrine: Aynı bölgede bulunan Leng Buai Ia Shrine ise Tayland’daki en eski Çin Tapınağı olarak biliniyor, çünkü tapınağın içindeki bir levhada 1658 yılında inşa edildiği yazılıdır. Bu yapı Teochew tarzının (geleneksel Çin mimari) en güzel örneklerinden biridir.

▶️Luang Kocha Itsahak Camii: Yaowarat, Bangkok’un ticaret merkezi olduğu dönemlerde müslüman olan tüccarlar için ibadet edecek yer yoktu. 19.yy’da hükümetin bağışladığı bir arazi üzerine Malay ve Hintli müslümanların ibadet edebilmesi için Avrupai tarzda bir cami inşa edilmiştir.

Çin mahallesini sadece dini yapılarla anmak yanlış olur. Kültürler arası değişik mimari tarzlara sahip tarihi binaları ve yürüyüş rotalarını da mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz. Bunların içinde en dikkat çekenleri

-Bangkok’un en eski caddesi olan 1,2 km uzunluğunda sağı ve solunda asırlık binalarla çevrili Song Wat caddesine yürüyüş yapın

-Tayland’ın en eski kuyumcusu olan Tang Toh Kang Altın Mağazası,

-Charoen Krung Yolu ile Chakrawat Yolu’nun kesiştiği noktada yer alan eski bir bina olan S.A.B binası vardır. Bu yapı, Kral Rama V (1868 – 1910) döneminde Tıp Fakültesi’nde görev yapmış olan Belçikalı Doktor Ritter’e ait olan SAB Şirketi’ne ev sahipliği yapmıştır. SAB Şirketi, o dönemde otomobiller, saatler, elmaslar, altınlar, mücevherler, parfümler ve tuvalet sabunları gibi çeşitli ithal ürünlerin dağıtımını üstlenmiştir. Günümüzde SAB Binası, Siam Star Daily adlı bir Çin gazetesi ofisi olarak kullanılmaktadır.

-So Heng Thai Mansion: Talat Noi’nin dolambaçlı sokakları arasındaki 200 yıllık tarihi bir mücevher olan bina Hokkien-Teochew mimari tarzıyla Bangkok’ta önce inşa edilmiştir.  Binayı bulmak zor olduğu için önce Talad Noi’nin en işlek caddelerinden biri olan  Soi Wanit 2’ye gidip buradan Soi Duang Tawan isimli sokağı bulun. Burada River View Guesthouse’u gösteren tabela göreceksiniz. Sol tarafınızda büyük bir ağaç bulana kadar devam edin. Ağacın oradan sola dönün. Özel bir konut olduğu için halka açık değildir. Ziyaretinizden önce yapının sahibi Duangtawan Posayajinda’ı 080 218 7000 numaradan arayıp giriş izni alabilirsiniz.

Tayland’ın tarihini ve Çin kültürünün bu ülkeye olan etkisini keşfetmek için Chinatown’daki bu yerleri ziyaret etmek ilginç ve eğitici bir deneyim olacaktır.

Çin Mahallesinde Ne Yenir?

▶️Nai Mong Hoi Thod: Michelin yıldızlı bu restaurantta mutlaka wok tavada pişirilen istiridye omletini tatmalısınız.

▶️Urai Braised Goose Noodle: Hayatınızda hiç Çin kazı yemediyseniz ve bir ilki deneyecekseniz yerinde denemeniz en doğrusu olacaktır. Bunun için Bangkok’ta tek önerimiz 60 yıllık bir restaurant olan Urai Braised Goose Noodle’dır. Gelmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız. Restaurant sadece 10:00-13:00 arası hizmete açıktır.

Adres: 935 Song Wat Rd, Samphanthawong, Bangkok / Telefon: +66 2 221 4413

▶️Hong Sieng Kong: Nehir kıyısında 200 yıllık depoyu kafeye çevirdikleri mekanda nehire karşı yorgunluğunuzu atmak için cazip bir cafedir.

Çin Mahallesine Nasıl Gidilir?

MRT ile Hua Lamphong, Sam Yot veya Wat Mangkon istasyonlarında inebilirsiniz. Bir diğer alternatif kolay yollardan biri ise Chao Phraya Express Boat ile Ratchawong iskelesine gelmektir.

KHAOSAN ROAD

Sırtçantalı gezginler için vazgeçilmez bir durak olan Khao San Road, gündüz ve akşam saatleri arasında büyük bir değişim geçiriyor. Gündüzleri daha sakin ve rahat bir atmosfer sunarken, akşam ilerledikçe yüksek sesle çalan müziğin sokaklara yayıldığı, sokak satıcılarının tezgahlarının kurulduğu ve dükkanların önündeki masaj koltuklarında yapılan masajların da dahil olduğu hareketli bir mekana dönüşüyor.

Khaosan Road’da konakladıktan sonra dışarıdan gelen yüksek ses nedeniyle uyku problemleri yaşayanlar için daha sessiz bir alternatif arayışı anlaşılabilir bir tercih olabilir. Eğer yine de Khaosan Road civarında konaklamak isterseniz, size tavsiyemiz Khaosan Road’un hemen arkasındaki Thanon Ram Buttri Sokağı’nda bulunan otelleri düşünmenizdir. Bu bölgede daha sakin bir atmosfer bulabilir ve gürültüden uzak bir gece uykusu geçirebilirsiniz.

CHATUCHAK MARKET’TE ALIŞVERİŞ YAPIN

11 hektar arazi içinde 15.000 tezgahıyla Bangkok’un en büyük pazarıdır. Pandemi öncesi normal dönemde günlük ziyaretçisi 300.000 kişiydi. Ancak hala oldukça kalabalık bir pazar. Yalnız tek farkı bütün dükkanların açılmamış olması. Yine de bir çoğu açık olduğu için en az 4-5 saatinizi buraya ayırabilirsiniz. 

Tekstil, aksesuar, dekor, teknoloji, bitki, yemek her şey var. Market haftanın 7 günü açık. Hafta içi sınırlı sayıda dükkan açıkken hafta sonu daha çok dükkan açıldığından alışveriş seçeneği daha fazla oluyor.

Chatuchak Market’e Nasıl Gidilir?

Metro ile kolaylıkla ulaşım sağlanabiliyor. Kamphaeng Phet durağında inip DD alışveriş merkezi önündeki üst geçitten karşıya geçip pazara giriş yapabilirsiniz.

Ya da Chatuchak Park Station’da inip Exit 1 çıkışından çıktıktan sonra sağa dönüp 4 dakikalık kısa bir yürüyüşle pazarın 3 numaralı giriş kapısına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bts skytrain kullanacak olanlar Mo Chit istasyonunda inmelidir.

Chatuchak Market Ziyaret Saatleri

Çarşamba-Perşembe: 07:00-18:00 arası açık olan markette sadece bitki dükkanları açıktır.

Cuma: 06:00-12:00 sadece toptan satış yapılmaktadır.

Cumartesi-Pazar 09:00-18:00 arası tüm market açıktır.

SIAM SQUARE

Siam Meydanı pek çok Bangkok’lunun en uğrak buluşma noktasıdır. Bölge, alışveriş merkezleri, müze, sanat galerisi, kültür merkezi sayesinde ağzına kadar doludur. Gezip görebileceğiniz yerlerin listesi aşağıdaki gibidir. Dilediğiniz noktayı zevkinize göre ziyaret edebilirsiniz.

▶️Siam Paragon: 3 olimpik havuz büyüklüğüne sahip Bangkok Ocean World akvaryumu Güneydoğu Asya’nın en büyük yeraltı akvaryumu özelliğine sahiptir.

▶️MBK: Ucuz alışveriş yapmak isteyenlerin vazgeçilmez durağıdır.

▶️Platinum Fashion Mall: MBK gibi Platinum’da ucuz alışverişin en doğru adresidir. Toptan satışın yapıldığı onlarca dükkana sahip alışveriş merkezinde istediğiniz her türlü ürünü kolaylıkla bulabilirsiniz.

▶️Bangkok Art and Culture Center: Bangkok Sanat ve Kültür Merkezi etkinlik ve sergilere ev sahipliği yapan çağdaş sanat merkezidir.

▶️Jim Thompson Evi Müzesi: Jim Thompson Evi, Siam bölgesinde bulunan bir müze, eski sahibi olan Amerikalı iş adamı ve müze tasarımcısı Jim Thompson’ın sanat koleksiyonunu içinde barındırır.

▶️Siam Square: Özellikle gençlerin tercih ettiği meydandır. Şık kafeler, butik dükkanlar ve çeşitli alışveriş seçenekleri ile kısa süreli vakit geçirmek için en ideal yerlerden biridir.

DREAM WORKD AMUSEMENT PARK

Singapur’daki Universal Studios ya da Hong Kong’daki Disneyland kadar büyük olmasa da Dream World onlara eşdeğer eğlenceyi ziyaretçilerine sunmaktadır. Eğer Bangkok’ta bir tema parkına gidecekseniz tercihiniz mutlaka Dream World olmalı.

SIAM NIRAMIT SHOW

Tayland’ın en meşhur ve en güzel şovlarından biridir. Şov izleyicilere Thai sanatını ve kültürünü harmanlayarak sunmaktadır. Guinnes listesine giren şov 80 dakika sürmekte ve 100 artist tarafından oynanmaktadır. Şov her gün akşam 20:00’de başlamaktadır. Tercih edeceğiniz koltuğa göre fiyatlar 1500 ila 2350 THB arasında değişmektedir.

CABARET SHOW

Ladyboylar tarafından yapılmakta olan Bangkok’un en meşhur şovudur. Şovlar Mamba Cabaret ve Calyapso Cabaret olarak iki çeşittir.

DINNER CRUISE

Chao Phraya Nehri üzerinde cruise teknelerde yiyeceğiniz akşam yemeği size romantik anlar sunmaktadır. Cruiselerin arasında en meşhur olanları Loy Nava, White Orchid ve Manohra’dır.

BANGKOK’TA GÜNLÜK TURLARA KATILIN

Eğer Bangkok’ta 2 günden fazla kalacaksanız diğer günlerinizi daha verimli geçirmek için Bangkok kalkışlı günlük turlara ayırabilirsiniz. Hem bu sayede Bangkok haricinde daha farklı yerler görme imkanınız da olacaktır.

-Kanchanaburi Tiger Temple – Wat Pha Luangta Maha Bua Yannasampanno

Budist tapınağı olan Kaplan Tapınağı Bangkok’un 160 km batısında bulunmaktadır. Tapınağın en önemli özelliği kaplanlara ev sahipliği yapıyor olması ve aynı zamanda kaplanlara bakanların ise dünyanın dört bir yanından gelen gönüllülerden oluşmasıdır. Kafes içinde bulunmayan serbestçe dolaşan kaplanlar ile resimler çekilip onlara dokunmak istiyorsanız Kaplan Tapınağına mutlaka gitmelisiniz.

-Damnoen Saduak Floating Market – Yüzen Çarşı

Bangkok’un 110 km güneybatısında yer alan yüzen çarşı canal üzerinde onlarca kayık içinde satış yapan yerliler ile dolup taşan rengarenk görülmeye değer bir yerdir. Karayolu ile ulaşımı olmayan yüzen çarşı’ya otobüs yolculuğundan sonra kayıklar eşliğinde devam edilmektedir.

-Ayutthaya

1350-1767 yılları arasında Siyam Krallığına başkentlik etmiş olan şehir Bangkok’un 85 km kuzeyinde bulunmaktadır. 1767 yılında Burmalı istilacılarının şehri alt üst etmesinden, yağmalamasından önce Çin ve Malay Cumhuriyetinin en büyük şehriymiş. 1991 yılında Unesco tarafından koruma altına alınan şehirde 400 adet tapınak halen ayaktadır.

BANGKOK’TA ULAŞIM

Bangkok’ta ulaşım gözünüzü hiç korkutmasın. Skytrain’den metro’ya, tren’e, otobüs’e, bot’a ve tuk turlara kadar oldukça fazla seçenek vardır. Eğer bütçe sıkıntınız yoksa dilediğiniz yere taksi kiralayarak gidebilirsiniz. Ama Bangkok’un trafiğini sakın hafife almayın. Bütçe sıkıntınız olmasa bile bulunduğunuz yerden gideceğiniz yere MRT yada Skytrain varsa mutlaka önceliğiniz bu ulaşım araçlarına binmek olsun.

Eğer Bangkok’un üçkağıtçı taksicileri ile uğraşmak istemiyorsanız bir diğer seçenek ise Grab kullanmaktır. Telefonunuza Grab uygulamasını indirip dilediğiniz yere taksiciyle muhattap olmadan gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz. Bangkok MRT haritasına buradan, Skytrain haritasına buradan, Chao Phraya Express Boat haritasına buradan ve Khlong Boats haritasına ise buradan ulaşabilirsiniz. Bangkok Suvarnabhumi Havalimanından şehre ulaşım için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

More from the blog

KHAO SOK MİLLİ PARKI GEZİLECEK YERLER

Khao Sok, evet biliyoruz adını hiç duymadınız. Khao Sok nerededir, nasıl gidilir, Khao Sok Milli Parkında gezilecek yerler hakkındaki tüm bildiklerimizi sizinle paylaşma zamanı....

RAİLAY KUMSALI – TAYLAND’IN GÖZBEBEĞİ

Tayland'da öyle yerler var ki bazen gezginler tarafından es geçiliyor. Tayland'ın göz bebeği yerlerden biri Railay Kumsalı. Ya da gidilmiş olsa bile Railay kumsalı...

KOH PHANGAN ADASI – 2024 Full Gezilecek Yerler

Koh Phangan adası gezilecek yerler, Koh Phangan Full Moon Party ve Koh Phangan'ın müthiş huzurlu kumsalları hakkında daha önce yazı yazmadığımız için şimdiden affınıza...

Chiang Mai’de Fil Dışkısı Parkı

Tayland gezilecek yerler listemize Chiang Mai'yi çok geç aldığımızı itiraf etmeliyiz.  Özellikle Chiang Mai fil dışkısı parkı diye bir yer olduğundan haberimiz dahi yoktu....