Küba turu kapsamında ziyaret ettiğimiz şehirlerden biri de Cienfiegos oldu. Küba turu öncesinde bu ismi hiç duymadığımızı itiraf etmeliyiz. Cienfiegos gezilecek yerler listemize geçmeden önce şehir hakkında kısa bir bilgi vermek gerektiğini düşünüyoruz.

2005 yılında Unesco tarafından dünya miras listesine alınan şehir Küba’nın güneyinde Karayip sahiline kıyısı olan inanılmaz şirin bir yerdir. Renkli bina cepheleri, geniş caddeleri, çekici Fransız kolonyal mimarisine sahip olmasıyla doğrudan  güneyin incisi – perla de la sur ünvanını hak etmektedir.

İspanyol sömürgesi olan ülkede Fransızlar ne alaka diyeceksiniz!

Cienfuegos bir İspanyol toprağıydı ancak başlangıçta Fransız kökenli Haiti’den gelen göçmenler yerleşti buraya ve 1819 yılında Fransızlar tarafından kurulan şehir Küba’nın en yeni yerleşim alanı oldu. Şeker kamışı, tütün ve kahve ticaretinin merkezi oldu. 1860’lı yıllara gelindiğinde ekonomik açıdan Küba’nın üçüncü önemli kenti haline geldi.

 

Cienfuegos Gezilecek Yerler

 

Cienfuegos Bulvarı : Küba’nın en uzun bulvarıdır. Jose Marti heykelinin bulunduğu ve ismini ondan alan meydanında dönerek çevresindeki muazzam yapıları kesin görmelisiniz. Kayda değer tarihi yapıların zarafetini içinize çekebilirsiniz.

 

Arco de los Trabajadores (arch of triumph) : Küba’nın özgürlüğüne adanmış bir anıttır.

Palacio Ferrer Kubbesi : Parque José Martí köşesindeki mavi yapının kubbesine çıkabilirsiniz. Kubbe size inanılmaz manzara vaat etmese de en azından eski bir yapı içine girip merakınızı gidermiş olacaksınız.

Yapı 1918 yılında yerli mimar Donato Pablo Carbonell tarafından dizayn edilmiştir.

Teatro Tomas Terry : Jose Marti parkının kuzeyinde kalan tiyatro İtalyan mimariye sahiptir.

1978 yılında ulusal anıt listesine alınan yapı 2008 yılında koruma ödülüne layık görülmüştür.

2 cuc ödeyerek içeri ziyaret edip 950 koltuklu oditoryumu da görmenizi tavsiye ederiz.

Cienfuegos Cathedral : Marti parkın karşısındaki katedral 1869 yılında inşa edilen yapının en görülmeye değer yanı pencerelerindeki Fransız vitraylardır.

 

Cementerio la Reina : Mezarlıktan çok ilk görüşte size heykellerin sergilendiği bir alan gibi gelecektir. Ama aslında her heykelin bulunduğu yer birer mezardır.

 

Punta Gorda : İspanyolların Küba’daki sahil şeridine verdikleri isim Melacon’dur. Cienfiegos’ta da mutlaka sahile inip havalı Punto Gorda kordonunda gezmeden dönmeyin. Kordon boyu restaurant, bar ve cafelerle doludur.

 

Resmedilmeye değer şehri Küba seyahatinizde rotanıza mutlaka eklemelisiniz.

 

Valle Sarayı / Palacio del Valle : Gotik, Romanesk ve Barok mimarisinin örneği olan saray Punta Gorda sahilindeki Cienfiegos şehrinde bulunan mimari mücevherdir. Ulusal Miras Anıtı olan bina 1913 yılında yapılmaya başlandı ve 1917 yılında tamamlandı. Kaymaktaşları İtalya’dan, seramikler Granada’dan getirtilmiştir. Binanın yapımında yer alan sanatçıların uyrukları ve yazıtları da bina içinde görülmektedir. Hatta bir yazıt var ki Kur’an dan alıntı olan Lag log ila illegible “Sadece Tanrı Tanrıdır” yazılıdır. 8 banyo, pek çok balkon ve terasında gotik roman, hint ve fas etkisinde olan 3 kulesi vardır.

Cienfiegos’a Nasıl Gidilir?

Havana’dan Trinidad’a giden otobüslere binerek Cienfiegos’ta inebilirsiniz. Yolculuk 4.5 saat sürmektedir.

Biletleri almak için Viazul otobüs istasyonuna gitmeniz ve biletinizi muhakkak seyahatten birkaç gün önce almanızı tavsiye ederiz. Son güne bırakırsanız bilet bulmada sıkıntı yaşayabilirsiniz. Otobüs durağının adresi : Nuevo Vedado area, Ave26, Hayvanat bahçesinin karşısı

Trinidad’dan gidecekseniz yolculuk 1.5 saat sürmektedir. Otobüs durağı Simon Bolivar ve Piro Guinart arasında Gustavo Izquierdo’dadır.

Şehir içinde ulaşım : Cienfiegos o kadar ufak ve düzenli bir şehirdir ki yürüyerek her yerini gezebilirsiniz. Yürümekten yorulduğunuz zaman imdadınıza at arabaları yetişiyor. At arabası başına 10-15 cuc arası ödeme yaparak şehri daha hızlı gezebilirsiniz. 

Summary
Article Name
Cienfiegos Gezilecek Yerler Küba
Description
Küba turu boyunca uğradığımız yerlerden biri de Cienfiegos oldu. Cienfiegos gezilecek yerler ve Cienfiegos şehrine ulaşım hakkında tüm bilgiler sizlerle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here