Kaş’ta gezilecek yerlere geçmeden önce Kaş’ın her ziyaretçisine bağımlılık yaptığını belirtmek istiyoruz. Eşsiz manzaraları, masmavi koyları, küçücü ama bir o kadar renkli merkezi ve günübirlik çevre gezintileri sunmasıyla aradığınız hatta aklınıza bile gelmeyen bir çok seçeneği sunmasıyla Türkiye’nin en güzel tatil yapılacak yerlerinden biridir.

Antalya Kaş bölgesi hepimizin bildiği üzere Kaputaş Plajıyla nam salmıştır. Halbuki Antalya Kaş Likya yolu üzerinde olmasıyla, Kaputaj haricindeki diğer plajlarıyla, Kaş’ta dalış ve Kaş tekne turları ile sizi sizden alacak bizden demesi.

Son 2 yıldır üstü üstü Kaş’ta tatil yapmak bize çok keyif verir oldu. Kaş tatilinizi planlamadan önce aşağıda belirttiğimiz yazılarımızdan başlayıp adım adım Kaş tatilinizi şekillendirebilirsiniz;

Kaş Nerede ve Nasıl Gidilir?

En Güzel Kaş Plajları

Kaş’ta Villa Kiralamak 

Kaş Adını Nereden Alıyor 

Kentin ilk bilinen adı Habesos’tur. Sonrasında Antiphellos ve Andifli olarak anılmaya başladıktan sonra Kaş ismine ilk kez Evliya Çelebi’de rastlanışmıştır. Neden Kaş olduğunu anlamak için Google haritasına bakmanız kafidir. Göz şeklindeki Yunan adası olan Meis’in üzerinde kara parçasının kaş şeklinde uzanmasından dolayı adına Kaş denilmiştir.

KAŞ’TA GEZİLECEK YERLER

Artık Kaş’ta gezilecek yerleri listeleyebiliriz. Önce Kaş merkezindeki gezilecek yerleri sıralayıp sonrasında Kaş ve çevresindeki kumsalları yazacak ve en son Kaş çevresinde gezilecek-yapılacak şeyleri bir bir yazacağız. Böylelikle Kaş’ta kısa süreniz varsa bile en hızlı ve doğru rotayı izleyerek çok yer görmüş olacaksınız.

Kaş Manzara Noktası

Kaş’a varmadan önce aman merkeze sakın girmeyin. Hali hazırda zaten anayoldan geliyorsunuz. Eğer Antalya tarafından geliyorsanız Kaş’a varmadan 3-5 km önce soldan girmeniz gerekiyor. Fethiye tarafından geliyorsanız Kaş merkez girişini geçtikten sonra 3-5 km sonra sağda göreceğiniz 3 katlı yeşil binanın ordan sağa sapmanız gerekiyor. Biz Nisan 2019’da gittiğimizde bina yeşildi sonradan başka bir renge boyarlarsa hani yeşil demiştiniz demeyin 😉

Bu tepe bayraklı tepe olarak da biliniyor. Kaş merkezden de bayrağın bulunduğu tepeyi görmek mümkün. Hatta merkezin içinden direk tepeye de varılıyor. Biz giderken ana yolu dönüşte ise ara yolları kullandık. Kaş, Çukurbağ yarımadası ve Meis manzarasını tek bir karede görmek için bizce en güzel nokta burası.

Taviyemiz; Akşam üzere günbatımına denk getirin. Tabi içeceklerinizi de unutmamak şartıyla!

Diğer bir manzara noktası Uyuyan Dev Dağ’ıdır. Deniz seviyesinden 600 metre yüksekte bulunan dağ gerçeği söylemek gerekirse Kaş manzarasını sunan en güzel yerdir. Eğer ilk defa çıkacaksanız parkurun çok basit olmadığını söylemeliyiz. Ayrıca yanınızda buraya tırmanmayı bilen biri olursa işiniz daha da kolay olur. İmkanınız varsa gece Kaş’ın ışıl ışıl manzarasını ayaklarınızın altına alıp, yıldızların ışıltısı eşliğinde unutulmaz bir gece geçirebilirsiniz 😉

Hadi dayanamadık bir manzara noktası daha söyleyelim. Pek çoğunuzun bilmediği bir yer bu sefer ki “Helikopter Pisti” Kaş meydanından yalnızda 800 metre uzaklığı var. Malum yaz dönemi ziyaret edeceğiniz için aman araçla gitmeye kalkmayın. Kaş sokakları zaten çok dar ve yazın kalabalık oluyor. Meydandan buraya yürüyerek gitmeniz sizi hem trafik stresinden kurtarır hem de yürüyüş yapmanızı sağlar 🙂 Sonra da manzaranın keyfini çıkarmak kalır.

Kaş Uzun Çarşı Ve Lahit Mezar

Mevzu Kaş’ta gezilecek yerler ise listenin en başında Uzun çarşı ve M.Ö 4.yy’dan kalma Kral Mezarı yerini alır. Zaten Kaş’a gelip de Uzun Çarşı’yı görmeyen bir allahın kulu yoktur. Selçuklu mimarisini az da olsa görebileceğiniz arnavut kaldırımlı çarşı yalnızca bir kaç yüz metre uzunluğunda ve sağlı sollu şık butiklerin olduğu çok şirin bir yer. 2 katlı tarihi evlerin cumbalarını süsleyen begonviller bu sokağı olduğundan fazla güzel kılıyor.

Sadece uzun çarşının ada sokağını gezmekle kalmayın, dar ara sokaklarına da girip gezmeyi ihmal etmeyin. Bir nevi Kaş’ın simgesi haline gelmiş Lahit mezar (Kral Mezarı) uzun çarşının hemen sonunda yer alıyor.

Antiphellos Antik Kenti

Her ne kadar Antiphellos Antik Kent’i desek de aslında kentte Antik Tiyatro haricinde bir şey kalmamış durumda. Kaş merkeze indikten sonra yolun sonra varınca sağ tarafınızda kalan eczanesinin sokağından girince bir kaç km sonra tiyatro ileride sağınızda kalıyor. Deniz manzarasına hakim müthiş konumda inşa edilmiş tiyatroda günümüzde farklı sanatsal etkinlikler düzenlenmektedir.

Şimdi gelin biraz Kaş dışına çıkıp Kaş çevresinde gezilecek yerler nereler oralara bakalım;

Xanthos Antik Kenti & Letoon

İlk kez Herotos’un bahsettiği Xanthos kentinin asıl hikayesi Pers kralığının işgali ile başlar. Pers Krallığına vergi vermemek için intihar bir halktır Xanthos’lular. Vay efendim sen misin bizden vergi alacak demişler ve başlamışlar intiharlara. Gururlu bir halk anlayacağınız. Biz Xanthos’a bundan yaklaşık 10 yıl önce gidip aşık olmuştuk. Hatta burada bir çok tarihi eserin kaçırılıp ya da kaçırtılıp yurtdışına götürüldüğünü duyunca da çok üzülmüştük. Çünkü her şeyin kendi yerine layık olduğu ve orada güel durduğuna inanıyoruz. Neyse giden gitmiş. Kalan eserler de o kadar çok ki Türkiye’deki en iyi antik kentlerden biri olduğunu açıkça söyleyebiliriz. 

Likya Uygarlığının en önemli yerleşim yerlerinden biri olmuş Xanthos günümüzde Unesco Miras Listesinde bulunmasıyla da ayrıca ziyaret edilmesi gereken tarihi yerlerden biridir.

Ziyaret Tarihleri ve Saatleri : 15 Nisan – 2 Ekim arası 08:00 – 19:00, 3 Ekim – 14 Nisan arası 08:00 – 18:00

Giriş Ücreti : 12 TL (Müzekart sahiplerine ücretsiz)

Xanthos’a kadar gitmişken 6 km mesafedeki Letoon antik tiyatrosunu da görebilirsiniz.

Ulaşım : Kaş – Fethiye arasında hizmet veren otobüsler ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Patara Antik Kenti ve Patara Kumsalı & Kum Tepesi

Likya Birliğine üye olmuş eski liman kentlerinden biri olmuş Patara Antik Kenti Kaş’a 42 km uzaklıktadır. Patara’nın bir diğer önemi Noel Baba olarak bilinen Saint Nicholas’ın Patara’lı olmasıdır. Bu yüzden de Patara Hristiyanlar tarafından önemli bir yerdir.

Antik Kenti gezdikten hemen sonra bir kaç km uzaklıktaki Türkiye’nin en güzel plajlarından biri hatta dünyanın en uzun plajlarından biri olarak kabul edilmiş Patara plajına ve Türk filmlerinin çekildiği Patar Kum Tepelerine de gidebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri ve Dönemi : Yaz dönemi 08:00-19:00, Kış dönemi 08:30-17:30

Giriş Ücreti : 20 TL (müzekart sahiplerine giriş ücretsizdir)

Ulaşım : Kaş ve Kalkan’dan kalkan dolmuşlarla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Demre

Demre Kaş’a 1 saat mesafe uzaklıkta bulunan Likya uygarlığının en önemli 6 kentinden biri olmuş tarihi yrleşim yeridir. Ününe ün katan en önemli yapısı Noel Baba Kilisesi olarak bilinen St. Nikolas Kilisesi’dir. Myra Antik Kenti, Soura Antik Kenti görebileceğiniz diğer tarihi bölgelerdir.

Demre sadece antik kentleriyle bilinmemeli. Kaleköy (Simena), Üçağız ve Kekova bölgeleri de Demre’ye bağlıdır.

Kaleköy 

Demre’ya bağlı Kaleüçağız bölgesinde yer alan Kaleköy, Likya medeniyetine ait lahitleri, Simena kalesi ve eşsiz manzarası ile hayran kalacağınız bir yer. Kekova Adası’nın tam karşısında konumlanmış bir Likya kentidir. Kaleköy’de yapabileceğiniz en güzel aktivitelerin başında kano kiralayıp gezmek, denize girmek geliyor. Bu aktivitelerden sonra deniz manzaralı restorantlardan birinde yemeğinizi yiyip tepeye tırmanıp müthiş gün batımıyla günü tamamlayabilirsiniz.

Kekova

M.S II.yy öncesinde Kekova, Kaleköy ile birleşikken meydana gelen deprem sonucu orta kısmının sular altında kalmasıyla ayrılmıştır. Sular altında kalan antik kenti görmek için botlarla turlara çıkabilirsiniz. Bunun için iki seçeneğiniz var. Ya Kaş’tan tur satın alacaksınız ya da Üçağız’a gelip buradan tur satın alacaksınız. Ki bizim tavsiyemiz de bu yöndedir.

KAŞ PLAJLARI

Kaş, küçücük bir yer olmasına rağmen gelen herkesi plajlarıyla da büyülemeyi biliyor. En önemlisi tabi ki Kaputaş plajı. Fethiye yönünden geliyorsanız ya da Kaş’tan ayrılıp da Fethiye yönüne gidecekseniz Kaputaş plajının girişindeki kalabalıktan doğru yerde olduğunuzu anlayabilirsiniz. Kaputaş, Kaş denilince ilk akla gelen yer haline gelmiştir. Yıllar önce şezlong ve şemsiye sayısı çok çok azken şimdilerde Kaputaş’a sezonda gidip yukarıdan kuşbakışı baktığınızda yığınla şezlong ve şemsiye görürsünüz. Ama plaj bu kalabalığa rağmen güzelliğini koruyabilmiş. Kaputaş’ın Kaş merkeze uzaklığı 20 km’dir.

kaş küçük çakıl plajı

Kaş merkezdeki plajları listeleyecek olursak Küçük Çakıl ve Büyük Çakıl tavsiye edeceklerimizdir. Küçükçakıl adından da anlaşıldığı üzere oldukça küçüktür. Kaş merkezden botlarla ulaşabileceğiniz Limanağzı da güzel tercihlerden bir tanesidir. Çukurbağ Yarımadasında denize girmek isterseniz İnceboğaz ve Hidayet’in Koyu tercihleriniz arasında olmalı.

KAŞ’A NE ZAMAN GİDİLİR

Akdeniz ikliminin hakim olduğu Kaş yaz döneminde Temmuz-Ağustos en sıcak dönemini yaşamaktadır. Eğer çok sıcak olmayan dönemde gelmek isterseniz önereceğimiz aylar Mayıs ve Eylül aylarıdır. Sakın ola Nisan ayında gelmeyi düşünmeyin. Sanıyoruz iklimlerin değişmesiyle alakalı olacak ki Nisan 2019 tarihindeki ziyaretimizde Kaş’ta çok üşüdük. Bırakın üşümüyi ayağımızı suya dahi sokamadık. En ideal dönemler yaz başı ve yaz sonudur.

KAŞ’A ULAŞIM

Kaş’a araçla gelecekseniz;

İstanbul’dan Gebze, Yalova, Afyonkarahisar, Isparta, Burdur yolunuzu izlerseniz 839 km

İstanbul’dan Balıkesir, Akhisar, Denizli yolunu izlerseniz 855 km

Ankara’dan 680 km

İzmir’den Aydın, Muğla, Fethiye yolunu izlerseniz 437 km

Antalya’dan 200 km

Antalya – Kaş arasındaki yolun Türkiye’nin en iyi sürüş rotalarından biri olduğunu da söylemeden edemeyeceğiz.

Otobüsle gelecekseniz;

Ankara, İstanbul ve İzmir’den Kaş’a direk otobüs bulunuyor. Ankara, İstanbul ve İzmir haricinde başka şehirlerden gelecekseniz otobüs biletinizi Fethiye veya Antalya’ya alıp bu şehirlerden kalkan küçük otobüsler (minibüsler) ile rahatlıkla Kaş’a ulaşabilirsiniz.

Uçakla gelecekseniz;

Kaş’a en yakın havalimanı merkeze 150 km uzaklıktaki Dalaman havalimanıdır. Dalaman havalimanından Kaş ulaşımınız için acentalardan shuttle hizmeti alabilir ya da merkeze gidip buradan minibüslere binebilirsiniz.

Antalya havalimanına varacaksanız eğer (Kaş’a mesafesi 220 km) havalimanından kalkan halk otobüsü ile önce Antalya Otogarına gitmeli sonrasında otogardan Kaş’a giden minibüs veya otobüslere binmelisiniz.

Summary
Article Name
KAŞ'TA GEZİLECEK EN GÜZEL YERLER
Description
Antalya Kaş Gezilecek Yerler, Kaş'ta ve Kaş çevresinde gezilecek yerlerin full listesi ile Kaş planınızı sizler için hazırladık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here