Hoi An Vietnamda Ne Yapılır

Vietnam Gezilecek YerlerHoi An Vietnamda Ne Yapılır

Hoi An Vietnam’da ne yapılır diye araştırdık. Ve sizler için Vietnam’ın en güzel aktivitesini bulduk.

Cam Thanh köyünde tamamen ekolojik köy olarak adlandırılan bir bölgede yapılmakta olan Coconut bot turu diğer adıyla basket bot turu şüphesiz deneyimleyeceğiniz en eğlenceli aktivite olacak.

Her gideceğimiz bölgenin gezilecek yerlerini önceden araştırdığımız gibi Hoi An için de listemizi özenerek yapmıştık. Bu listede bizi en heyecanlandıran aktivite Coconut Basket turuydu. Çünkü hayatımızda hiç görmediğimiz bir bot ile tur yapılıyordu.

Sepet teknesi olarak adlandırılan botlara Vietnam dilinde Thung Chai deniliyor. Bambudan yapılmış sepet tekneler daha çok Orta Vietnam’da balıkçıların kullandığı bot tipidir.

Cam Thanh Bölgesine Nasıl Gidilir?

Bot turuna katılmak için her halükarda Cam Thanh bölgesine gitmeniz gerekecek. Hoi An şehir merkezine sadece 4 km uzakta olduğu için yol çok vaktinizi almıyor. Ama gitmeden önce karar vermeniz gereken şey nasıl gideceğiniz. Bunun için iki seçeneğiniz bulunuyor.

Ya kendiniz gideceksiniz ya da tur satın alacaksınız. Bizim size önerimiz kendi başınıza gitmeniz. Niyesine gelecek olursak. Biz otelden günlük kiraladığımız bisikletle önce şehri ve ardından pirinç tarlalarını gezdikten sonra 4 km uzaklıktaki Cam Thanh’a pedallamak üzere yola çıktık. Navigasyon üzerinden köyün konumu biliyorduk. Ama yol üzerinde dayanamayıp ara sokaklardan nerhir kenarındaki küçük yerleşimler olan yerlere de girmeyi ihmal etmedik. İyi ki de girmişiz. Hem yerel yaşamı daha yakından görmüş olduk hem de sessizlik için hayatımızın en huzurlu bisiklet sürüşünü gerçekleştirmiş olduk.

Gittiğimiz yönün doğru olduğunu teyit etmek için ara ara yerellerden de destek aldık. Ama en son yol sorduğumuz biri var ki peşimize takılıp bizi yalnız bırakmadı. Amacı bizimle girişe kadar gelip komisyon karşılığında bize bot turu satın aldırmaktı. Halbuki biz ondan böyle bir şey rica etmemiştik. Bu konuda siz de yol tarifi alacaksanız bu konuya dikkat edin. Hemen hemen bir çoğu komisyon alabilme ümidiyle size eşlik edip tur satın almanızı sağlayacak. Buna benzer yardım olayını Hanoi’den Halong körfezine giderken de yaşadığımız için bu konuda dikkatli olun diyoruz.

Cam Thanh için konumu buraya bırakıyoruz. Eğer bisikletle gidecekseniz bu konumu takip edebilirsiniz.

Vietnam biliyorsunuz trafiğiyle insanı korkutan bir ülke. Özellikle Hanoi ve Ho Chi Minh’te buna çokça şahit olduk. Karşıdan karşıya geçmesi insanı zorlayan şehirlerde bırakın sadece karşıdan karşıya geçmeyi kaldırımların dolu olmasından dolayı caddede motosikletin içinde yürümek bile insanı tedirgin ediyorken Hoi An bu şehirlerin aksine çok düzenli ve bisiklet kullanmaya çok elverişli bir bölge. Yani gönül rahatlığıyla bisiklet kiralayıp sokaklarda, caddelerde kullanabilirsiniz. Turistik bir bölge olduğu için de araç trafiğinde turiste öncelik verildiğini çok kez gördük.

Yine de bisiklet kullanmanın güvenli olduğunu düşünmüyorsanız ya da bisiklet kullanmayı bilmiyorsanız bir diğer önerimiz taksiyle gitmenizdir. Vietnam’da Grab uygulamasıyla taksi kiralanması çok yaygın. Diğer şehirlerde olduğu gibi Hoi An’da da bir yerden başka yere gidecekseniz Grab uygulamasını kullanabilirsiniz. Böylelikle normal taksiye göre daha az ücret ödeyerek bütçenizi aşmanızın önüne geçmiş olursunuz.

Bunların hepsini geçtim, ben tek başıma şuradan şuraya gidemem diyorsanız son çareniz tur satın almaktır. Bunun için ya otelinizden ya da şehir merkezindeki eski Pazar alanının önündeki tur deskinden Coconut Basket Boat Tour’u satın alabilirsiniz.

Basket Boat Turu için farklı seçenekleri olan turlar mevcut. Bisikletli ve araçlı transfer hizmeti veren turlar, yemekli ve yemeksiz gibi tercihiniz bulunuyor. Ama yemeksiz araçlı transferi almak isterseniz fiyatların 350.000 VND’den başladığını söylemek isteriz. İçinde yemek yapımı kursunun da olduğu turu satın almak istediğiniz zaman bu fiyat 1.000.000 VND’e kadar çıkmaktadır.

Biz Ne Ödedik?

Otelden kiraladığımız bisiklet için günlük 30.000 VND ödedik. İki bisiklet için 60.000 VND. Kiraladığımız bisikletlerle Cam Thanh köyüne gidip burada bot turu yapan firmaları tek tek gezerek hangisinden katılacağımıza karar verdik. İki kişi pazarlıkla 150.000 VND’e düşürerek çok keyifli bir saat geçirdik.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Vietnam Yemekleri Vietnam Mutfağı

Daha Vietnam'a gitmeden Vietnam yemekleri daha doğrusu Vietnam mutfağı...

Hoi An Gezilecek Yerler

Vietnam'ın en şirin yeri olan Hoi An ile tanışmaya...

Hanoi Gezilecek Yerler Gezi Rehberi

Hanoi, Vietnam'ın en güzel şehri. Niyesine gelecek olursak, Uzak...

Hanoinin En Güzel Kafeleri

Vietnam'ın başkenti Hanoi’nin en güzel kafeleri, Hanoi’de en güzel...