Kaş nerede nasıl gidilir

Antalya’nın en güzel tatil bölgesi Kaş’a nasıl gidilir, Kaş nerede yazımıza başlamadan önce Kaş’ta gezilecek yerler makalemizi okuyarak önce Kaş tatilinizi şekillendirmenizi öneriyoruz. Kaş nereye bağlı, Kaş haritası ve Kaş’a nasıl gidilir tüm detayları en ince ayrıntısına kadar kalem kalem ele alıp anlatmaya çalıştık. Yazının sonunda aklınızda soru işareti kalmayacak şekilde şimdiden Kaş planları yapmaya başlabilirsiniz 🙂

Antalya Kaş, bizim son yıllarda en uğrak noktalarımızdan biri haline geldi. Zaten İstanbul’da yaşadığımız için yıl boyu biriken stresi atmak için tatil seçeneklerimiz arasında öncelik izole ve kalabalık olmayan bölgeler oluşturuyor. Haliyle Kaş en beğendiğimiz tatil kasabalarından bir tanesi.

Niye Kaş sorusunun cevabını da kısaca vererek hemen Kaş nerede yazımıza başlayabiliriz. Kaş, tarihi kalıntılara sahip antik şehirleri, kral mezarları ile kültür turuna, Akdeniz’in sualtı derinliklerinin güzelliği ile dalış turizmine, saklı kanyonu ve yamaç paraşütü ile macera turizmine ve Akdeniz’in masamavi sularına yelken açmak için doğa turizmine cevap veren ender yerlerden bir tanesidir. Aslına baktığınız zaman hangi kafada olursanız olun Kaş en doğru adres.

Kaş Nerededir?

Kaş, Antalya iline bağlı bir ilçedir. Özellikle Antalya ve Fethiye’den gelecekler için çok yakın konumda olduğunu hatırlatmak isteriz. Kaş’a en yakın bölgelerden Fethiye 105 km, Antalya 212 km, Marmaris 228 km uzaklıktadır. Aşağıda eklediğimiz harita üzerinden tam konumu daha net görebilirsiniz.

Kaş’a Nasıl Gidilir?

Kaş’a Arabayla Ulaşım

Biz Kaş tatilimizin çoğunu aracımızla gerçekleştirdik. Bu yüzden önce araçla Kaş’a nasıl gidilir bundan bahsetmek istiyoruz. Bir kere Kaş’a araçla gelmenizin en büyük avantağı Antalya – Kaş ve Kaş -Fethiye arasındaki yolun müthiş manzaralar sunuyor olması. Türkiye’nin en iyi sürüş rotalarından biri olduğunu tekrarlamak istiyoruz.

Bizim Kaş’a arabayla gelmemizin sebebi genelde tatillerimizde tek yer görmekten ziyade bir kaç noktaya gitmeyi tercih ediyoruz. Her gideceğimiz yere ikişer üçer gün koyarak hem daha farklı deneyimler yaşıyor hem de keyif aldığımız sürüş rotasını gerçekleştirmiş oluyoruz. Eğer siz de aracınızla Kaş’a gelecekseniz yanına mutlaka bir kaç gün Olympos-Çıralı veya Fethiye-Marmaris ekleyebilirsiniz. Hatta geçen yıl çok eğlenerek, bol gezerek gerçekleştirdiğimiz Ege-Akdeniz Rotamızı okuyabilirsiniz. 

İstanbul’dan Gebze, Yalova, Afyonkarahisar, Isparta, Burdur yolunuzu izlerseniz 839 km

İstanbul’dan Balıkesir, Akhisar, Denizli yolunu izlerseniz 855 km

Ankara’dan 680 km

İzmir’den Aydın, Muğla, Fethiye yolunu izlerseniz 437 km

Antalya’dan 200 km

Kaş’a Uçakla Ulaşım

Kaş’a en yakın havalimanı Kaş merkeze 150 km uzaklıktaki Dalaman havalimanıdır. İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen’den düzenli uçak seferleri bulunmaktadır. Dalaman havalimanından Kaş ulaşımınız için acentalardan shuttle hizmeti alabilir ya da merkeze gidip buradan minibüslere binebilirsiniz.

“Shuttle hizmeti ile Kaş’a ulaşım süresi 2 saat”

Merkeze gitmenizdeki kastımız Havaş ile Fethiye’ye gidip, Fethiye merkezden yerel minibüsler ile Kaş’a gitmenizdir.

“Havaş ile merkeze yolculuk ve Fethiye’den Kaş’a ulaşım süresi yaklaşık 3 saat”

Antalya havalimanına varacaksanız eğer (Kaş’a mesafesi 220 km) havalimanından kalkan halk otobüsü ile önce Antalya Otogarına gitmeli sonrasında otogardan Kaş’a giden minibüs veya otobüslere binmelisiniz.

Otobüs ile ulaşım süresi : 3-4 saat Hızlı ve daha fazla konforlu olsun isterseniz havalimanından araç kiralayabilirsiniz.

Ancak biz araba kiralamada her zaman seyahat tarihinden önce ve online kiralama sistemini tavsiye ediyoruz. 

Dalaman ve Antalya havalimanlarından Kaş’a ulaşımı kıyaslayınca en hızlı yol Dalaman havalimanını kullanmaktır. Daha kısa mesafe ve direk havalimanından shuttle hizmeti olduğu için daha az yorucudur.

Youtube kanalımıza buradan abone olabilirsiniz!

Kaş’a Otobüsle Ulaşım

Ankara, İstanbul ve İzmir’den Kaş’a direk otobüs bulunuyor. Ankara, İstanbul ve İzmir haricinde başka şehirlerden gelecekseniz otobüs biletinizi Fethiye veya Antalya’ya alıp bu şehirlerden kalkan küçük otobüsler (minibüsler) ile rahatlıkla Kaş’a ulaşabilirsiniz.

İstanbul – Kaş Otogar otobüs yolculuğu süresi 14 saat

Ankara – Antalya Otogar, Antalya – Kaş arası iki otobüs yolculuğu süresi 11 saat

İzmir – Kaş otobüs yolculuğu yaklaşık 7 – 7,5 saat

Kaş İçinde Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Eğer Kaş merkez’de konaklıyorsanız aman aracınızı park ettiğiniz yerden oynatmayın. Çünkü yaz aylarında Kaş inanılmaz derecede kalabalık oluyor. Sebebi ara sokakların dar ve park edilecek müsait yerler olmayışı. Zaten Kaş merkez ufacık bir yer olduğundan her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Merkez dışında gitmek istediğiniz yerler olursa örneğin ;

Büyükçakıl,

Çukurbağ Yarımadası, 

Kaputaş,

Patara,

Kalkan

yukarıda listelediğimiz yerlere düzenli seferleri olan minibüsleri kullanabilirsiniz.

Kaş’tan taksi kiralamak isterseniz elinizin altında bulunsun diye bir kaç durağın telefon numarasını da ekliyoruz.

Kaş Liman Taksi : 0242 836 14 89 

Kaş Merkez Taksi : 0242 836 19 33

2019 güncel fiyatlara göre taksi ücretleri aşağıdaki gibidir;

Hidayet Koyu : 30 TL

Büyükçakıl plaj : 20 TL

Büyükçakıl Mahalle : 25 TL

Çukurbağ Yarımadası : 25 TL

Kalkan : 150 TL

More from the blog

OLİMPOS’TA GEZİLECEK YERLER

Suluada, Çıralı Yanartaş, kaya tırmanışı, Olimpos sahilinde kano deneyimi, Olimpos antik kenti olsun Olympos tatili yapacak olanları çok şeyin beklediğini en baştan söyleyelim. Olimpos gezi...

Küçük Kaputaş Plajı, Kaş

Bu sefer sizlere Kaputaş plajından değil Küçük Kaputaş Plajı'ndan bahsetmek istiyoruz. Kaputaş plajının güzelliğine diyecek lafımız yok. Ama gün geçtikçe artan popülaritesi yüzünden git...

Taş Kapı, Kaş

Bu sene ani bir karar üzerine Akdeniz rotası çıkararak, ilk rota olarak Antalya'nın en popüler tatil bölgesi Kaş ile başladık. Kaş'ta Gezilecek Yerler yazımızda...

Olympos Antik Kenti

Türkiye'nin en önemli Likya şehirlerinden birine ev sahipliği yapan Olympos Antik Kenti bulunduğu konum ve özellikle tatil merkezinin tam içinde yer alması sayesinde ülkemizin...