Trinidad Gezilecek Yerler Küba

Bizce Küba’nın en turistik ve güzel şehri Trinidad’a geldi sıra. Trinidad gezilecek yerler, Trinidad gece hayatı, Trinidad restaurant önerileri, Trinidad nerededir ve daha fazlası hakkında detaylı bilgileri alabileceğiniz Trinidad gezi rehberi ile sizlerleyiz.

Youtube kanalımıza buradan abone olabilirsiniz!

Renkli Kolonyal Şehir Trinidad

Karayipler bölgesinin en iyi korunmuş ve en eski şehir Trinidad 1988 yılında Unesco tarafından dünya miras listesine alınmıştır. Şehrin tarihi hakkında kısa bilgi vermemiz gerekirse şehir 1514 yılında Diego Velazquez de Cueller tarafından fethedilip kurulmuş ve şehrin ilk sahipleri Küba’nın İspanyol sömürgesi olduğu zamanlar Bask’larmış.

Sancti Spiritus bölgesinin merkezi Trinidad’a ilk Meksikalılar gelmiş. 17 yy.’da ise Jamaika korsanlarının gözde mekanı olduktan sonra 19 yy’a gelindiğinde Haiti’den kaçan Fransız sığınmacılar buraya gelerek Valle de los Ingenios vadisinde şeker kamış üretimine başlamışlar.

Küba bayrağında yer alan Tocororo kuşu ise yine bu bölgedeki ormanlar içinde yaşamını sürdürmektedir.

Şehri ve ara sokakları gezerken İspanyol mimarisinin göze çarpmaması imkansız. Küba’nın en iyi korunmuş kolonyal mimarisine sahip şehridir.

Zamanın 1850’lerde durduğu şehir İspanyol kolonyal mimarisi ile çevrilidir. 19. Yy’ın başlarında Valle de los Ingenios’daki devasa şeker kamışı alanları ve üretimi sayesinde bugün şehirde gördüğünüz sömürge tarzı konaklar, Fransız avizeler, çiniler ve İtalyan freskler şeker kamışı zenginliğinin getirdiği bir etkidir.

Arnavut kaldırımlı sokakların etrafına kurulu renkli evlerin önünde oturan ev sahipleri  günlük işleriyle meşguller. Sokaklar da dar olduğundan araç girememekte o yüzden şehrin sokaklarını gezmek için en iyi yol bisiklet kiralamak veya yürümektir.

Şehir doğal ormanlar ve güzellikler ile çevrili olduğundan şehir dışına çıkıp gezmek de mümkündür. Şehrin 12 km güneyindeki Playa Ancon plajı Küba’nın güney sahillerinin en güzeli olarak bilinir. Hakkınızı plaj yerine yeşillik içinde kullanmak isterseniz Sierra del Escambray dağlarına gidip yürüyüş parkurlarını geçip yemyeşil şelalelerinde yüzebilirsiniz.

Trinidad Nerededir?

Trinidad, Küba’nın tam merkezinde bulunan ufak ve renkli bir şehirdir. Küba’nın pek çok şehrinden Trinidad’a oldukça kolay ulaşabilirsiniz.

  • Havana’dan 315 km – 4 saat
  • Varadero’dan 265 km – 4 saat
  • Playa Ancon’dan 12 km – 15 dakika
  • Cienfuegos’dan 120 km – 85 dakika

Trinidad’da Gezilecek Yerler

 

Kültürel Yürüyüş Turu Yapın

Şehir ufak olmasına rağmen 5 meydana ev sahipliği yapıyor. Meydanlar, sokaklar dışında şehrin müzeleri ve kiliseleri gezilebilir.

Plaza Major : Trinidad’ın eski şehir merkezi günümüzde turistler için bir cazibe merkezi olmuştur. Şehrin tam göbeğindeki meydan tarihi yapılar ile çevrelenmiştir. Trinidad’ın neresinde olursanız olun sokaklar bir şekilde bu meydana çıkıyor. Yoruldukça meydandaki merdivenlerde soluklanabilir ya da etrafındaki restaurant veya cafelerinde oturup bir iki kadeh bir şeyler içebilirsiniz.

Meydanın birkaç sokak ilerisinde kurulan Pazar hediyelik eşya almak için çok uygun. Buraya da zaman ayırıp gezmenizi tavsiye ediyoruz.

Museo Historico Municipal  

Museo de Arquitectura : Meydandaki kilisenin hemen yanındaki yapı buranın en zengin kişisi Sánchez Iznaga’ya ait bir evdir. Şimdilerde bu eve ziyaret edip bu şahsın zenginliğini görebilmektesiniz. 

Giriş : Ücretsiz

Museo Romantico :  Tarihi eşyaların sergilendiği müze zamanında İspanyol kont Nicolás de la Cruz Brunet’e aitmiş. 1740 yılında yapılan ev 1974 yılında müzeye çevrilmiştir. Müze içindeki kuleye çıkıp manzara fotoğrafı almayı sakın ihmal etmeyin. Müzenin içindeki 1.5 tonluk mermer küveti de görmeyi ihmal etmeyin.

Giriş Ücreti : 2 CUC

Iglesia y Convento de San Francisco : Romantico müzesinin kulesine çıkmadıysanız üzülmeyin ona alternatif buradaki eski manastırın çan kulesine çıkmaktır. Hatta buranın manzarası daha da güzeldir.

Binanın açık sarı renkli çan kulesine çıkıp şehri mutlaka kuş bakışı izleyin. Yapının zemin katındaki avlusunu (devrim dönemi kullanılan araçları) ve avlunun duvarlarındaki fotoğraflar ile avlunun içeri açılan kapısından girip odadaki devrime ait eşyaları görmeden çıkmayın.

Kule merdivenleri çok yorucu değil. Hele ağır ağır, acele etmeden çıkarsanız hiç yorulmazsınız.

Giriş : 1 CUC

 

Ancon Plajında Denize Girin

Karayiplerin en güzel plajı olarak anılan Ancon, şehir merkezinden 10 km uzaklıktaki plaj turkuaz mavisi suları ile gelen ziyaretçileri mest etmektedir. Eğer bu şehirde fazla vaktiniz varsa kendinizi Karayiplerin denizinde şımartmalısınız.

Ulaşım : taksi tek yön 10 cuc.  Eğer colectivo yani paylaşımlı olarak taksiye binerseniz tek yön kişi başı 2 cuc’tur.

 

Parque Natural Topes de Collantes Ulusal Parkını Ziyaret Edin

Trinidad’a 2 günden fazla ayıranlar hiç üzülmeyin çünkü Trinidad çevresi sizleri bekliyor. Trinidad’ın ulusal parkına gidip doğanın içinde trekking yapabilirsiniz. Trekking boyunca göreceğiniz mağaralar ve şelaleler de yanınıza kar kalacak! Trekking için kendinize güvenmiyorsanız gezintinizi at üstünde de yapma şansınız bulunuyor.

 

Şelalelerde Yüzün

Trinidad’dan sadece 1 saat uzaklıkta birbirinden güzel şelaleler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi 75 metre yüksekliğe sahip Salto del Caburni’dir.

En etkileyici şelale ise El Nicho’dur. Değişik katmanlardan oluşan şelaledir. Fakat bu şelaleye yürüyerek ulaşım zordur. Mecbur 4×4 araçlarla gitmeniz gerekiyor.

Bir diğeri de Vegas Grande’dir. Trinidad’ın en çok fotoğraflanan şelalesidir.

 
VALLE DE LOS INGENIOS

Şeker kamışının üretildiği vadiye günü birlik turlarla ziyaret edebilirsiniz. 18 ve 19. Yy’da 30.000 kölenin şeker kamışı üretimi yaptığı vadidir. Ve halen kamış üretimine devam edilmektedir. 70 tane tarihi şeker fabrikasının kurulu olduğu vadi, Trinidad’da gezilecek yerler listesine alınması gereken yerdir.

Uğramadan dönülmemesi gereken bir diğer yer ise 45 metre uzunluğa sahip Iznaga Kulesidir. 1816 yılında inşa edilen kule aslında kölelerin ve tarlaların gözetlenmesi amacıyla yapılmış.

Hazır vadiye kadar gelmişken buharlı tren gezisine de katılmamazlık etmeyin. 10 CUC ödeyerek 09:30’dan 14:50’e kadar olan tura katılabilirsiniz.

 

Trinidad’da Gece Hayatı

 
Disco Ayala

Haftanın 7 günü hizmet veren disco bir mağara içine yapılmıştır. Her gece saat 01:00’de değişik gösteriler gerçekleşmektedir. Şehir merkezinden yürüyerek gidebileceğiniz gibi taksi ile disco’nun arka tarafına da gitmeniz mümkün. Ancak ne şekilde giderseniz gidin her türlü tırmanış sizleri bekliyor. Arka tarafın yolu daha kötü, bilginize. En iyi şehir merkezinden ulaşmak.

Giriş Ücreti : 5 CUC (ücrete bir içki dahildir.)

 

Trinidad Plaza Major / Casa de la Música

Casa de la Musica vakit geçirmek, dans etmek için en ideal yerdir. Gündüz saatleri oldukça kalabalık ve insanların dinlenme yeridir adeta. Merdivenlerinde rahatça oturup dinlenebilirsiniz. Akşam saati merdivenlere giriş güvenlikler tarafından kapatılıyor. Ve giriş ücreti ödeyenler içeri girebiliyor. Merdivenlerin en üstünde bulunan mekanda canlı müzik yapılmaktadır. Biz ortamı ve dar alanı çok beğenmediğimiz için girmeyi tercih etmedik.

Trinidad’da Yeme – İçme

Trinidad konaklamamız şehrin dışında her şey dahil bir otelde olmuştu. Ama biz buna rağmen yemeğimizi şehir merkezinde yemekten yanaydık. Sonuçta yalnızca bir kaç gün ayıracağımız şehirde doya doya gezmek, yemek ve içmek istemek en doğal hakkımız. Her şey dahil diye akşam üzeri otele gelip dışarı çıkmamak biraz ahmaklık olurdu.

 

Paladar Sol y Son ?

Trinidad’da akşam yemeği için en keyif aldığımız restaurant oldu burası. Avlusu ve iç bölümleri bulunan restaurant’ın istediğiniz yerine oturabilirsiniz. Ama en güzel tarafı avlu kısmı. Yeşillikler ile çevrelenmiş ve havuz ile süslenmiş avlu atmosferi çok farklılaştırmış.

Yemekler özel ahçılar tarafından kömür ateşinde pişmektedir. Küba’da yediğimiz en güzel ikinci balık buradaydı. Hele balığın yanına gelen özel yapım soslar yok mu, parmak yedirten cinstenti 😉

 

Paladar Museo 1514 ?

Ana meydanın hemen bir arka sokağındadır. Meydandaki kiliseye sırtınızı dönün ve sağdan ilerleyip ilk sağ sokağa girin. Sokağın bir kaç yüz metre ilerisinde solda göreceksiniz restauranttı.

 

La Canchanchara ?

Trinidad’a adım atar atmaz kendimizi bulduğumuz yer bu tavernaydı. Mekan ismini Canchanchara isimli içkiden almış. Hakkını verdiğini de söylememiz gerekiyor. Eğer Canchanchara içilecekse tek adres burası. Keyifli ve serin bahçesinde otururken canlı müzik eşliğinde Canchanchara’larını yudumlamak için en güzel adres kesinlikle burası.

 

Trinidad’daki diğer restaurantlar :

Sol Ananda 

Restaurante Allegro

Taberna La Botija

Paladar La Coruna 

Don Antonio 

Paladar Estela 

Bar Restaurante Esquerra 

Mesón del Regidor

Ochun Yemaya 

Restaurant Bar La Redaccion 

Vista Gourmet

La Bodeguista del Medio

 

Not : Bu şehirde kahve içmenizi öneriyoruz. Çünkü Sancti Spiritus bölgesi Küba’nın en iyi kahvelerinin üretildiği bölgedir. Özellikle filtre kahveler muhteşem. Soğuk isterken frio demeyi unutmayın.

Trinidad’a Nasıl Gidilir?

Trinidad’a ulaşmak için bir çok seçeneğiniz bulunuyor. Otobüs, tren, taksi ve araç kiralama

Otobüsle : Küba’nın ana şehirlerinden buraya günde birden fazla otobüs seferleri bulunmaktadır. Ama unutmayın ki bu şehre otobüs biletleri hemen tükenmektedir. O yüzden bir gün öncesinden muhakkak otobüs biletini almayı ihmal etmeyin. İsterseniz biletinizi online Viazul üzerinden alabilirsiniz ama otobüs terminallerinde fiyatların daha ucuz olduğunu da söylemememiz gerekir.

Havana’daki Viazul otobüs terminali haritası için buraya tıklayınız. 

  • Havana – Trinidad: ($25USD/CUC) – 7:00, 10:45, 14:15 (6 saat 50 dakika)
  • Vinales – Trinidad: ($37USD/CUC) – 6:45 (9 saat 30 dakika)
  • Varadero – Trinidad: ($20USD/CUC) – 7:00 (6 saat 25 dakika)
  • Cienfuegos – Trinidad: ($6) – 12:15, 14:40, 15:15, 18:00 (1 saat 35 dakika)

Taksiyle : Eğer Küba’ya birkaç kişiyle birlikte seyahat ettiyseniz otobüs yerine daha konforlu ve hızlı ulaşım şekli olsun derseniz hep birlikte taksi kiralamak da mantıklı bir yönemdir.

Kiralık Araçla : Havana havalimanından kiralayacağınız araç ile Küba’da istediğiniz yeri özgürce gezebilirsiniz. Küba’da araç kiralamak çok kolay değildir. O yüzden mutlaka haftalar öncesinden rezervasyonunuzu yapmanızı öneririz.

 

More from the blog

Cienfiegos Gezilecek Yerler Küba

Küba turu kapsamında ziyaret ettiğimiz şehirlerden biri de Cienfiegos oldu. Önceden hiç duymadığımız bu şehir, Karayip sahiline kıyısı olan, inanılmaz şirin bir yerdir. Cienfiegos,...

Havana Gezilecek Yerler Gezi Rehberi

Küba! Herkesin hayali olan ülke... Nihayet bizim de Küba hayalimiz gerçek oldu. Özellikle Küba'nın başkenti Havana devrim meydanında kutlanan 1 Mayıs için bu ülkede...

Küba Gezilecek Yerler Küba Turu

Küba turu için zamanımız yaklaştıkça heyecanımız kat be kat artmaya başladı. Dur durak bilmeden Küba gezilecek yerler listesine eklenen eklenene. Küba kelimesiyle özdeşleşen Başkent...

Küba’ya Ne Zaman Gidilir

Seyahat öncesinde, Küba hakkında merak edilen pek çok soru var. Örneğin, Küba'ya ne zaman gidilir? Hangi ay en uygun? En iyi sezon hangi döneme...