Phuket Gezisi

Tayland gezi rotamızın listesinde Phuket adası olmazsa olmazdı. Phuket balayı çiftlerinin en çok tercih ettiği adalardan bir tanesidir. Turizmin merkezi olan Phuket turkuaz mavisi denizi ve beyaz kumsalları ile gelen ziyaretçilerini oldukça memnun etmektedir. Phuket Tayland’ın ne yazık ki en pahalı adasıdır! Otelleri, restaurantları, tur ücretleri, ulaşım ücretleri aklınıza gelebilecek her şey…. Ama bu Phuket’e gitmek için bir engel olmamalı. Çevresini saran 32 ufak adacıklar ise günübirlik tekne turları için oldukça caziptir.

Instagram hesabımızdan da bizi takip edebilirsiniz!

Phuket Nerede?

Phuket 543 km yüzölçümü ile Tayland’ın en büyük adasıdır. Neredeyse Singapur ile aynı yüzölçüme sahiptir. Bangkok’un güneyinde Malezya’nın ise kuzeyinde yer almaktadır. Tayland’ın güneybatı kıyısında Andaman Denizine bakan tarafındadır. Phuket’in anakara ile bağlantısı köprüyle sağlanmaktadır.

Phuket Amphoe Muang(güney), Muang Thalang(kuzey), Amphoe Kathu(merkez) olmak üzere 3 idari bölgeden oluşmaktadır. % 70’i dağlık olan Phuket’in en yüksek dağı Khao Mai Thao’dur. Dağlık olmasının sonucu Phuket oldukça yeşil zengin bir bitki örtüsüne ve ormanlara sahiptir. Phuket’in genişliği 21.3 km uzunluğu ise 48.7 km’dir.

Phuket’te Mutlaka Görmeniz Gerekenler

Bangla Road/Bangla Caddesi : Phuket adası denilince en popüler yer olarak Patong gelir akıllara. Doğrudur da en popüler bölge burasıdır. Patong’un ise en meşhur caddesi Bangla’dır. Trafiğe kapalı caddede sağınız solunu seyyar satıcılar, cafeler, barlar ile çevrilidir. Yürürken nereye bakacağına şaşırıyor insan. Cadde içinde gitmenizi önereceğimiz barlardan bazıları şunlardır;

Seduction : 3.000 kişilik kapasitesi ile Patong’un en büyük gece kulubüdür. 4 farklı bölümden oluşan kulupte her bir bölümde farklı tarzda müzikler çalmaktadır. Kulubün asıl eğlence bölgesi 1.500 kişi kapasiteli olup dans pisti ve lounge’lardan ibarettir. Saat 24:00’den önce girişler ücretsiz. Kolunuza bir damga vuruyorlar ve monopodunuz varsa güvenlik kavga çıkması halinde kullanılmasın diye güvenlik amacıyla girişte bunu sizden almaktadır. 24:00’den önce oldukça boş olan kulübe girseniz bile eğlenemeyeceğiniz için en iyisi gece yarısından sonra (300 THB) parayı verip girmek

Bunun dışında önerebileceğimiz mekanlar Soi Crocodile, Kangaroo Bar, Sunset Bar ve Aussie Bardır. Ama cadde boyu gezerken neresi hoşunuza geldiyse girin eğlenmenize bakın.

Daha kalite daha lüks düşkünüyseniz Nikki Beach Club (Bangtao Kumsalı), Catch Beach Club (Surin Kumsalı), Xana Beach Club (Bangtao Kumsalı) gidilecebilecek mekanlar arasındadır.

Phuket Big Buddha : Nakkerd Tepesinde oturan koca bir Buda heykeli 45 metre yüksekliği ile uzaktan bile endamını gösterir. Phuket’e gelen hemen hemen tüm ziyaretçilerin uğrak noktasıdır. 360 derece açıya sahip tepeden Phuket’in inanılmaz manzarasını seyretmeyi ihmal etmeyin. Ziyaret Saatleri 08:00 ila 19:30 arasıdır.

Wat Chalong Tapınağı : Önce Wat ne demek onu açıklamak istiyoruz. Çünkü her tapınak isminin başında Wat yazıyor. Wat Thai dilinde Budist Tapınağı demektir. Phuket’te toplam 29 BUdist Tapınağı vardır. Bunlardan biri de Wat Chalong’dur. Yerlilerin ibadet için turistlerin ise Budizmi öğrenmek için geldikleri tapınaktır. Tapınak kompleksi içerisinde ilginizi çekeceğini düşündüğümüz yer Pagoda’dır. Duvarlarındaki dekoratif duvar boyları sayesinde Budanın hayatını görebilirsiniz. Phuket Town’un 8 km güneyinde bulunan tapınağa giriş ücreti vermeden ziyaret edebilirsiniz.

Baan Teelanka/Ters Ev : Bir ev düşünün ki girişi terasından gerçekleşen! Nasıl mı? Ev ters olarak inşa edilmiş. Ters inşa edildiği içinde evin içinde bulunan tüm odalara ait mobilyalarda havada asılı Aslında hepsi yerli yerinde de biz eve tersten girdik diye bize öyle geliyor. Ay çok karışık dimi anlatması bile zor En iyisi videoyu izlemek. Giriş ücreti 200 THB.

Phuket Town : Mabetleri, tapınakları, ufak cafeleri, müzesi, renkli sokakları ve seçkin dükkanarı ile Soi Romanee bölgesi, en meşhur caddesi olan Thalang ile yürüyerek keyifle keşfedebileceğiniz bir yerdir. Kendinize yürüyüş rotası belirleyerek şehirde görülmesi gereken tüm yapıları görebilirsiniz. Yürüyüş rotası boyunca görecekleriniz:

Ranong caddesi :Phuket City market, Thai Airways Tarihi Evi, Thavorn Müzesi,

Yaowarat caddesi: Eski Limpanon Evi

Krabi caddesi: Thai Hua Müzesi, Blue Elephant Köşkü, Baan Chinpracha Köşkü (1903 yılında inşa edilen yapı Phuket’in en eski köşklerinden bir tanesidir.)

Ratsada caddesi: Old Mansion

Phang Nga caddesi: Serene Light Tapınağı, On On Hotel

Thalang caddesi: China Inn, Soi Romanee bölgesi (Thaland caddesi boyunca göreceğiniz yapıların bir çoğu ev ve işyeri olarak sahibi tarafından kullanılmaktadır. Phuket Town’da konaklıyorsanız ya da sabah kahvaltınızı yapmadan buraya geldiyseniz Abduls Roti Shop’a mutlaka uğramalı ve Roti yemelisiniz. Roti’ler dükkanın sahibi 74 yaşındaki Abdul tarafından yapılmaktadır. Fiyatlar çok çok ucuzdur!!!)

Dibuk caddesi: Pirrera Cafe, Loktien restaurant, Wat Puttamongkon

Phuket Manzara Noktaları : Karon Beach manzara noktası, Radar Tepesi, Panwa manzara noktası, Kata Noi manzara noktası, Promthep Cape manzara noktası, Big Buddha, Windmill manzara noktası (Yau Nui Beach), Khao Rang Tepesi, Karon Beach Viewpoint Restaurant ve Wassa Homemade Bar olmak üzere birbirinden güzel manzara noktaları siz ziyaretçilere inanılmaz bir görsel şölen sunmaktadır. İsterseniz yol üzerinden geçerken motorunuzu park edip bir iki fotoğraf çekilin isterseniz restaurantlarda ya da barda oturup manzaraya karşı anın tadını çıkarın. Size Kalmış!

Phuket Şelaleleri : Bangpae, Kathu, Tonsai şelaleleri

Phuket’teki Şovlar

Fantasea Show : Phuket’in en büyük ve en gösterişli akıllarda yer eden bir şovudur. Dansçılar, filler ve diğer hayvanlar ile yapılan muazzam bir şov. Şov boyunca Thai kültürünü sizlere sunarak bu gösteriyi aynı zamanda efekler ile oldukça zengin hale getirmişler. İçeri kamera, fotoğraf makinası sokmak yasak olduğu için gösteri boyunca çekim yapılması yasaktır! Kamala Beach’te yer alan tema alanında şovlar hafta içi her gün 17:00-23:00 arası yapılmaktadır. Sadece perşembe günleri şov 20:30’da başlamaktadır.

Siam Niramit Show : Phuket adasının bir diğer popüler şovu da Siam Nimarit’tir. Eğlenceli ve tarihi persfektif ile Thai kültürünü ve sanatını 70 dakika boyunca fantastik bir şov eşliğinde sizlere sunan görselliği zengin bir şovdur. 2.5 milyon Baht yatırım yapılan şovda 400 işçi çalıştırılmaktadır. Ve bunların %96’sı yerlilerden oluşmaktadır. Bu durumdan dolayı da Guiness rekorlar kitabında yerini almış bir şovdur. Phuket Town’da yer alan Siam Nimarit Show salı günleri hariç haftanın geri kalan 6 günü şov yapılmaktadır. Kapılar 20:00’de açılıp şov 20:30’da başlamaktadır.

Phuket Adasındaki Kumsallar

Phuket adasında kumsal deyince herkesin aklına ilk gelen Patong kumsalıdır. Ama Patong haricinde de denize girebileceğiniz sayısız kumsal olduğunu unutmamalısınız. Patong, Surin, Nai Harn, Laguna, Layan, Karon ve Kata kumsalları

Adanın kuzeybatı kıyısındaki kumsallar : Kamala, Bang Tao ve Mai Khao.

Adanın güneybatı kıyısındaki kumsallar : Adanın en meşhur kumsalları bu bölgededir. Bunlar Karon, Kata ve Patong kumsallarıdır.

Adanın güney kıyısındaki kumsallar : Ao Yon, Cape Panwa, Heeowhat, Khao Khad, Laem Ka, Palai ve Rawai.

Phuket Adasında Günlük Turlar

Similan Adası

Tachai Adası

Phi Phi Adası : İster yarım gün (2.800 THB) isterseniz tam gün (3.200 THB) katılabileceğiniz turu unutamayacaksınız.

Maiton Adası

James Bond Adası : Fiyatı 2.600 THB

Hong Adası : Fiyatı 2.900 THB

Her iki turda da (James Bond ve Hong) bu iki adaya uğranmaktadır. Tek farkı James Bond ada turuna katılacaksanız ziyaret edilecek yerler Panak adası, Hong adası, James Bond adası, Pan-Yi balıkçı köyü, Khien adası, Maju adası ve Suwankuha tapınağı olacaktır. Hong ada turunda ise ziyaret edilecek yerler Panak adası, Hong adası, James Bond adası, Pan-Yi balıkçı köyü, Lawa adası oluyor.

ATV Safari : 1.5, 2, 3 saatlik olarak seçenekler mevcuttur. Liste fiyatları 1.200 THB’den başlayıp 3.000 THB’e kadar çıkıyor. Pazarlık ile fiyatları düşürmek mümkündür. Tur boyunca önce ATV’ler kullanılıyor sonra sırasıyla fil ile gezilip, maymunların gösterisi izleniyor ve tur bitmeden yavru filler ile vakit geçiriliyor.

ATV Safari – Treme Adventure : ATV’ler ile safari, Treetop Xtrem macerası, deniz manzaralı fil gezisi ve Big Buda ziyaretini bir arada yaşayacağınız günlük turdur. Fiyatı 2.800 THB.

Phuket Safari Eco : Fil safarisi, maymun şovu, yılan şovu, fil şovu, ATV’ler ile safari, Orkide bahçesi, minik hayvanat bahçesi ziyareti ve tur sonlanmadan önce Nai Harn kumsalında kısa bir dinlenme ile tüm gününüzü keyifli geçirebileceğiniz turdur. Fiyatı : 3.600 THB.

Phuket’te Yemek

Tayland’a gelipte thai yemekleri, deniz mahsulleri yemeden dönülür mü elbette dönülmez. Phuket sokak yemekleri bakımından oldukça zengin. İlla sokak satıcılarından yemek isterseniz öğünüzü oldukça uyguna getirebilirsiniz. Bunun yanı sıra kumsalda, güzel bir balık restaurantında ya da thai restaurantında daha keyifli yemek yiyebilirsiniz. Otellerin kendi içinde restaurantları bulunduğu gibi Phuket’te gideceğiniz tüm destinasyonlarda yemek yiyecek güzel restaurantlar bulmak mümkündür. Bütçenize göre tercih yapmak size kalıyor. Yemek olarak önerebileceklerimiz : Coconut rice, Pad Thai (Noddle), Tom Yum çorbası, Thai Satay (çöp şiş), Pandan Chicken (yaprağa sarılı tavuk), Paku Pakis (yeşillik).

Phuket’e Ulaşım

Phuket’e bir çok ulaşım yolu vardır. Bunların başında uçak geliyor. Asya kıtasında bir çok ülkeden direk uçuşlar mümkün olduğu için Phuket’e rahatlıkla varılabilir. Phuket’e seferi olan havayolu şirketleri başta Thai Airways, Bangkok Airways olmak üzere Air Asia, Nok Air, Phuket Airlines ve One Two Go’dur. Phuket havalimanı Phuket Town’un 30 km kuzeyindedir. Havalimanından Phuket Town taksi ücreti 550 THB kumsallara ulaşım bedeli ise Surin 700 THB, Kamala 750 THB, Karon ve Kata 900 THB ve Patong 800 THB’dir.

Taksi pahalı ben daha ucuza ulaşmak istiyorum diyenlerdenseniz Phuket Havalimanı otobüsü tam size göre. Varış terminalinin dışında sizi bekleyen 22 kişi kapasiteli express otobüs ile Patong, Karon ve Kata kumsallarına ulaşabilirsiniz. Fiyatlar mesafeye göre 50-120 THB olarak değişmektedir. Otobüs saatleri havalimanından Patong’a 8:15, 9:30, 10:15, 11:30, 12:30, 14:15, 15:30, 19:30 ve 20:45, Patong’dan havalimanına 8:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:30, 15:30, 17:00, 18:00 ve 19:00’dur.

Phuket Airport Bus ile Phuket Town ve Patong kumsalına 30-100 THB (mesafeye göre ücretler) ödeyerek varılabilir.

Bir diğer kolay ve ucuz ulaşım yolu otobüstür. Bangkok Southern Bus Terminal’den günde pek çok sefer bulunmaktadır. Son otobüs saati 21:00 olup yolculuk 13 saat sürmektedir. Bangkok haricinde Krabi, Phang Nga, Ranong, Koh Samui, Chumphon, Hat Yai, Surat Thani, Nakhon Si Thammarat ve Trang’dan da otobüsler ile Phuket’e ulaşılabilir.

Diğer bir ulaşım yolu da trendir. Bangkok’tan Phuket’e direk giden tren bulunmamaktadır. Bangkok Huolamphong tren istasyonundan Surat Thani’ye gitmelisiniz. Surat Thani tren istasyonunda indikten sonra buradan otobüs ile Phuket’e devam edilmelidir.

Phuket ulaşımı hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayıp Phuket Ulaşım Rehberimize ulaşabilirsiniz.

Phuket Hava Durumu

Phuket tropikal muson iklimine hakimdir. Yıl boyunca sıcak olmakla birlikte 2 sezondan bahsetmeliyiz.

Phuket’e gitmek için en iyi dönem Kasım ile Mart ayları arasıdır. Sıcaklık bu dönemde 24-32 derece olarak değişmektedir. Dolayısıyla en rahat gezilecek dönemdir. Ocak ve Şubat ayları Phuket’in en en iyi dönemidir!

Phuket’te en sıcak dönem Nisan ve Mayıs aylarıdır. Sıcaklık 36 dereceyi bulduğu için zaman zaman bunaltıcı olmaktadır. Ve yine bu dönemde sık sık ama kısa süreli olmak kaydıyla gök gürültülü sağnak yağış görülmektedir.

Mayıs ayı ile Phuket düşük sezona giriş yapmaktadır. Mayıs ayında başlayan düşük sezon Ekim ayına kadar devam etmektedir.

More from the blog

KHAO SOK MİLLİ PARKI GEZİLECEK YERLER

Khao Sok, evet biliyoruz adını hiç duymadınız. Khao Sok nerededir, nasıl gidilir, Khao Sok Milli Parkında gezilecek yerler hakkındaki tüm bildiklerimizi sizinle paylaşma zamanı....

RAİLAY KUMSALI – TAYLAND’IN GÖZBEBEĞİ

Tayland'da öyle yerler var ki bazen gezginler tarafından es geçiliyor. Tayland'ın göz bebeği yerlerden biri Railay Kumsalı. Ya da gidilmiş olsa bile Railay kumsalı...

KOH PHANGAN ADASI – 2024 Full Gezilecek Yerler

Koh Phangan adası gezilecek yerler, Koh Phangan Full Moon Party ve Koh Phangan'ın müthiş huzurlu kumsalları hakkında daha önce yazı yazmadığımız için şimdiden affınıza...

Chiang Mai’de Fil Dışkısı Parkı

Tayland gezilecek yerler listemize Chiang Mai'yi çok geç aldığımızı itiraf etmeliyiz.  Özellikle Chiang Mai fil dışkısı parkı diye bir yer olduğundan haberimiz dahi yoktu....