Hoi An Gezilecek Yerler

Vietnam’ın en şirin yeri olan Hoi An ile tanışmaya hazır mısınız bakalım? Vietnam turumuzun üçüncü ayağı olmasına karar verdiğimiz Hoi An şehri için Hoi An gezilecek yerler listesini çıkarırken bu şirin ve renkli kasabaya gitmek için can atıyorduk. Daha gitmeden Vietnam’da bizi en çok heyecanlandıran yer olmuştu. Tarihi Hoi An şehri, Vietnam’ın en atmosferik ve huzurlu kasabası olarak bilinir.

Hoi An’ı gezmeye başlamadan önce bu küçücük kasabanın kısa bir tarihi bakmaya ne dersiniz?

Hoi An Hakkında

1595 yılında Kral Nguyen tarafından liman olarak kurulan Hoi An’da insan yerleşiminin izleri 2200 yıl öncesine dayanmaktadır.

Bu liman şehrinden Vietnam ve diğer Asya ülkelerindeki seramiklerin ticareti yapılmış. Mısır’daki Sina’ya kadar taşındığını bilmenizi isteriz. Güney Doğu Asya’daki korunmuş en iyi liman kenti olduğunun da altını çizmek isteriz.

Ticaret dolayısıyla misyonerlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir yer haline geldiğinden Hoi An, Vietnam’da hristiyanlığa geçen ilk yerdir.

Güney Çin denizinde çok önemli bir ticaret kenti haline gelen Hoi An’a sırasıyla Çin’liler ve Japonlar gelip yerleşmeye başlamıştır.

18.yy’a kadar büyük hızla devam eden ticaretin önünü kesen ise Fransızlar olmuştur. Buraya gelip Da Nang şehrine yeni liman açmasıyla artık Hoi An’ın eski cazibesi kalmamıştır.

Yani baktığımız zaman Hoi An’ın etkisi altında kaldığı ülkeler Japonya ve Çin’dir. Dolayısıyla ticaret yapmak için  gelen tüccarlar mimari anlamda şehre kendinden bir şeyler katmış olduğundan bugün Hoi An antik şehri Asya kültürlerinin bir birleşimi ve insanı rahatsız etmeyen şirin mimarisi ile ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor.

Vietnam’da Unesco Miras Listesinde bulunan sekiz yerden biri de Hoi An’dır. 1999 yılından Unesco listesine girmeye hak kazanan tarihi kasabayı süsleyen fenerler, sarı renkli otantik binaları ve nehirdeki bot turlarıyla Hoi An mutlaka listenize alınması gereken bir yerdir.

Hoi An Gezilecek Yerler

Detaylara girmeden önce söylemek istediğimiz bazı öneriler olacak. Burası Asya ülkeleri tarafından çok popüler bir yer. Mesela Japonya’dan Hoi An’a direk uçuşlar mevcut. Gelen turist popülasyonunu anlayabilmişsinizdir sanırız 🙂

Ziyaret günlerinizi sakın ola haftasonuna denk getirmeyin. Kalabalıktan iğne atsanız yere düşmez. Ne gezdiğinizden bir şey anlarsınız, ne kafe’de oturup içtiğiniz kahveden. Fotoğraf çekmeyi zaten unutun!

Antik şehri sakın bisikletle gezmeyin. Çünkü şehir normal zamanlarında da kalabalık olduğu için sürekli bir ayağınız yerde bisiklet sürmek pek keyif vermiyor. Ama şehrin dışını gezmek için bisiklet kiralamak en doğru tercih.

Fotoğraf çekecekseniz günün erken saatinde kendinizi antik kentin sokaklarına atın. Saat 07:00 gibi sokaklarda bir tane bile turist göremezsiniz. Dolayısıyla tüm sokaklar sizin, tadını çıkarın 😉

Instagram    Youtube    Facebook

Hoi An Antik Kentini Gezin

Antik kentin içine adım atar atmaz önce nereye geldim ben böyle diyeceksiniz. Sokaklara yerleştirilmiş hoparlörden ince ince çalan hoş müzik eşliğinde güzel bir giriş yaptık. Ama asıl dikkatimizi çeken Hoi An’ı Hoi An yapan renkli ipek fenerlerin her yerde asılığı olduğu.

🏮 Peki bu fenerler niye bu kadar popüler?

Fenerlerin ortaya çıkışı 16. yy’a dayanır. Çinlilerin ve Japonların Hoi An’a yerleşmesiyle birlikte evlerin aydınlatılması için kullanılmaya başlanmış. Yani en başında bir ihtiyaç sebebiyle ortaya çıkmış. Sonrasında güzelliği karşısında dayanamayan Hoi An halkı bunu dekorasyon amacıyla kullanmaya başlamış. Ve o günden bugüne adeta kentin simgesidir.

 

Eski Evleri Ziyaret Edin

Yüzlerce yıllık tarihi olan evleri gezebilirsiniz. Tabi hepsini gezmeniz mümkün değil ama gözünüze kestirdiğiniz bir iki tanesine girip evlerin dizaynını ve dekorasyonunu görün isteriz.

🏠 Tran Ailesi Şapeli : Hoi An’ın en eski evlerinden biri olup Tran ailesi tarafından 19. yy’ın başında tamamen Feng Shui prensiplerine uygun inşa edilmiş.

Adres: 21 Le Loi – Saatler : Her gün 07:00 – 21:00

🏠 Nguyen Turong Aile Şapeli : Vietnam, Çin ve Japon mimarisinin bir arada olduğu ender evlerden biridir.

Adres: 8 Nguyen Thi Minh Khai – Saatler : Her gün 08:00 – 17:00

🏠 Phung Hung Evi : Hoi An’daki ticaretin geliştiği dönemde inşa edilmiştir. Bölgede ticaretin yapıldığına dair tarihi kayıtları görebileceğiniz bir yer. 

Adres: 4 Nguyen Thi Minh Khai Saatler : Her gün 08:00 – 18:00

🏠 Quan Thang : Geleneksel Çin mimarisi ile inşa edilen ev ahşap oymacılığın en iyi örneklerine sahiptir.  Tarihi evler arasında önerdiğimiz evler arasındadır. 

Adres: 77 Tran Phu – Saatler : Her gün 09:30 – 18:00

🏠 Tấn Ký Evi : 18.yy’da Vietnam, Çin ve Japon mimarisinin hakim olduğu tipik bir tüccar evidir. Evin orijinal malzemeleri korunmuş haliyle günümüze kadar ulaştırılmıştır. Evin içinde çok hoş antika eşyalar ve mobilyalar sergilenmektedir. 

Adres: 101 Nguyen Thai Hoc – Saatler : Her gün 08:30 – 17:45

 

 

Müze Severler

Hoi An bölgesinin tarihini öğrenmek ve anlamak için çeşitli eserlerin sergilenmekte olduğu dört ane müze bulunuyor. Eğer müzelerin hepsini gezmeye vaktiniz yoksa içlerinde gezilmeye değer olan ilk sıradaki müze tavsiyemiz Hoi An Tarih ve Kültür Müzesi olacak.

Hoi An Tarih ve Kültür Müzesi : 2000 yıllık eserlere ev sahipliği yapan müze dört bölüme ayrılmıştır. Bunlar; Tarih ve kültür, devrim tarihi, zorluklardan yükselik sergisi ve sanat galerisidir.

Müze binası klimalı olmadığından ziyaretini ya erken saatte ya da akşam üzeri yapın. Ayrıca müze geziniz bittikten sonra müzenin terasına çıkıp şöyle bir Hoi An manzarasını da görmeden ayrılmayın 😉

Adres: 10B Tran Hung Dao Street – Saatler : Her gün 07:30 – 17:00

Seramik Müzesi : Tarihi 1858 yılına dayanan ahşap bina içerisinde 16 yy’dan 19 yy’a ait seramiklerin sergilendiği bir müzedir. 

Adres: 80 Tran Phu St – Saatler : Her gün 08:00 – 17:00 Her ayın 15’inde kapalıdır.

Sa Huynh Kültür ve Folklor müzesi de gezilecek diğer müzeler arasındadır.

 

Renkli Tapınaklarını Görün

Quan Công Tapınağı ve Quan Am Pagodası : Tacirlerin ibadet etmeleri için 1653 yılında yapılmış bir tapınaktır. Antik şehrin tam ortasında en canlı sokağında bulunuyor. Pazar alanının tam karşısındadır.

📌Konum

Quang Trieu Kanton Meclis Binası : Çin’in Guangdong ilinden gelen Çin’li tüccarların bir araya gelip dinlenmesi ve burada ticaret yapması amacıyla 1885 yılında inşa edilmiştir. Hoi An’daki diğer meclis binaları gibi Quang Trieu de Çin’li tüccarların tanrı ve tanrıçalara ibadet edebilmesi için mabete çevirildiği yer olmuştur. 

📌 Konum

Phuc Kien Fujian Assembly Hall / Meclis Binası : Quang Trieu ile aynı sokakta bulunan Phuc Kien meclis binası Hoi An Antik Kenti’ndeki en büyük ve en ünlü toplantı salonudur. Önceleri Buda’ya adanmış Vietnam Pagodasının olduğu arazi 1700’lü yılların ortalarında Çin’lilere satıldıktan sonra inşa edilen bina üç farklı tanrıçaya adanmıştır. 

📌 Konum

Japon Köprüsünü Görmeden Olmaz

Günümüzde Hoi An’ı sembolize eden en önemli görüntü Japon köprüsüdür. 17.yy’da asıl yapılma amacı Japon topluluğunun yaşadığı yer ile Çin mahallesini birbirine bağlamak içinmiş. Tarihten bugüne pek çok restorasyona uğrayan köprü içinde küçük bir tapınak bulunuyor. Tapınağa girmeyecek bile olsanız köprüden ücretsiz geçebilirsiniz.

📌 Konum

 

Hoi An Bileti

Hoi An şehrinde tarihi yapı olarak 22 adet yer vardır. Ve bunların her birine ziyaret ücret karşılığı gerçekleşebilmektedir. Eğer gün içerisinde bu listedeki yerlerden birine ziyaret edecekseniz günlük Hoi An bileti almanızı tavsiye ederiz. Gün içerisinde beş tane yere ücretsiz girme hakkı veren biletler kişi başı 120.000 VND’dir. (yaklaşık 5,17 usd mart 2019 kuruna göre)

 

Hoi An Hakkında Güzel Bir Kaç Bilgi

Hoi An, huzurlu buluşma yeri demek,

İpek fenerlerin evlerin önüne asılmasının şans ve mutluluk getireceğine inanıyorlar,

100.000 tane bisikletiyle Vietnam’ın ilk ekolojik şehridir,

Vietnam’ın en iyi Banh Mi’cisi buradadır,

Tarihi şehir merkezi açık hava olmasına rağmen sokaklarda sigara içmek yasaktır (köşe başlarında ve kafelerin açık alanlarında içilmektedir)

Yılda 1,5 milyondan fazla turist ağırlamaktadır. Bunun 900.000’i uluslararasıdır,

Selfie çekilecek en iyi yerlerin başında geliyor,

400’den fazla terzi dükkanı ve binlerce terzi vardır,

 

Hoi An’da Bakset Bot Turuna Katılın

Hoi An şehrinin 4 km uzağında Cam Thanh Village/Köyünde yapılmakta olan Coconut Basket Boat turu Hoi An seyahatiniz boyunca deneyimleyeceğiniz en güzel aktivitelerden biri olacak. Biz kiraladığımız bisikletlerle kendimiz gidip tur firmasından tur satın almadan çok uygun fiyata mal ettik. Ekolojik bir köy içinde cocounut ağaçları arasında gerçekten çok eğlendiğimiz bir kaç saat geçirdik. Basket bot turu için yazmış olduğumuz makaleden daha fazla bilgi almak için yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

 

Bizim Gözümüzden Hoi An

Hoi An’ın Vietnam’ın en güzel yeri olduğu konusunda iddia ediyoruz. Genelde Vietnam turları içine alınmayan bir yer. Siz siz olun Vietnam planınıza mutlaka Hoi An’ı alın. Zaten yukarıda gezilmesi gereken her yeri yazdık. Tüm gezilecek yerleri tek tek listeledik. Baktığınızda liste uzun gibi gözükse de tarihi şehir merkezi bir günde bitecek kadar ufak bir yer. Bu şehrin en önemli özelliği tarihi sokaklarında gezmek ve bol bol şehrin fotoğrafını çekmek. Vietnam’ın en fotoğraflık yerlerinden en güzeli!

Hoi An’a kaç gün ayıracağınız konusunda tam emin değilseniz, biz size söyleyelim. Aslında tam iki gün ayırmanız en doğru tercih olacaktır. Bir günde tüm şehri gezip diğer gün pirinç tarlaları arasında bisiklet sürerek An Bang kumsalına gidebilirsiniz. Baştan söyleyelim An Bang kumsalı denize girmek için uygun bir kumsal değil. Denizi çok dalgalı ve rengi kötü. Hani buralara kadar bisiklet sürmüşken bir görmenizi tavsiye ederiz. Pirinç tarlalarının sonu zaten denize çıkıyor. Konum ve harita görüntüsünü ekliyoruz. Böylelikle ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

Pirinç tarlalarını mutlaka görmelisiniz. Vietnam’ın o meşhur tablo görüntülerine benzer kareler yakalamak için en ideal bölgedir. Burayı gezdikten sonra Cam Thanh bölgesine pedallayarak gün batımından önce varmak kaydıyla basket bot turuna katılabilirsiniz. Bizim yaptığımız rota da bunun aynısıydı. Bot turunuzu gün batımında bitirip akşam fenelerin süslediği Hoi An’da artık dilediğiniz gibi keyif yapabilir ve seyahatinizi sonlandırabilirsiniz.

 

Hoi An Otel Tavsiyesi

Biz Hoi An tarihi şehir merkezinde kalmak yerine fiyatı daha uygun olduğu için biraz şehir dışında kalmayı uygun gördük. Şehir dışından kastımız 600 metre uzaklık. Hoa Mau Don Homestay isimli ev konaklaması tipinde bir otelde kaldık. Sahibi çok güler yüzlü ve ilgili bir kadındı. En önemlisi odaların çok büyük oluşuydu. Geceliğine kahvaltı hariç 17 usd ödeyerek çok konforlu bir kaç gün geçirdik.

Yardım istediğimiz her konuya yetiştiler. Orkun’un çamaşırlarının yıkanmasından, bisiklet kiralamaya ve Da Nang için shuttle hizmetine kadar her hizmeti sağladılar.

Burası aileden kalma iki katlı eski bir bina. Sonrasında otele dönüştürülmüş. Geceliği 17 usd olunca ilk başta nasıl bir yerle karşılacağız diye çok korkmuştuk. Fakat fazlasıyla memnun etti.

Hoi An Nerede ve Nasıl Gidilir?

Da Nang şehrinin 30 km güneyinde Quang Nam bölgesinde Thu Bon nehrinin denize dökülen ucunda konumlanmış ufacık eski bir liman kentidir.

Buraya gelmenin en iyi yolu Vietnam’ın herhangi bir şehrinden Da Nang şehrine iç hat uçuşu gerçekleştirmektir. Varış saatinize bağlı olarak Da Nang-Hoi An arası hizmet veren (05:00 – 23:00) shuttle’lar sayesinde 6 usd’e ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Ya da bizim gibi yerel halk otobüsünü de tercih edebilirsiniz.

Hoi An’a nasıl gidilir yazımızdan daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

More from the blog

Vietnam Yemekleri Vietnam Mutfağı

Daha Vietnam'a gitmeden Vietnam yemekleri daha doğrusu Vietnam mutfağı bizi kendine çekmeye başladı. Vietnam'da gezilecek yerler listemizi yaparken fark ettik ki biz gezilecek yerlerden...

Hoi An Vietnamda Ne Yapılır

Hoi An Vietnam'da ne yapılır diye araştırdık. Ve sizler için Vietnam'ın en güzel aktivitesini bulduk. Cam Thanh köyünde tamamen ekolojik köy olarak adlandırılan bir bölgede...

Hanoi Gezilecek Yerler Gezi Rehberi

Hanoi, Vietnam'ın en güzel şehri. Niyesine gelecek olursak, Uzak Doğu'da bir kaç ülke hariç hemen hemen her yerini gezdiğimiz için bize en otantik, en...

Hanoinin En Güzel Kafeleri

Vietnam'ın başkenti Hanoi’nin en güzel kafeleri, Hanoi’de en güzel kahve nerede içilir, Vietnam kahvesi ve Vietnam kahve çeşitleri hakkında her şeyi yazıp güzel rehber...