UBUD’DA GEZİLECEK YERLER

AsyaEndonezyaUBUD'DA GEZİLECEK YERLER

Hiç tartışmasız Bali adası için Endonezya’nın parlayan yıldızı olduğu iddia edilmektedir. Bir bakıma doğru ama bu bölgesine göre değişiklik göstermektedir. En popüler olmuş kumsalları ve bölgelerini saymazsak bu iddiaya sonuna kadar biz de katılıyoruz. İşte o katıldığımız yerlerden biri de adanın kuzeyinde yer alan Ubud kasabası.

Ubud, Bali’nin olmazsa olmaz bölgesidir. Her kim Bali’ye gelecekse mutlaka Ubud bölgesinde en az 2 ya da 3 gece konaklama yapmalı.

ubud gezilecek yerler16

Nasıl ki kalabalık severler Kuta ve Seminyak’ı, sörf severler Kuta’yı, Canggu’yu, Uluwatu bölgesini tercih ediyorsa yoga meraklıları için de Ubud en güzel alternatifi oluşturuyor. Size göre Ubud’un tanımı ne derseniz? Cevabımız yoga, sağlıklı beslenme doğa ve kültür olacak.

Ubud turist destinasyonları arasında en top olmasının yanında dünyada en fazla ziyaret edilen yerleden bir tanesidir. Yaratıcılık, doğal güzellik ve dinlenme anlamında dünyaca ün yapmıştır.

Ubud’da gezilecek yerlere geçmeden önce Bali Hakkında Her Şey ve Ubud’da Nerede Kalınır yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

UBUD’UN MERKEZİNDE ve YAKIN ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER

Ubud’un merkezinde ve merkeze çok yakın konumda bulunan gezilecek yerlerin listesi harita üzerinde yeşil olarak pinlenmiş yerlerdir. 

Ubud Monkey Forest

Ubud merkezden motorla bir kaç dakika uzaklıktadır. Orman, maymunlara ev sahipliği yaptığından buraya bu isim verilmiştir. Maymun görmekten ziyade orman içinde gezmek için bir kaç saatinizi ayırabilirsiniz. Orman sadece turistlere yönelik ve ekonominin sağlanması amacıyla faaliyet göstermemektedir. Aynı zamanda araştırma programları içinde önemli bir noktadır. Maymunların sosyal etkileşim ve davranışlarıyla ilgili dünya çapında araştırmalar söz konusudur.

  • Ormana giriş yapmadan önce mutlaka tabeladan uyulması gereken kurallara göz atın.
  • Yanınızda plastik çanta, şişe ve benzeri şeyler varsa bilet gişesinde emanete vermeyi ihmal etmeyin.
  • Maymunlar eğer onlara verecek muz ve başka yiyecek yoksa yanınıza gelmezler. Yakınlaşmak istiyorsanız bu işi üstlenen görevliler mevcut. Belirledikleri ücretler karşılığında görevli telefonunuzu sizden alıyor ve maymunu fıstıkla beslerken bir yandan da selfinizi çekiyor.
  • Maymunların sağlığı için sakın büskivit, ekmek, fıstık ve abur cuburları vermeyin.

Adres : Jalan Monkey Forest – Padangtegal – Ubud – Gianyar- Bali

Ziyaret Saatleri : 08:30 – 18:00

Giriş ücreti 80.000 IDR

Ubud Palace / Puri Saren

Ubud’un en öne çıkan yerlerinden biri olan Ubud Palace 1800’lü yıllarda Bali mimarisi ile inşa edilmiştir. Ubud Kralının ikametgahı olarak kullanılmıştır. Ubud’da sarayın ne işi var diyeceksiniz. Ubud yaklaşık 100 yıl kraliyet şehri olduğu için bırakın da bir saray yapsınlar.

Akşamları sergilenen Bali dans performansını izleyebilirsiniz. Gösteri her gün gerçekleşmektedir. Kapıdaki görevlilerden bilet satın alabilirsiniz.

Pura Taman Saraswati

Photo By shutterstock.com/g/jobjansweijer.

Ubud Palace’dan 200  metre uzaklıkta, kasabanın merkezinde yer alan tapınak bir su sarayıdır. Tapınağı çevreleyen havuzlar ve içine dolmuş lotus çiçeklerinden ötürü buraya Lotus Gölü Tapınağı da denilmektedir. Bu özelliği ile Bali adasındaki diğer tapınaklardan tamamen farklıdır. Tapınak yaratıcı tanrı olarak bilinen Saraswati adına yapılmıştır. Bali mimarisini çok net göreceğiniz tapınak fotoğraf çekmek ve çevresini gezmek için çok doğru bir tercih olacak. Giriş ücreti yoktur.

Bu fotoğrafı ekleyerek açıklama olarak Ubud Sarayı olarak yazan bloglara denk geldik. Burası bir su tapınağıdır. Ubud Sarayı değildir.

Gölün çevresinde bir yerel cafe ve diğer tarafında da Starbucks var. Starbucks’ın arka tarafındaki bahçe kısmını çok fazla insan bilmez. Kahvenizi burada içmenizi tavsiye ederiz. Ubud Sarayında olduğu haftanın belirli günleri bu tapınakta da dans gösteri yapılmaktadır. Biz 2023 Mayıs ayındaki ziyaretimizde Pura Taman Saraswati tapınağındaki dans gösterisine katıldık.

Sağlı sollu sandalyeler konuluyor. Erken giderseniz en önde oturma şansınız var. Biz önce sandalyelere oturduk. Sonrasında tam orta alandaki göbek üzerinde yere oturmaya karar verdik. Burası dans gösterisini izlemek için tam orta bakış açısı sunduğu için yerde oturmak rahatsız etmezse mutlaka burada oturun.

Goa Gajah / Elephant Cave

ubud gezilecek yerler18

İsmi biraz şaşırtıcı olan mağara içinde heykellere, taş işlemelerine ev sahipliği yapan dikkate değer arkeolojik sit alanıdır. Tarihi 11. yy’da dayanan Goa Gajah meditasyon için yapılmış dinsel bir yerdir.

İsminin şaşırtıcı olduğunu söylemiştik. Bu bölgede filler yaşamadığı için mağaraya bu ismin neden verildiği bilinmemekle beraber varsayımlar yok değildir.

Gianyar bölgesinde Bedulu köyünün batı kenarında yer alan tapınak Ubud merkezden 6 km uzaklıktadır. Tapınağı gezdikten sonra yine içeride bulunan şelaleyi muhakkak görmelisiniz.

Ziyaret Saatleri : 08:00 – 16:00

2023 giriş ücreti 50.000 IDR

Sangeh Maymun Ormanı

Her Ubud ziyaretimizde Ubud merkezdeki Monkey forest’a ziyaret ediyorduk. Bu son ziyaretimizde Ubud’un farklı noktalarını ziyaret etmeye karar vermiştik. Onlardan biri de sürekli önünden geçipte bir türlü ziyaret etme fırsatı bulamadığımız Sangeh maymun ormanıydı. Ubud Monkey Forest’a göre burada yaşayan maymunlar daha vahşiler.

Girişte mutlaka görevliler size eşlik ediyor. Sakın size eşlik etmelerine mani olmayın. Aksi halde tek başınıza gezemezsiniz. Görevliler sayesinde rahatlıkla ve onların yönlendirmesiyle rahatlıkla gezdik. Gezinin sonunda görevliye dilediğiniz bahşişi vermeyi ihmal etmeyin. Burası Ubud Monkey Forest’a göre daha küçük bir parkura sahip olmasına rağmen onun gibi turistik değil. Böyle olunca da gezmesi çok da keyifli.

Tegenungan Şelalesi

Ubud’a çok yakın konumda bir şelale. Şelaleye ulaşmak için dik basamakları inmeniz gerekiyor. Ubud çevresinde olduğu için listeye ekledik. İlla gidilip görülmesi gereken bir şelale değildir.

Ubud merkezinden 10 km güneydedir. Tegenunyan köyünün içindedir. Giriş ücreti 20.000 IDR

Kanto Lampo Şelalesi

Ubud bölgesinde en sevdiğimiz şelaleden biridir. Bolca merdiven inilerek ulaşabiliyorsunuz. Merdivenlerin bitiminde şelalenin aktığı gölet alan var. Eğer su seviyesi yüksekse belinizi aşıyor. Eşyalarınızı merdivenlerin bir köşesine bırakarak gölete akan ana şelaleye giebilirsiniz. Bali’nin her yerinde olduğu gibi burada da kalabalık bir turist kitlesi var. Gördüğünüz fotoğrafları çekmek için ne yazık ki sıra bekleyeceğinizi bilmenizi isteriz. Şelale yüzmeye uygun değildir!

Giriş ücreti 10.000 IDR

Tibumana Şelalesi

Ubud merkeze yakın bir diğer şelale de Tibumana Şelalesidir. Burası küçük bir şelale olmasına rağmen şelalenin aktığı noktada olan gölet suya girmek için idealdir. Diğer şelaleler gibi kalabalık da değildir.

Giriş ücreti 10.000 IDR

Taman Beji Griya Şelalesi

Taman Beji Griyi şelale olarak anılsa da aslında bir sağlık merkezidir. Eğer asırlık Melukat isimli Bali  arınma törenine katılmak istiyorsanız girişte bunun ücretini ödemeniz gerekiyor. Melukat, zihin-beden ve ruhu arındırmak için yapılan bir ritüeldir. Rahibin yönlendirmesi ile yapılan bu arınma töreninde dualar okunur, adaklar adanır ve en son yıkanılır. Buradaki su kutsal kabul ediliyor. Ve bu suyla yıkanılması insan bedenini rahatsız eden maddelerden temizliyor.

Arınma törenine katılın ya da katılmayın girişte bedeninize mor bir şal ve kuşak bağlanıyor. Çanta, kişisel eşya gibi şeylerin içeri sokulmasına izin verilmiyor. Eğer vakit ayırabilirseniz buradaki arınma ritüeline mutlaka katılmanızı tavsiye ediyoruz.

2023 giriş ücreti 100.000 IDR

UBUD’UN KUZEYİNDE GEZİLECEK YERLER

Ubud’un kuzeyinde bulunan gezilecek yerlerin listesi harita üzerinde turuncu olarak pinlenmiş yerlerdir. 

Terunyan Köyü

ubud gezilecek yerler6

Bali adasının en eski köylerinden biridir. Batur gölünün (Bali adasının en büyük gölü) batı yakasındaki köy ölüleri gömmesiyle meşhurdur. Tüm kemikler ve kafatasları yerlerdedir. Köyden kayıkla 20 dakikada ulaşın mezarlık içindeki büyük ağaca Taru Menyan deniliyor. Taru ağaç Menyan ise güzel kokulu demektir. Halka göre bu ağaç ceset kokusunun yayılmasını önlüyormuş. Gittik, gördük gerçekten doğruymuş.

Terunyan Köyü yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Penglipuran Köyü

Bali en iyi korunmuş geleneksel köyüdür. Penglipuran dünyanın en temiz 3 köyünden biri seçilmiştir. Eğer ziyaret etme şansınız olursa buna tanıklık edeceksiniz zaten. Kabul ediyoruz fazlasıyla turisitik bir yer. Tukad Cepung ya da Krisik şelalesine gitme planınıza varsa Penglipuran’a çok yakın konumda olacağınız için ayak üstü bile olsa bir görmeniz gerektiğini düşünüyoruz.

Giriş ücreti 50.000 IDR

Goa Raja Şelalesi – Tukad Cepung Şelalesi

Her iki şelalenin birbirine mesafesi 4.5 km’dir. İkisinden biri arasında tercih yapacaksınız Tukad Cepung’u öneririz. Özellikle bu şelale kayaların arasından aktığı için güneşin tepeden şelaleye vurduğu andaki ambiyansı bambaşkadır. Fakat çok kalabalık olduğunu özellikle belirtmek isteriz.

Krisik Şelalesi

Tukad Cepung şelalesinin otoparkında onlarca motosiklet ve park edili araçları görünce içerisinin ne derece kalabalık olduğunu anlayınca girmekten vazgeçip Kritik şelalesine gitmeye karar verdik. Daha önce hiç gitmediğimiz için süprizleri karşılaşmamak için park alanındaki esnafa Kritik şelalesine gitmemizi önerip önermeyeceklerini sorduk. Hepsi gitmeyin önerisinde bulunsa da gitmeye karar verdik. İyi ki de yerlileri dinlememiş de gitmişiz.

Krisik’te iki şelale var. Biri ince akıyor ana şelale ise tahta köprüyle ulaşılan ana şelale. Merdivenlerden indikten sonra karşınıza tabela çıkınca sol taraftaki ince akan şelaleye götürüyor. Sağ tarafa devam ederseniz tahta köprülü ana şelaleye varıyorsunuz. Vakit kaybetmemek için direk sağdan devam edebilirsiniz.

Batur Dağı

ubud gezilecek yerler10

Bazen doyumsuz manzaralar çıkar ya insanın karşısına işte burası da öyle bir yer. Mt.Batur, Bali adasının kuzeyinde 1.717 metre yüksekliğinde ufak bir stratovolkandır. (konik biçimli volkan) Son iki yüzyıldır 20 seferden fazla püskürtme meydana gelmiştir. Bali adasının en aktif volkanı olan Batur’a gün doğumu trekking turlarına katılabileceğiniz gibi dilerseniz gölün karşı kıyısından da bu eşsiz manzarayı izleyebilirsiniz.

Tegallalang Pirinç Tarlaları

Ubud’un olmazsa olmaz pirinç tarlaları arasında en gösterişli olanı Tegallang’dır. Gün doğumu ve gün batımında ışınların tarlalara yansıyan büyüsü sizleri oldukça etkileyecek. Burayı görür görmez akıllara Çin Yunnan ve Vietnam’daki Sa Pa pirinç tarlaları geliyor. Tamam kabul ediyoruz onlar kadar ihtişamlı olmasa da yakınından geçer en azından 🙂 Pirinç tarlasının içine girmeyecekseniz bile yol üzerinden muhakkak 5-10 dakika ara verip tepeden manzarayı izleyip, fotoğraflayın!

Pirinç tarlalarında vakit geçirebileceğiniz en güzel mekan Alas Harum’dur. Alas Harum bünyesinde Cretya isimli mekanda pirinç terası manzaralı ve dj performansının da olduğu sonsuzluk havuzunda vakit geçirebilirsiniz. Dileyenler pirinç tarlaları üzerinde salıncakta sallanabilir. Kopi Luwak kahvesi tadımı da yapabileceğiniz cam teraslı alanı mevcuttur. Giriş ücreti, loca ücreti, kahve tadım ücreti, salıncak ve diğer aktivite ücretlerini Alas Harum sayfasından öğrenebilirsiniz.

Jatiluwih Pirinç Tarlası

Jatiluwih ziyaret etmek için pek tercih edilmeyen noktalardan bir tanesidir. Bunun sebebi az biliniyor olması mı, merkezden uzak oluşu mu artık ne olduğunu bilemiyoruz. Ama Tegallalang kadar hatta daha büyük ve güzel olduğunu söylemek isteriz. Ne de olsa boşuna Unesco Dünya Miras Listesine alınmamış. 

Tirta Empul Tapınağı

Su tapınağı olan Tirta Empul Balili Hinduların kutsal su kaplıcalarıdır. Burası Endonezya’nın en büyük ve en kalabalık su tapınağı Hindu Tanrı Vishnu adına adanmıştır. Tapınak içindeki su kaynağı M.S 962 yılında keşfedilmiştir. Kaynağı ise Pakerisan nehrinden gelmektedir. Tapınak arka, ön ve merkez olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır.

Tapınağa girer girmez, büyük taş Bali kapısından (yerel olarak candi bentar olarak bilinir) geçecek ve tapınağın dış avlusuna varacaksınız. Tapınağın bu bölgesine jaba sisi denir. Avlunun sonunda, orta avluya açılan duvara inşa edilmiş başka bir candi bentar vardır. Bu kapı, altın renkli bir fırça verilen iki Dwarapala veya muhafızın düzgünce oyulmuş devasa heykelleri tarafından korunuyor. Kapının tepesinde, yukarı doğru yapışan dişleri ve kolları açık bir çift eli olduğu için diğer Kala oymalarından oldukça farklı olan bir Kala oyması vardır.

İç avluya girdiğinizde tapınağın ana alanı olan jaba tengah alanına varacaksınız. Buradaki kutsal kaynaklar, tapınağın içinde büyük, kristal berraklığında bir havuza dönüşür. Bu arınma ritüeli melukat olarak bilinir. Merkez konumunda toplam iki havuz ve 30 tane su akan musluk mevcuttur. Hindu insanlar buraya gelerek kutsal suyun altına girip seromoniler gerçekleştirmektedir. Tabi bu illa Hindular girecek anlamına gelmiyor. Turist olarak siz de girmek isterseniz kimse engel değil 🙂 Bali halkı 1000 yılı aşkın süredir buraya gelip kutsal su altında arınmaktadır.

Arınmanın arkasında havuzlar, Tirta Empul Kutsal Su Tapınağı’nın jeroan adı verilen (yeşil alglerle dolu) son bölümüdür.

ubud gezilecek yerler7

Bu arada tapınaklara Sarong’lar olmadan girilmediğini artık söylememize gerek yok. Ama ek bilgi olarak ve daha önce hiç karşılaşmadığımız bir uygulama saç toplanmasıydı. Tirta Empul’un arka bölümüne saç toplanmadan girilmiyor. Görevliler girişte saçınızı toplamanız için uyarıyorlar. 2023 ziyaretimizde saç toplanarak girilen alana lastikler konulmuş. Tokanız yoksa bile buradaki lastiklerle toplayabiliyorsunuz.

ubud gezilecek yerler2

-Yaratılış Efsanesi-

Usana Bali isimli el yazmasına dayanan yaratılış efsanesine göre Mayadenawa adlı güçlü ama kötü bir kral ile bir Tanrı olan Bhatara Indra arasındaki destansı bir savaşın mitini içeriyor. Kral, Tanrı’ya inanmadı ve tebaasının Tanrı’ya tapmasını yasakladı. Kralın ruhsal güçleri vardı ve bunu kötüye kullanıp bir büyü yaptı. Bunun üzerine rahibin biri Tanrıya Kralın savaşa son vermesi için dua etti. Sonra Tanrı ve savaşçıları krala karşı gelip savaşıp onu tahtan indirmişlerdir.

Geceleri Tanrı ve ordusu uykudayken kral gizlice gelip onlara zehirli içecek yaratmış. Sabah Tanrı uyandığında ordusunun öldüğünü görünce asasını yere vurup yeri delmesiyle kutsal su kaynağı doğmuştur. Ölen ordunun üzerine bu su püskürtülüp yeniden hayata döndürülmüşlerdir. İyileştirici özelliği olduğuna inanılan ve yaşam kaynağı olduğuna inanılan bu su kaynağı, Tirta Empul olarak bilinmeye başlanmıştır.

Bali Hindu halkı, Galungan adı verilen ritüel ve törende Faziletin Kötülüğe galip geldiği gün olarak Bali geleneksel takviminde her 210 günde bir Mayadenawa’nın ölümünü anıyor.

Galungan Günü: Her 210 günde bir kesinlikle tüm Bali Adasında “penjor” olarak bilinen bambu direklerle çevrili olduğunuzu fark edeceksiniz. Galungan, Bali’deki en önemli dini törenlerin başlangıcını işaret ediyor. Ölen ve yakılan ölen akrabaların ruhları eski evlerini ziyaret etmek için geri dönerler. Bu festival sırasında tüm Balililerin aileleriyle vakit geçirmek ve adak ve yiyecek sunarak ev işlerine yardımcı olmak için köylerine döner.

Yılın bu zamanı için tipik olan başka bir şey de, köyün etrafında dolaşan barongları görmenizdir. Her yerel köyde Balililer, kötü ruhları korkutmak ve köyü kötü her şeye karşı korumak için günün alacakaranlığında baronglarla birlikte dolaşırlar.

Tapınak Manukaya bölgesinin Tampak Siring köyündedir. Ubud’dan araç ile 30 dakikada ulaşabilirsiniz.

2023 giriş ücreti 50.000 IDR

Pura Gunung Kawi

ubud gezilecek yerler1

Burası da bir başka su tapınağıdır Görünüş itibariyle çok eski gibidir ancak bu bakımsızlığından kaynaklanmaktadır. Diğer popüler tapınaklara o kadar ilgi, alaka ve bakım gösterilirken Gunung Kawi niçin böylesine bırakılmış anlamak mümkün değil.

2023 giriş ücreti 50.000 IDR

Ulun Danu Beratan

Ulan Danu bir su tapınağı olup Pura Ulan Danu Beratan olarakta bilinir. Bratan Bedugul gölünün uç noktasında yer alan Ulan Danu Bali adasının en meşhur Hindu tapınağıdır. Su tapınağı olarak da tabir edilen tapınak adeta gölün üzerinde yüzer gibidir. Tarihi hakkında bilgiler arkeolojik bulgulara ve tarihi kayıtlara göre papirus üzerine yazılı olduğunu göstermektedir. Tapınağın sol ön avlusunda bulunan lahit ve taş pano megalitik döneme ait (M.Ö 500) bulgulardır. Bali adasının sembolü haline gelmiş Ulun Danu Beratan ziyaret edilecek ilk noktalardan bir tanesidir.

Giriş ücreti 75.000 IDR

Ziyaret Saatleri : 08:00 – 18:00

Adres : Beratan gölünün batı kısmında, Bedugul bölgesindedir.

Handara Gate

Handara kapısı geleneksel bir Hindu kapısıdır. Golf merkezinin giriş kapısı olan nokta Bali’nin en çok fotoğraf çekilen ve paylaşılan yerlerinin başındadır. Yıllardır gidip geldiğimiz için aradan geçen süre zarfında nasıl talep olduğu da gözlemlemiş olduk. Önceden Ubud merkezden günlük rotamız için ayrılırken Handara Kapısının önünde durup bir kaç kare fotoğraf çekip yola devam ederdik. Yıllar geçtikçe insanların buraya talebi de arttı. Haliyle kapının önünde uzun kuyruklar oluşmaya başladı. Böyle olunca da şimdilerde fotoğraf çekilenlerden para alınmaya başlandı. Eğer Bali’nin kuzeyine bir rota yapacaksanız ister istemez bu kapının önünden geçiyorsunuz. Fotoğraf çekilir ya da çekilmezsiniz, sizin bileceğiniz şey. Ama merak edenleriniz olursa bir kaç dakika durup kapıyı görebilir.

Git Git Şelalesi

Ulan Danu’dan 17 km kuzeyde, 40 metre yükseklikten tüm endamıyla akan heybetli ve etkileyici Bali şelalelerinden en güzelidir şelaleye varabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra patika yol üzerinden 15 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz. Girişte eğer kameranız yanınızdaysa çantanızdan çıkarmayın yoksa bunun içinde ayrıca ücret talepleri oluyor.

Sekumpul Şelalesi

1.300 km² alana yayılan ve 100 metre yüksekten akan şelale toplam yedi şelaleden meydana gelmektedir. Aynı zamanda Gerombong Şelalesi olarakta bilinen şelale Bali adasının kuzeyinde, Denpasar’dan 76 km uzaklıktadır.

Banyu Wana Şelalesi

Kuzey’de gezdiğimiz şelalelerden bir tanesi de Banyu Wana Şelalesiydi. Şelale girişine motorumuzu park edip giriş ücreti ödedikten sonra yokuş aşağı yürümeye başladık. Orman için çok rahat yürünecek taş döşemeli bir patika alan yapmışlar. Yürümek istemeyenler giriş noktasından motor taksi kiralayabilirler. Aynı şekilde geri çıkarken de aşağıdaki görevlilere taksi istediğinizi söylerseniz yukarı haber verip hemen motor yönlendiriyorlar. Burada iki tane şelale var. Biz tabela karşımıza çıktıktan sonra sol taraftakine gitmeyi tercih ettik.

Bu bölgeye kadar gelecekseniz eğer yakın çevredeki diğer şelale tavsiyelerimiz: Banyumala Twin Waterfalls, Aling Aling, Fiji Waterfall (Sekumpul şelalesi ile çok yakın) ve daha güneyde kalan Nung Nung Şelalesidir. Nung Nung’un da biraz güneyinde Leke Leke şelalesidir.

Leke Leke Şelalesi

Bir diğer hatırlatmamız ise eğer motor kiralayıp gidecekseniz mutlaka üzerinize kalın giysiler giyin. Adanın kuzeyine çıktıkça rakım yükseliyor. Motor kullanırken rüzgar da yiyeceğiniz için eldiven dahi giymenizi öneririz.

Bali Adasındaki Şelaleler yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

UBUD ÇEVRESİNDE DİĞER GEZİLECEK YERLER

Aşağıdaki listelediğimiz yerler için bir tam gününüzü ayırarak hepsini ziyaret edebilirsiniz. Ubud merkezden tek yön gidiş 88 km. Dönüşü de hesaba katarsanız toplam 176 km. Motor kiralayarak gitmenizi tavsiye etmiyoruz. Çünkü gerçekten yorucu bir mesafe olur. Geriye kalan tek seçeneğiniz şöförlü araç kiralamaktır. 

Besakih Tapınağı

Bali adasının en büyük ve en kutsal tapınağı Besakih “Ana Tapınağı” olarak bilinir. Agung dağının yamacına inşa edilmiş tapınak birinden ayrı 23 tapınağın bulunduğu bir kompleks olup 1995 yılında Dünya Miras Listesine alınmıştır. 14 yy’da inşa edildiği söylenen tapınak yerli halka göre 11. yy’da inşa edilmiştir.

Giriş ücreti 60.000 IDR

Ulaşım : Tirta Empul’un 30 km doğusundadır.

Tirta Gangga Water Palace

ubud gezilecek yerler20

Tirta Gannga’nın anlamı Ganj nehrinden gelen su demektir. Karangsem Krallığı tarafından 1940-1950 yıllarında inşa edilen tapınak 1963 yılında Agung dağının patlamasıyla ciddi zarar görmüştür. Zararın ardından ciddi bir restore çalışmasıyla tapınak bugünkü müthiş haline kavuşmuştur. 11 katlı çeşmesi, havuz içindeki heykelleri, çevredeki peyzaj sizleri adeta büyünün içine çekiyor.

Giriş ücreti 50.000 IDR

Pura Lempuyang Tapınağı

Bali’nin doğusunda Karangasem’de bulunan eski bir Hindu tapınağıdır. Ayrıca Bali’nin en ironik yerlerinin başında geliyor. Ziyaretçiler burada fotoğraf çekilmek için sabah karşı yola çıkıyor. Ne kadar erken varırsanız varın sıra olacağını aklınızdan çıkarmayın.  Sabahın 5’inde orada olacak şekilde yola çıkmanızda fayda var. Eğer belirttiğimiz saatten daha geç gelirseniz 2 saat sıra beklersiniz. Öğlene doğru gelirseniz de bu bekleme saati 3-4 saatlere kadar çıkmaktadır.

Kıyafet Kuralı: Tapınağa girerken mutlaka sarong bağlanması zorunludur. Sarong belden aşağısını saran bir tür kumaş parçasıdır. Ve omuzlarınızın kapalı olması gerekiyor.

Giriş ücreti 100.000 IDR

Lahangan Sweet

Bali’deki Agung yanardağının en iyi izleyebileceğiniz yer Lahangan Sweet manzara noktasıdır. Burası da Bali’nin doğusunda Karangasem bölgesinde yer alıyor. Ziyaret edilmesi gereken en iyi zaman gündoğumu ya da günbatımıdır. Eğer Lempuyan Tapınağına gidecekseniz burayı akşam üzerine bırakabilirsiniz. Lempuyan’da fotoğraf çekilmek sizin için elzem değilse o halde gündoğumuna Lahangan’a gidebilirsiniz.

Bulutsuz, açık bir gökyüzü için ziyaret edilecek dönem Mart-Kasım ayları kurak olan sezondur.

Lahangan Sweet yazılı ahşap tabelayı gördükten sonra eğer motorla gelecekseniz motorunuzu buraya park edip 10 dakika yürüyüş yapmanız gerekecek. Patikadan aşağı yürüyünce ağaca sabitlenmiş platformu görecekseniz.

Toprak yol olduğundan tırmanış için mutlaka spor ayakkabı, havanın soğuk olma olasılığı yüksek olduğundan sweatshirt ve içme suyunu unutmayın.

Giriş ücreti 30.000 IDR

Air Terjun Kuning

Bali’nin doğusunda gezilecek yerler listesinin sonuna geldik. Yukarıdaki yerleri gezdikten sonra geri dönüş yolunda dilerseniz Air Terjun Kuning şelalesine uğrayabilirsiniz. Bu şelale Ubud’dan uzak olduğu için fazla kalabalık değildir. Yeşillikler için oldukça yüksekten akan muazzam bir şelaledir. Ayrıca doğal göletleri olduğu için de suya girme imkanı da vermektedir.

UBUD YÜRÜYÜŞ PARKURLARI

Ubud pirinç tarlalarının varlığı 9. yy’dan bu yana devam etmektedir. Ubud çevresine yayılmış pirinç tarlalarının büyülü ve benzersiz yanını keşfetmenin en güzel yanı ise buralarda dolaşmaktan geçiyor. Geziniz boyunca geleneksel köy hayatına, doğal yaşama sahit olacağınız muazzam manzaralara denk geleceğinizden şüpheniz olmasın.

ubud gezilecek yerler3

Ubud yürüyüş parkurları gün geçtikçe çok talep görür hale gelmiştir. Birden çok rotasıyla ziyaretçilerine fazla seçenek sunduğu için sadece bir rotaya bağlı kalmıyorsunuz. Her rota farklı kilometrelere sahip olduğu için hangisini tercih edip trekking yapacağınız sizin tercihinize kalmıştır.

Trekking öncesi yanınıza mutlaka su, şapka, güneş kremi, güneşli gözlüğü ve biraz para almayı ihmal etmeyin. Rota üzerinde kurulu cafe ve restaurantlarda oturup dinlenmek istediğinizde ihtiyacınızı görecektir.

Campuhan Ridge Walk: 2 saat süren trekking parkurudur. Bu parkur boyunca pirinç tarlaları ve ağaçlık alanlardan geçerek sayısız köy görme şansınız olacak. Parkur yerel insanlar ve Avrupalı turistler tarafından sıklıkla yüründüğünden en bilinen ve popüler olan rotaların başında geliyor. Sabah erken saatlerde veya akşam üzeri trekking yapmak için en ideal saatlerdir.

ubud gezilecek yerler4

Ubud Traditional Market’in köşesinden köprüye doğru geçeceksiniz. Köprüye varmadan önce Warwick IBAH tabelasından içeri girip otopark alanına yönelin. Otoparkın girişinde yine Warwick Ibah talebası çıkacak karşınıza. O tabelanın altında Going to the hill yazıyor. Yönü takip ederseniz doğruca Campuhan parkuruna varacaksınız.

Sari Organik Walk: Campuhan’a ziyade bu parkurda daha çok pirinç tarlası görecek ve içinden geçeceksiniz. Parkur çok kolay olduğundan zorluk çekmeyeceksiniz.

Ubud Traditional Market’in köşesinden Jl. Raya Ubud yönüne doğru yolun sağ tarafından yürüyün. Sari Organik tabelasını takip ederseniz kolaylıkla parkura ulaşabilirsiniz.

JI.Kajeng Walk : Aslında ürüyüş parkurları içinde en otantik olanı bu rotadır. Yürüyüşünüz boyunca tapınaklar, oteller, restaurant, çiftçiler ve hayvanları görebilirsiniz.

Ubud’da Yapmadan Dönme

  • Yoga okullarına gidin,
  • Yemek okullarına katılın,
  • Ubud merkezinin dışındaki otellerde konaklayın,
  • Luwak kahvesi için,
  • Tapınakları gezin,
  • Pirinç tarlaları arasında trekking yapın

ubud gezilecek yerler15

Ubud’da Ne Yenir

Sağlıklı yaşam anlayışına sahip bir insansanız Ubud tam biçilmiş bir kaftan. Sabah yoga dersleri, öğlen doğa gezileri, akşam leziz Endonezya yemekleri. Artık daha fazlasını da istemezsiniz sanırız 🙂

Ubud ana caddesi ve Monkey Forest yolu üzerinde onlarca cafe ve restaurant bulma şansınız olduğunu unutmayın. Nerede yerseniz yiyin pişman olmayacaksınız. Fakat daha ucuz arayışındaysanız eğer o vakit Warung’lar isteğinize cevap veriyor. Bazı warung’larda tabağına ne kadar koyarsan koy sabit ücret politikası uygulandığından buralar tam sizlik.

Ubud Restaurant Önerileri

Bale Udang

Clear Cafe

AA Cafe

Jepun Warung Grill

Bali Buda

Soma

Warung Sopa

Warung Siam

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Komodo Adası Gezilecek Yerler – Komodo Ejderi

Komodo Adası turu uzun zamandır gitmek istediğimiz yerlerden biriydi....

Sasak Köyü Sasaklar Kimlerdir

Endonezya'nın Lombok adasına gidene kadar Sasaklar kimlerdir, Sasak köyü...

Bali’nin En İyi Beach Clubları

Bali'nin en iyi beach clubları hangileri başlıklı yazımız ile...

Nusa Lembongan’da Nerede Kalınır

Nusa Lembongan'da nerede kalınır, hangi oteller balayı çiftleri içindir...