Küba Gezilecek Yerler Küba Turu

Küba turu için zamanımız yaklaştıkça heyecanımız kat be kat artmaya başladı. Dur durak bilmeden Küba gezilecek yerler listesine eklenen eklenene. Küba kelimesiyle özdeşleşen Başkent Havana, Küba turunun baş listesinde yerini almasına rağmen 10 günlük Küba gezimizde Havana kadar güzel şehirleri gezme fırsatımız oldu.

Küba gezi notları detaylarına geçmeden önce dilerseniz size önerdiğimiz makaleleri de okuyabilirsiniz.

Ansiklopedi kıvamında A’dan Z’ye Küba Tarihi

Küba Tarihi – Kölelik

Küba Tarihi – Küba Ekonomisinde Canlanma

Küba Tarihi – Amerika’nın Oyun Bahçesi

Küba Tarihi – Küba Devrimi

Küba Tarihi – Başbakan Fidel Castro

Küba turu gerçekleştirecek olan sevgili okurlar, Küba gezinizi en doğru şekilde ve doğru zaman dilimi içinde gezmek istiyorsanız lütfen bu makalemizi enine boyuna okuyun, gezilecek şehirler sıralamasına dikkat edin ve yukarıda listelediğimiz Küba tarihini yalayıp yutun 😉

Youtube kanalımıza buradan abone olabilirsiniz!

Küba videolarımızın tamamını Youtube kanalımızdan izleyebilir ayrıca kanalımıza abone olabilirsiniz 😉

KÜBA’DA GEZİLECEK YERLER

HAVANA

Küba’nın başkenti Havana, Küba’nın özünü hissettiren ana şehirdir. Küba Devrimi gerçekleştiğinde başkentliği Santiago de Cuba’ya devretmiş olsa da, bu durum sadece 7 gün sürmüş ve sonrasında tekrar Havana başkent ünvanını kazanmıştır.

Havana’da ilk akla gelen şey Küba Devrimi, Fidel Castro, Che Guevara ve 1 Mayıs kutlamalarıdır. Amerika’nın yanı başında, Amerika’ya başkaldıran bir ülkeden bahsediyoruz. Baş kahramanları Fidel Castro, Che Guevara ve her ne kadar adını çok fazla duymasak da Camilo Cienfiegos. Hayalini kurduğumuz ülkeye, Küba’ya gidiyorsak, bunu anlamlı kılmak için 1 Mayıs kutlamalarına denk getirdik.

Havana iki bölümden oluşur: turistik olan Eski Havana ve turistik işletmelerin olmadığı, halkın yaşamını sürdürdüğü Centro Habana.

Eski Havana bölgesi, Havana’nın gezilecek yerleri, barları, kafeleri ve meydanlarından oluşur. Turistik olduğu için, buraları gezdikten sonra halkı daha iyi gözlemlemek ve fotoğraflamak için kesinlikle Centro Habana’yı da ziyaret etmelisiniz.

Havana’da nerede ne içilir meraklıları sizi şu makaleye davet ediyoruz ; Rom cenneti Küba’nın İçki Çeşitleri

Havana Konaklama Önerisi

Hotel Nacional

Ambos Mundos

Melia Habana

Havana’da Kaç Gün Kalınmalı?

Eğer bir Havana gezisi yapacaksanız, mutlaka Vinales Vadisi’ni ziyaret etmelisiniz. Bu bölge, doğal güzellikleri, tütün tarlaları ve sıcakkanlı insanları ile ünlüdür. Vinales Vadisi turunuzu tamamladıktan sonra, geri kalan zamanınızı Havana’da geçirmek isteyebilirsiniz. Önerimiz, Havana’da 3 tam gün geçirmenizdir. Böylece, her bir günü farklı bir bölgede geçirerek, Havana’nın farklı yüzlerini keşfedebilirsiniz. İlk gününüzü Eski Havana’da geçirerek, tarihi yapıları, dar sokakları ve renkli binaları keşfedebilirsiniz. İkinci gününüzü Centro Habana’da geçirerek, bu bölgenin modern yüzünü keşfedebilirsiniz. Son gününüzü ise, özgürce dolaşarak geçirebilirsiniz. Havana’nın sokaklarında yürüyüş yapabilir, yerel restoranlarda yemek yiyebilir ve Küba kültürünü yakından tanıyabilirsiniz.

Havana gezi rehberimizin fazlası için : Havana Gezilecek Yerler

 

VINALES VADİSİ  – PINAR DEL RIO

Pinar del Rio bölgesi, Küba’nın tütün başkenti olarak ün salmıştır. Tütün tarlaları, fabrikaları ve Vinales Vadisi, bu bölgede yer alan birbirinden güzel doğal alanlar arasındadır. Burası, Küba’nın en korunan bölgelerinden biridir ve Unesco tarafından koruma altına alınmıştır. Özellikle Vinales Vadisi, bölgenin en gözde yerlerinden biridir ve 1979 yılında Unesco tarafından koruma altına alınmıştır.

Vinales Vadisi, 300 milyon yıl önce meydana gelen bir meteor çarpması sonucu oluştu. Bu meteor çarpması sonrasında, karstik yapıdaki küçük dağlar meydana geldi. Küba’da, sadece Vietnam ve Kamboçya’da bulunan bu tür dağlar, Vinales Vadisi’nde de görülebilir. Bu nedenle, Vinales Vadisi, dünyanın sayılı doğal güzelliklerinden biridir.

Bölge, tütün fabrikalarını gezerek puro yapımını izleme, tütünlerin kurutulma sistemini görme, at sırtında vadide gezinme, mağaralarda yüzme veya bot turu yapma gibi pek çok aktiviteye ev sahipliği yapar. Bu aktiviteler, bölgenin doğal güzelliklerine bir yenisini ekler ve ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunar. Dolayısıyla, Vinales Vadisi, sadece doğal güzellikleri ile değil, aynı zamanda çeşitli aktiviteleri ile de ziyaretçilerinin beklentilerini karşılar.

Vinales Konaklama Önerisi

Hotel Los Jazmines

Vinales Vadisinde Kaç Gün Kalınmalı?

Bölgeye genellikle günübirlik turlar eşliğinde gelenler olmasına rağmen, bizim önerimiz şu ki; yukarıda bahsettiğimiz otelde konaklamayı tercih edin. Bu otel, vadi manzarasına hakim bir konumda bulunmakta olup, bahsettiğiniz havuzuyla birlikte size unutulmaz bir deneyim sunacaktır. Ayrıca, bölgede bulunan doğal güzellikleri keşfetmek için otelden kalkan rehberli turlara katılabilirsiniz. 

CIENFIEGOS – GÜNEYİN İNCİSİ

Unesco tarafından 2005 yılında dünya miras listesine alınan Cienfuegos, Küba’nın güneyinde, Karayip kıyısında bulunan, inanılmaz derecede şirin bir şehirdir. Ancak, sadece şirin olduğu için konaklama yapmak uygun olmayabilir!

İspanyol kökenli bir kasaba olan Cienfuegos’a ilk yerleşenler Fransız göçmenlerdi. Fransızlar tarafından 1819 yılında kurulan şehir, Küba’nın en yeni yerleşim alanıdır. Şeker kamışı, tütün ve kahve ticaretinin merkezi haline gelmiş olan şehir, 1860’lara gelindiğinde Küba’nın ekonomik açıdan en önemli üçüncü kenti haline gelmiştir.

Renkli bina cepheleri ve çekici Fransız kolonyal mimarisi ile Cienfuegos, güneyin incisi – “perla de la sur” – unvanını hak etmektedir.

Şehir o kadar ufak ki yürüyerek birkaç saatte gezip bitirebilirsiniz. Sıcakta yürümek çok cezbedici gelmezse at arabası kiralayıp şehri tıngır mıngır gezmekte bir tercih. 4 kişi için at arabası ücreti 10 CUC = 10 EURO

TRINIDAD – BİRİ RENK Mİ DEDİ

Küba’yı gezerken gördüğümüz birçok şehir arasında, en çok beğendiğimiz yer Trinidad oldu. Bu bölgenin ufak yerleşim yerlerinden hoşlananlar için harika bir seçim olduğunu düşünüyoruz. Trinidad, Karayipler bölgesindeki en iyi korunmuş ve en eski şehirlerden biridir. İspanyol mimarisinin en güzel örneklerini yansıtan sokakları, 1988 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmıştır. Bu şehirde gezintiye çıktığınızda, kolonyal mimarinin en iyi korunmuş örneklerini yürüyerek keşfetmenin keyfine varabilirsiniz. Ayrıca, Trinidad’ın tarihi dokusunu daha iyi hissetmek isteyenler için, bölgedeki müzeler ve diğer tarihi yapılar da ziyaret edilebilir.

Trinidad’a Yapılacak Şeyler

Şehri adımlayın,

Geceleri eğlenmek için mağaranın içine yapılan gece kulübü Ayala’ya gidin.

Karayipler’de denize girin. Şehirden sadece 10 km uzaklıktaki Karayip denizinin tadını çıkarın. Taksi ücreti 10 CUC’tur.

Topes de Collantes Ulusal Parkını gezin.

Şelalelere gidin. En güzelleri Salto del Caburni ve El Nicho’dur.

Valle de Los Ingenios’a gidip şeker kamışı üretimini görün.

Trinidad’da Kaç Gün Kalınmalı?

Bu renkli ve keyifli şehir için eğer yukarıda listelediğimiz her şeyi yapmayı da planlarsanız 4 gün kalın deriz. Yok ben sadece Trinidad şehrini gezeceğim derseniz o zaman 2 veya 3 gün konaklamak için en ideal süredir.

Trinidad Mekan Önerileri

Paladar Sol y Son

La Canchanchara

Museo Restaurant / Paladar Museo 1514

Los Conspiradores

El Jigüe Restaurant

Trinidad gezi rehberimizin fazlası için : Trinidad Gezilecek Yerler

SANTA CLARA – CHE GUEVARA

Santa Clara’nın tek gerçeği ve ziyaret edilme sebebi kuşkusuz Che Guevara’nın anıt mezarıdır.

“Devrim Doğudan Batıya Olur”

Küba devriminde sayıları birkaç yüzü bulan grup ikiye ayrılmıştı. Bir yarısı doğuya diğer yarısı batıya doğru ilerledi. Fidel Castro ve Raul Santiago de Cuba’ya giderken Che Guevara ve Camilo Cienfiegos komutanlığındaki diğer grup da kuzeydeki Havana şehrine doğru ilerlediler. Devrimin en önemli şehirlerinden olan Santa Clara çok önemlidir. Çünkü Batista’nın askerlerini ve mühimmatını taşıyan zırhlı tren Che Guevara sayesinde geliştirilen plan ile (rayların sökülerek trenin raydan çıkmasını sağlamak) ele geçirildi.

Anıt mezarının üst kısmında açık havada bulunan Che Guevara heykeli görülmeye değerdir. Özellikle dikkat etmeniz gereken Che’nin sargılı koludur. Santa Clara şehrine varmadan önce bir çatışmadan yaralanmıştır ve heykeli bu şekilde yapılmıştır. Kaide’nin önünde “Zafere kadar Daima” yazmakta, hemen sağ tarafında ise Che’nin Fidel’e yazmış olduğu veda mektubu vardır.

Müze’de Che’nin kullandığı eşyalar sergileniyor. Saati, defterleri, diplomaları, şapkaları, kıyafetleri, silahları ve daha fazlası mevcuttur.

Bolivya’da öldürülen Che’nin kemikleri yıllar sonra bulunabilmiş ve buraya taşınmıştır. Anıt mezar, hiç sönmeyen bir meşale ile süslenmiştir. Che dışında 38 yoldaşının mezarı da buradadır. Hepsinin fotoğrafı taş üstüne kabartılmıştır. Vaktinizi ayırın ve hepsine tek tek bakın. Küba devriminde kadınların rolü de büyüktür. İşte o kadın gerillalardan biri olan Tamara Bunke, nam-ı diğer Tania’nın mezarı da buradadır.

Müze içine kamera ve telefon kabul edilmemektedir. Yasaklara uyan kişiler olup olmadığınızı bilmiyoruz ama bizimle gezen birkaç arkadaşımız telefonlarını cebinde rahatlıkla götürebildiğini de belirtmek istiyoruz. Yasakları çiğnemeyi sevenler merak etmesin diye 🙂

Küba seyahatimizde en çok etkilendiğimiz yer, Che’nin Anıt Mezarı ve eşyalarının sergilendiği müze oldu. Lütfen kim ne derse desin, aldırmayın. Sadece ama sadece Che için buraya gelin. Evet, belki onca yolu yarım saat için yapacaksınız! Sakın yalnızca müze ve anıt mı göreceğim mantığında olmayın. Dünyaya devrimiyle konuşulan ve sistem olarak eşi benzeri olmayan bir ülkedesiniz ve bu devrimin baş kahramanlarından biri var. O da Ernesto Che Guevara.

Ve devrimin en önemli mekanlarından biri olan Santa Clara tren istasyonu mutlaka görülmelidir.

Cienfiegos gezi rehberimizin fazlası için : Cienfiegos Gezilecek Yerler

VARADERO – ATLANTİK OKYANUSUNDA KULAÇ ATALIM

Bilen bilir her seyahatimizin relax bir şekilde sonlandırırız. Önce bol bol gezer, tozar, haşatımız çıkar kapanışı da kumsalda güneşin altında, bembeyaz denize koşar halde tamamlarız. Küba’nın bizi yoracağını başından tahmin ediyorduk. Havana, Cienfiegos, Trinidad ve Santa Clara’dan sonra Varadero ilaç gibi geldi.

Küba’nın güneyi Karayipler denizi kuzeyi ise Atlantik Okyanusudur. Trinidad’da Karayipler deneyiminden sonra Varadero’da Atlantik okyanusunda yüzmek mükemmeldi.  Açıkça söylemek gerekirse Varadero beklentimizin çok üstünde çıktı.

Amerika’daki içki yasağı olduğu devrim öncesi dönemde Amerika’nın turist sırlarını gizleyen en iyi yer kuşkusuz Kübaydı. Varadero’da bundan nasibini  alan en önemli şehirlerden bir tanesi. Kumsal boyunca bol yıldızlı ama kalite anlamında oldukça düşük resortlerin olduğu bir bölge. Genelde her şey dahil sistem var. Önceleri daha çok Kanadalıların tatil amaçlı geldiği Varadero günümüzde her Küba seyahati gerçekleştiren ziyaretçilerin uğrak noktası haline gelmiş. Daha çok Kanada ve Rusların olduğunu belirtmeliyiz.

Varadero’da  Kaç Gün Kalınmalı?

Eğer yalnız veya bir arkadaşınızla gidiyorsanız, 3 gün boyunca tatil yapmak yeterli olabilir. Ancak, bizim gibi bir grupla seyahat ediyorsanız, 3 günün yetersiz kalabileceğini belirtmek gerekir. Çünkü birçok insanla paylaşımda bulunacak ve sohbet edeceksiniz, bu nedenle tatilin bitmesini istemeyeceksiniz. Ayrıca, gece hayatının da oldukça renkli olduğunu belirtmekte fayda var. Gündüzleri deniz, kum ve güneşin tadını çıkarırken, geceleri ise dans etmek için birçok farklı seçenek bulacaksınız.

Varadero gezi rehberimizin fazlası için : Varadero Gezilecek Yerler

Küba ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri olan Küba’ya Ne Zaman Gidilir makalemizi de okumanızı öneriyoruz.

More from the blog

Cienfiegos Gezilecek Yerler Küba

Küba turu kapsamında ziyaret ettiğimiz şehirlerden biri de Cienfiegos oldu. Önceden hiç duymadığımız bu şehir, Karayip sahiline kıyısı olan, inanılmaz şirin bir yerdir. Cienfiegos,...

Trinidad Gezilecek Yerler Küba

Bizce Küba'nın en turistik ve güzel şehri Trinidad'a geldi sıra. Trinidad gezilecek yerler, Trinidad gece hayatı, Trinidad restaurant önerileri, Trinidad nerededir ve daha fazlası...

Havana Gezilecek Yerler Gezi Rehberi

Küba! Herkesin hayali olan ülke... Nihayet bizim de Küba hayalimiz gerçek oldu. Özellikle Küba'nın başkenti Havana devrim meydanında kutlanan 1 Mayıs için bu ülkede...

Küba’ya Ne Zaman Gidilir

Seyahat öncesinde, Küba hakkında merak edilen pek çok soru var. Örneğin, Küba'ya ne zaman gidilir? Hangi ay en uygun? En iyi sezon hangi döneme...