Hanoinin En Güzel Kafeleri

Vietnam’ın başkenti Hanoi’nin en güzel kafeleri, Hanoi’de en güzel kahve nerede içilir, Vietnam kahvesi ve Vietnam kahve çeşitleri hakkında her şeyi yazıp güzel rehber oluşturduk.

Yurtdışına çıkmadan önce araştırma yaparken önce gideceğimiz yerin nereleri gezilip bunları bir bir araştırıp notlar alırız. Gezilecek yerler, görülecek yerlerin tüm listesi yapıldıktan sonra iş nerede yemek yenir listesine gelir. Herkes bütçesine göre mekan bulma arayışına girişir.

Tüm bu listeler yapıldıktan sonra geriye uygulaması kalır. Bizim son zamanlarda en zevk aldığımız yerler değişik konseptteki kafeler.

Seyahatlerimiz boyunca güne çok erken saatlerde başlıyoruz. Genelde kahvaltı dahil konaklama alıp, sabah otelden ayrılmadan önce kahvaltı işini aradan çıkarmak vakit kaybını da önlemiş oluyor. Kimisi güne kahvaltısız başlar. Ama bizim için bu imkansız bir şey. Kahvaltı en önem verdiğimiz ve yapmaktan zevk aldığımız en önemli öğün.

Güne en geç 09:00’da başlamış oluyoruz. Çoğu zaman bu daha da erken saatlere çektiğimiz oluyor. Güne erken başlamaktaki amacımız seyahat ettiğimiz şehirde gideceğimiz pek çok yer turistik olduğu için fazla kalabalığa kalmadan sakin sakin gezmek. Güne ne kadar erken de başlasak ne yazık ki gezmenin sonu yok. Yine de eksik kalan şeyler mutlaka oluyor.

Ama gün içinde ya da sonunda kısa da olsa yorgunluğumuzu atmak için kahve içmek vazgeçilmezimiz. Bir de farklı konseptlerde mekanlara denk geldik mi içinden çıkasımız gelmiyor.

Şimdi yolu Hanoi’ye düşecek olanlara güzel bir kafe listesi yapalım;

Xofa Cafe

Burayı tamamen şans eseri bulduk. Hanoi tren istasyonuna vardıktan sonra Old Quarter bölgesine araçla gitmek yerine yürüyerek gidip hem etrafı gözlemlemiş oluruz dedik. İşte tam da vardığımız gün otele yürürken Xofa Cafe’ye denk geldik.

O kadar kalabalık bir cafe ki, buraya iki kere gelme şansımız oldu. İkisinde de inanılmaz kalabalıktı. Hem iç mekanda hem de dış mekanda oturma alanı olduğu için tercih edebilirsiniz. Dış mekan iç mekana göre çok çok daha büyük. Masalar birbirine yakınlığı olmasına rağmen iç sıkan bir mekan değil. Kahvelerinin kalitesi ve sunumları çok hoşumuza gitti. Ayrıca Vietnam’daki en güzel tatlıları da burada yediğimizi hatırlatırız 😉

Konforlu Mu? : Siparişinizi verdikten sonra oturup ister online işlerinizi halledin ister kitap okuyun isterseniz de seyahat notlarınızı yazın. Mekan sürekli full ama inanın rahatsız olacağınız ses yok.

Tavsiyemiz : Ca phe sua tuoi

Konum için tıklayınız

Cong Cafe

Cong Cafe’i Vietnam’ın Starbucks’ı gibi düşünebilirsiniz. Neredeyse her köşe başında görmek mümkün. Cong Cafe gelmeden önce yaptığımız araştırmaya göre coconut’lı kahvesiyle meşhurmuş. O yüzden gidilecek mekanlar listemizin en başındaydı.

Sadece coconut’lı kahvesi değil değişik kokteylleriyle de kesinlikle gidip denemeniz gereken en otantik kafelerden bir tanesi.

Konforlu Mu? : Mekandaki ışıklandırma, sandayelerin rahatlığı ve mekan içindeki tasarım insanın buradan ayrılmasına fırsat vermiyor.

Tavsiyemiz : Bac Xiu

Konum için tıklayınız

Cafe Nola

Cafe Nola’yı listeye eklememizin tek nedeni şemsiyeli fotoğrafı yüzündendi. Bazen içeceğin şeyin önemi olmaz mekan dikkatinizi çeker ya bizimki de böyle bir hikayeyle başladı.

Mekanı ararken zorlandığımızı itiraf etmeliyim. Adreste yazan bina numarasının önüne geldik ama binaya girecek yer bulamıyoruz bir türlü. Navigasyon her ne kadar tam önünde olduğumuzu gösterse de bulamadık. Çareyi esnafa sormakta bulduk. Meğer tam önündeymişiz. Öyle dar bir geçiş varmış ki. Daracaık koridordan devam edince cadde üzerinde sıralı olan binaların bir arka tarafındaki binalara geçişi sağlıyor bu dar geçiş. Zaten dar koridora girmemizle cafenin ismi yazmaya başladı. Neyse kafenin girişine vardık varmasına ama çok salaş bir yerle karşılaşınca şanşkınlığımızı gizleyemedik. Meğer burası hesabın ödendiği yani kasanın olduğu yermiş. Asıl kafenin olayı merdivenleri çıkınca başlıyor. Küçücük bir avlusu olan merdivenleri çıktıkça her köşesi ayrı dekore edilmiş muazzam güzel ve sessiz bir kafeye denk geldik.

İlk girerken boşuna mı geldik ki hissine kapılmışken merdivenleri çıkmamızla bu fikir kafamızdan silinip gitti. Bu arada sadece mekanın dekoru değil sipariş verdiğimiz kahveler de oldukça lezzetli ve kaliteliydi. Bazı mekanlarda garson sürekli gelip ilk siparişten sonra dürter ya burada siz çağırmadıkça garson geldiği de yok. Yani rahatlık anlamında da fazla rahatlar 🙂

Konforlu Mu? : Hanoi’nin en rahat kafesi.

Tavsiyemiz : Ca Phe Sua Da

Konum için tıklayınız

The Note Cafe

Hanoi’de en gitmek istediğimiz kafeydi. Adı üzerinde kafenin her yeri yapıştırılmış not kağıtlarıyla kaplanmış farklı bir kafe. Ayrıca Egg Coffee dedikleri yumurtalı kahvesiyle de iyi olduğunu duymuştuk. Yani gitmemiz için iki tane sebebimiz var. Kafenin zemin katı kahvelerin yapıldığı, siparişin verildiği yer. Stant şeklinde bir kaç kişinin oturabileceği yerler de mevcut. Bir üst katında ise yaklaşık 4,5 masanın olduğu küçük bir alan var. Küçük derken gerçekten küçük, tavanı bile alçaktı. Ama kafenin de en şirin kısmıydı. Birinci kattan sonraki katlar daha ferah ve geniş. Ama biz gittiğimiz de masalar full dolu olduğundan biz de gelmişken yumurtalı kahvesini denemeden çıkmayalım istedik. Ve birinci katta oturduk.

Vietnam’ın meşhur kahvesi olan yumurtalı kahve tadı nasıl diye merak ediyorsanız. Note Cafe’yi tavsiye ediyoruz.

Konforlu Mu? : Çok sıkış sıkış bir kafe olduğu için kahveni bir an önce çık git.

Tavsiyemiz : Egg Coffee

Konum için tıklayınız

Cafe Pho Co

Cafe Pho Co tamamen yumurtalı kahvesiyle övülüyor ve tavsiye ediliyor. Hanoi’deki en iyi yumurtalı kahvenin burada yapıldığını çok yerden okumuştuk. Mekanın içine girdikten sonra ne derece popüler olduğuysa şöyle anladık. Çok tavsiye edildiğinden herhalde geleni çıkanı kontrol altında tutabilmek için insanları asıl kafenin olduğu üst kata göndermeden önce hem siparişi hem de parasını girişte peşin peşin alıyorlar. Böylesi bir uygulamayla da hayatımızda hiç karşılaşmamıştık. Yahu altı üstü bir kafe yani, nedir ki 🙂 Manzara desen açıkça söylemek gerekirse wauww diyebileceğimiz türden değil. Hatta yok bile denebilir.

Ama kahvesinin denenmesi gerekiyor. Gerçi ben farklı tatları sevdiğim ve açık olduğum için öneriyorum. Benim ne işim olur yumurtalı kahveyle diyorsanız uğramayın bile 😉

Konforlu Mu? : Değil

Tavsiyemiz : Ca Phe Trung

Konum için tıklayınız

More from the blog

Vietnam Yemekleri Vietnam Mutfağı

Daha Vietnam'a gitmeden Vietnam yemekleri daha doğrusu Vietnam mutfağı bizi kendine çekmeye başladı. Vietnam'da gezilecek yerler listemizi yaparken fark ettik ki biz gezilecek yerlerden...

Hoi An Vietnamda Ne Yapılır

Hoi An Vietnam'da ne yapılır diye araştırdık. Ve sizler için Vietnam'ın en güzel aktivitesini bulduk. Cam Thanh köyünde tamamen ekolojik köy olarak adlandırılan bir bölgede...

Hoi An Gezilecek Yerler

Vietnam'ın en şirin yeri olan Hoi An ile tanışmaya hazır mısınız bakalım? Vietnam turumuzun üçüncü ayağı olmasına karar verdiğimiz Hoi An şehri için Hoi...

Hanoi Gezilecek Yerler Gezi Rehberi

Hanoi, Vietnam'ın en güzel şehri. Niyesine gelecek olursak, Uzak Doğu'da bir kaç ülke hariç hemen hemen her yerini gezdiğimiz için bize en otantik, en...