Rom Cenneti Kübanın İçki Çeşitleri

Küba’da Ne İçilir

Küba’nın ana üretimin maddeleri tütün ve şeker kamışıdır. Haliyle Küba’da ne içilir sorusuna bu iki madde karşılık veriyor. Bu ülkede herkesin elinde rom ağzında puro var.  İspanyol kolonyal mimarisi yapıların arasında eski Amerikan arabalar eşliğinde masalın içinde gezmenin zevkine bu iki şey eşlik edince tadından yenmez bir tatil gerçekleşiyor bizden demesi.

Önce Küba’nın içki çeşitleri ile başlayalım. Yani rom ile yapılan kokteyllerden. Hem Küba seyahatiniz boyunca bu kokteylleri nerede içebileceğinizi hem de seyahat dönüşü yanınıza bol bol rom alacağınız için yapılışlarını tüm detaylarıyla yazacağız.

Cubalibre : Küba kokteylleri arasında en basit ve en çok tercih edilenlerinden biridir. Özellikle gece Club’lara gittiğinizde bir şişe ve yanında cola ile en çok tercih edilen çeşittir.

Bol buz, Cola, Rom, Lime limon ile yapılan kokteylin ölçülerini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Sert ya da yumuşak olması size bağlı.

Pina Colada : İçine meyve katılan kokteyller bizim en favori içkilerimiz. Pina Colada da onlardan biri oldu. Küba’da Pina Colada’nın en hasını içebileceğiniz yer Vinales Vadisi Mural de la Prehistoria duvar resminin önündeki bardır. Eğer planlarınızda Vinales Vadisi yoksa üzüelmeyin Havana Obispo caddesinin sonuna doğru Armas meydanına varmadan önce sağdaki Ambos Mundos otelin terasında ananas içinde servis edilen Pina Colada da sizi fazlasıyla memnun edecektir.

Fiyatı 5 CUC

Mekan : Ambos Mundos Hotel 

2 kişilik yapım için gerekli malzemeler

120 ml Havana Club Añejo 3 Años

200 ml taze ananas suyu

60 ml coconut sütü

60 ml şeker şurubu

Bol kırık buz

Mojito : La Bodeguita el Medio barında ön plana çıkan ünlü Küba kokteylidir. Fiyatı 5 CUC.

2 kişilik yapım için gerekli malzemeler

4 yemek kaşığı beyaz şeker

1 lime limon

4 dal nane

90 ml Havana Club Añejo 3 Años

180 ml soda

6 küp buz

Daiquiri : Ernest Hemingway’in daiquiri için tercih ettiği ve onun sayesinde meşhur olan La Floridita bu kokteylin en iyisini yapan yerdir.

Fiyatı 6 CUC

2 kişilik yapım için gerekli malzemeler

4 yemek kaşığı beyaz şeker

1 lime limon

10 ml Maraschino likörü

120 ml Havana Club Añejo 3 Años

Bol kırık buz

Saoco :

2 kişilik yapım için gerekli malzemeler

100 ml Havana Club Añejo 3 Años

200 ml taze Hindistan cevizi suyu

100 ml maden suyu

2 adet lime limon dilimi

6 küp buz

Santiago :

2 kişilik yapım için gerekli malzemeler

100 ml Havana Club Añejo 3 Años

100 ml taze portakal suyu

20 ml nar şurubu

6 küp buz

Canchanchara :

Küba’da içmekten en zevk aldığımız en beğendiğimiz kokteyllerden bir tanesiydi. Bal, limon suyu ve romla yapılan tatlı içecek türüdür. En iyisini içebileceğiniz yer Trinidad’daki La Canchanchara mekanıdır. Fiyatı 3 CUC.

Küba’da gece kulüplerine giderseniz herkes gibi siz de rom açtıracaksınız. İşte burada rom’dan anlamanız gerekmektedir. Bizim size tavsiyemiz  Selection de Maestros ve Havana Club Anejo Especial.

Havana Sarao Bar’da 85 CUC’a Selection de Maestros, Trinidad Ayala Bar’da 36 CUC’a Havana Club Anejo Especial tercih ettik.

Hediyelik veya içmeniz için kendinize rom alacaksanız Santiago de Cuba almanızı öneriyoruz.  Çok paranız varsa Fidel Castro’nun içtiği Havana Club Maximo’yu  da tavsiye ederiz.

Rom’da yapılan kokteyller ve nerede içildiklerini anlattıktan sonra gelelim puro’nun detaylarına. Havana’da yaygın olan bir şey var ki lütfen inanmayın buna. Güya Puro fabrikalarında çalışan Kübalılar buralardan orijinal puroları çalıp satıyormuş. Dilenmenin yasak ve 25 yıl cezası olan ülkede hırsızlık ne derece yapılabilir bunu bir düşünün. Baştan sona tamamen aldatmak amacıyla çıkarılmış bir şeydir bu. Sakın ola buna inanmayın ve sokakta ya da evlerde satılan purolardan alıp göz göre göre kazık yemeyin.

Rom fabrikası ziyaretimizde buradan rom ve purolarımızı aldık. Tam binanın dışına adım attığımızda birkaç Kübalının aleni şekilde ellerindeki sahte puroları sattığını gördük. İçimizden bir arkadaşımız almak için tam parasını öderken rehberimiz almaması gerektiğini söyleyince başka bir arkadaşımız bunu dile getirdi. Ve almaya niyetlenen arkadaşı vazgeçirdi diye puro satıcısından bir güzel tekme yedi!

Lütfen bunlardan puro alışverişi yapmayın ve bulaşmayın!

Puro için hazırladığımız makaleden puro hakkında öğrenmek istediğiniz tüm bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Fiyat listesini de PDF olarak makalenin sonuna iliştirdik. Küba’ya gitmeden bir çıktısını almayı da sakın unutmayın 😉

More from the blog

Cienfiegos Gezilecek Yerler Küba

Küba turu kapsamında ziyaret ettiğimiz şehirlerden biri de Cienfiegos oldu. Önceden hiç duymadığımız bu şehir, Karayip sahiline kıyısı olan, inanılmaz şirin bir yerdir. Cienfiegos,...

Trinidad Gezilecek Yerler Küba

Bizce Küba'nın en turistik ve güzel şehri Trinidad'a geldi sıra. Trinidad gezilecek yerler, Trinidad gece hayatı, Trinidad restaurant önerileri, Trinidad nerededir ve daha fazlası...

Havana Gezilecek Yerler Gezi Rehberi

Küba! Herkesin hayali olan ülke... Nihayet bizim de Küba hayalimiz gerçek oldu. Özellikle Küba'nın başkenti Havana devrim meydanında kutlanan 1 Mayıs için bu ülkede...

Küba Gezilecek Yerler Küba Turu

Küba turu için zamanımız yaklaştıkça heyecanımız kat be kat artmaya başladı. Dur durak bilmeden Küba gezilecek yerler listesine eklenen eklenene. Küba kelimesiyle özdeşleşen Başkent...