Similan Adası Turu

AsyaTaylandSimilan Adası Turu

Khao Lak Land Discovery ile Similan Adası Turu – Review

KONUM

Similan adaları Khao Lak’ın 50 km batısında, Phuket’in ise 120 km kuzeybatısında yer almaktadır. Adaya gitmenin en iyi yolu tur firmaları ile günlük turlara katılmaktır. İster Khao Lak’tan ister Phuket’ten Similan Adası için günlük tura katılabilirsiniz.

Similan Adası Turu

GENEL BİLGİ

Similan adaları grubu (9 ada grubu) Andaman denizinin en meşhur, en bilinir olanıdır. Aynı zamanda dünyanın en iyi 10 dalış noktalarından da biridir.

Similan Malay dilinde kelime anlamıyla 9 demektir. Her bir Similan adasının ismi vardır. 140 km² alan üzerine yayılmış adaların isimleri güneyden kuzeye sırasıyla şöyledir ; Hu Yong (1 numara), Payang (2 numara), Payan (3 numara), Miang (4 numara), Ko Miang Song (5 numara), Ko Miang Sam (6 numara), Payu (7 numara), Similan (8 numara) Koh Ba Ngu (9 numara). Bir çok Thai’li Similan’a Ko Kao (9 ada) demektedir. 7. ve 8 ada arasında göreceğiniz kaya parçaları Hin Pousar yani Fil Başı Kayası olarak bilinir.

Orjinalinde 128 km² alana yayılmış olan takımadalara 1998 yılında Tachai adasının da eklenmesiyle bu alan 140 km² olmuştur.

Her bir ada tropik ormanlarla örtülü ve turkuaz sularla çevrilidir. Similan ada grubu Mu Ko Similan National Marine Park ismi ile anılmaktadır. İsminden de anlaşıldığı üzere Similan adaları koruma altına alınmıştır.

Similan adaları yengeç yiyen makaklara, dev kertenkele, uçan tilki yarasalarına, sincap ve değişik kuş türlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Similan Adası Turu

Similan takım adaları 1 Mayıs ila 15 Ekim arasında ziyarete kapalıdır.

Birbirinden güzel balık, resif ve mercan görülen Similan adaları dalgıçlar için adeta bir cennettir.

Khao Lak’ta ilk gecemizin sabahı heyecan içerisinde uyandık. Çünkü fotoğraflarına bakınca gitmeden aşık olduğumuz Similan Adasına gidiyoruz.

Sayısız fotoğraf ve video çekmek için yedek pillerden yedek monopodumuza kadar her şeyimiz hazır. Otelden sabah çok erken alınacağımız için kahvaltı kutumuzu alıp bizi alacak aracı beklemeye koyulduk. Lobide beklerken 1 gün önce bu tura katılmış bir çift ile sohbet edince heyecanımız biraz daha arttı. Çok beklemeden otelden bizi aldılar ve bir kaç otele daha uğrayıp teknenin kalkacağı iskeleye vardık.

Çoğunluğu Alman olan görevliler bizi karşıladılar. Bu sırada meyve suları ve kahveler ikram ediliyordu. Khao Lak Land Discovery yolculuk öncesi yolcular için her şeyi düşünmüş. Kahvaltı sonrası tur programı için breefing alıp speedboatlar ile yolculuğa çıktık. Yolcuların çoğu Alman olmasına rağmen tur rehberimizin onlara verdiği enerjiyi gerek sohbet gerekse espri olarak bizden de esirgemedi.

Adaya ulaştığımızda her şey bir plan program eşliğinde çok düzenli şekildeydi. İlk durağımız meşhur Similan adası yani 8 numaralı ada. Ada sailing rock ile ünlü. Adaya ayak bastığımız gibi ilk işimiz Sailing Rock manzara noktasına tırmanmak oldu. Rehberimizin önderliğinde kayaları tırmanarak tepe noktaya ulaştık. Buradan görülen manzara insanı adeta büyülüyor. Manzarayı izlemeye, fotoğraf çekilmeye doyamadığımızdan kumsalda ve denizde vakit geçirmeye pek vaktimiz olmadı

Tur rehberleri sürekli sizlerle ilgileniyorlar. Gerek fotoğraf gerekse video çekmeniz için size istediğiniz kadar vakit ayırıyorlar.

Öğle yemeği de Tayland’da her turda olduğu gibi bundan da tur programına dahil. Et, tavuk, makarna, salata ve meyveden oluşan menünün yanında meşrubatlarda ikram ediliyor. Üstelik açık büfe. Doyana kadar ye modeli

Similan Adası Turu

Bu arada teknemizin kaptanı da genç ve oldukça eğlenceli bir arkadaştı. 750 beygirlik muhteşem sürat teknesi ile yolculuk onun sayesinde çok daha eğlenceli geçti. Özellikle dönüş yolunda karşılaştığımız yunus sürüsüyle vakit geçirmemiz ve fotoğraf çekmemiz için oldukça çaba harcadı.

Similan ada turu bugüne kadar yaptığımız geziler içinde bizi en çok etkileyen günlük tekne turlarından biriydi. Khao Lak Land Discovery sayesinde unutulmaz anlar yaşadık. Tur firmasının gün boyu ilgisi, hizmetinden o kadar memnun kalmıştık ki üstüne bir de limana ayak basmamızla terliklerimizin sıra sıra dizili olduğunu görünce verdikleri hizmete hayran kaldık.

Similan Adası Turu

Khao Lak seyahatinizde bizim gibi Similan adalarına günlük tur olsun ya da Khao Lak gerçekleştirmek istediğiniz diğer turlar olsun gözünüz kapalı tercih edebileceğiniz tek yer kesinlikle Khao Lak Land Discovery olmalıdır.

ZİYARET EDİLMESİ GEREKEN EN İYİ DÖNEM

Kasım’dan Nisan’a kadar ziyarete açık olan Similan adalarına gidilecek en iyi dönem Şubat ve Mart aylarıdır.Yağmur yağma olasılığının olmadığı, güneşin hiç kapanmadığı mis gibi bir dönem!!!

Similan Adası Turu

KONAKLAMA

Similan takım adalarında konaklama sadece Ko Similan (8 numara) ve Ko Miang (4 numara) adalarında mevcuttur. Bungalow ve çadırlarda konaklama yapabileceğiniz adalarda kendi çadırlarınızı kurmanıza izin verilmiyor. Milli parkın size sunduğu yerlerde konaklama yapabilirsiniz sadece. Konaklama için irtibata geçmeniz gereken Milli Parkın numarası (+66) 25620760

Similan adası için daha fazla görsele erişmek istiyorsanız buradan galeri sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Khao Lak Land Discovery

Address : 21/5 Moo7 * Thanon Petchkasem * Tambon Khukkhak * Ampoe Takuapa * 82190 Phangnga, Thailand

Telephone : +66(0)76/485 411 – +66(0)76/485 865

E-Mail : [email protected]

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Khao Sok Milli Parkı Gezilecek Yerler

Khao Sok, evet biliyoruz adını hiç duymadınız. Khao Sok...

Railay Kumsalı – TAYLAND’IN GÖZBEBEĞİ

Tayland'da öyle yerler var ki bazen gezginler tarafından es...

Koh Phangan Adası – Güncel 2023

Koh Phangan adası gezilecek yerler, Koh Phangan Full Moon...

Chiang Mai’de Fil Dışkısı Parkı

Tayland gezilecek yerler listemize Chiang Mai'yi çok geç aldığımızı...