Cienfiegos Gezilecek Yerler Küba

Küba turu kapsamında ziyaret ettiğimiz şehirlerden biri de Cienfiegos oldu. Önceden hiç duymadığımız bu şehir, Karayip sahiline kıyısı olan, inanılmaz şirin bir yerdir. Cienfiegos, 2005 yılında Unesco tarafından dünya miras listesine alınmıştır. Şehir, güney’in incisi – perla de la sur ünvanını hak eden, renkli bina cepheleri, geniş caddeleri, ve çekici Fransız kolonyal mimarisiyle dikkat çekiyor.

Cienfiegos, Küba’nın güneyinde yer alır ve aynı zamanda ülkenin en önemli limanlarından biridir. Şehir, Küba tarihinin önemli noktalarından biridir. Şehirde birçok tarihi eser bulunmaktadır. Bu eserler arasında, Jose Marti Meydanı, Tomás Terry Tiyatrosu, ve Cienfiegos Katedrali bulunmaktadır.

Cienfiegos, sadece tarihi bir merkez değil, aynı zamanda doğal güzellikleriyle de ünlüdür. Şehir, El Nicho Şelaleleri gibi doğal güzellikleriyle ünlüdür. Bu şelaleler, şehrin yakınında yer alır ve ziyaretçilerin doğal güzellikleri keşfetmeleri için harika bir yerdir. Ayrıca, şehirdeki mangrov ormanları, kuş gözlemcileri için harika bir fırsat sunar.

İspanyol sömürgesi olan ülkede Fransızlar ne alaka diyeceksiniz!

Cienfuegos, İspanyol toprağı olmasına rağmen başlangıçta Haiti’den gelen Fransız kökenli göçmenler tarafından yerleşim yeri olarak kullanıldı. Şehir, Fransızlar tarafından 1819 yılında kuruldu ve şeker kamışı, tütün ve kahve ticareti için bir merkez haline geldi. 1860’ların sonunda, Küba’nın ekonomik açıdan üçüncü önemli şehri haline geldi.

Cienfuegos Gezilecek Yerler

Cienfuegos Bulvarı : Küba’nın en uzun bulvarıdır ve Jose Marti heykeli ile isimlendirilen meydanında çevresindeki muhteşem yapıları keşfetmek için en güzel yerdir. Bulvar boyunca yürürken, kayda değer tarihi yapıların zarafetini içinize çekebilirsiniz. Bu yapılar arasında eski kiliseler, müzeler ve tarihi evler bulunur. Ayrıca, yerel halkın buluşma noktası olan kafeler ve restoranlar da bulunmaktadır. Küba’nın kültürü ve tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bulvar boyunca birçok turistik rehberlik hizmeti sunulmaktadır. Ayrıca, Cienfuegos Bulvarı’ndaki çeşitli etkinliklere katılarak, Küba kültürünün canlılığını deneyimleyebilirsiniz.

Arco de los Trabajadores (arch of triumph) : Küba’nın özgürlüğüne adanmış bir anıttır.

Palacio Ferrer Kubbesi : Parque José Martí köşesindeki mavi yapının kubbesine çıkabilirsiniz. Kubbe size inanılmaz manzara vaat etmese de en azından eski bir yapı içine girip merakınızı gidermiş olacaksınız.

Yapı 1918 yılında yerli mimar Donato Pablo Carbonell tarafından dizayn edilmiştir.

Teatro Tomas Terry : Jose Marti parkının kuzeyinde kalan tiyatro İtalyan mimariye sahiptir.

1978 yılında ulusal anıt listesine alınan yapı 2008 yılında koruma ödülüne layık görülmüştür.

2 CUC ödeyerek içeri ziyaret edip 950 koltuklu oditoryumu da görmenizi tavsiye ederiz.

Cienfuegos Cathedral : Marti parkın karşısındaki katedral 1869 yılında inşa edilen yapının en görülmeye değer yanı pencerelerindeki Fransız vitraylardır.

Cementerio la Reina : Mezarlıktan çok ilk görüşte size heykellerin sergilendiği bir alan gibi gelecektir. Ama aslında her heykelin bulunduğu yer birer mezardır.

Punta Gorda : İspanyolların Küba’daki sahil şeridine verdikleri isim Melacon’dur. Cienfiegos’ta da mutlaka sahile inip havalı Punto Gorda kordonunda gezmeden dönmeyin. Kordon boyu restaurant, bar ve cafelerle doludur.

Resmedilmeye değer şehri Küba seyahatinizde rotanıza mutlaka eklemelisiniz.

Valle Sarayı / Palacio del Valle : Gotik, Romanesk ve Barok mimarisinin örneği olan saray Punta Gorda sahilindeki Cienfiegos şehrinde bulunan mimari mücevherdir. Ulusal Miras Anıtı olan bina 1913 yılında yapılmaya başlandı ve 1917 yılında tamamlandı. Kaymaktaşları İtalya’dan, seramikler Granada’dan getirtilmiştir. Binanın yapımında yer alan sanatçıların uyrukları ve yazıtları da bina içinde görülmektedir. Hatta bir yazıt var ki Kur’an dan alıntı olan Lag log ila illegible “Sadece Tanrı Tanrıdır” yazılıdır. 8 banyo, pek çok balkon ve terasında gotik roman, hint ve fas etkisinde olan 3 kulesi vardır.

Cienfiegos’a Nasıl Gidilir?

Havana’dan Trinidad’a gitmek için Viazul otobüslerine binerek Cienfuegos’ta inebilirsiniz. Bu yaklaşık 4.5 saat sürmektedir. Yolculuk boyunca, muhteşem güzellikteki manzaraları seyredebilir, Küba’nın eşsiz doğasını keşfedebilirsiniz.

Biletlerinizi almak için Viazul otobüs istasyonuna gitmeniz gerekmektedir. Seyahatten birkaç gün önce biletinizi almanızı tavsiye ederiz. Biletleri son güne bırakırsanız, bilet bulmada sıkıntı yaşayabilirsiniz. Otobüs durağının adresi: Nuevo Vedado bölgesi, Ave26, Hayvanat bahçesinin karşısıdır.

Trinidad’dan Cienfuegos’a gitmek isterseniz, yolculuk yaklaşık 1.5 saat sürmektedir. Otobüs durağı Simon Bolivar ve Piro Guinart arasında Gustavo Izquierdo’da yer almaktadır. Bu yolculukta da, etrafınızda görebileceğiniz doğal güzellikler sizi büyüleyecek.

Şehir içinde ulaşım : Cienfuegos, oldukça küçük ve düzenli bir şehirdir. Şehrin her yerini yürüyerek gezebilirsiniz. Ancak yürümekten yorulduğunuzda, at arabaları size yardımcı olacaktır. At arabası başına 10-15 cuc arası ödeme yaparak şehri daha hızlı gezebilirsiniz. Ayrıca, şehirde bisiklet kiralama seçeneği de mevcuttur. Bisiklet kiralayarak, daha uzak mesafeleri keşfedebilirsiniz.

More from the blog

Trinidad Gezilecek Yerler Küba

Bizce Küba'nın en turistik ve güzel şehri Trinidad'a geldi sıra. Trinidad gezilecek yerler, Trinidad gece hayatı, Trinidad restaurant önerileri, Trinidad nerededir ve daha fazlası...

Havana Gezilecek Yerler Gezi Rehberi

Küba! Herkesin hayali olan ülke... Nihayet bizim de Küba hayalimiz gerçek oldu. Özellikle Küba'nın başkenti Havana devrim meydanında kutlanan 1 Mayıs için bu ülkede...

Küba Gezilecek Yerler Küba Turu

Küba turu için zamanımız yaklaştıkça heyecanımız kat be kat artmaya başladı. Dur durak bilmeden Küba gezilecek yerler listesine eklenen eklenene. Küba kelimesiyle özdeşleşen Başkent...

Küba’ya Ne Zaman Gidilir

Seyahat öncesinde, Küba hakkında merak edilen pek çok soru var. Örneğin, Küba'ya ne zaman gidilir? Hangi ay en uygun? En iyi sezon hangi döneme...