Hanoi Gezilecek Yerler Gezi Rehberi

Hanoi, Vietnam’ın en güzel şehri. Niyesine gelecek olursak, Uzak Doğu’da bir kaç ülke hariç hemen hemen her yerini gezdiğimiz için bize en otantik, en bozulmamış gelen yerlerden biri olduğunu çok net söyleyebiliriz. Hanoi gezisi planlarınız dahilindeyse şu an en doğru yerde olduğunuzdan şüpheniz olmasın. Hanoi’de gezilecek yerler, Hanoi nerede, Hanoi’de ne yenir sorularını Hanoi gezi rehberi yazımızda detaylarıyla toparlayıp sizler için bir güzel liste yaptık.

Hanoi olarak olmasa da yıllardır gitmek isteyip sürekli ötelediğimiz bir yer olmuştur Vietnam. Her yıl bir kaç kez gitmeden kendimizi alamadığımız Uzak Doğu’da neden Vietnam için kendimize fırsat vermemişiz acaba. Aslında belki uzun süre daha ertelerdik. Ama Singapur Havayollarının desteğiyle bir şekilde yeni bir ülkeye gitme fırsatımız doğunca burası neden Vietnam olmasın ki dedik. Kabul ediyoruz, bu müthiş ülkeyi keşfetmek için gerçekten çok geç kalmışız. Rotamız İstanbul’dan Singapur aktarmalı Hanoi’ye uçmaktı. Eğer siz de Vietnam’a gidecek olursanız rotanız mutlaka ülkenin kuzeyinden başlamalı. Hanoi havalimanına varır varmaz önce Halong Körfezine geçtik. Burada bir gece kaldıktan sonra Ninh Binh ve hemen ardından Hanoi’ye geçtik.

Hanoi’ye nerede ve nasıl gidilir makalemizi okuyarak konum ve ulaşımı hakkında daha net bilgi almak isterseniz bu linke tıklayabilirsiniz.

Vietnam’da gezilecek yerler listesi yap deseniz bize ilk sıraya Hanoi’yi koyarız. Zaten bu şehirden ayrılmaya yakın keşke bir kaç gün daha vaktimiz olsa da daha çok vakit geçirsek dediğimiz ender yerlerden biri. Hele ki fotoğrafçı ya da fotoğraf çekmeye merakınız varsa Hanoi sokakları tam bir doğal kurgulanmış stüdyo gibi 😉 Biz bile elimizden makineyi düşürmez olduk.

Hanoi İsminin Tarihini İnceleyelim

Hanoi ismi yıllardan bu yana farklı isimlerle anılmış. Bundan yıllar yıllar önce daha o zamanlar Çin Hanedanlığı egemenliği altındayken Tong Bing olarak anılan şehir merkezinde kral ve ailesinin yaşadığı bölgeyi saran kaleleri nedeniyle Dai La olarak anılmaya başlanmıştır. Nehirde bir ejderha görüldüğü gerekçesiyle Thang Long ismini almıştır. Bu hiçbir zaman resmi bir isim olmasa da şiirlerde çokça bu isimden bahsedilmektedir. 1800’lü yıllarda Nguyen Hanedanlığının gelmesiyle şehrin bugünkü ismi “iki nehrin arası” anlamına gelen Hanoi olarak değiştirilmiştir.

Instagram    Youtube    Facebook

Hanoi Gezilecek Yerler

Hanoi, Asya’nın en renkli en heyecan verici şehirlerinden bir tanesi. Parkları, bulvarları, müzeleri ve olmazsa olmaz sokak satıcıları ile aklınızı başınızdan alabilir. Doğu’nun Paris’i diye boşuna dememişler. Ülke’nin başkenti olan Hanoi’ye ayak basar basmaz kalabalık ve hava kirliliği sizi şaşırtsa da bunlara çok takılmamak gerekiyor. Ho Chi Minh’ten sonra ülkenin ikinci büyük şehri olan Hanoi’de yaklaşık 1,5 milyon insan yaşıyor. İnanın çok kısa sürede kalabalığa alışılıyor. Hava kirliliğine gelecek olursak. Dünyanın Tayland’daki sanayi şehrinden sonra en pis havaya sahip ikinci yeri Hanoi’dir. Bunun çözümü de maskeler 😉

Hanoi gezilecek yerleri listesini çıkarmak belki biraz aklınızın karışmasına neden olabilir. Üzülmeyin ve aman dert etmeyin. Sizlere öyle bir liste yaptık ki haritalarına kadar ekledik. Her yeri elinizle koymuş gibi bulacak, Hanoi’yi karış karış gezebileceksiniz.

İLK DURAK TREN SOKAĞI – TRAIN STREET

Hiç mi tren görmedik’i sorgulamıyorsanız, insanların yaşam alanının içinden tren geçmesi size farklı geliyorsa bu deneyimi yaşamanızı tavsiye ederiz. Biz bunu ilk Bangkok’ta 2 yıl önce görmüştük. Gerçi oradaki bir pazarın içinden geçiyordu. Hanoi’deki ise farklı. Daracık sokaktan, insanların yaşam alanının olduğu yerden geçmesiyle çok ilginç. İnsanların yaşamasını bırakın, çocukların oyun alanı burası. Yaşamın raylar üzerinde geçtiği çok nadir yerlerden bir tanesi. Sokaktan trenin geçme anını görmekten ziyade burası yerel yaşamı gözlemleyebileceğiniz çok nadir yerlerden bir tanesidir. Sırf yerel yaşamı görücem diye sokak sokak gezmenize gerek yok. Gelin buraya en doğal haliyle Vietnam’lıları günlük yaşamlarını görün. Çocukların raylarda oyun oynadığı, kadınları çamaşır astığı, saçlarından bit ayıkladığı, yemek pişirdiği anların hepsini bu sokakta görmek mümkün.

Öncelikli olarak Train street için bazı tavsiyelerimiz olacak. Malum instagram insanların hayatına girdi gireli hemen hemen herkes gideceği yerdeki popüler fotoğrafların listesini çıkarıp aynı kare içinde yerini almak istiyor. Train Street de bundan nasibini almış. Biz sokağa vardığımızda kalabalığa inanamadık. Bırakın video çekmeyi insansız bir fotoğraf karemiz dahi yok. Eğer güzel fotoğraflar çekmek istiyorsanız buraya trenin geçmediği saatlerde özellikle sabah erken saatte gelin. Öğlene doğru kalabalık artıyor ve akşam üzerine kadar da devam ediyor.

Biz ilk ziyaretimizde tesadüf trenin varışından bir saat önce gelmişiz sokağa. Treni beklerken dur şu kaldırıma oturayım diyecek yer olmadığından yerlilerin işlettiği cafe’lerden birinde oturmaya karar verdik. Trenin varışına yarım saate kala bu cafelerde de yer bulmak mümkün olmuyor. Eğer oturmaya niyetliyseniz bu konuda da uyanık olmanız fena olmaz 😉

Train Street’e Nasıl Gidilir?

Hanoi’nin Eski Bölgesi’ndeki Le Duan ve Kham Tien caddesi arasında yer alıyor.

Vietnam vizesi hakkında tüm merak edilenler için Vietnam Vizesi Nasıl Alınır yazımızı mutlaka okuyun!

EDEBİYAT TAPINAĞI – TEMPLE OF LITERATURE

Konfüçyüs tapınağı olarak da bilinen tarihi yapı aslında Vietnam’ın ilk üniversitesi olma özelliğine sahiptir. Asıl önemi ise düşünce tarihinin büyük ismi olan Konfüçyüs’e adanmış olmasıdır. 1070 yılında inşa edilen tapınak en güzel yeri şahaşahalı giriş kapısıdır. Kapıdan girdikten sonra bahçesindeki nilüfer çiçeklerinin süslediği havuzlar ve buradaki eğitimlerini başarıyla sonuçlandırmış öğrencilerin isimlerinin yazılı olduğu taş kaplumbağa üzerindeki anıtlar da çok ilgi çekici.

28 Nisan 1962 yılında kültürel ve tarihi miras listesine alınan tapınak Vietnam mimarisinin şüphesiz en güzel örneğidir.

Konfüsyüçlük, Çin’de din olmaktan çok bir kültür şeklidir. Çin’li filozof Konfüçyüs tarafından ortaya atılmış bir öğretidir. Konfüsyüçülükte bir dinden ziyade ahlak ilkeleri çok önemlidir. İyi, dürüst ve terbiyeli olmak ana unsurlardır. Konfüsyüçlük felsefesine göre insanlar toplum içinde aşağıda beş ana şarta uymak zorundadır;

– Amir-memur ilişkisi

– Baba-oğul ilişkisi

– Arkadaş-dost ilişkisi

– Karı-koca ilişkisi

– Kardeş ilişkisi

1076 yılında Kral Lý Nhân Tông tarafından açılan üniversite başta Kral’ın ve yüksek rütbeli memurların çocuklarına hizmet vermekteymiş. Sonraki yıllarda yetenekli çocukların da kabul edilmesiyle sadece Kral’ın çocuklarına hizmet verilmez olmuş. Böylelikle yetenekli çocukların da önünün açılmış olduğu kesin. Tapınak kompleksinde geçitlerle birbirine bağlanmış olan beş avlu dünyayı oluşturan beş (metal, tahta, ateşi su, toprak) temel unsurun sembolüdür. Tapınak içinde göreceğiniz figürlerden güzelliğin sembolü olan anka kuşu İmparatoriçeyi, gücü sembolize eden ejderha ise İmparatoru temsil etmektedir.

Ziyaretiniz öncesi tarihi bir yapı olması sebebiyle kılık kıyafetinize dikkat etmeniz faydalı. Mini şort- etek giyilmesi çok yakışı kalmamakta.

Giriş Saatleri

Yaz aylarında (Nisan-Ekim arası) : 07:30 – 18:00

Kış aylarında (Ekim – Nisan arası) : 08:00 – 18:00

Giriş Ücreti

Yetişkin : 30.000 VND (mart 2019 kuruna göre 1,30 usd’e denk geliyor)

Çocuk : 15 yaş altı çocuklara ücretsizdir

Konum : 58 Quốc Tử Giám, Văn Miếu, Ba Đình, Hà Nội, Vietnam

HANOİ MÜZELERİNİ GEZİN

Hoa Lo Hapishanesi

Hanoi merkezinin kalbinde bulunan ve en ağır cezalar için o zamanki en modern ekipmanlarla Vietnam’daki en insanlık dışı hapishanelerden biri olarak biliniyor. Hòa Lò cezaevi, Vietnamlı vatanseverlerin bağımsızlıları için fedakarlığının sembolüdür.

Fransız sömürgesi döneminde Fransızlar tarafından inşa edilen hapishanede siyahi mahkumlardan vatanseverlere kadar ev sahipliği yapmasıyla bilinir. Hapishaneye merkez ev anlamına gelen Maison Centrale ismini takmışlardır.

25 ila 30 kişinin aynı odayı ve tek tuvaleti paylaşmasından günde 15 dakika yürüyüş ve banyo hakkı olmasına tutun, her gün iki öğün hakkı olan ve bu öğünlerde çürümüş kurtlu pirinç yemeği, küflü kurutulmuş balık yemeye zorlanmalarından dışkı içinde yaşamaya mahkum edilmelerine kadar insanlığın yüzünü kızartacak ortamda mahkum edilmelerine göz yumulmuştur. Kendi vatanında başka ülkelerin gücü altında yönetildikleri yetmiyormuş gibi vatansever oldukları için bu iskencelere maruz kalmaları gerçekten içler acısı. Vietnamlı vatandaşların ardından Amerika askerlerin de esir olarak tutulması yine bir o kadar trajiktir. Tarihi savaşlar içinde acı dolu geçen ülkelere ziyaret edecekseniz yaşananları daha iyi anlayabilmek için müzelere ve hapishanelere gitmenizi tavsiye ediyoruz.

1896 yılında yapımına başlanıp 1899 yılında 450 mahkumun sığacağı şekilde inşa edilmiştir. Ne var ki bu sayı 1913 yılında 615, 1953 yılında ise 2000 kişiye kadar çıkmıştır. Müze içerisinde işkence araçlarından en önemlileri 19.yy’da Fransızlar tarafından getirilen giyotindir.

Müze sadece Vietnamlı mahkumlara ev sahipliği yapmakla kalmamış Vietnam Savaşı sırasında Amerikalı pilotların, esir askerlerin hapsedildiği yer olmuştur.

Savaşın bitmesiyle güney ve kuzey Vietnam birleşti ve hapishane binası yıkıldı. Amerikalı esirlere yapılan işkencelerden ötürü Vietnam suçlanmış olsa da müzedeki “Hapishanemiz o kadar rahattı ki Amerikalılar buraya Hanoi Hilton derdi”yazısı suçlamaları kabul etmediğinin en net örneğidir.

Ziyaret Saatleri : Hafta içi her gün 07:00 – 18:00

Giriş Ücreti 

Yetişkin : 30.000 VND (mart 2019 kuruna göre 1,30 usd’e denk geliyor)

60 yaş üstü : %50 indirimli

Çocuk : 15 yaş altı çocuklara ücretsizdir

Konum : 1 Hoả Lò, Trần Hưng Đạo, Hoàn Kiếm, Hà Nội

Hanoi, müze çeşitliliği ile müze severlerin bir kaç gün ayırması gereken bir şehir. Bizim için ziyaret edilmesi en gerekli olan müze Hoa Lo olmakla birlikte öncelik verdiklerimizi sırasıyla aşağıdaki şekilde listeledik.

Ho Chi Minh Müzesi

Vietnam’ın en büyük müzelerinden biri olan Ho Chi Minh müzesi 5 katlı bina olarak 1990 yılında inşa edilmiş olup müzede başkan Ho Chi Minh’in hayatıyla ilgili bir çok eser ve belgeler sergilenmektedir.

Ziyaret Günleri 

Salı, Çarşamba, Perşembe, Cumartesi, Pazar ) – Pazartesi ve Cuma günleri ziyarete kapalıdır.

Ziyaret Saatleri

Sabah 08:00 – 12:00 / Akşam üzeri 14:00 – 16:30

Giriş Ücreti : 40.000 VND

Konum : 19 Ngoc Ha, Ba Dinh, Ha Noi

Ho Chi Minh Sarayı – Cumhurbaşkanlığı Sarayı

Hazır Ho Chi Minh müzesine kadar gitmişsiniz heme aynı bölgede bulunan Ho Chi Minh Sarayını görmeden dönmeyin. Zaten bu bölgeye Ho Chi Minh kompleksi deniyor. Kompleks içine girmeden önce özel güvenliği ve x-ray cihazı olan bir güvenlik kontrolünden geçerek kompleks içine giriliyor.

Başkanlık sarayı, Fransız koloni mimarisinin Vietnam’daki en tipik ve en güzel örneklerinden biridir. 1906 yılında tamamlanan binada Ho Chi Minh olumsuz düşüncelerin karşısına geçmek için bu sarayda yaşamayı reddetmiştir. Resmi toplantılar ve görüşmeler yapıldığı dönemlerde sarayda bulunmayı uygun görmüştür. Günümüzde turistik ziyarete açık olmayan şehbetli binayı ancak demir parmaklıklar ardından görebilme şansınız vardır.

Konum : Số 2 Hùng Vương, Ngọc Hồ, Ba Đình, Hà Nội 118708, Vietnam

Peki Ho Chi Minh Nerede Yaşıyordu?

Cumhurbaşkanlığı sarayında kalmak yerine mütevazi bir evde yaşamayı tercih eden Ho Chi Minh’in evi başkanlık sarayının hemen yanında tek katlı, ahşap, stilt isimli bir evdir. 1958 yılından ölümüne kadar olan sürede (1969) bu evde yaşamıştır.

Ziyaret Saatleri ve Günleri : Her gün 07:30 – 11:00 ila 13:30 – 16:00 arası

Giriş Ücreti : 25.000 VND

Konum : Số 1 Ngõ Bách Thảo, Ngọc Hồ, Ba Đình, Hà Nội 118322, Vietnam

Ho Chi Minh Mozalesi

Ba Dinh meydanının tam ortasında yer alan mozaleyi görünce bir an Anıtkabir’i anımsattı bize. Geniş bir meydana konumlanmış olması ve mimarisiyle çok benzerlik gösteriyor. Burası Ho Chi Minh’in yalnızda istirahatte olduğu yer olmasıyla değil aynı zamanda 1945 yılında bu meydanda Vietnam halkına Vietnam’ın Bağımsızlık Bildirgesi’ni okuduğu yerdir.

Aslında Ho Chi Minh öldükten sonra yakılmak istediğini açıkça dile getirmiş olmasına rağmen Ho amcanın bu isteği yerine getirilmemiştir. Bunun yerine mumyasını cam bir tabut içine koyarak mozalede sergilemeyi uygun görmüşler. Anıt mezar, Hanoi’nin en çok ziyaret edilen yerlerdinden bir tanesidir.

Ziyaret Günleri ve Saatleri

Salı – Perşembe arası 07:30 – 10:30

Cumartesi ve Pazar 07:30 – 11:00

Konum : 2 Hùng Vương, Điện Bàn, Ba Đình, Hà Nội 100000, Vietnam

One Pillar Pagoda – Tek Sütunlu Pagoda

Ho Chi Minh kompleksi için en sık ziyaret edilen yerlerden biri de HCM müzesinin hemen yan tarafında ağaçlıklık alan içerisindeki tek sütunlu pagodadır. Çokbir cazibesi yok açıkçası. Ama kompleks içinde gezerken illa ki yolunuz buraya düşeceği için gelmişken bir kaç kare almadan ayrılmayın deriz.

Gerçi bize göre çok etkileyici özelliği olmamakla birlikte bunun tam aksine 1000 yıllık geçmişe sahip budist tapınağı olan yapı Asya Rekorlar Kitabına göre Asya’nın en eşsiz mimarisi olarak kabul edilmiş.

Konum : Chùa Một Cột, Đội Cấn, Ba Đình, Hà Nội 100000, Vietnam

Giriş ücretsizdir.

Etnoloji Müzesi

Cầu Giấy bölgesinde 43.799 m2’lik alan üzerine inşa edilen müze kompleksi şehir merkezinden 8 km uzaklıktadır. 1997 yılında kapısını ziyaretçilerine açan müzede Vietnam’ın 54 etnik grubu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Ziyaret Saati ve Günleri : Pazartesi hariç her gün 08:30-17:30 arası

Giriş Ücreti : 25.000 VND

Konum : Nguyễn Văn Huyên, Quan Hoa, Cầu Giấy, Hà Nội 100000, Vietnam

Kadın Müzesi

Vietnam Kadın Müzesi, tripadvisor tarafından Asya’daki en ilgi çekici 25 müze listesine girmeye hak kazanmıştır.

Giriş Ücreti 

Yetişkin : 30.000 VND (mart 2019 kuruna göre 1,30 usd’e denk geliyor)

Çocuk : 15 yaş altı çocuklara ücretsizdir

Konum : 36 Lý Thường Kiệt, Hàng Bài, Hoàn Kiếm, Hà Nội, Vietnam

Vietnam’daki Diğer Müzeler

Hanoi’deki diğer müzeler ise şehir hakkında fikir sahibi olmak için Hanoi Müzesi (giriş ücretsiz), Vietnam’ın savaşından ziyade tarihi hakkında güzel bilgiler almak ve geniş koleksiyona göz atmak için Vietnam Ulusal Tarih Müzesi (giriş 40.000 VND), Vietnam’ın askeri tarihini ve zaferini merak ediyorsanız bir nevi açık hava müzesi olan B-52 müzesi (müzenin en dikkat çekici objesi bahçedeki uçak enkazıdır) ve Vietnam Devrim Müzesi gidebileceğiniz müzelere arasındadır.

FRENCH QUARTER BÖLGESİNİ GEZİN

Tamam kabul ediyoruz. Trafikten, kaldırımlarının doluluğundan dolayı yolun ortasında stres içinde yürüdüğünüz adeta macera gibi geçen yürüyüşler ve bol bol sesli ortamdan yorulmuş olabilirsiniz. O zaman sizi Vietnam’ın göbeğinde küçük Paris’te hissetme imkanı sunan Fransız Mahallesine alalım.

Geniş bulvarlara dizili sömürge dönemine ait Fransız mimarisi binalar, lüks alışveriş mağazaları ile kendinizi bir Avrupa şehrinde hissetmeniz çok olası.

Fransız mahallesinde görülmeye değer en önemli yer Opera binasıdır. Hanoi Opera Binası, neredeyse mükemmel bir şekilde korunan az sayıdaki Fransız mimari eserden biridir. Yapımına 1901 yılında başlanan binanın bitimi 1911’i bulmuştur. Paris’teki ünlü Opéra Garnier Tiyatrosu’ndan esinlenilen Hanoi Opera Evi, aslında 2.600m2 alana sahip devasa bir mimari eser. Opera binası konumu için buraya tıklayınız.

Ziyaret edilecek bir diğer nokta ise Saint Joseph Katedralidir. Yapımına 1884 yılında başlanmış olup 1886 yılında tamamlanmıştır. Neo-gotik mimarisiyle göz kamaştıran Roma Katolik katedralidir. Paris’teki Notre Dame Katedraline benzemesiyle de bilinir. St.Joseph Katedra konumu için buraya tıklayınız.

Vietnam Ulusal Tarih Müzesi ve Hoa Lo Müzesi yine bu bölge içinde bulunmaktadır. Aşağıda eklemiş olduğumuz harita üzerinden Fransız Mahallesindeki gezilecek yerlerin konumlarını da görebilirsiniz.

OLD QUARTER BÖLGESİNİ GEZİN

Hanoi’nin en sevdiğimiz bölgesi Old Quarter oldu. Hanoi’deki en iyi bilinen ve önemli bölge devlet dairelerinin bulunduğu Ba Dinh denilen yani Fransız Mahallesidir. Old Quarter ise şehrin iş merkezi ve tursitik mekanı olarak kabul edilir.

Eğer Old Quarter çevresinde nereden gezmeye başlayacağınızı bilmiyorsanız, güzergahınıza olması gereken yerler şu şekildedir:

Hoan Kiem Gölü & Kaplumbağa Kulesi

Hoan Kiem Gölü, Altın Kaplumbağa Tanrısının İmparator Le Loi’ye ülkesini korumasına yardım etmesi için Sihirli Kılıç’ı ödünç verdiği bir öyküden almıştır adını. Göl çevresi şehrin karmaşasından biraz olsun kaçmak için en sessiz yerdir. Çevresi yeşilliklerle çevrili parkta yerel insanların dolaştığını, spor yaptığını görebilirsiniz. Burası Hanoi’nin en huzurlu yerlerinden biri.

Gölün bir kenarında bulunan kaplumbağa kulesi ise her turistin fotoğrafında muhakkak olan bir görüntüdür.

Huc Köprüsü & Ngoc Son Tapınağı

Gölün üzerinde şehrin adeta simgesi haline gelmiş kırmızı köprü (Huc Köprüsü) ve köprünün devamı olan Ngoc Son Tapınağı görülmeye değerdir. Kırmızı boyalı tahta köprüye girmek ücretsiz olup devamındaki tapınağa ziyaret etmek isterseniz 30.000 VND ödeyerek 07:00-18:00 (her gün açıktır) arası ziyaret edebilirsiniz.

Konsept Kafelerine Gidip Vietnam Kahvesi İçin

Vietnam seyahatimiz boyunca gördüğümüz en güzel kafeler Hanoi’deydi. Ama bahsettiğimiz kafelerin arasında kesinlikle Highway yok. Kültürünü dibine kadar yaşayan bir ülkeye gidip de Strabucks benzeri bu kafeye gitmek yerine daha lokal kafelere gitmenizi ve daha güzel kahveler içmenizi tavsiye ediyoruz. Hatta bununla ilgili çok güzel bir yazımız bile var. Merak edenler Hanoi’nin En Güzel Kafeleri yazımızı okuyabilir.

Ma May Sokağını Keşfedin

Ma May sokağı Hanoi’deki eski mimariye sahip evleri görebileceğiniz en güzel sokaktır. Özellikle Hanoi’nin en eski evi olarak bilinen Ancient House da buradadır. Ma May sokağının sonuna geldiğiniz zaman Hang Buom sokağı başlar. Bu sokakta bulunan Bach Ma tapınağı da mutlaka görülecek yerler listenizde olmalıdır.

Hanoi Ücretsiz Yürüyüş Turlarına Katılın

Eğer şehri bir bilenle gezemeyim diyorsanız Hanoi’de öğrencilerin gezdirdiği yürüyüş turlarına katılabilirsiniz. Yarım günlük, tam günlük turların yanı sıra 3 saatlik sokak yemeği turu ve ya Ho Chi Minh kompleksinin de olduğu spesifik turlara katılabilirsiniz.

Gitmeden önce bu siteden hem turları inceleyebilir hem de öncesinde rezervasyon yapabilirsiniz.

Ta Hien Sokağında Takılın

Ta Hien diğer adıyla Beer Street olarak bilinir. Old Quarter bölgesinde bulunan sokak 200 metre uzunluğundadır. Aslında çok büyük bir yer değil. Ancak akşam üzeri insan akınına uğraması ve insanların kısa plastik taburelerde sokakta oturup bir şeyler içip, sohbet ettiği, ortamı oldukça sıcak olan bir bölgedir. Sadece günün yorgunluğu atmak için bir şey içmekten ziyade sokak yemekleri sayesinde karnınızı da doyurabileceğiniz keyifli bir kavşaktır. Ta Hien konumu da şuraya bırakıyoruz 😉

More from the blog

Vietnam Yemekleri Vietnam Mutfağı

Daha Vietnam'a gitmeden Vietnam yemekleri daha doğrusu Vietnam mutfağı bizi kendine çekmeye başladı. Vietnam'da gezilecek yerler listemizi yaparken fark ettik ki biz gezilecek yerlerden...

Hoi An Vietnamda Ne Yapılır

Hoi An Vietnam'da ne yapılır diye araştırdık. Ve sizler için Vietnam'ın en güzel aktivitesini bulduk. Cam Thanh köyünde tamamen ekolojik köy olarak adlandırılan bir bölgede...

Hoi An Gezilecek Yerler

Vietnam'ın en şirin yeri olan Hoi An ile tanışmaya hazır mısınız bakalım? Vietnam turumuzun üçüncü ayağı olmasına karar verdiğimiz Hoi An şehri için Hoi...

Hanoinin En Güzel Kafeleri

Vietnam'ın başkenti Hanoi’nin en güzel kafeleri, Hanoi’de en güzel kahve nerede içilir, Vietnam kahvesi ve Vietnam kahve çeşitleri hakkında her şeyi yazıp güzel rehber...